*

Αποστολέας Θέμα: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 15439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
 Σίγουρα όταν δήλωσα φιλολογία δεν ήξερα πόσο δύσκολα ήταν τα πράγματα για τους αποφοίτους αυτής της σχολής.Ύστερα από σκέψεις απελπισίας (γιατί τελικά δεν δήλωσα παιδαγωγικό κτλ.),άρχισα να πιστεύω ότι υπάρχει φως στον ορίζοντα,ακούγοντας διάφορες φήμες για συνταξιοδότηση φιλολόγων και ολοήμερα γυμνάσια. Για το δεύτερο προσωπικά δεν έχω και πολλές ελπίδες, για το πρώτο όμως ευελπιστώ ότι αυτοί που κυκλοφορούν τέτοιες φήμες κάτι θα ξέρουν-τουλάχιστον από επίσημες καταστάσεις του υπουργείου(ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων)!Δηλαδή πότε ακριβώς προβλέπεται να συνταξιοδοτήθουν όλοι αυτοί που λένε;Αν είναι σε 15 χρόνια να μη χαίρομαι!Επίσης έτυχε να διαβάσω κανα 2 άρθρα που υποστήριζαν ότι σε 2χρόνια θα υπάρχει μεγάλη ζήτηση αποφοίτων καθηγητικών σχολών εξαιτίας της αλλάγης στα Τ.Ε.Ε.!Τέλος άρθρο στο Έθνος υποστήριζε ότι πέρσι ανέβηκαν οι βάσεις στις φιλολογικές σχολές, λόγω σημαντικής αύξησης στις ώρες διδασκαλίας των αρχαίων.Αυτά φαντάζομαι θα τα έχετε ακούσει και εσείς.Τελικά τι πιστεύετε, ισχύουν όλα αυτά;Γιατί αν ίσχυαν τότε οι περισσότεροι θα έπρεπε να χαιρόμαστε για το μέλλον που έπεται και να μη καταντήσουμε όλοι 'ασεποειδή"(όπως εύστοχα είχε αναφέρει ο ovidius)!Τις σκέψεις αυτές τις κάνω φυσικά για την πάρτυ μου εδώ και πολύ καιρό, αλλά λίγο πιο έντονα τώρα που μια γειτόνισσά μου,καλή μαθήτρια,η οποία επρόκειται του χρόνου να δώσει πανελλήνιες και καθώς ενδιαφέρεται για το τμήμα της φιλολογίας ,με ρωτάει κατά καιρούς πληροφορίες.Επίσης για το τμήμα με ρώταγε η κολλητή μου που έκανε δήλωση με το 10%(έχει βαθμό πρόσβασης 18,7)και της είπα να τη δηλώσει!Δεν θέλω να τις αποτρέψω όπως απέτρεψαν και εμένα κάποτε από το να δηλώσω παιδαγωγικά(που ευτυχώς τότε και πάλι φιλολογία θα δήλωνα και γι αυτό δεν τους μισώ τώρα!).Τέλος πάντων,εσείς είστε αισιόδοξοι για το μέλλον ή θεωρείται την ερώτησή μου γελοία;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Καθόλου παράλογες οι σκέψεις σου.Τα έχω σκεφτεί κι εγώ. Όμως, υπάρχουν στιγμές που αισθάνομαι αισιόδοξη και άλλες πάλι που απελπίζομαι, γιατί δε βλέπω και ιδιαίτερη μέριμνα από το κράτος. Σκέφτομαι ότι ενώ οι απόφοιτοι της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης είχαν πρόβλημα, τώρα ξαφνικά είναι περιζήτητοι.Οι δάσκαλοι διορίζονται, στους νηπιαγωγούς κάτι φαίνεται στον ορίζοντα... θα δείξει το μέλλον!Οπότε πάλι αισιοδοξώ και λέω ότι δεν μπορεί, κάτι θα γίνει και για μας.Αλλά πότε; Ας ελπίσουμε λίαν συντόμως, γιατί η όλη διαδικασία είναι αρκετά ψυχοφθόρα και δυσβάσταχτη.Ίδωμεν...και καλή μας υπομονή!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Άμα χάσουμε από τώρα την αισιοδοξία μας, τότε τι θα μας μείνει? Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι μόνο καλύτερα θα μπορούσαν να γίνουν τα πράγματα...δεν μπορώ να φανταστώ πόσο χειρότερα θα μπορούσαν να γίνουν ειδικά για τον κλάδο μας...

