*

Ψηφοφορία

Τί θα πάρετε μαζί σας??

Μόνο ρούχα!
26 (35.6%)
Ρούχα,κουζινικά σκέυη και άλλα μικρά αντικείμενα
36 (49.3%)
Προσωπικά είδη και τα βασικά έπιπλα
4 (5.5%)
Όλο το νοικοκυριό!!
7 (9.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 72

Αποστολέας Θέμα: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)  (Αναγνώστηκε 21973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« στις: Ιούλιος 30, 2007, 05:16:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
μας πέρασαν τα άγχη του ΑΣΕΠ και αρχίσανε άλλα τώρα...(ασύγκρητα μικρότερα βέβαια  ;D)
Εσείς οι έμπειροι διαφωτίστε με σας παρακαλώ...Δεν ξερω τι να κάνω με τα πράγματα μου.Όλοι μου λένε να μην πάρω έπιπλα μαζί και ότι δεν αξίζει.Ξέρει κανείς που κυμαίνονται οι τιμές των μεταφορικών?Δεν έχω πολλά πράγματα και είναι όλα συναρμολογήσιμα (φοιτητικά έπιπλα).Εσείς τι κάνατε σε ανάλογες περιπτώσεις?? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2007, 10:35:02 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2007, 06:23:43 μμ »
Ας ψηφίσουν και όσοι έχουν κάνει αναπληρωτές pleaseee!! ;)

Αποσυνδεδεμένος politekni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2007, 07:06:04 μμ »
Εγώ προσωπικά όταν με κάλεσαν αναπληρώτρια είχα πάρει μόνο τα ρούχα μου και.... τα βιβλία μου!!!
Νοικιασα ένα επιπλωμένο δωμάτιο και είμουν ανετη. Ούτε μεταφορικές ούτε τίποτα.
Φέτος το ίδιο έκαναν και όλοι οι νεοδιοριστοι που είχαμε στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος olive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2007, 07:35:57 μμ »
Χαλάρωσε!! Εγώ φέτος που διορίστηκα Εύβοια,πήρα μόνο τα ρούχα μου και τα βιβλία μου. Όλα είναι επιπλωμένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:26:13 »

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2007, 07:53:34 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι γιατί θα ξενοικιάσω ούτως ή άλλως το φοιτητικό μου σπίτι και κατα συνέπεια:
ή θα τα στείλω στο πατρικό μου στον Εβρο (από την Πατρα!!)
ή θα τα πάρω μαζί μου (τα βασικά έστω).
Εγώ προτιμώ το δεύτερο,αλλά ακούω ότι κανείς δεν παίρνει έπιπλα μαζί...γι'άυτό ρωτάω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2007, 07:57:32 μμ από anna_s »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2007, 01:05:56 πμ »


Μην παίρνετε πολλά πράγματα μαζί σας..ειδικά αν πηγαίνετε μακριά ή δεν έχετε αυτοκίνητο για μεταφορά...Σε πολλές (για να μην πω σε όλες τις) περιπτώσεις
τα σπίτια που θα βρείτε είναι επιπλωμένα όπως π.χ. στα νησιά (Κυκλάδες, Δωδεκάνησα κλπ)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος nina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ?ΒΟΗΘΕΙΑ!(Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2007, 09:59:47 πμ »
Anna_s, εγώ φέτος δεν στάθηκα τυχερή και χρειάστηκε να αγοράσω κάποια βασικά έπιπλα, κρεβάτι, ντουλάπα.., μιας και το μόνο σπίτι που μπορούσα να νοικιάσω δεν ήταν πλήρως επιπλωμένο. Θα σου πρότεινα όμως να ψάξεις για ένα σπίτι που να τα έχει όλα και να στείλεις τα πράγματα στο σπίτι σου μια και καλή γιατί είναι μεγάλη ταλαιπωρία να τα κουβαλάς κάθε χρονιά πέρα δώθε και κοστίζει και πολύ ειδικά αν τα μεταφέρεις σε νησί. Κι εγώ  φέτος θα πάρω μαζί μου μόνο ρούχα, βιβλία, λίγα κουζινικά και τον υπολογιστή.. :)
Π70

