*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 31153 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:50:29 μμ »
ε ναι βρε παιδί μου - αυτό εννοώ - τα πήρες ως αμοιβή και τα έφαγες μεγαλοπρεπώς όπως τους άρμοζε :) ( τις παλιές, καλές εποχές..) ;D ;D ;D

Οτι τα έφαγα είναι γεγονός!
Αλλά παράλληλα και το κράτος μου έφαγε τις εισφορές μου, αφού δεν μου τις επιστρέφει....
Ό,τι είναι επιπλέον το θεωρεί δικό του.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:08 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:53:53 μμ »
για το λόγο αυτό εκείνο ονομάζεται κράτος και συ πολίτης!! τι να λέμε τώρα.... 8) 8) 8)

δε βαριέσαι ....σημασία έχει αφού τα έφαγες,τουλάχιστον να το φχαριστήθηκες....think positive.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:54:47 μμ »
καλησπέρα και από μένα
στη δική μου δευτεροβάθμια μου είπαν ότι δεν μπορούμε να στείλουμε αίτηση για αναγνώρηση επειδή ακόμα δεν τους έχουν σταλεί διευκρινισεις.
εγώ σε 4 μήνες συμπληρώνω επτάχρόνια προυπηρεσία.Μήπως χάσω κάποιο βαθμό ή κλιμάκιο?
μπορώ να κάνω αναγνώριση αργότερα?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 05:04:38 μμ »
ο βαθμός κατάταξης ούτως ή άλλως θα γίνει με βάση ό,τι σου έχει αναγνωρισθεί ως 31.10.

ως τους 4 μήνες που πας για κατάταξη ΛΟΓΙΚΑ θα έχουν έρθει οι διευκρινιστικές πάντως...
οπότε όλα κουλ. Απλά θα μπορούσες να "μπεις" σε μεγαλύτερο ΜΚ νωρίτερα - αν δέχοταν απο τώρα τις αιτήσεις.
Πάντως, καθ΄ην στιγμή υπάρχει ο νόμος και είναι εν ισχύ δεν μπορούν να μην δέχονται αιτήσεις. Μπορούν να τις διεκπεραιώσουν αργότερα -όταν έρθουν οι διευκρινήσεις - αλλά δεν δικαιούνται να απαγορεύουν την υποβολή των αιτήσεων είτε γιατί περιμένουν οδηγίες είτε για να μην συγκεντρώνουν χαρτούρα...
άλλο το ένα κι άλλο το άλλο..... :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:08 »

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 05:11:55 μμ »
thanx bitch,μάλλον θα στείλω την αίτηση ούτως ή άλλως γιατί απότι κατάλαβα κάθε δευτεροβάθμια αντιμετωπίζει διαφορετικά το θέμα .ελπίζω να γίνουν αδικίες εις βάρος συναδέλφων με όλο αυτό το μπάχαλο  :-\

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 05:13:38 μμ »
sorry να μη γίνουν αδικίες εννοούσα

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 07:29:44 μμ »
Πάντως, καθ΄ην στιγμή υπάρχει ο νόμος και είναι εν ισχύ δεν μπορούν να μην δέχονται αιτήσεις. Μπορούν να τις διεκπεραιώσουν αργότερα -όταν έρθουν οι διευκρινήσεις - αλλά δεν δικαιούνται να απαγορεύουν την υποβολή των αιτήσεων είτε γιατί περιμένουν οδηγίες είτε για να μην συγκεντρώνουν χαρτούρα...
άλλο το ένα κι άλλο το άλλο..... :P

Kαι στην αδελφή μου είπαν σήμερα να περιμένει την έκδοση του προεδρικού διατάγματος. Ούτως ή άλλως, και να καταθέσει τώρα την αίτηση, όταν βγει το ΠΔ, δεν θα της δώσουν αναδρομικά από την ημέρα κατάθεσης της αίτησης ΜΚ, γιατί το προεδρικό διάταγμα δεν ήταν σε ισχύ τότε. (Άλλη ιστορία η αναγνώριση δημόσιας προϋπηρεσίας, γιατί αυτή προβλέπεται ήδη από το νόμο).

Στην εγκύκλιο πάντως διάβασα ότι, αν δεν αναγνωρίσεις προϋπηρεσία μέχρι 30/10, απλώς δεν θα ληφθεί υπ' όψιν κατά την κατάταξή σου τώρα. Θα ληφθεί όμως αργότερα που θα την αναγνωρίσεις.

