*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 64266 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:12:15 μμ »
Παιδιά κάτι που διάβασα και εγώ να σας πω!Στο παιδεία εργασία γράφει αναλυτικά για τα ΖΕΠ β'βάθμιας Αττικής ότι θα καλέσουν και του κλάδου μας και πλήρους και μειωμένου και ωρομισθίους.Ρίξτε μια ματιά κι'εσείς.

Που το λέει για τον κλάδο μας? Δεν το βρίσκω....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:22:18 μμ »
Παιδια, ξερει κανεις τι γινεται αν δεν αποδεχτει καποιος διορισμο αναπληρωτη; Διαγραφοματε απο τον πινακα για φετος μονο η και για του χρονου;Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγουμε-ακυρωση της αιτησης αναπληρωτη η κατι τετοιο, τουλαχιστο να γλυτωσω για του χρονου;

Με καλεσαν προχτες, αλλα χαρη στα 'κοινωνικοτατα' κριτηρια τους-ελευθερη γαρ,οποτε η προυπηρεσια,οι ικανοτητες, τα μορια, οι 3 ΑΣΕΠ κι ολα τα υπολοιπα δε μετρανε, προφανως-απο 4 επιλογες ειχαν ηδη αναθεσει τις 2,που ηταν και πιο βολικες για μενα, οποτε οι μονες μου επιλογες ηταν και 2 και αρκετα πιο μακρια απο οτι υπολογιζα και συντρεχουν οικογενειακοι λογοι που δεν μπορω να παω-για να μην αναφερω το οικονομικο, καθως απαιτειται, στην ουσια, να χαλαω το μισο και παραπανω,κουτσουρεμενο πλεον, μισθο σε βενζινη και διοδια,πραγμα που θα ηταν ασυμφορο κι απο μονο  του! ???
Η ακύρωση της αίτησης έπρεπε να γίνει πριν από την κλήση σου. Δυστυχώς διαγράφεσαι φέτος και του χρόνου. Ββάθμια δε σε κάλεσαν ή κάνω λάθος? Πολύ νωρίς δεν μοίρασαν τα κενά? Πότε πρόλαβε να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ?

Β' βαθμια, ναι, και ενω υπηρχαν 4 κενα συνολο και μου ειπαν να δηλωσω και τα 4, οταν εξηγησα οτι τα 2 τελευταια δεν εξυπηρετουσαν καθολου-δε σκοπευα να τα βαλω καν,εφ' οσον υποτιθεται οτι εχουμε επιλογες- μου ειπαν ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αυτα θα ηταν τα μονα που ειχα, γιατι τα αλλα 2 τα διαλεξαν οι αλλες 2 συναδελφοι και τους ανατεθηκαν ηδη, αφου εχουν παιδια και τοποθετουνται πρωτες! :-\ Τους ειπα οτι αυτο δεν ηταν σωστο-αφου υποτιθεται οτι τα κενα μοιραζονται αφου κλεισει η προθεσμια που δινεται να παρουσιαστουμε, ετσι ξερω εγω τουλαχιστον- και η απαντηση ηταν οτι ειμαστε μονο 3 και αφου οι αλλες προηγουντο, δεν υπηρχε λογος να περιμενουν. :-\

Ειχα την εντυπωση οτι διαγραφομασταν μονο για την τρεχουσα χρονια αν δεν εχουμε ξαναρνηθει αναθεση...το εχουν αλλαξει αυτο; :(

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:28:07 μμ »
Παιδια, ξερει κανεις τι γινεται αν δεν αποδεχτει καποιος διορισμο αναπληρωτη; Διαγραφοματε απο τον πινακα για φετος μονο η και για του χρονου;Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγουμε-ακυρωση της αιτησης αναπληρωτη η κατι τετοιο, τουλαχιστο να γλυτωσω για του χρονου;