Όπως "άνοιξαν" θέσεις για τους δασκάλους, έτσι θα μπορούσαν να ανοίξουν και για εμάς! Γιατί όχι?

Αν κι εμένα πολλές φορές με πιάνει μελαγχολία και άγχος και ανασφάλεια και αισθάνομαι τόσο "μικρή" και τόσο "μεγάλο" το βουνό που λέγεται ΑΣΕΠ να ορθώνεται μπροστά μου.... Αλλά προσπαθώ να το ξεχνάω και να συνεχίζω να ελπίζω...

Άλλωστε όπως είπε και ο Πίνδαρος "οι ελπίδες είναι τα όνειρα όσων δεν κοιμούνται"...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
στην ιδια κατασταση ειμαι κι εγω χρονια τωρα. η φιλολογια ηταν η πρωτη μπυ επιλογη και το μερακι μου. οταν μπηκα στη σχολη παρα τη δυσκολια της (πηρα κλασικη ειδικευση) πιστευα οτι οι κοποι μου θα ανταμειφθουν, αλλα βγαινοντας επεσα πανω στο ασεπ, χωρις αρχικα να αντιλαμβανομαι το μεγεθος της δυσκολιας. σημερα μετα απο 6 χρονια σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα, μετα απο τρεις ασεπ(στους δυο τελευταιους επιτυχουσα με καλη σειρα) εχω απελπιστει εντελως. καθε φορα που ακουγεται κατι για ολοημερα η απορροφηση μας στα δημοτικα ελπιζω , αλλα πολυ γρηγορα απελπιζομαι ξανα. δεν ξερω τι αλλο μας περιμενει και ηδη ειμαι εξαλλη με την προοπτικη του τεστ δεξιοτητων. καλο κουραγιο σε ολους συναδελφοι. καποτε ενας καθηγητης μου στο πανεπιστημιο μας ειχε ευχηθει "αισιοδοξια και αντισταση"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Σίγουρα σε καταλαβαίνουμε!Έχουμε αγωνιστεί τόσο στη ζωή μας για να καταλήξουμε πολλοί από εμάς να ξεκινούμε και πάλι από το μηδέν.Και φυσικά μιλάω γι αυτούς που αποφασίζουν να ψάξουν άλλες επαγγελματικές διεξόδους ή ξεκινούν από την αρχή σπουδές.














Είναι εξοργιστικό να έχουμε αγωνιστεί τόσο πολύ και να αισθανόμαστε αποτυχημένοι!΄Η μετά από τόση προσπάθεια να ξεκινούμε και πάλι από το μηδέν,στρεφόμενοι σε άλλες επαγγελματικές διεξόδους ή σε εκ νέου σπουδές.Θέλει πολύ αγώνα ο κλάδος μας και υπομονή, αλλά κάποια στιγμή φτάνεις σε ένα σημείο που ξενερώνεις!Ελπίζω πάντως ότι κάτι από αυτά που λένε, θα γίνει και για εμάς. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα παραμείνουμε για πολλά χρόνια ακόμη σε αυτήν την κατάσταση.Σίγουρα το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι πολύ μικρό για να μας απορροφήσει ολους, αλλά υπάρχουν τρόποι για να ανοίξουν θέσεις.










Αποσυνδεδεμένος elenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2007, 11:23:14 μμ »
Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά αποφοίτησα το 2004 απο τη Φιλοσοφική Αθηνών.Οι καθηγητές μας , ιδιαίτερα στο 4ο έτος μας έλεγαν συχνά- πυκνά να φροντίσουμε να πάρουμε πτυχίο όσο πιο γρήγορα γινόταν, αφού είναι θέμα χρόνου να "ανοίξει" ο κλάδος. Υποστήριζαν πως τα γυμνάσια θα γίνουν ολοήμερα και τα ΤΕΕ θα αλλάξουν περιεχόμενο σπουδών , ενώ έλεγαν πως γίνονταν και προσπάθειες για την είσοδο φιλολόγων στις δύο τελευταίες τάξεις του δημοτικού. Θέλω να ελπίζω πως κάτι θα γίνει , αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση λόγω ηλικίας να εργαστώ τότε.Μέχρι τότε , υπομονή και προσπάθειες για να διοριστούμε μέσω Ασεπ.
αιεν αριστεύειν

Αποσυνδεδεμένος lisaki2004

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2007, 04:45:06 μμ »
καλησπέρα σε όλους ;)

