*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ  (Αναγνώστηκε 20803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« στις: Νοέμβριος 11, 2011, 11:22:33 μμ »
Σ' αυτό το θέμα μπορούμε να συζητήσουμε τους τρόπους δράσεις μας με σκοπό την ενημέρωση των νηπιαγωγών, νηπιαγωγείων, γονέων, και μεταναστών για το καινούργιο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, τη ΖΕΠ (Ζώνη Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας). Έτσι ώστε να μην επαναληφθεί του χρόνου το φαινόμενο να μην υπάρχουν αιτήσεις συμμετοχής νηπιαγωγείων στο πρόγραμμα, το οποίο θα μπορούσε να ξεμπλοκάρει σε μεγάλο βαθμό τις προσλήψεις αναπληρωτών στον κλάδο μας, αλλά κυρίως να βοηθήσει τα δεκάδες χιλιάδες παιδιά από χαμηλά κοινωνικο-οικονομικά στρώματα που το έχουν ανάγκη. Οι απόψεις σας θα μας φαίνονται πολύ χρήσιμες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:24 »

Αποσυνδεδεμένος stefania29

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 12:26:32 πμ »
Nα τι μου απάντησε νηπιαγωγός στο facebook:
''Συναδέλφισσα εγώ ανακίνησα σήμερα το θέμα στην Πρωτοβάθμια και μου μίλησαν για τάξεις υποδοχής στα Δημοτικά και στη Λέσβο όπου βρίσκομαι εγώ λειτούργησαν σε δύο. Όσο για τα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί κανένα και δε ρωτήθηκε κανείς μας...Το αποφάσισαν μόνοι τους και η εγκύκλιος δεν στάλθηκε καν στα σχολεία...και ναι συμφωνώ απόλυτα ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα αν δουλεύεται σωστά θα κάνει καλό στα παιδιά!''

Kαταφέραμε να κινητοποιήσουμε μία νηπιαγωγό...Άντε τώρα να δούμε τι θα κάνουμε με όλες τις υπόλοιπες...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 12:57:04 πμ »
Αφού δεν ειδοποιήθηκαν τότε γιατί το υπουργείο είπε ότι δήλωσαν μόνο δύο, το 8ο και το 12ο Ν. Ιωνίας Βόλου; Μπορούμε να πάρουμε τηλέφωνο σ' αυτά τα νηπιαγωγεία και να ρωτήσουμε. Βέβαια, δεν ξέρω, ίσως να είναι και λίγο αδιακρισία να παίρνουμε και να ρωτάμε τέτοιες πληροφορίες σε άγνωστές μας νηπιαγωγούς.
Επίσης, αν οργανωθούμε μπορούμε να πιέσουμε το υπουργείο αλλά και τις πρωτοβάθμιες ώστε να εφαρμοστεί του χρόνου το πρόγραμμα και στα νηπιαγωγεία, όπου θα είχε και το μεγαλύτερο όφελος απ' όλη την εκπαίδευση λόγω της ηλικίας των παιδιών.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kalinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 01:51:51 πμ »
Για μια ακόμη φορά μας αποδεικνύουν ποιοι είναι "οι εκλεκτοί"!Είμαι βέβαιη πως είναι αρκετοί οι συνάδελφοι που δεν ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα!Όπως αρκετοί είναι και εκείνοι που αδιαφόρησαν, ίσως γιατί δεν είχαν την ανάλογη ενημέρωση!Γιατί οι εγκύκλιοι στάλθηκαν μόνο στα δημοτικά;Από ό,τι ξέρω σε πολλά συστεγαζόμενα νηπιαγωγεία με δημοτικά υπάρχει κοινό e-mail συνήθως στο γραφείο του Δ.Σ. με αποτέλεσμα να ενημερώνονται ΜΟΝΟ οι δάσκαλοι!!Ας ζητήσουν αρχικά οι συνάδελφοί μας ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ E-MAIL έτσι ώστε να ενημερώνονται άμεσα και έγκαιρα!!!!Σε ποιο site μπαίνεις  stefania29 κι έχεις επικοινωνία με συναδέλφους;
Κορίτσια είμαστε βέβαιες πως διαβάζονται τα μηνύματα μας από συναδέλφους;;Εδώ δεν ενημερώνονται για αυτά που πρέπει!!!Ελπίζω κάτι να καταφέρουμε!Προσωπικά θα ενημερώσω φίλες μου αναπληρώτριες οι οποίες δε γνώριζαν καν τη λεξη ΖΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:24 »

