*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ  (Αναγνώστηκε 20792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 10:09:29 μμ »
κοριτσια να ρωτηησω......... πρεπει να εγκρινει η συμβουλος πρωτα κ μετα να καταθεσω αιτηση για ζεπ ή θα μου πει να κανω κ μετα να εγκριθει???? για να ειμαι υποψιασμενη.........κ που να ανατρεξω , σε ποιο εγγραφο εννοω ωστε να εχω πατημα........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:24 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 10:45:41 μμ »
Στην εγκύκλιο της ΖΕΠ μπορείς να βασιστείς. Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι την άδεια της συμβούλου. Δεν έχω δουλέψει στα ΖΕΠ. Μπορώ να ρωτήσω στο προφίλ του Καψαλάκη, κι αν απαντήσει κάποιος θα σου πω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 10:52:12 μμ »
Γράφω εδώ για να φέρουμε τη συζήτηση για τη ΖΕΠ στο αντίστοιχο θέμα και να μη γράφουμε στην Ε' φάση αναπληρωτών. Λοιπόν, καλώ την Ευδοκία να αρχίσουμε να συντάσσουμε την επιστολή μπας και προλάβουμε για φέτος. :)

Έλα εδώ είμαι και δεν ήξερω πώς να περάσω το Σαββατόβραδό μου. Λοιπόν θελεις να αρχισουμε να συντάσσουμε επιστολή για τα ΖΕΠ., έτσι? Λοιπόν ξεκινάω και σε λίγο θα την ποστάρω εδώ. ¨Οταν την τελειώσουμε μπορούμε να χρησιμοποιοησουμε το δίκτυο επικοινωνίας που έχουμε στήσει με τις περιοχές και να διακινήσουμε την επιστολή.

Τελικά κάθε μέρα θα επιβεβαιώνεται η ανάγκη για την δημιουργία ενός οργανισμού που θα  μας εκπροσωπεί, κι αυτη η ομάδα δεν δύναται να απαρτίζεται αποκλειστικά απο αναπληρώτριες, γιατί όπως βλέπετε σε αυτή την φάση χρειαζόμαστε τις μόνιμες. Εγώ θα προτείνω για μια ακόμα φορά την δημιουυργία Επιστημονικής Ενωσης Νηπιαγωγών, όπου θα χωρούν όλοι: φοιτητές, ανεργοι πτυχιουχοι, αναπληρωτές, μονιμοι, νηπιαγωγοί σε ιδιωτικά σχολεία, νηπιαγωγεοί σε φορείς κ ιδρύματα, καθηγητές πανεπιστημίων. Αυτό έχει αναγκη ο κλάδος μας!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 11:08:41 μμ »
Πραγματικά αυτή είναι μία πολύ καλή πρόταση. Αν καταφέρουμε να την πραγματοποιήσουμε θα έχουμε κάνει ένα πολύ καλό βήμα προς την οργάνωση και τη δημοσίευση όλων των προβλημάτων της προσχολικής αγωγής. Για τα ΖΕΠ θα σου γράψω κι εγώ μερικές προτάσεις για να τις βάλεις μέσα. Στείλε την επιστολή και στη φίλη σου που έχει δουλέψει σε ΖΕΠ για να τη διαβάσει, μη γράψουμε καμιά βλακεία και μας πάρουν με τις πέτρες. :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:24 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 11:24:51 μμ »
Λοιπόν, μετά από μια μικρή αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα:

Διάφορα Θέματα - ΖΕΠ: Zώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (το power point μίας σχολικής συμβούλου):http://www.chiourea.gr/2011/09/z.html

Επίσης από το "ΘΕΜΑ: Ρυθμίσεις Ζωνών Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ και Ενισχυτικών Φροντιστηριακών Τμημάτων ΖΕΠ και Ενισχυτικών Φροντιστηριακών Τμημάτων ΖΕΠ" (7/9/2011):
Ορίζουμε ως Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας όλες τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις οποίες εντάσσονται σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου δύναται να λειτουργήσουν Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ και Ενισχυτικά Φροντιστηριακά Τμήματα ΖΕΠ

