*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 64247 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:17:26 μμ »
Μέρα και ένσημο παει...Τωρα για το ποσο θα παιρνεις...ειναι αναλογα με τα χρονια που δουλευεις στο φροντιστηριο...εγω με 4 χρονια επαιρνα 11ε μεικτα..Παντα ειναι στο χερι του εργοδοτη ομως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:28 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:06:33 μμ »
Μέρα και ένσημο παει...Τωρα για το ποσο θα παιρνεις...ειναι αναλογα με τα χρονια που δουλευεις στο φροντιστηριο...εγω με 4 χρονια επαιρνα 11ε μεικτα..Παντα ειναι στο χερι του εργοδοτη ομως...

επειδη σε φροντιστηριο δεν εχει τυχει να δουλεψω ποτε, να ρωτησω κατι.. ποσες ωρες σου δινει ενας φροντιστηριουχος; και ποσες χρειαζεσαι με ενα μεσο μεροκοματο, φανταζομαι 9 ευρω την ωρα για να πεις οτι κατι αξιολογο βγαινει απο τα φροντιστηρια;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:32:31 μμ »
Παράξενο...νόμιζα ότι όλοι γνωρίζουμε τι εστί φροντιστήριο. Planety εμένα στην αρχή 8 ώρες μου έδωσαν. Ήταν η πρώτη μου δουλειά. Μετά όλο και αυξάνονταν μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ανέλαβα τμήματα που ξεκινούσαν Ιανουάριο. Την δεύτερη χρονιά μου πρότειναν full ωράριο 24-30 ώρες δηλαδή και από χρήματα 1000 ευρώ μου είχαν πει.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:03:12 μμ »
Παράξενο...νόμιζα ότι όλοι γνωρίζουμε τι εστί φροντιστήριο. Planety εμένα στην αρχή 8 ώρες μου έδωσαν. Ήταν η πρώτη μου δουλειά. Μετά όλο και αυξάνονταν μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ανέλαβα τμήματα που ξεκινούσαν Ιανουάριο. Την δεύτερη χρονιά μου πρότειναν full ωράριο 24-30 ώρες δηλαδή και από χρήματα 1000 ευρώ μου είχαν πει.

δηλαδη περιπου 5 ωρες την ημερα μαθημα.. μαλιστα! και τα χρηματα απο ωρες ή μισθος μηνιαιος ανεξαρτητως ωρων; απο ο,τι καταλαβαινω λογω πολλων ωρων ηταν τοσος. αν δεν ενδιαφερει αλλους, επειδη ειμαστε και σε λαθος θεμα, αλλα ρωταω απο περιεργεια μηπως να το σκεφτω πιο σοβαρο, στειλε μου πμ.

ειχα μεινει με την εντυπωση οτι το φροντιστηριο για λιγες ωρες δεν εχει νοημα, δηλαδη δεν αξιζουν τα λεφτα, γιατι υποθετω οτι με τις 8 ωρες αρχικα, εβγαζες περιπου 300 ευρω. δεν ξερω αν αξιζει.. δεν μπορω να το εκτιμησω, γιατι δεν ξερω καθολου αν η δουλεια που κανεις για το φροντιστηριο ειναι ιδια με το ιδιαιτερο, δεν μπορω να εκφερω γνωμη σε αυτο.
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:28 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:26:18 πμ »
Μέρα και ένσημο παει...Τωρα για το ποσο θα παιρνεις...ειναι αναλογα με τα χρονια που δουλευεις στο φροντιστηριο...εγω με 4 χρονια επαιρνα 11ε μεικτα..Παντα ειναι στο χερι του εργοδοτη ομως...

