*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 31149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:53:10 μμ »
Καλησπέρα
έστειλα στο ΠΥΣΠΕ τα ένσημα από τον ιδιωτικό τομέα για αναγνώριση και μου ζητάνε και την πρόσληψη και την παραίτηση ή απόλυση,
επειδή πραγματικά είναι γολγοθάς να τις βρω γνωρίζετε αν είναι υποχρεωτικό;δεν αρκούν τα ένσημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:03:29 μμ »
όπως καταλαβαίνεις, το να κάθεται το ΠΥΣΠΕ να μετράει τα ένσημα του καθένα είναι απο αδύνατο ως τραγικό! Τα ένσημα τα βάζουμε ως δικαιολογητικά σε πρώτη φάση ( και καλώς τα έβαλες)   ωστόσο από τα ένσημα μόνα τους δεν προκύπτει πχ αν μιλάμε για πληρες ή μειωμένο ωράριο, αν μιλάμε για ημερομίσθιο, ωρομίσθιο ή μηνιαίο μισθό. Αυτό μπορεί να προκύψει απο σχετική βεβαίωση που θα δώσει το ΙΚΑ αφού προσκομίσεις και εκεί τα ένσημα ( αντίγραφα, πάντα )  ή απο τα έγγραφα που σου ζητάει το ΠΥΣΠΕ. Εναλλακτικά, και  μόνο για να κερδίσεις χρόνο μπορείς να συνυποβάλλεις υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρεις ότι θα προσκομίσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά εν ευθέτω.

Σε κάθε περίπτωση μια επισκεψη στα γραφεία του ΙΚΑ θα σε διαφωτίσει αρκετά ( γιατί κι αυτοί τώρα αρχίζουν να ενημερώνονται) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:38:14 μμ »
bitch στο ικα να πάω το καταλαβαίνω,δεν καταλαβαίνω γιατί μου ζήτησαν τη σύμβαση και την παραίτηση ,αυτά ρωτάω αν πρέπει να τα δώσω,αν γνωρίζεις πες μου σε παρακαλώ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:47:32 μμ »
δεν είναι κακό να τα δώσεις ( αντίγραφα εννοείται). Απο αυτά προκύπτουν όλα όσα σου έγραψα πριν ( διάρκεια, τύπος υπηρέτησης, έναρξη- λήξη κτλ)

ενδεχομένως ο δ/ντής α/θμιας να ήρθε σε επαφή με το ικα και να του είπαν αυτό. Το δικό μας ικα ας πούμε είπε πως αν δεν έρθει γραπτή εντολή για έκδοση βεβαιώσεων δεν εκδίδουν καμία και αρκούν τα ένσημα. (τι ζώα κι αυτοί όμως...)

εγώ στη θέση σου θα τα έδινα πάντως.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:50:59 μμ »
σ ευχαριστώ πολύ
θα τις ψαξω

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 08:30:47 μμ »
Καλησπέρα

Είμαι νεοδιόριστη (2011). Αν αναγνωρίσω την προϋπηρεσία μου (7 χρόνια) θα αλλάξω μόνο ΜΚ, όχι βαθμό; Καλά έχω καταλάβει;

Ή μπορώ να ζητήσω να μου αναγνωριστούν τώρα πχ 2 χρόνια και όταν (και αν >:() αλλάξω βαθμό να ζητήσω να μου αναγνωριστούν τα υπόλοιπα?

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 08:36:52 μμ »
Eπειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, να ρωτήσω.
Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, χρειάζεται να κάνει κάτι, από τη στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:00:59 μμ »
για τους νεοδιόριστους είναι περίεργη η κατάσταση καθώς ακόμα και η προϋπηρεσία που είχαν ήδη καταθέσει προς αναγνώριση μας ζητήθηκε να μην προσμετρηθεί ακόμα για μκ....ενδεχομένως να υπολογισθεί σε ύστερη φάση με την ένταξη στο νέο βαθμολόγιο/μισθολόγιο....

πάντως, με βάση όσα ξερουμε ως τώρα, η αναγνωρισμένη ως 31/10/2010 προϋπηρεσία θα ειναι αυτή που θα υπολογισθεί για να ανέβει κανείς βαθμό και απο κει και πέρα, ό,τι αναγνωρισθεί μετά θα υπολογισθεί μόνο για να ανέβει κανείς σε μκ. Ως εκ τούτου, μπορείς φυσικά να αναγνωρίσεις όλα τα χρόνια μαζί ή και σπαστά.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:03:13 μμ »
Eπειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, να ρωτήσω.
Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, χρειάζεται να κάνει κάτι, από τη στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;

apri
διάβασε εδώ τις τελευταίες δέκα με δεκαπέντε σελίδες... ( νόμιζα ότι τις είχες ήδη διαβάσει...)  :) :) :)
http://www.pde.gr/index.php?topic=22560.msg530845#msg530845
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:19:11 μμ »
Δηλαδή παιδιά εγώ που έχω 13 χρόνια προϋπηρεσία σε παιδικούς σταθμούς, μπορώ να τα αναγνωρίσω????
Έπαθα πλάκα τώρα! Διορίστηκα το 2007
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:21:15 μμ »
δυνητικά μπορείς ίσως να αναγωνρίσεις ως επτά χρόνια. Δε θα ανέβεις όμως σε βαθμό  - μόνο σε μκ.
σε παραπέμπω στο ίδιο λινκ όπως πριν.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:24:42 μμ »


Eπειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, να ρωτήσω.
Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, χρειάζεται να κάνει κάτι, από τη στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;

apri
διάβασε εδώ τις τελευταίες δέκα με δεκαπέντε σελίδες... ( νόμιζα ότι τις είχες ήδη διαβάσει...)  :) :) :)
http://www.pde.gr/index.php?topic=22560.msg530845#msg530845

Το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν είχα καταλάβει το εξής:
Γιατί να κάνεις αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας, αφού δεν έχει βγει το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;
Δεν θα σου την απορρίψουν, αν την εξετάσουν τώρα;

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:26:38 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ..Θα το κοιτάξω!!  :)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:28:45 μμ »


Eπειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, να ρωτήσω.
Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, χρειάζεται να κάνει κάτι, από τη στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;

apri
διάβασε εδώ τις τελευταίες δέκα με δεκαπέντε σελίδες... ( νόμιζα ότι τις είχες ήδη διαβάσει...)  :) :) :)
http://www.pde.gr/index.php?topic=22560.msg530845#msg530845

Το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν είχα καταλάβει το εξής:
Γιατί να κάνεις αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας, αφού δεν έχει βγει το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;
Δεν θα σου την απορρίψουν, αν την εξετάσουν τώρα;

όχι γιατί
η ισχύς του νόμου άρχεται από 1/11/11. Άρα, μπορείς να την κάνεις τώρα την αίτηση. Το ΠΥΣΔΕ μπορεί να την κρατήσει και να την εξετάσει αφού εκδοθεί το ΠΔ.
Ωστόσο, όταν με το καλό εξετασθεί και αφού αναγνωρισθεί, ο χρόνος που θα αναγνωρισθεί θα μετράει απο την ημερομηνία ΑΙΤΗΣΗΣ που σημαίνει πως αν τελικά σου αναγνωρισθεί χρόνος θα ανέβεις ΜΚ από τότε που έκανες την αίτηση και άρα θα έχεις να λάβεις αναδρομικά από τότε που έκανες αίτηση....
( όπως κατάλαβες, για το χρήμα - πάλι - γίνεται όλη η φασαρία...) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 761
Σύνολο: 765

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.