Για την κατάταξη στους νέους βαθμούς θα ληφθεί υπόψη μόνο η προϋπηρεσία που έχει αναγνωρισθεί μέχρι 31-10-2011. Τυχόν προϋπηρεσία που δεν έχει αναγνωρισθεί μέχρι την εν λόγω ημερομηνία, θα αναγνωρισθεί μετά την κατάταξη του υπαλλήλου στους νέους βαθμούς, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 4024/2011.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2011, 07:35:01 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 07:47:44 μμ »
όχι, δεν κατάλαβες - το πδ θα ορίζει τη διαδικασία και το ποιές υπηρεσίες θα αναγνωρίζονται και πώς . Δεν αναφερεται πουθενά στο νόμο ότι η προϋπηρεσία θα αναγνωρίζεται απο την έναρξη ισχύος του διατάγματος ( αν και αυτό δεν αποκλειεται με νεώτερη διευκρινισιτκή). Ωστόσο ως τώρα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει.. Αυτό που γράφει ο νόμος ειναι
ότι " με το ίδιο διάταγμα ορίζεται ο τρόπος και οι προϋποθέσεις αναγνώρισης αντίστοιχης προϋπηρεσίας για τους υπηρετούντες κατά την έναρξη ισχύος του διατάγματος... "

δηλαδή, για όσους υπηρετούν όταν αρχίσει να ισχύει το διάταγμα....δεν αναφέρεται κάπου ότι απο τότε και μετά θα αναγνωρισθούν οι υπηρεσίες αυτές . ( τουλάχιστον αυτό δεν αναφέρεται προς το παρόν πουθενά).


αυτό που διάβασες στην εγκύκλιο είναι αυτό ακριβώς που λέμε τόσο καιρό: ό,τι έχεις αναγνωρίσει ως 30.10 θα σε (επανα)κατατάξει σε βαθμό. "για την κατάταξη στους νέους βαθμούς ..."  ..
η προϋπηρεσία που θα αναγνωρισθεί ΜΕΤΑ την κατάταξη σε νέους βαθμούς και αναφέρεται στο αρ. 6 παρ. 4 αναφέρεται σε μεταπτυχιακά/ διδακτορικά και υπηρεσία απο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα που ΔΕΝ είχε αναγνωρισθεί ως 31/10.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:16:56 μμ »
όχι, δεν κατάλαβες - το πδ θα ορίζει τη διαδικασία και το ποιές υπηρεσίες θα αναγνωρίζονται και πώς . Δεν αναφερεται πουθενά στο νόμο ότι η προϋπηρεσία θα αναγνωρίζεται απο την έναρξη ισχύος του διατάγματος ( αν και αυτό δεν αποκλειεται με νεώτερη διευκρινισιτκή). Ωστόσο ως τώρα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει.. Αυτό που γράφει ο νόμος ειναι
ότι " με το ίδιο διάταγμα ορίζεται ο τρόπος και οι προϋποθέσεις αναγνώρισης αντίστοιχης προϋπηρεσίας για τους υπηρετούντες κατά την έναρξη ισχύος του διατάγματος... "

δηλαδή, για όσους υπηρετούν όταν αρχίσει να ισχύει το διάταγμα....δεν αναφέρεται κάπου ότι απο τότε και μετά θα αναγνωρισθούν οι υπηρεσίες αυτές . ( τουλάχιστον αυτό δεν αναφέρεται προς το παρόν πουθενά).


Στο νόμο δεν λέει ότι αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα και ότι προεδρικό διάταγμα θα ασχολείται με τις λεπτομέρειες. Λέει ότι μπορεί με προεδρικό διάταγμα να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία αυτή και ότι με το ίδιο διάταγμα θα ορίζονται οι λεπτομέρειες.
Αυτό για εμένα σημαίνει ότι αν το προεδρικό διάταγμα δεν ορίσει ως έναρξη ισχύος του αναδρομικά την έναρξη ισχύους του νόμου, έναρξη ισχύος του θα είναι η ημερομηνία έκδοσής του.

Απ' ό,τι θυμάμαι στο αρχικό νομοσχέδιο δεν προβλεπόταν καν η έκδοση προεδρικού διατάγματος και η αναγνώριση προϋπηρεσίας περιοριζόταν στους νεοδιόριστους. Μετά άλλαξαν τη διάταξη για να αφορά και τους παλιούς υπαλλήλους, αλλά μπήκε στη μέση το προεδρικό διάταγμα και αυτό δυνητικά, γιατί όπως καταλαβαίνεις, λίγο δύσκολα θα μπουν  στη διαδικασία να αναγνωρίσουν άμεσα τόσα χρόνια προϋπηρεσίας που θα τους επιβαρύνουν οικονομικά.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:54:35 μμ »
Δεδομένου ότι η έκδοση ΠΔ προβλέπεται απο το νόμο, αυτό που είναι δεδομένο είναι οτι το ΠΔ θα είναι συμπληρωματικό του νόμου. Ως τέτοιο, δύναται να φέρει έναρξη ισχύος αυτή του νόμου και όχι αυτή της έκδοσής του. Έχουν υπάρξει παρόμοιες περιπτώσεις άλλωστε.
Με βεβαιότητα φυσικά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα. Απλά, αν μπορούμε να κερδίσουμε έστω και το κάτι παραπάνω, γιατί να μην το κάνουμε; ( Για παράδειγμα αν αναγνωρισθεί ο δικός μου χρόνος στον ιδιωτικό τομέα -που είναι πραγματικά ελάχιστος  τότε η αναγνωρισμένη μου προϋπηρεσία ανάγεται στον αύγουστο - αντί για τον οκτώβριο που ανάγεται τώρα και επομένως, μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω χρήση του άπρακτου διμήνου όταν με το καλό συνταξιοδοτηθώ....οπότε - γιατί όχι ; )

δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι έχουν να χάσουν απο αυτή τη διαδικασία. Φυσικά θα μετρήσουν ξανά και ξανά πόσο και ποιό και πότε και γιατί. Αλλά μεγαλύτερος χρόνος υπηρεσίας σημαίνει εκτός απο (ελάχιστα πια ) μεγαλύτερες αποδοχές για τον εργαζόμενο, επίσης, μεγαλυτερες εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία, μεγαλύτερη φορολογική δήλωση και άρα μεγαλύτερο φόρο, και φυσικά πολύ κόσμο που να πλησιάζει πια τις προϋποθέσεις εργασιακής εφεδρείας ....και αυτά το "σύστημα" κάθε άλλο παρά τα αγνοεί....

θα δείξει πάντως...κοντός ψαλμός αλληλούια.... ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 09:34:01 μμ »
τελικα αναγνωριζεται και η προυπηρεσια στο τεβε?

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 03:56:42 μμ »
Επανέρχομαι....
Η προσωπική μου βοηθός (βλ. μαμά) πήγε σήμερα την αίτηση μου τσην υπηρεσία μου για να πάει από εκεί στο ΠΥΣΠΕ.

Από την υπηρεσία μου της είπαν ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζεται από το ΚΥΣΠΕ και όχι τοπικά....και ότι τα χαρτιά πρέπει να σταλούν Αθήνα....

Ισχύει ή θα ψάχνω μετά να βρω τι έγινε και πού είναι τα χαρτιά μου (θα είμαι και ήσυχη ότι τα έστειλα...)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 04:14:56 μμ »
δεν ισχύει κάτι τέτοιο. ο νόμος μιλάει για το υπηρεσιακό συμβούλιο και μάλιστα σε μια περίπτωση το αναφέρει σαφώς ως Οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο. Επίσης, επι του παρόντος δεν έχουμε γραπτή οδηγια να στείλουμε τις αιτήσεις αναγνώρισης στο ΚΥΣΔΕ. Καλό θα ήταν να γίνουν συγκεκριμένοι - δηλαδή από πού προκύπτει ότι θα πρέπει η αίτηση και τα δικαιολογητικά να σταλούν στο ΚΥΣΔΕ.

(εικάζω ότι ίσως εσύ είσαι "ειδική " περίπτωση καθώς βρίσκεσαι στο εξωερικό και οργανικά - αν θυμάμαι καλά - ανήκεις στα ΚΕΔΔΥ οπότε εκεί ίσως να παίζει μια "ιδιαιτερότητα" ... για ψάξτο λίγο ( και πες και σε μας.... ;) ;)  )΄
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 04:43:32 μμ »
δεν ισχύει κάτι τέτοιο. ο νόμος μιλάει για το υπηρεσιακό συμβούλιο και μάλιστα σε μια περίπτωση το αναφέρει σαφώς ως Οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο. Επίσης, επι του παρόντος δεν έχουμε γραπτή οδηγια να στείλουμε τις αιτήσεις αναγνώρισης στο ΚΥΣΔΕ. Καλό θα ήταν να γίνουν συγκεκριμένοι - δηλαδή από πού προκύπτει ότι θα πρέπει η αίτηση και τα δικαιολογητικά να σταλούν στο ΚΥΣΔΕ.

(εικάζω ότι ίσως εσύ είσαι "ειδική " περίπτωση καθώς βρίσκεσαι στο εξωερικό και οργανικά - αν θυμάμαι καλά - ανήκεις στα ΚΕΔΔΥ οπότε εκεί ίσως να παίζει μια "ιδιαιτερότητα" ... για ψάξτο λίγο ( και πες και σε μας.... ;) ;)  )΄

Υπηρεσιακά όμως ανήκω στο ΠΥΣΠΕ....
Σε κάποια φάση το είχαμε ψάξει για κάτι, και ηα πάντηση ήαν ότι οι εκπαιδευτικοί των ΚΕΔΔΥ (τότε ΚΔΑΥ) για οποιοδήποτε υπηρεσιακό θέμα αναφέρονται στο οικείο ΠΥΣΠΕ και όχι σε κάποιο άλλο συμβούλιο....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 787

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.