τον πρώτο χρόνο ομως δίνουν κανονικά 7,5 με 8 ευρώ σωστά; Σήμερα πήγα σε ένα φροντιστήριο που δίνουν 8 ευρώ την ώρα, δύο ώρες την εβδομάδα, χωρίς ασφάλιση (με υποσχέσεις για περισσότερες ώρες αν όλα πάνε καλά). Δεν νομίζω να πάω γιατί για τα ένσημα έψαχνα φροντιστήριο.
Αχ.... και μετά αναρωτιέμαι γιατί πάει ο κόσμος στο αγαθονήσι με 800ευρώ αναπληρωτής...

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:37:35 πμ »
Μέρα και ένσημο παει...Τωρα για το ποσο θα παιρνεις...ειναι αναλογα με τα χρονια που δουλευεις στο φροντιστηριο...εγω με 4 χρονια επαιρνα 11ε μεικτα..Παντα ειναι στο χερι του εργοδοτη ομως...

τον πρώτο χρόνο ομως δίνουν κανονικά 7,5 με 8 ευρώ σωστά; Σήμερα πήγα σε ένα φροντιστήριο που δίνουν 8 ευρώ την ώρα, δύο ώρες την εβδομάδα, χωρίς ασφάλιση (με υποσχέσεις για περισσότερες ώρες αν όλα πάνε καλά). Δεν νομίζω να πάω γιατί για τα ένσημα έψαχνα φροντιστήριο.
Αχ.... και μετά αναρωτιέμαι γιατί πάει ο κόσμος στο αγαθονήσι με 800ευρώ αναπληρωτής...

δηλαδη 64 ευρώ το μηνα;; αυτα δεν ειναι λεφτα ρε παιδια... απογοητευομαι, γιατι μπορει γι αυτους να ειμαστε καινουργιοι, αλλα διδασκουμε καποια χρονια, αλλοι πολλα, άλλοι λιγοτερα, εδω μπαινουμε σε ταξη δημοσιου σχολειου...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 12:20:18 μμ »
Μέρα και ένσημο παει...Τωρα για το ποσο θα παιρνεις...ειναι αναλογα με τα χρονια που δουλευεις στο φροντιστηριο...εγω με 4 χρονια επαιρνα 11ε μεικτα..Παντα ειναι στο χερι του εργοδοτη ομως...

τον πρώτο χρόνο ομως δίνουν κανονικά 7,5 με 8 ευρώ σωστά; Σήμερα πήγα σε ένα φροντιστήριο που δίνουν 8 ευρώ την ώρα, δύο ώρες την εβδομάδα, χωρίς ασφάλιση (με υποσχέσεις για περισσότερες ώρες αν όλα πάνε καλά). Δεν νομίζω να πάω γιατί για τα ένσημα έψαχνα φροντιστήριο.
Αχ.... και μετά αναρωτιέμαι γιατί πάει ο κόσμος στο αγαθονήσι με 800ευρώ αναπληρωτής...

δηλαδη 64 ευρώ το μηνα;; αυτα δεν ειναι λεφτα ρε παιδια... απογοητευομαι, γιατι μπορει γι αυτους να ειμαστε καινουργιοι, αλλα διδασκουμε καποια χρονια, αλλοι πολλα, άλλοι λιγοτερα, εδω μπαινουμε σε ταξη δημοσιου σχολειου...