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2007, 10:44:34 πμ »
Παρε μονο ρουχα, οι εκλογες μαλλον θα γινουν συντομα και θα ειναι μια καλη ευκαιρια να κανεις τοτε την μικρη μετακομιση εφοσον βεβαια δεν εχεις τακτοποιηθει μερχι τοτε
Προσωπικα ειχα μονο μια βαλιτσα, βρηκα σπιτι που ειχε τα παντα και χρειαστηκε μονο να με στειλουν οι δικοι μου με ταχυδρομειο εξτρα ρουχα
μικρα αντικειμενα ειχα αγορασει απο εκει και το κοστος ηταν πολυ μικρο(π.χ. πιστολακι για τα μαλλια, σιδερο κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:29:19 μμ »
Εξαρτάται από το πως σκέφτεσαι το μέλλον σου σε αυτό το μέρος που θα πας. Αν έχεις σκοπό να φύγεις τον Ιούνιο δεν έχει νόημα να πάρεις μαζί σου έπιπλα αλλά αν σκοπεύεις να κάτσεις τουλάχιστον δεύτερο χρόνο μάλλον είναι καλύτερα να φτιάξεις το σπίτι σου όπως σου αρέσει με δικά σου πράγματα.
Εξαρτάται επίσης κι από το που θα πας και τι σπίτι θα βρεις εκεί. Στα νησιά και στα τουριστικά μέρη για παράδειγμα βρίσκεις κυρίως επιπλωμένα που όμως επειδή το καλοκαίρι τα νοικιάζουν σε τουρίστες δεν σε αφήνουν να μείνεις πέρα από τις 30 Ιουνίου. Αν λοιπόν επιλέξεις τέτοια λύση μπορεί να μην χωράνε τα πράγματα σου. Από την άλλη αν βρεις κάτι και για το καλοκαίρι μπορεί να μην έχει καθόλου έπιπλα ή μόνο τα στοιχειώδη και να χρειάζεσαι και κάποια επιπλέον.
Εγώ προσωπικά πάντως προτίμησα να νοικιάσω άδειο σπίτι και να πάρω μαζί μου ή να αγοράσω και έπιπλα από το να μετακομίζω και να μένω άστεγη κάθε καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:50:17 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! "Ακούω" πολλές διοφορετικές απόψεις κι αυτό είναι καλο! Απ'ότι καταλαβαίνω...όλα εξαρτώνται από το που θα με στείλουν.Τι να πω...  ::)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2007, 01:31:09 πμ »
αν στειλεις τα επιπλα απο πατρα στον εβρο,νομιζω οτι τα μεταφορικα θα υπερβουν την αξια τους(αφου λες οτι ειναι φοιτητικα,αρα οχι πολυ ακριβα).Γιατι δεν ρωτας τον ιδιοκτητη του σπιτιου στην πατρα αν θελει να τα κρατησει για τον επομενο που θα μεινει εκει και να σου δωσει καποιο ποσο;'η μπορεις να βαλεις καποια αγγελια κοντα σε πανεπιστημιο οτι τα πουλας. 'η αν δεν εχεις αμεση αναγκη απο χρηματα,χαρισε τα σε καποιον.Παντως να τα παρεις μαζι σου δεν το βρισκω πολυ απαραιτητο,συνηθως υπαρχουν επιπλωμενα σπιτια.Εγω προσωπικα οταν διοριστηκα στην Κρητη  βρηκα επιπλωμενο σπιτι ευκολα,οπως κι ολοι οι υπολοιποι νεοδιοριστοι συναδελφοι που ηταν απο μακρια

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:17:14 μμ »
Σίγουρα όλα εξαρτώνται από το πού θα σε στείλουν. Σκέψου όμως ότι θα μάθεις κάπως αργά σε ποια περιφέρεια θα πας κι ακόμα αργότερα σε ποιο σχολείο θα βρεθείς και άρα πού ακριβώς θα μείνεις, γι αυτό και θα πρέπει να πάρεις αποφάσεις από τώρα για τα πράγματα.

Προσωπικά, όταν με πήραν χωρίς να το περιμένω αναπληρώτρια στην Εύβοια - μέσα σε τρεις μέρες έπρεπε να μετακομίσω - προτίμησα να αποθηκεύσω τα έπιπλά μου στη Θεσσαλονίκη και να νοικιάσω ένα επιπλωμένο στούντιο κοντά στη Χαλκίδα. Πήρα μαζί μου ρούχα, βιβλία, κουζινικά. Κάποια έξτρα μικροέπιπλα τα αγόρασα από εκεί. Το μόνο μεγάλο αντικείμενο που κατέβασα με μεταφορική ήταν το πλυντήριο, γιατί δυστυχώς το μόνο πράγμα που δεν είδα να έχουν τα επιπλωμένα σπίτια είναι αυτό. Πέρσι που διορίστηκα στην Κρήτη πάλι νοίκιασα επιπλωμένη γκαρσονιέρα, κατέβασα μόνο ρούχα και βιβλία και αγόρασα πλυντήριο και τηλεόραση από τα φοιτητικά. Και τα έπιπλα που αποθήκευσα; Φέτος που πήρα μετάθεση στην Κομοτηνή θα νοικιάσω ένα άδειο διαμέρισμα και θα τα χρησιμοποιήσω εκεί. Το αποθηκευμένο νοικοκυριό δεν πήγε, λοιπόν, χαμένο.

Η γνώμη μου είναι, αν υπάρχει χώρος στον Έβρο να στείλεις εκεί όσα πράγματα πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να ξαναχρησιμοποιήσεις - τα κατεστραμμένα και τα παλιά άφησέ τα στην Πάτρα. Φρόντισε να νοικιάσεις ένα επιπλωμένο σπιτάκι, κι αν το μέρος που θα πας σου αρέσει τόσο πολύ που να θέλεις να μείνεις κι άλλη χρονιά, νοίκιασε ένα πιο μεγάλο σπίτι (αν πιστεύεις ότι το χρειάζεσαι) και κατέβασε τα έπιπλά σου σε κάποιες διακοπές ή το καλοκαίρι.