είναι το 1ο μήνυμα που γράφω σ'αυτό το φόρουμ, μόλις τώρα το ανακάλυψα και αληθινά είμαι πολύ συγκινημένη που δε νιώθω πια τόσο μόνη μέσα στον κόσμο. Γιατί, κακά τα ψέματα, μόνο κάποιος που έχει περάσει το ίδιο μονοπάτι μπορεί ακριβώς να καταλάβει τι περνάμε, την απογοήτευση...ενίοτε και την αγανάκτηση και την αδιάκοπη προσδοκία, τον ασταμάτητο αγώνα γι'αυτό που θα 'πρεπε να 'ναι αυτονόητο και δεδομένο...
Κι εγώ φιλόλογος, αποφοίτησα το 2002, εδώ στην Αθήνα.... του κλασικού κι εγώ... και παρόλο που δεν έχω μετανιώσει ούτε για μια στιγμή για τις σπουδές, θα 'θελα να'χα την πρόνοια να 'εχω κάνει και κάτι άλλο μαζί... μια κομμωτική δεν ξέρω... κάτι...
Χρυσή με κάνανε οι γονείς μου να δηλώσω τη νομική, έγιναν μάχες ολόκληρες που δεν ξεκολλούσα από τη φιλολογία ;D και το παιδαγωγικό;...ούτε να το φτύσω...δε μου άρεσαν τα παιδάκια, δεν άντεχα τόση ανωριμότητα... τέτοιες κοτσάνες έλεγα...να τώρα...
Τι να πω παιδιά... αυτό για το κύμα συνταξιοδότησης το έχω ακούσει κι εγώ, λέγεται συχνα...αλλά πότε;;; να μη σχολιάσω τα υπουργεία και τις αποφάσεις τους... μπορούν να διδάσκουν στα δημοτικά στη θέση των δασκάλων συνταξιούχοι δάσκαλοι και νηπιαγωγοί, ακόμα και λογοθεραπευτές αλλά δεν επιτρέπεται να προσλαμβάνονται φιλόλογοι.... μα δεν είναι να αγανακτείς;;;;; δηλαδή ο συνταξιούχος δάσκαλος έχει 2 μισθούς κι εγώ που 'μαι νέος άνθρωπος να μην έχω να φάω; δεν χωράει στο μυαλό μου αυτό, τρελαίνομαι... κι επειδή για ΑΣΕΠ, έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν έχει ελπίδα...εργάζομαι κι εγώ σε δημοτικό, στην απογευματινή μελέτη... ημιαπασχόληση φυσικά... και με ζητάνε να πάω το πρωί για να κάνω το χαμάλη στις φοιτητριούλες που προσλαμβάνουν και δεν έχουν ιδέα... και δε μου κάνουν και σύμβαση, δεν έχω σταθερό μισθό... καταλαβαίνετε...μα δε μας εξευτελίζουν;
αλλά πόσο το εύχομαι να έρθει η ώρα που θα μας παρακαλανε  κι εμάς όπως τους δασκάλους... αυτά τα ίδια τα ιδιωτικά που μας φτύνουν τώρα... τότε να δεις....
και τι δεν έχουμε διαβάσει... και δε μιλάω για το ευρύτερο πεδίο γνώσεων του καθενός μας...αλλά για τη σχολή την ίδια... για τα μαθήματα κα ι μόνο...τι δεν έχουμε εξεταστεί, από την οξεία και την περισπωμένη ως .... με κοροιδέυει η αδερφή μου όταν λέω ότι στο βιογραφικό μου, στις ξένες γλώσσες θα βάλω λατινικά και μηκυναικά... :P...γιατί δεν ξενύχτησα εγώ...δεν άφησα κόπο και ιδρώτα για να μπορέσω κάποια στιγμή να ζω αξιοπρεπώς κάνοντας αυτό που αγαπάω... κι όλοι ξέρουμε πως αυτή είναι μια δουλειά που δεν μπορείς να την κάνεις αν δε θέλεις πολύ... σου καίει το νευρικό σύστημα...γι' αυτό αγανακτώ... και συγγνώμη που τα λέω όλα μαζί σε σας αλλά συνήθως δε μιλάω γιατί δεν μπορεί κάποιος που δεν είναι ομοιοπαθής να το βιώσει αυτό που λέω...γι' αυτό μας πιάνει κατάθλιψη ή γινόμαστε κυνικοί μετά... πού να βρεις διέξοδο στην υγεία...αχ τελοσπάντων σας ζάλισα...αλλά χάρηκα πολύ που σας βρήκα - είίναι αν μη τι άλλο μια συμπαράσταση να το βλέπεις ότι κι άλλοι αγωνίζονται και καταλαβαίνουν τι περνάς κι εσύ :D