Αποσυνδεδεμένος kalinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 01:58:26 πμ »
Επίσης όσοι από εμάς έχουμε fb καλό είναι να γράφουμε στα wall των αιρετών έτσι για να δίνουμε κι εμείς το παρόν!!Ας ενημερώσουμε ομάδες νηπιαγωγών sto fb. Προσωπικά ανήκω σε κάποιες ομάδες προχολικής αγωγής, θ το αναφέρω αμέσως!

Αποσυνδεδεμένος stefania29

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 12:04:19 μμ »
Aπάντηση άλλης νηπιαγωγού στο γκρουπ Νηπιαγωγός στο facebook:
''Υπηρετώ σε νηπιαγωγείο της Αθήνας. Καμία εγκύκλιος για ΖΕΠ δεν μας ήρθε από το γραφείο ή τη Διεύθυνση. Πρώτη φορά το βλέπω εδώ και προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό το πρόγραμμα...''

Eγώ καταλαβαίνω μετά από τόσες μαρτυρίες ότι η εγκύκλιος δεν έφτασε ποτέ σε πολλά νηπιαγωγεία. Ναι μεν κατάφερε και έφτασε σε κάποια νηπιαγωγεία,αλλά σε πολλά άλλα-για να μην πω στα περισσότερα-δεν έφτασε.Ποιος ευθύνεται γι΄αυτό;΄Εγινε σκόπιμα από το υπουργείο;Έγινε λόγω έλλειψης πληροφόρησης; Μήπως,δηλαδή,τα γραφεία πρωτοβάθμιας εκπ/σης δεν ενημερώθηκαν ότι έπρεπε να στείλουν την εγκύκλιο και στα νηπιαγωγεία με αποτέλεσμα να σταλεί μόνο στα δημοτικά σχολεία;;;

Το facebook είναι γεμάτο ομάδες προσχολικής αγωγής με χιλιάδες μέλη,όπου μπορούμε να ενημερώνουμε για το πρόγραμμα.Πoλλά δημόσια νηπιαγωγεία έχουν σελίδα στο internet και γενικότερα πολλές νηπιαγωγοί έχουν φτιάξει blogs. Στην εγκύκλιο αναπληρωτών στη σελίδα 8 λέει τα εξής για το τι είναι οι ΖΕΠ:
α) Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ορίζονται Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (Ζ.Ε.Π), στις οποίες εντάσσονται σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που λειτουργούν σε περιοχές με χαμηλό συνολικό εκπαιδευτικό δείκτη, υψηλή σχολική διαρροή και χαμηλή πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καθώς και χαμηλούς κοινωνικοοικονομικούς δείκτες, όπως χαμηλό συνθετικό δείκτη ευημερίας και ανάπτυξης και υψηλό δείκτη κινδύνου φτώχειας. Στόχος των Ζ.Ε.Π. είναι η ισότιμη ένταξη όλων των μαθητών στο εκπαιδευτικό σύστημα μέσω της λειτουργίας υποστηρικτικών δράσεων για τη βελτίωση της μαθησιακής επίδοσης, όπως ιδίως η λειτουργία τάξεων υποδοχής, τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας,θερινών τμημάτων και τμημάτων διδασκαλίας της μητρικής γλώσσας της χώρας προέλευσης των μαθητών. β) Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ρυθμίζονται τα θέματα που αφορούν την οργάνωση και τη λειτουργία των Ζ.Ε.Π., τη στελέχωση τους με προσωπικό, την απασχόληση εκπαιδευτικών κατ’ αναλογία του αριθμού των μαθητών που χρίζουν διαφοροποιημένης διδακτικής παρέμβασης και κάθε σχετικό θέμα.»
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2011, 12:17:56 μμ από stefania29 »