Με καλεσαν προχτες, αλλα χαρη στα 'κοινωνικοτατα' κριτηρια τους-ελευθερη γαρ,οποτε η προυπηρεσια,οι ικανοτητες, τα μορια, οι 3 ΑΣΕΠ κι ολα τα υπολοιπα δε μετρανε, προφανως-απο 4 επιλογες ειχαν ηδη αναθεσει τις 2,που ηταν και πιο βολικες για μενα, οποτε οι μονες μου επιλογες ηταν και 2 και αρκετα πιο μακρια απο οτι υπολογιζα και συντρεχουν οικογενειακοι λογοι που δεν μπορω να παω-για να μην αναφερω το οικονομικο, καθως απαιτειται, στην ουσια, να χαλαω το μισο και παραπανω,κουτσουρεμενο πλεον, μισθο σε βενζινη και διοδια,πραγμα που θα ηταν ασυμφορο κι απο μονο  του! ???
Η ακύρωση της αίτησης έπρεπε να γίνει πριν από την κλήση σου. Δυστυχώς διαγράφεσαι φέτος και του χρόνου. Ββάθμια δε σε κάλεσαν ή κάνω λάθος? Πολύ νωρίς δεν μοίρασαν τα κενά? Πότε πρόλαβε να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ?

Β' βαθμια, ναι, και ενω υπηρχαν 4 κενα συνολο και μου ειπαν να δηλωσω και τα 4, οταν εξηγησα οτι τα 2 τελευταια δεν εξυπηρετουσαν καθολου-δε σκοπευα να τα βαλω καν,εφ' οσον υποτιθεται οτι εχουμε επιλογες- μου ειπαν ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αυτα θα ηταν τα μονα που ειχα, γιατι τα αλλα 2 τα διαλεξαν οι αλλες 2 συναδελφοι και τους ανατεθηκαν ηδη, αφου εχουν παιδια και τοποθετουνται πρωτες! :-\ Τους ειπα οτι αυτο δεν ηταν σωστο-αφου υποτιθεται οτι τα κενα μοιραζονται αφου κλεισει η προθεσμια που δινεται να παρουσιαστουμε, ετσι ξερω εγω τουλαχιστον- και η απαντηση ηταν οτι ειμαστε μονο 3 και αφου οι αλλες προηγουντο, δεν υπηρχε λογος να περιμενουν. :-\

Ειχα την εντυπωση οτι διαγραφομασταν μονο για την τρεχουσα χρονια αν δεν εχουμε ξαναρνηθει αναθεση...το εχουν αλλαξει αυτο; :(
To άλλαξαν από τη φετινή προκήρυξη. Πλέον έχεις την ποινή των 2 ετών (φέτος και του χρόνου) από την πρώτη άρνηση.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:31:12 μμ »
Παιδιά κάτι που διάβασα και εγώ να σας πω!Στο παιδεία εργασία γράφει αναλυτικά για τα ΖΕΠ β'βάθμιας Αττικής ότι θα καλέσουν και του κλάδου μας και πλήρους και μειωμένου και ωρομισθίους.Ρίξτε μια ματιά κι'εσείς.

Που το λέει για τον κλάδο μας? Δεν το βρίσκω....

Το βρήκα τελικά. Αλλά σιγά τα κενά που έχει... Περισσότερο φιλολόγους ζητάνε....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:50:40 μμ »
ks10 επειδη εμενα δεν μου ανοιγει το αρχειο..μπορεισ να μου πεισ αν εχει θεσεισ για πε06 κρητη?ειναι αθμια η βθμια?

επιπλεον...εχω ακομα μια ερωτηση σχετικα με τουσ αμω...ελπιζω να ειναι η τελευταια..

1) η εντοπιοτητα μετραει καθολου στην επιλογη σχολειου?μια γνωστη μ ειπε οτι μετραει μοναχα σε περιπτωση που με τον αλλο εχεισ τα ιδια μορια...τοτε οι πιθανοτητεσ ειναι μηδαμινεσ..μου φαινεται...


Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 06:54:39 μμ »
Ελένη τώρα το άνοιξα κι'εγώ το αρχείο και είναι μόνο για Αττική αυτά προς το παρόν!β'βάθμια είναι μόνο
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 07:03:05 μμ »
Ξένες γλώσσες
«Μαχαίρι» μπαίνει μέχρι και στην εξωσχολική βοήθεια που δέχονται οι μαθητές για να περάσουν στο πανεπιστήμιο ή να μάθουν ξένες γλώσσες, εφόδια απαραίτητα για μελλοντική τους επαγγελματική αποκατάσταση. Από 20% έως 30% μειώθηκαν φέτος οι εγγραφές στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και ξένων γλωσσών αντίστοιχα, ενώ τα ακριβά ιδιαίτερα μαθήματα κόπηκαν έως και 50% στα μεγάλα αστικά κέντρα της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Αντίθετα, «άνθησαν» τα φθηνά ιδιαίτερα, ακόμη και των 5 ευρώ την ώρα, με αμφίβολα ωστόσο αποτελέσματα.

Η οικονομική κρίση δεν άφησε ανέγγιχτα ούτε τα ιδιωτικά σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Άλλωστε, οι επτά στους δέκα γονείς που τα επιλέγουν για τη φοίτηση των παιδιών τους είτε εργάζονται ως υπάλληλοι στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα είτε είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και βλέπουν τα εισοδήματά τους να συρρικνώνονται ολοένα και περισσότερο.

Κατά μέσο όρο, η μείωση στις εγγραφές των μαθητών των ιδιωτικών σχολείων την τρέχουσα χρονιά ήταν 5%, με τα μικρά και μεσαία σχολεία να πλήττονται περισσότερο και να χάνουν έως και το 25% του μαθητικού πληθυσμού τους.

Στο βωμό της οικονομίας «θυσιάζονται» πλήρως παράπλευρες εκπαιδευτικές υπηρεσίες (γυμναστήρια, ωδεία κ.ά.), ενώ αντίθετα ιδιαίτερα υψηλές παραμένουν οι ιδιωτικές δαπάνες για την προσχολική αγωγή λόγω της ανάγκης και των δύο γονέων να εργάζονται.

Ειδικότερα, σύμφωνα με στοιχεία της Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος (ΟΕΦΕ), φέτος οι εγγραφές των μαθητών στα φροντιστήρια παρουσίασαν μείωση κατά μέσο όρο 20%. Μάλιστα, οι απώλειες θα ήταν διπλάσιες εάν δεν είχε μετακινηθεί σημαντικό μέρος των μαθητών από τα ιδιαίτερα στα φροντιστήρια.

Η κρίση δεν ακολούθησε ενιαίους ρυθμούς. «Χτύπησε» περισσότερο τις μικρότερες τάξεις και λιγότερο τη Γ΄ Λυκείου όπου οι μαθητές μπαίνουν στην τελική ευθεία για τη διεκδίκηση μιας θέσης στα ΑΕΙ. Επίσης, η κρίση ήταν πιο έντονη στη βόρεια Ελλάδα απ' ό,τι στην Κρήτη, ενώ άγγιξε και τα πλούσια προάστια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Με βάση στοιχεία του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ιδιοκτητών Φροντιστηρίων Ξένων Γλωσσών (Europalso), η μείωση των εγγραφών ήταν φέτος της τάξεως του 30% κατά μέσο όρο για την εκμάθηση των Αγγλικών. Η πτώση ήταν κατακόρυφη -ξεπέρασε το 50%- για τη δεύτερη ξένη γλώσσα -Γαλλικά, Ιταλικά ή Γερμανικά-, ενώ μεγάλη ήταν η μείωση των εγγραφών στα μεγάλα πτυχία, π.χ. το Proficiency.

απο την ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:54:22 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες!!! σήμερα έχω πολύ καλή διάθεση, κόλλησα μερικά μότο μου στον τοίχο να τα βλέπω και αποφάσισα να βλέπω τα πράγματα πιο αισιόδοξα! Νομίζω ότι ένα πολυ σημαντικό μότο είναι αυτό που είχε γράψει κάποιος: Μην περιμένεις τίποτα και θα έχεις τα πάντα! Αποφάσισα λοιπόν να μην περιμένω τίποτα κι από κανέναν, κι ό,τι είναι να έρθει, θα έρθει! Μια φορά στο παρελθόν που το δοκίμασα, πέτυχε!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά!!