Να σου πώ κάτι εγώ κατάλαβα οτι εμείς είμαστε οι χαζοί που δεν ανοίγουμε ένα φροντιστήριο. Η κοπέλα που το είχε απ ότι μου είπε είναι απλά με το Proficiency (έχει τελειώσει Φ.Π.) και απ' ότι είδα ο πατέρας απλά είχε αρκετά λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 12:24:36 μμ »
Στη Νορβηγία, για παραδειγμα, στο Γυμνάσιο διδάσκονται αγγλικά 8 ώρες την εβδομάδα...για τις άλλες χώρες δεν θυμάμαι..αλλά σίγουρα περισσότερες απο ότι εμεις στο Ελλαδιστάν...
Μάλιστα... Γι'αυτό οι Σκανδιναβοί ξέρουν καλά Αγγλικά...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:21:46 μμ »
'Οταν δούλευα σε φροντιστήριο, με ωράριο 4-10.30, είχαμε συμφωνήσει να μου κολλάει ένσημα για 2 ώρες κάθε μέρα -για να έχω πλήρη ασφάλιση- και για τις υπόλοιπες ώρες όμως έπαιρνα μεγαλύτερο ποσό εφόσον δεν κρατούνταν εισφορές στο ΙΚΑ! Αυτά από το 2008. Από τότε ορκίστηκα ότι θα προτιμήσω να δουλέψω πωλήτρια παρά σε φροντιστήριο. Χίλιες φορές 5 ιδιαίτερα και ιδιωτική ασφάλιση, μια και για σύνταξη δε μας βλέπω. >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:37:32 μμ »
'Οταν δούλευα σε φροντιστήριο, με ωράριο 4-10.30, είχαμε συμφωνήσει να μου κολλάει ένσημα για 2 ώρες κάθε μέρα -για να έχω πλήρη ασφάλιση- και για τις υπόλοιπες ώρες όμως έπαιρνα μεγαλύτερο ποσό εφόσον δεν κρατούνταν εισφορές στο ΙΚΑ! Αυτά από το 2008. Από τότε ορκίστηκα ότι θα προτιμήσω να δουλέψω πωλήτρια παρά σε φροντιστήριο. Χίλιες φορές 5 ιδιαίτερα και ιδιωτική ασφάλιση, μια και για σύνταξη δε μας βλέπω. >:(

++++++++++++
έστειλα και βιογραφικό στο Πλαίσιο με πήραν τηλ και μόλις μου είπαν οτι έχουν κυλιόμενο ωράριο έπρεπε να το απορρίψω γιατί δεν μπορούσα έτσι να συνδιάσω και ιδιαίτερα...
Η πωλήτρια έχει τουλάχιστον κενή την Δευτέρα και την Τετάρτη απόγευμα που είναι κλειστή η αγορά.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:48:15 μμ »
Για να επανέλθω λίγο στο θέμα...πως το βλέπετε λέτε να ξεκινήσουν οι προσλήψεις απο την επόμενη εβδομάδα...Καμία ενημέρωση απο Μπράτη ή Καψαλάκη...