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 01:59:49 μμ »
Κορίτσια, από τις πληροφορίες που έχετε συγκεντρώσει, όλα δείχνουν ότι όχι απλά δε στάλθηκε εγκύκλιος για τις ΖΕΠ στα νηπιαγωγεία, αλλά δεν υπήρχε καν η ενημέρωση για το Πρόγραμμα!
Από προσωπική μου εμπειρία να σας πω, ότι φίλη μου δασκάλα που δουλεύει στην Πρωτοβάθμια, όταν τη ρώτησα (πριν από ένα περίπου μήνα) αν έχουν ενημέρωση στα γραφεία για το πότε θα λειτουργήσει το Πρόγραμμα...δεν το γνώριζε καθόλου! Το άκουγε πρώτη φορά!
Οι κινήσεις τώρα οι δικές μου μπορούν, σε πρώτη φάση, να είναι γύρω από την ενημέρωση. Όλο το φιλικό μου περιβάλλον είναι εκπαιδευτικοί και κυρίως νηπιαγωγοί. Η πλειονότητα αυτών διορισμένες και ορισμένες δ/ντριες σε μονοθέσια νηπιαγωγεία. Και φαντάζεστε...σκορπισμένες σε όλη την Ελλάδα! Μπορούν οι φίλοι μας να ενημερωθούν και να φροντίσουμε ώστε ν' ανοίξει αυτός ο κύκλος με το να τους ζητήσουμε να ενημερώσουν από πλευράς τους άλλους νηπιαγωγούς. Από κει και πέρα, να πιέσουν για ενημέρωση και να ζητήσουν διευκρινίσεις από σχολικούς συμβούλους, αιρετούς, από τα γραφεία και γενικότερα από δραστήρια άτομα που πιστεύουν ότι μπορούν να βοηθήσουν. Ό,τι νεότερο θα το μοιραζομαστε...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 08:13:56 μμ »
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να γράψουμε ένα μικρό κείμενο το οποίο θα στέλνουμε στα νηπιαγωγεία και τις πρωτοβάθμιες μέσω e-mail. Σ' αυτό το κείμενο θα επισυνάπτουμε και τις εγκυκλίους για τη ΖΕΠ. Αυτό το κείμενο θα πληροφορεί τις νηπιαγωγούς για το τι είναι η ΖΕΠ, πώς λειτουργεί και ποια τα οφέλη των νηπίων από αυτή. Μπορούμε να φτιάξουμε κι ένα blog όπου θα τα έχουμε όλα αυτά αναρτημένα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kalinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 09:21:12 μμ »
Demetroula αυτό έχω κάνει κι εγώ!!Την Παρασκευή ανέρτησα σε κάποιες ομάδες στο fb  σχετικά με το πρόγραμμα.Δυστυχώς δεν είδα αντιδράσεις..Θεωρώ πως πρέπει να κάνουμε κάτι πιο δραστικό καθώς αρκετοί συνάδελφοι δε μπαίνουν συχνά σε αυτές τις ομάδες!Καλό θα ήταν να φτιάξουμε εμείς μια ομάδα, να ενημερώνουμε δια στόματος για το πρόγραμμα και φυσικά συμφωνώ με την ι δέα να στείλουμε e-mail στα νηπιαγωγεία!Υπενθυμίζω όμως πως πολλά νηπιαγωεία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ E-MAIL  ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΤΟ Δ.Σ. Οπότε φέξε μου και γλίστρησα...Δια στόματος και ενημέρωση επί τόπου!!Προσωπικά ενημερώνω φίλες μου συναδέλφους, οι οποίες με τη σειρά τους θα ενημερώσουν κι άλλους...
Γιατί κανείς από εμάς δεν παραπονέθηκε στους αιρετούς;Ας γράψουμε ένα κείμενο κι ας ζητήσουμε κι από αυτούς την άμεση ενημέρωση των νηπιαγωγείων στο νομό τους!