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:39:32 πμ »
Συνάδελφοι/ισσες,

Όταν το '89 έπρεπε να διαλέξω την πρώτη προτίμηση στο μηχανογραφικό μου, οι περισσότεροι φίλοι, συγγενείς και καθηγητές μου, με απέτρεπαν ευθέως από το να δηλώσω μαθηματικό. Επειδή όμως αγαπούσα τα μαθηματικά όσο τίποτα άλλο, δεν άκουσα κανέναν. Δεν έδινα δεκάρα αν, σύμφωνα με την επετειρίδα, θα διοριζόμουν το 2036, δηλ. στα 65 μου ακριβώς! Φυσικά δεν είχα καν φανταστεί ότι κάποτε θα είχα τη δυνατότητα να "πηδήσω" 36 χρόνια και να διοριστώ το 2000, με τον πρώτο ΑΣΕΠ. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια ότι είμαι ευτυχισμένος που είμαι στο δημόσιο, αλλά τουλάχιστον είμαι -κατά κάποιον τρόπο, και όχι απολύτως- επαγγελματικά αξιοπρεπής.
Πού θέλω να καταλήξω? Στο συμπέρασμα ότι, αν πράγματι αγαπάτε το αντικείμενο που σπουδάσατε, δεν θα αργήσει η μέρα που θα σας αποφέρει πολλά κέρδη. Και δεν εννοώ φυσικά μόνο οικονομικά. Συνεχίστε να το αγαπάτε μόνο, και θα με θυμηθείτε.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 10, 2007, 10:00:07 πμ »
Ο πρώτος ΑΣΕΠ έγινε το 98. Αποκλείεται να ξεχάσω ότι δύο μέρες μετά γέννησα την κόρη μου.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2007, 10:29:10 πμ »
Σωστός ο Gauss!
Κι εγώ πρώτη επιλογή Μαθηματικό είχα βάλει. Οι σπουδές (κατά προτίμηση και το επάγγελμα) πρέπει να είναι πάνω στο αντικείμενο που σου αρέσει.
Και ποτέ να μη διοριζόμουνα, δε θα είχα καμία αμφιβολία τέτοιου είδους. Σιγά μην πήγαινα να σπουδάσω Οικιακή Οικονομία για να διοριστώ αμέσως!

Από τους γνωστούς μου συναδέλφους, αυτοί που υποφέρουν περισσότερο είναι αυτοί που μπήκαν στο Μαθηματικό κατά λάθος.
Εγώ συμβουλεύω τους μαθητές μου να σπουδάσουν αυτό που γουστάρουν πραγματικά και ας δουλέψουν κηπουροί μετά.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2007, 10:53:46 πμ »
   Συμφωνώ κι εγώ πως πρέπει να επιλέγεις αυτό που γουστάρεις και μόνον.Κι εμένα οι γονείς μου μ' έψηναν για νομική.Εκείνα τα χρόνια μάλιστα η νομική είχε πιο χαμηλή βάση απ' τη φιλολογία.Όμως εγώ ήμουν ανένδοτη κι ήθελα αποκλειστικά και μόνο φιλολογικό, τίποτ' άλλο.
 Παρόλες τις αναποδιές δεν το μετάνιωσα ποτέ.Οι στιγμές έκστασης που μου 'χει χαρίσει το αντικείμενό μου δε συγκρίνονται με τίποτα.Αν ήμουν δικηγόρος ίσως και νά 'χα βολευτεί, ή αν ήμουν δασκάλα ίσως να ήμουν διορισμένη, αλλά θα ήμουν δυστυχισμένη.Ας μην ξεχνάμε πως η δουλειά κάποτε γίνεται και δουλεία και πρέπει να την αγαπάς για να την αντέξεις.