Καλημέραααααααααααααααααα!!!!!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:22:33 πμ »
Καλημέρα planety!Πολύ καλά έκανες και κόλλησες τα μότο σου στον τοίχο..'ετσι θα μας συνιστούσε και ένας ψυχολόγος! ;)Αλλά αυτό που είπες είναι ακριβώς αυτό που ζεί η Ελλάδα τον τελευταίο καιρό...τα περιμένουμε όλα και τίποτα! :)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:39:31 πμ »
Καλημέρα planety!Πολύ καλά έκανες και κόλλησες τα μότο σου στον τοίχο..'ετσι θα μας συνιστούσε και ένας ψυχολόγος! ;)Αλλά αυτό που είπες είναι ακριβώς αυτό που ζεί η Ελλάδα τον τελευταίο καιρό...τα περιμένουμε όλα και τίποτα! :)


γι αυτο πρεπει να σταματησουμε να περιμενουμε, κι απλως να κανουμε το καλυτερο που μπορουμε στη ζωη που ζουμε, οποια κι ειναι αυτη, και πιστεψτε με τα υπολοιπα θα ερθουν, αργα ή γρηγορα. συνηθως ερχονται στην ωρα που πρεπει να αυτα να ερθουν κι οχι οποτε τα θελουμε εμεις!! ξερω οτι καπως ακουγονται αυτα και καποιος να πει οτι οκ, τωρα που πρεπει να πληρωσω πχ ενοικια κτλ δεν μπορω να περιμενω.. ναι , κι εγω πρεπε να τα πληρωσω ολα αυτα, αλλα με το στανιο δεν γινονται δυστυχως!! οποτε ας ειμαστε γεροι και δυνατοι κι ολα θα τα βρουμε!!!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Poet of silence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 01:54:57 μμ »
E ρε και να πας κανα νησί με 200 κατοίκους, κανά χωριουδάκι στην άκρη του πουθενά παρέα με λύκους...these are!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:07:09 μμ »
E ρε και να πας κανα νησί με 200 κατοίκους, κανά χωριουδάκι στην άκρη του πουθενά παρέα με λύκους...these are!

επειδη δεν εχω βαλει το κουτακι, γι αυτο δεν ανησυχω!  :) ο,τι θελει ας κατεβασει κατα τα αλλα...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:43:15 μμ »
γεια σασ κ καλη εβδομαδα!!ξερουμε τιποτα για αμω στον κλαδο μας γι αυτην την εβδομαδα?

επισης, θελω να ρωτησω 2 πραγματα:

1) η εντοποιοτητα μετραει σαν κριτηριο για αμω?μια γνωστη μ ειπε οτι μετραει μονο σε περιπτωση που με τον αλλο εχεισ τα ιδια μορια...ισχυει αυτο?

2) απο ποια μερα μετρανε τα ενσιμα?απο την μερα που παρουσιαζεσαι στην πρωτοβαθμια η στο σχολειο?

ευχαριστω πολυυυυυυυ!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:48:25 μμ »
γεια σασ κ καλη εβδομαδα!!ξερουμε τιποτα για αμω στον κλαδο μας γι αυτην την εβδομαδα?

επισης, θελω να ρωτησω 2 πραγματα:

1) η εντοποιοτητα μετραει σαν κριτηριο για αμω?μια γνωστη μ ειπε οτι μετραει μονο σε περιπτωση που με τον αλλο εχεισ τα ιδια μορια...ισχυει αυτο?

2) απο ποια μερα μετρανε τα ενσιμα?απο την μερα που παρουσιαζεσαι στην πρωτοβαθμια η στο σχολειο?

ευχαριστω πολυυυυυυυ!!

1) η εντοποιότητα μετράει αλλά ως τελευταίο κοινωνικό κριτήριο. δηλ. αν υπάρχει κάποια παντρεμένη ή με παιδί προηγείται και παίρνει την θέση αυτού που έχει εντοποιότητα.

2) τα ενσημα μετράνε απο την μέρα που παρουσιάζεσαι στην πρωτοβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.