*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 64255 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 01:41:02 μμ »
Παντως απο αυτα που γινονται φετος, πιστευω οτι ξεκαθαριζει καπως ο τοπιο. σκεφτειτε το: οσοι απο εμας βρισκονται σε σειρα 1000 και κατω, θα τους καλουν καθε χρονο, αργα η γρηγορα, ειτε ως ακω ειτε ως αμω. σε καθε περιπτωση, μεχρι το νοεμβριο αυτοι θα ειναι "τακτοποιημενοι". εμεις που γραφουμε σε αυτο το θεμα, ειμαστε πιστευω σειρα 1000 κατι, εγω προσωπικα ειμαι 1200 κατι (ουτε θυμαμαι μετα τα ανεξηγητα ανεβοκατεβασματα). εμας ισως μας καλεσουν και ισως οχι. ας πουμε εμενα περυσι με ειχαν καλεσει αμω 17/11, αλλα τωρα τι γινεται? ααααααν ανοιξουν κενα εδω, θα ειμαι στο επομενο καλεσμα. συμπερασμα: εμεις του 1000 και πανω πρεπει να εχουμε αλλη δουλεια, ελπιζω πανω σε αυτο που σπουδασαμε, και το δημοσιο (που αν μας καλεσουν θα ειμαστε 95% αμω), να το βλεπουμε απλα ως επιπλεον χρηματα και οχι ως βασικη απασχοληση. σκεφτειτε οτι καθε χρονο, αυτα τα 1000 ατομα που ειναι πανω απο εμας, θα τα καλουν παντα πρωτα ως αναπληρωτες, θα εχουν παντα προτεραιοτητα, και ουτ προκειται να διοριστουν κιολας ωστε να "φευγουν απ'τη μεση". και αν και ο,τι μενει, θα το παιρνουμε οι υπολοιποι κατα τα Χρστουγεννα πια, λεμε τωρα. εγω παντως δεν αντεχω να ξεροσταλιαζω εδω και του χρονου, και τουπαραχρονου, και του παραχρονου... πρεπει να το δουμε ως bonus το δημοσιο - αμω και οχι ως δεδομενο επαγγελμα.

δεν είμαστε όλοι πάνω απο το 1000. Εγώ είμαι στο 700+ αλλά απλά δεν δέχομαι να πάω οπουδήποτε με στείλουν γιατί όπως είπες 'ουτε προκειται να διοριστουν κιολας ωστε να "φευγουν απ'τη μεση"'. Οπότε αφού δεν πρόκειται να διοριστώ γιατί κάθε χρόνο να αλλάζω μέρος κατοικίας; και η προσωπική μου ζωή; πιστεύεις οτι ένας άνθρωπος το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει δουλειά; θέλω να εργάζομαι για να ζώ όχι να ζώ για να εργάζομαι. οπότε μη νομίζεις δεν είναι μόνο οι 1000+ που έχουν να σκεφτούν το τι θα κάνουν του χρόνου αλλά και αυτοί κάτω απο το 1000 που μένουν σε περιοχές που δεν υπάρχουν αρκετά κενά για να τους καλέσουν στον τόπο τους.
Αισιοδοξες σας βρισκω!μακαρι να καλουν τοσο κοσμο αλλα ας μην ξεχναμε οτι το ΕΣΠΑ τελειωνει το 2013. Τι επεται, ενας Θεος ξερει!κ παραγματι, με τοση αβεβαιοτητα (κακα τα ψεμματα ολοι οσοι ξεσπιτωνονται ελπιζουν σε διορισμο ακομη!) θα πρεπει να υπολογισουμε πολλες συνιστωσες πριν δηλωσουμε περιοχες... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2011, 03:06:09 μμ από Χαρά »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:30 »

Αποσυνδεδεμένος natasa_aggl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 01:46:35 μμ »
new pe06 συμφωνω απολυτα μαζι σου! ως προς το "εργαζομαι για να ζω" και οχι "ζω για να εργαζομαι". ακριβως γι'αυτο λοιπον, ας καταλαβουμε τι γινεται, που να μην ξεροσταλιαζουμε και αγωνιουμε ολη την ωρα γι'αυτο. πρεπει απλα να το παρουμε αποφαση. ειναι κι αυτο κατα καποιο τροπο αισιοδοξια! τουλαχιστον να εχουμε συνειδητοποιησει ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα, ωστε να τα βλεπουμε πιο χαλαρα!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 02:50:02 μμ »
Για να φέρω και μια νότα αισιοδοξίας: φέτος εργάζομαι σε πιλοτικό γυμνάσιο, όπου οι ώρες των αγγλικών είναι 3 εβδομαδιαίως ανά τάξη. και επιπλέον ο διαχωρισμός αρχάριων-προχωρημένων είναι υποχρεωτικός. Του χρόνου αυτά τα σχολεία θα είναι περισσότερα. Οπότε, όπως έλεγε και η γιαγιά μου, εκεί που κλείνει μια πόρτα ανοίγει κάποια άλλη.  ;) ;) Αρνούμαι να με πάρει από κάτω!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 08:59:38 μμ »
Για να φέρω και μια νότα αισιοδοξίας: φέτος εργάζομαι σε πιλοτικό γυμνάσιο, όπου οι ώρες των αγγλικών είναι 3 εβδομαδιαίως ανά τάξη. και επιπλέον ο διαχωρισμός αρχάριων-προχωρημένων είναι υποχρεωτικός. Του χρόνου αυτά τα σχολεία θα είναι περισσότερα. Οπότε, όπως έλεγε και η γιαγιά μου, εκεί που κλείνει μια πόρτα ανοίγει κάποια άλλη.  ;) ;) Αρνούμαι να με πάρει από κάτω!
Γειά σου ρε Εφη!!!Οχι ρε δεν θα μας πάρει από κάτω!!! ;) ;) ;)
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:30 »