και: Οι Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ και τα Ενισχυτικά Φροντιστηριακά Τμήματα (Εν. Φ.Τ.) ΖΕΠ ιδρύονται με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε. & Δ.Ε. κατόπιν αιτήματος της κάθε σχολικής μονάδας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις οικείες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 11:26:03 μμ »
Επίσης ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΑΞΕΩΝ ΖΕΠ (17-10-2012): http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/dimotiko/1275-odhgies-leitourgias-taxeis-zep.html.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 08:53:31 πμ »
Ο κλάδος μας κοιμάται για όλα τα θέματα, δεν είναι καινούργιο αυτό. Αυτό που ενδιαφέρει πρωτίστως τη συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι οι μεταθέσεις, οι τοποθετήσεις, ο μισθός και το ωράριο. Μετά και πολύ πιο μετά έρχονται όλα τ' άλλα. Δυστυχώς. Αλλά η αδράνεια και η σιωπή των αιρετών είναι εκκωφαντική. Και μιλάμε για κοινοτικά χρήματα, άρα δεν μπορεί κάποιος να πει: "Το κράτος δεν έχει λεφτά για τα βασικά, εσείς θέλετε και ΖΕΠ στα νηπιαγωγεία;"


ξεχασες τα θερμομπωλ!!!ηταν φλεγον ζητημα των μονιμων στη συναντηση με το συντονιστικο!για να μην ζεσταινουν τα φαγητα οι μονιμες!!!!ο οαεδ μπροστα στο θερμομπωλ τοσες αντιδρασεις δεν εφερε..μαρτυρας μου η pandwra xrysakidς raniasop roula_s..!!   8) 8)

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 11:03:28 πμ »
αχ... ότι και να πείτε ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Έχω κάτι δουλειτσες σημερα, προς το βραδάκι θα έχω έτοιμη μια πρωτη πρόταση για την επιστολή ενημέρωσης για τα ΖΕΠ. Επείδή δεν τα ξέρω καλά, έχω λίγο διάβασμα ακόμα γιατί δεν το κατέχω και πολύ, μη γράψω κουταμάρες.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 01:44:22 μμ »
αχ... ότι και να πείτε ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Έχω κάτι δουλειτσες σημερα, προς το βραδάκι θα έχω έτοιμη μια πρωτη πρόταση για την επιστολή ενημέρωσης για τα ΖΕΠ. Επείδή δεν τα ξέρω καλά, έχω λίγο διάβασμα ακόμα γιατί δεν το κατέχω και πολύ, μη γράψω κουταμάρες.
Ακριβώς, έχει διάβασμα... Ωωωωχχχχ..... :P :P >:( >:( :'( :'( :'(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος s0n1a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:40:25 πμ »
Καλημέρα,μια πρόταση:
επειδή και οι μόνιμες έχουν αλλεργία στο διάβασμα, και στην διεκπεραίωση διοικητικών θεμάτων, όπως όλοι μας ίσως, μια σκέψη είναι να απευθυνόμαστε σε γονείς, δηλ.στους συλλόγους γονέων των νηπιαγωγείων με μια συνοπτική αλλά ΕΓΚΥΡΗ ενημέρωση.
Όπως ενημέρωσε μια/ένας άλλος συνάδελφος σε κάποιο σημείο στο forum, η ΖΕΠ καλύπτει έξοδα για εκδρομές, παραστάσεις κτλ.
Πέρυσι, δεν ήμουν σε πόλη αλλά στην ύπαιθρο, και προσπαθούσα να πάω τα παιδιά δε θέατρα, μουσεία κτλ και οι γονείς δεν ήθελαν να δώσουν ούτε ένα σεντ...όπότε αν ισχύει ότι η ΖΕΠ καλύπτει έξοδα,  τότε οι γονείς θα την θέλουν σίγουρα και θα το ζητήσουν και θα πιέσουν.
Γνώμη μου: οι γονείς έχουν τη δύναμη!!!!
Τώρα πως ερχόμαστε σε επαφή με προέδρους συλλόγων: με τηλ., με mail, με φαξ, ζητάμε να τους ενηρώσουμε να τους μιλήσουμε.
Θέλει δουλειά και ένα επίσημο όργανο στου οποίου το όνομα να κινούμαστε.

Επίσης το πιο σημαντικό:
πέρυσι οι γονείς μου ζητούσαν και μάλιστα με πίεζαν, να βρω τρόπο να καλέσουν και δεύτερη νηπιαγωγό φέτος επειδή τα παιδιά τους ήταν πολύ ζωηρά και τους έλεγα ότι δεν είναι στο χέρι μου αλλά θέμα υπουργείου.
Αν όμως ήξεραν για τη ΖΕΠ θα με έβαζαν, πιστέψε με, με το ζόρι να κάνω τη χαρτούρα και να μπει το νηπιαγωγείο σε ΖΕΠ.
Σε τμήματα με 26 παιδιά ποιός γονιός θα του πεις ότι το παιδί σου θα έχει και δεύτερη νηπιαγωγό μέσα στην τάξη και δεν θα κινηθεί για να την αποκτήσει?