Όσον αφορά τις μεταφορικές, δεν υπάρχει ένα ενιαίο τιμολόγιο, εξαρτάται από την περιοχή και από την επιχείρηση. Προσωπικά ανακάλυψα ότι η μεταφορική από Θεσ/νίκη για Χαλκίδα (300-350 ευρώ τη φορά) και τούμπαλιν μου βγήκε πολύ ακριβότερη από το να μεταφέρω πράγματα περίπου ίσου όγκου από Θεσ/νίκη για Ηράκλειο και πάλι πίσω!!! (200 ευρώ τη φορά). Ο μόνος τρόπος για να μάθεις για τιμές είναι να ανοίξεις το χρυσό οδηγό, να πάρεις τηλέφωνα, να ρωτάς και να συγκρίνεις τις τιμές που θα σου λένε.

Πρόσεχε: πριν αρχίσεις τα τηλεφωνήματα αποφάσισε ποια περίπου πράγματα θέλεις να μεταφέρεις, γιατί ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ είναι: πόσες κούτες θέλεις να μεταφέρεις και τι μεγέθους (μικρές - μέτριες - μεγάλες), καθώς και αν πρόκειται μόνο για ρούχα και βιβλία ή αν πρόκειται για οικοσκευή (έπιπλα - ηλεκτρικές συσκευές). Αυτό που ενδιαφέρει τους μεταφορείς είναι πρώτα ο όγκος που πιάνουν τα πράγματα στο φορτηγό, και δευτερευόντως το βάρος, για να ξέρουν και οι εργάτες μεταφοράς τι θα αντιμετωπίσουν.

Ρώτα τους κι εσύ όμως. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ και να επιμείνεις να σου απαντήσουν είναι:
1) σε πόσες μέρες θα φτάσουν τα πράγματα στον προορισμό τους,
2) ζήτα διαβεβαίωση ότι οι μεταφορείς θα παραλάβουν τα πράγματα από το χώρο σου και θα τα μεταφέρουν ακριβώς στο σημείο (αποθήκη, αυλή, διαμέρισμα) που θα τους πεις. Είναι σημαντικό αυτό, γιατί μπορεί να συμβούν τα εξής: α) οι μεταφορείς να σου ζητούν να κατεβάσεις το πλυντήριο στο πεζοδρόμιο, γιατί από εκεί αρχίζει η δουλειά τους ή να αφήσουν τα πράγματα στο πεζοδρόμιο στο χώρο προορισμού και να τα μεταφέρουν οι δικοί σου μέσα, β) να σου ζητούν εξωφρενικά ποσά για να μην κάνουν το α. Αν από τη μεταφορική σου πουν ότι οι μεταφορείς θα τα πάρουν από εκεί που θέλεις και θα τα πάνε εκεί που θέλεις χωρίς επιπλέον χρέωση, όταν θα έρθουν, έχε το κινητό σου στο χέρι για να πάρεις στο γραφείο έτσι και αρχίσουν να σε εκβιάζουν (αν κάνουν όμως φιλότιμα τη δουλειά τους, δώσε τους ένα εικοσάρικο για έξτρα φιλοδώρημα, γιατί κάνουν όντως σκληρή δουλειά). Αν σου πούνε από το γραφείο ότι πρέπει να πληρώσεις έξτρα τους εργάτες μεταφοράς, ζήτα να μάθεις πόσα χρήματα πρέπει να τους δώσεις.
3) ρώτα αν η μεταφορική παρέχει κούτες. Συνήθως δεν παρέχει (στη Χαλκίδα γελούσαν), μερικές όμως το κάνουν και βοηθάει πολύ. Κατά πάσα πιθανότητα, πάντως, θα χρειαστεί να μπεις στο κυνήγι της κούτας: πήγαινε σε μεγάλα καταστήματα και ρώτα αν έχουν κούτες να σου δώσουν, και πότε βγάζουν τις κούτες τους έξω για να τις πετάξουν. Κάνε βόλτες στην πόλη, και όπου δεις καθαρή, μεγαλούτσικη κούτα, τσίμπα την.

Και μια επιλογική συμβουλή: μην αγχώνεσαι. Αυτές οι διαδικασίες είναι λίγο σπαστικές, αλλά δεν κρατάνε πάνω από μια βδομάδα. Α, και στις μεταφορικές να τηλεφωνείς πρωί, γιατί από κάποια ώρα και ύστερα όλοι πηγαίνουν για κουβάλημα και παραλαβές (γι αυτό να ζητάς το κινητό του υπεύθυνου, τα σταθερά ισχύουν μόνο για το πρωί).

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:50:37 μμ »
Elytron σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! Θα κρατήσω σημειώσεις, η απάντηση σου ήταν ό,τι ακριβώς ζητούσα! Να΄σαι καλά   ;)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2007, 04:30:59 μμ »


Elytron: Η ανατομία μιας μετακόμισης..

Μα ποια είσαι, η Δομή είσαι;;; ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.