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:36:06 πμ »
Για μια ακόμη φορά μας αποδεικνύουν ποιοι είναι "οι εκλεκτοί"!Είμαι βέβαιη πως είναι αρκετοί οι συνάδελφοι που δεν ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα!Όπως αρκετοί είναι και εκείνοι που αδιαφόρησαν, ίσως γιατί δεν είχαν την ανάλογη ενημέρωση!Γιατί οι εγκύκλιοι στάλθηκαν μόνο στα δημοτικά;Από ό,τι ξέρω σε πολλά συστεγαζόμενα νηπιαγωγεία με δημοτικά υπάρχει κοινό e-mail συνήθως στο γραφείο του Δ.Σ. με αποτέλεσμα να ενημερώνονται ΜΟΝΟ οι δάσκαλοι!!Ας ζητήσουν αρχικά οι συνάδελφοί μας ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ E-MAIL έτσι ώστε να ενημερώνονται άμεσα και έγκαιρα!!!!Σε ποιο site μπαίνεις  stefania29 κι έχεις επικοινωνία με συναδέλφους;
Κορίτσια είμαστε βέβαιες πως διαβάζονται τα μηνύματα μας από συναδέλφους;;Εδώ δεν ενημερώνονται για αυτά που πρέπει!!!Ελπίζω κάτι να καταφέρουμε!Προσωπικά θα ενημερώσω φίλες μου αναπληρώτριες οι οποίες δε γνώριζαν καν τη λεξη ΖΕΠ...

Kalinaki πόσο δίκιο έχεις!Εγώ ούτε καν θυμάμαι που το είχα διαβάσει κ αν το είχα δει στην αίτηση για αναπληρώτρια!
Πραγματικα. Μπράβο που το συζητάμε εδώ μπας κ γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:37:40 πμ »
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να γράψουμε ένα μικρό κείμενο το οποίο θα στέλνουμε στα νηπιαγωγεία και τις πρωτοβάθμιες μέσω e-mail. Σ' αυτό το κείμενο θα επισυνάπτουμε και τις εγκυκλίους για τη ΖΕΠ. Αυτό το κείμενο θα πληροφορεί τις νηπιαγωγούς για το τι είναι η ΖΕΠ, πώς λειτουργεί και ποια τα οφέλη των νηπίων από αυτή. Μπορούμε να φτιάξουμε κι ένα blog όπου θα τα έχουμε όλα αυτά αναρτημένα.

Μπράβο Demetroula!Αυτό αν γινόταν θα ήταν τέλειο!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 12:39:24 μμ »
Μιλούσαμε χτες με τη Stefania29 και μου είπε ότι μίλησε με την πρώην πρόεδρο της ΠΕΑΝ (Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών Νηπιαγωγών) η οποία έχει εδώ και δύο χρόνια διαλυθεί λόγω αδιαφορίας των συναδέλφων ν' ασχοληθούν ενεργά με την ένωση. Δεν υπάρχει άλλη ένωση νηπιαγωγών (ούτε αδιόριστων, ούτε μόνιμων), μόνο η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΔΟΕ) όπου ανήκουμε.
Μία λύση θα ήταν να ιδρύσουμε με μερικά άτομα απ' την αρχή μια πανελλήνια ένωση νηπιαγωγών (το ψάχνω αυτή τη στιγμή) την οποία θα εκπροσωπούμε όταν θα απευθυνόμαστε στις πρωτοβάθμιες και στο υπουργείο για τη ΖΕΠ.
Όσο για το θέμα της ΖΕΠ απ' ότι φαίνεται ήταν πρόθεση του υπουργείου να εφαρμόσει φέτος το πρόγραμμα μόνο στα δημοτικά (πράγμα που δείχνει καθαρά ότι το βλέπει σαν ενισχυτική διδασκαλία). Στο τόπικ των δασκάλων γράφτηκε ότι θα προσληφθούν 500 δάσκαλοι (όσες και οι πιστώσεις που είχε πληροφορηθεί ο Καψαλάκης τον Οκτώβριο).
Πάντως πιστεύω ότι αν κινηθούμε από τώρα και πληροφορήσουμε τις νηπιαγωγούς ώστε να πιέσουν κι αυτές τις πρωτοβάθμιες το Μάιο-Ιούνιο ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για την επόμενη χρονιά.
Αυτό που ζητάω από όσες δουλεύετε αυτή τη στιγμή είναι να ρωτήσετε κάποιον αιρετό ή την πρωτοβάθμια (όποτε πάτε για κάποια δουλειά) τι έγινε με αυτό το πρόγραμμα και γιατί δεν ενημερώθηκαν τα νηπιαγωγεία (και μη δεχτείτε ως απάντηση το ότι το πρόγραμμα δεν απευθύνεται στα νηπιαγωγεία, γιατί η εγκύκλιος αναφέρει ξεκάθαρα τα νηπιαγωγεία). Όσες μάθετε κάτι γράψτε στο θέμα για να μας πληροφορήσετε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:40:36 μμ »
Και για να επανέλθω στο θέμα, τώρα που βγήκε και η φάση ΖΕΠ για δασκάλους (μόνο) και είδαμε ότι ο αριθμός ήταν "βαρβάτος" για μήνα Νοέμβρη (γεγονός που υποδηλώνει τις ανάγκες που υπάρχουν στα σχολεία ως προς αυτήν την κατ/νση), θέλω να ρωτήσω βρε παιδιά όσες/ους έχουν επαφή με τους αιρετούς μέσω facebook ή μέσω των site τους...έχετε ρωτήσει να τοποθετηθούν πάνω στο γεγονός ότι δεν ανοίγουν θέσεις ΖΕΠ στα νηπιαγωγεία;; Πώς το δικαιολογούν και τί γνωρίζουν παραπάνω;;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:33:01 πμ »
Τον Καψαλάκη και τον Μπράτη τους ρωτούσαν όλον αυτόν τον καιρό νηπιαγωγοί για ποιο λόγο δεν συμπεριλήφθηκαν τα νηπιαγωγεία στη ΖΕΠ. Κανένας δεν απάντησε σε καμία ερώτηση. Μόνο σε μένα απάντησε ο Καψαλάκης κι αυτό γιατί νόμισε ότι είπα κάτι εναντίον του. Παρακάτω ο διάλογος:

Ερώτηση: Κ.Καψαλακη μηπως μπορειτε να μας πειτε τι ακριβως ειναι το Ζεπ??

Καψαλάκης: Είναι τμήματα υποδοχής για αλλοδαπούς μαθητές. Περισσότερο εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας.

Εγώ: Κύριε Καψαλάκη, η ΖΕΠ είναι κάτι πολύ παρά πάνω, και όχι η ενισχυτική διδασκαλία που πάνε να την κάνουνε στην Ελλάδα. Γι' αυτό φυσικά πάρθηκε η πολιτική απόφαση να μην εφαρμοστεί στα νηπιαγωγεία.
Το πρόγραμμα αυτό όμως πανευρωπαϊκά, και στην Κύπρο, έχει εφαρμοστεί ως Αντισταθμιστική Αγωγή για την πραγματική ένταξη αυτών των παιδιών στο σχολικό περιβάλλον και το επίπεδο της τάξης, και όχι ως φροντιστήριο στο σχολείο.
Φυσικά, δεν φταίτε εσείς γι' αυτό. Όμως κι εμείς οι νηπιαγωγοί είμαστε φέτος πολύ ριγμένοι σ' αυτό το θέμα.Οι περισσότερες συνάδελφοι στα νηπιαγωγεία έχουν δηλώσει ότι δεν έχουν ενημερωθεί καν γι' αυτό το πρόγραμμα και δεν έχει πάει ποτέ στα σχολεία τους τέτοια εγκύκλιος.

Καψαλάκης: Εγώ δεν έγραψα ότι είναι τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας. Είναι τμήματα υποδοχής σε αυτή τη φάση, κρίνοντας από τα σχολεία που δήωσαν και τον όλο σχεδιασμό που υπάρχει... Βεβαίως και τα νηπιαγωγεία είναι ριγμένα...

Εγώ: Το σχόλιό μου πήγαινε περισσότερο στο υπουργείο, που έχει υποβαθμίσει εντελώς το πρόγραμμα, πριν καν αρχίσει.


Το συμπέρασμά μου είναι ότι μας έχουν εντελώς χεσμένους (τους νηπιαγωγούς) γι' αυτό και δεν πολυασχολούνται μαζί μας.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.