Τέλος, πιο πολύ θα ενδιαφερθούν οι προισταμενες αναπληρώτριες σε 1/θέσια, που έχουμε την πίκρα, παρά οι μόνιμες, αν και έχω μόνιμες πάρα πολύ καλές που ενδιαφέρονται, έχω βέβαια και πολύ κακή εμπειρία από άλλες π α ν τ ε λ ώ ς αδιάφορες για να μην πω βαρύτερους χαρακτηρισμούς (αχ ρημάδα αξιολόγηση και που είσαι :)).
Στις μόνιμες το επιχείρημα θα ήταν ότι μια επιπλέον νηπιαγωγός θα τους ξαλάφρωνε από το φόρτο εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:02:29 μμ »
Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις να ενταχθεί ένα σχολείο στο πρόγραμμα. πρέπει να ανήκει σε μία ειδική ζώνη (εκπαιδευτική προτεραιότητας). Όπως αναφέρει και η σχολική σύμβουλος Δρ. Ράνια Χιουρέα:

Η κάθε Ζώνη Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας αποτελείται από 5-6 σχολεία σε μια γειτονιά/περιοχή με αυξημένες κοινωνικοοικονομικές και εκπαιδευτικές ανάγκες (τυπικά 1 νηπιαγωγείο (1x2 τμήματα), 3 δημοτικά (3x10 τμήματα), 1 γυμνάσιο (1x8 τμήματα) και προαιρετικά σε 1 σχολείο του δεύτερου κύκλου της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κατά προτεραιότητα ΕΠΑΛ, εφόσον λειτουργεί στη ΖΕΠ (1x8 τμήματα)). Τα μαθήματα στα σχολεία των ΖΕΠ θα διεξάγονται σε ολοήμερη βάση.

Γι' αυτό πρέπει μία νηπιαγωγός να ρωτήσει τη διεύθυνσή της για το αν ανήκει το νηπιαγωγείο της σε μια τέτοια ζώνη. Όσο για τους συλλόγους γονέων που ανέφερε η s0n1a θα μπορούσαμε να ενημερώσουμε και συλλόγους μεταναστών ώστε να διεκδικήσουν οι μετανάστες γονείς αυτό το πρόγραμμα από τα νηπιαγωγεία. Απλά νομίζω ότι είναι λίγο αργά όλ' αυτά. Οι αιτήσεις δε θα λήξουν σε μερικές μέρες, άσε που το υπουργείο έχει υπολογίσει 450 πιστώσεις μέσω ΕΣΠΑ για ΠΕ70, και οι ΠΕ60 θα είναι καμιά 20αριά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:49:47 μμ »
πηρα σημερα τηλ στη σχολικη συμβουλο να ρωτησω για το ζεπ. η συμβουλος ελειπε κ μου ειπε η υπαλληλος για ποιο θεμα τη ζηταω. της εξηγω κ μου λεει το κορυφαιο      " μισο λεπτο να σημειωσω το προγραμμα .... πως το ειπες???  ζεπ... στα ελληνικα γραφεται ετσι??? "   ωρε που παμε ???? κ περιμενω ενημερωση εγω κ ακομα περισσοτερο να δημιουργηθει κ θεση ??????????? πλακα με κανεις ......... αηντε να δω τη συμβουλο ΑΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ!!!!!!!!!!!   εγω θα ξαπαρω βεβαια γιατι ........ειμαι μαζοχα τελικα κ θα το παω μεχρι τελος !!!! οποτε θα αναγκαστουν κ να το μαθουν κ αυτοι τελικα αν τους σπασω τα νευρα...........

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:39:54 μμ »
Μπράβο, dorakigia! Έτσι, δυνατά! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανές δράσεις ενημέρωσης για τη ΖΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:13:10 πμ »
κορίτσια καλημέρα !!!! τι γίνεται με το θέμα "ΖΕΠ" όσες είστε ήδη αναπληρώτριες πρέπει να πιέσουμε να γίνει γνωστό το πρόγραμμα, να γίνουν αιτήσεις, ο Οκτώβριος τελειώνει, δεν θα προλάβουμε, έστω για του χρόνου!!!!!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.