 Κάτι σχετικό με το ξεμπλοκάρισμα των φιλολόγων.. Έχω ακούσει ότι θα βοηθήσει η μετατροπή των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ.Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό?Έχει βάση η πληροφορία?
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2007, 11:39:03 πμ »
Πέρασα στο φιλολογικό της Αθήνας το 1994, χωρίς να σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση.Εκείνη την περίοδο, νομικές και φιλοσοφικές ήταν οι "φίρμες" για την τρίτη δέσμη, ενώ το παιδαγωγικό θεωρείτο αποτυχία. Τώρα τα πράγματα έχουν αντιστραφεί. Είναι λογικό να υπάρχει αγωνία για την επαγγελματική μας αποκατάσταση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαστε σε απόγνωση.Θα ήθελα να επισημάνω το εξής: το πανεπιστήμιο δεν έχει στόχο να σου βρει δουλειά, αλλά να σε κάνει επιστήμονα. Η φιλολογία, η ιστορία, τα μαθηματικά, η ιατρική, η ψυχολογία.....είναι επιστήμες. Τα παιδαγωγικά δεν είναι. Θεωρώ εξαιρετικά θλιβερό το ότι το κριτήριο για τα σημερινά παιδιά είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και όχι οι επιθυμίες τους. Τουλάχιστον εμείς στα 17 είχαμε έναν ρομαντισμό. Στην πορεία προσγειωθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:12:09 μμ »
Το 91 περασα Παιδαγωγικο Φλώρινας, πήγα ένα χρονο, περασα όλα τα μαθηματα και ξαναεδωσα πανελληνιες την επόμενη χρονια και περασα φιλοσοφικη Αθηνας. Αν παρεμενα εκει τωρα θα είχα δεκα χρονια διορισμενη στο δημοσιο. Μεγαλο λάθος. Εξάλλου τα παιδια είναι παιδια παντού. Δεν είναι το γνωστικο που λατρευουμε. Αυτο θα μπορουσαμε να το μελεταμε ετσι και αλλιως. Είναι η επαφη μας με τα παιδια που μας κανει εκπαιδευτικους. Καλύτερα δασκαλα με ελευθερια κινησεων να διδαξω με πραγματικη αγαπη παρα φιλολογος στο φροντιστηριο να μας εκμεταλλευεται ο καθε φροντιστηριουχος για να τα οικονομησει εις βαρος μας και εις βαρος των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:41:28 μμ »
Το 91 περασα Παιδαγωγικο Φλώρινας, πήγα ένα χρονο, περασα όλα τα μαθηματα και ξαναεδωσα πανελληνιες την επόμενη χρονια και περασα φιλοσοφικη Αθηνας. Αν παρεμενα εκει τωρα θα είχα δεκα χρονια διορισμενη στο δημοσιο. Μεγαλο λάθος. Εξάλλου τα παιδια είναι παιδια παντού. Δεν είναι το γνωστικο που λατρευουμε. Αυτο θα μπορουσαμε να το μελεταμε ετσι και αλλιως. Είναι η επαφη μας με τα παιδια που μας κανει εκπαιδευτικους. Καλύτερα δασκαλα με ελευθερια κινησεων να διδαξω με πραγματικη αγαπη παρα φιλολογος στο φροντιστηριο να μας εκμεταλλευεται ο καθε φροντιστηριουχος για να τα οικονομησει εις βαρος μας και εις βαρος των παιδιών.
Συμφωνώ. Ακούστε τρέλα, οταν έκανα μηχανογραφικό βάζω πρώτα φπψ, μετά θεολογία και μετά φιλολογία. Ε, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα φπψ που πέρασα παρά θεολογία, μόνο που τ ακούω ανατριχιάζω. Μπορεί με λίγα λόγια η πρώτη σου επιλογή να είναι πολύ πιο σωστή από τη δεύτερη και πολύ πιο λάθος σε σχέση με κάποια άλλη πιο κάτω. Υπάρχει όμως και το εξής: μερικές φορές ενώ θέλουμε να δηλώσουμε μία επιλογή, μας αρέσει, την αρνούμαστε από αντίδραση στους γονείς μας ή σε κάτι άλλο και μετά ή αυτοί μας πιέζουν ή επιβαλλόμαστε εμείς. Έχω δει παιδιά να θέλουν μία ειδικότητα επειδή είναι 'στη μόδα', οι γονείς πιέζουν τα παιδιά να δηλώσουν κάτι που πιστεύουν ότι αρέσει σ' αυτά και στο τέλος τα παιδιά όχι μόνο δεν το μετανοιώνουν, αλλά και λένε 'καλά που με πίεσες τελικά'. Είναι λίγο σχετικές οι επιλογές σε αυτές τις ηλικίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.