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 06:16:18 μμ »
Από ββάθμια Α' Αθήνας ακούω ότι υπάρχουν κάποια σκορπισμένα κενά σε σχολεία και οι διευθυντές πιέζουν εντόνως για άτομα αλλά το όλο θέμα σκαλώνει στα γραφεία.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος natasa_aggl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 12:44:06 μμ »
Παντως απο αυτα που γινονται φετος, πιστευω οτι ξεκαθαριζει καπως ο τοπιο. σκεφτειτε το: οσοι απο εμας βρισκονται σε σειρα 1000 και κατω, θα τους καλουν καθε χρονο, αργα η γρηγορα, ειτε ως ακω ειτε ως αμω. σε καθε περιπτωση, μεχρι το νοεμβριο αυτοι θα ειναι "τακτοποιημενοι". εμεις που γραφουμε σε αυτο το θεμα, ειμαστε πιστευω σειρα 1000 κατι, εγω προσωπικα ειμαι 1200 κατι (ουτε θυμαμαι μετα τα ανεξηγητα ανεβοκατεβασματα). εμας ισως μας καλεσουν και ισως οχι. ας πουμε εμενα περυσι με ειχαν καλεσει αμω 17/11, αλλα τωρα τι γινεται? ααααααν ανοιξουν κενα εδω, θα ειμαι στο επομενο καλεσμα. συμπερασμα: εμεις του 1000 και πανω πρεπει να εχουμε αλλη δουλεια, ελπιζω πανω σε αυτο που σπουδασαμε, και το δημοσιο (που αν μας καλεσουν θα ειμαστε 95% αμω), να το βλεπουμε απλα ως επιπλεον χρηματα και οχι ως βασικη απασχοληση. σκεφτειτε οτι καθε χρονο, αυτα τα 1000 ατομα που ειναι πανω απο εμας, θα τα καλουν παντα πρωτα ως αναπληρωτες, θα εχουν παντα προτεραιοτητα, και ουτ προκειται να διοριστουν κιολας ωστε να "φευγουν απ'τη μεση". και αν και ο,τι μενει, θα το παιρνουμε οι υπολοιποι κατα τα Χρστουγεννα πια, λεμε τωρα. εγω παντως δεν αντεχω να ξεροσταλιαζω εδω και του χρονου, και τουπαραχρονου, και του παραχρονου... πρεπει να το δουμε ως bonus το δημοσιο - αμω και οχι ως δεδομενο επαγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 01:35:01 μμ »
Παντως απο αυτα που γινονται φετος, πιστευω οτι ξεκαθαριζει καπως ο τοπιο. σκεφτειτε το: οσοι απο εμας βρισκονται σε σειρα 1000 και κατω, θα τους καλουν καθε χρονο, αργα η γρηγορα, ειτε ως ακω ειτε ως αμω. σε καθε περιπτωση, μεχρι το νοεμβριο αυτοι θα ειναι "τακτοποιημενοι". εμεις που γραφουμε σε αυτο το θεμα, ειμαστε πιστευω σειρα 1000 κατι, εγω προσωπικα ειμαι 1200 κατι (ουτε θυμαμαι μετα τα ανεξηγητα ανεβοκατεβασματα). εμας ισως μας καλεσουν και ισως οχι. ας πουμε εμενα περυσι με ειχαν καλεσει αμω 17/11, αλλα τωρα τι γινεται? ααααααν ανοιξουν κενα εδω, θα ειμαι στο επομενο καλεσμα. συμπερασμα: εμεις του 1000 και πανω πρεπει να εχουμε αλλη δουλεια, ελπιζω πανω σε αυτο που σπουδασαμε, και το δημοσιο (που αν μας καλεσουν θα ειμαστε 95% αμω), να το βλεπουμε απλα ως επιπλεον χρηματα και οχι ως βασικη απασχοληση. σκεφτειτε οτι καθε χρονο, αυτα τα 1000 ατομα που ειναι πανω απο εμας, θα τα καλουν παντα πρωτα ως αναπληρωτες, θα εχουν παντα προτεραιοτητα, και ουτ προκειται να διοριστουν κιολας ωστε να "φευγουν απ'τη μεση". και αν και ο,τι μενει, θα το παιρνουμε οι υπολοιποι κατα τα Χρστουγεννα πια, λεμε τωρα. εγω παντως δεν αντεχω να ξεροσταλιαζω εδω και του χρονου, και τουπαραχρονου, και του παραχρονου... πρεπει να το δουμε ως bonus το δημοσιο - αμω και οχι ως δεδομενο επαγγελμα.

δεν είμαστε όλοι πάνω απο το 1000. Εγώ είμαι στο 700+ αλλά απλά δεν δέχομαι να πάω οπουδήποτε με στείλουν γιατί όπως είπες 'ουτε προκειται να διοριστουν κιολας ωστε να "φευγουν απ'τη μεση"'. Οπότε αφού δεν πρόκειται να διοριστώ γιατί κάθε χρόνο να αλλάζω μέρος κατοικίας; και η προσωπική μου ζωή; πιστεύεις οτι ένας άνθρωπος το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει δουλειά; θέλω να εργάζομαι για να ζώ όχι να ζώ για να εργάζομαι. οπότε μη νομίζεις δεν είναι μόνο οι 1000+ που έχουν να σκεφτούν το τι θα κάνουν του χρόνου αλλά και αυτοί κάτω απο το 1000 που μένουν σε περιοχές που δεν υπάρχουν αρκετά κενά για να τους καλέσουν στον τόπο τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.