Αποσυνδεδεμένος Poet of silence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 11:10:40 μμ »
7.64 καθαρα.σε φροντιστηριο.Καλα είναι.Ε να μη κακομαθαινουμε στο πλουτισμο!χα χα

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 12:03:36 πμ »
Κι εγω  στο ψαξιμο ειμαι, να βρω κατι, αφου την αρνηθηκα τη Σκαλα Ωρωπου-με το φετινο μισθο δε θα μου εμεναν λεφτα, ειτε με αμαξι πηγαινα καθε μερα ειτε με το ΚΤΕΛ, οποτε θα δουλευα για να εξυπηρετειται το υπουργειο και για να ταλαιπωρουμαι εγω...γιατι προφανως εμεις ολοι οι εκπαιδευτικοι δουλευουμε οχι για να καλυψουμε εξοδα και υποχρεωσεις, να ζησουμε στην τελικη, αλλα απο χομπι και κοινωνικο καθηκον στη δημοσια εκπαιδευση, οποτε τι να κανουμε τα λεφτα; ::)

Τραγικη ειρωνια-και αδικια- το οτι ενω τα παιδια θεωρουνται 'κοινωνικο κριτηριο', το να εχεις ανθρωπο με προβλημα υγειας στο σπιτι και να μην εχει κανεναν αλλο δεν μετραει σε τιποτα. :(

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2011, 12:05:34 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:35:40 πμ »
Κι εγω  στο ψαξιμο ειμαι, να βρω κατι, αφου την αρνηθηκα τη Σκαλα Ωρωπου-με το φετινο μισθο δε θα μου εμεναν λεφτα, ειτε με αμαξι πηγαινα καθε μερα ειτε με το ΚΤΕΛ, οποτε θα δουλευα για να εξυπηρετειται το υπουργειο και για να ταλαιπωρουμαι εγω...γιατι προφανως εμεις ολοι οι εκπαιδευτικοι δουλευουμε οχι για να καλυψουμε εξοδα και υποχρεωσεις, να ζησουμε στην τελικη, αλλα απο χομπι και κοινωνικο καθηκον στη δημοσια εκπαιδευση, οποτε τι να κανουμε τα λεφτα; ::)

Τραγικη ειρωνια-και αδικια- το οτι ενω τα παιδια θεωρουνται 'κοινωνικο κριτηριο', το να εχεις ανθρωπο με προβλημα υγειας στο σπιτι και να μην εχει κανεναν αλλο δεν μετραει σε τιποτα. :(
¨

:( :( :( ποσο δικιο εχεις,οι υπηρετες του υπουργειου ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος Poet of silence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:32:08 πμ »
Παιδιά αυτή τη στιγμή παίρνω από το φροντιστήριο γύρω στα 500 ευρώ(+ενσημα) Το θετικό είναι ότι δεν έχω έξοδα διότι είμαι σπίτι μου. Αξίζει λέτε να πάω οπουδήποτε με καλέσουν? Τ μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έχω δηλώσει πλήρους όλα τα μέρη αλλά μειωμένου ωραρίου μόνο στη περιοχή μου(επιλογή 28-30), οπότε σε περίπτωση που με καλέσουν εκεί θα μπορουσα να το συνδυάσω. What do you suggest?Είμαι μετά τους 1000! Αντε καλή εβδομάδα φιλαράκια!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:37:21 πμ »
Παιδιά αυτή τη στιγμή παίρνω από το φροντιστήριο γύρω στα 500 ευρώ(+ενσημα) Το θετικό είναι ότι δεν έχω έξοδα διότι είμαι σπίτι μου. Αξίζει λέτε να πάω οπουδήποτε με καλέσουν? Τ μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έχω δηλώσει πλήρους όλα τα μέρη αλλά μειωμένου ωραρίου μόνο στη περιοχή μου(επιλογή 28-30), οπότε σε περίπτωση που με καλέσουν εκεί θα μπορουσα να το συνδυάσω. What do you suggest?Είμαι μετά τους 1000! Αντε καλή εβδομάδα φιλαράκια!

πως θα το συνδυασεις αφου δεν μας επιτρεπουν να δουλευουμε πουθενα αλλου αν προσληφθουμε;;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 11:00:45 πμ »
Δεν ξέρω νομικά αν ισχύει το ίδιο με ΑΜΩ και ΑΚΩ αλλά εγώ τις δύο χρονιές οπου ήμουν ωρομίσθια και μετά ΑΜΩ δούλευα σε φροντιστήρια και ΙΕΚ. Απλώς μου είχαν πει ότι δεν έπρεπε να ξεπερνάω κάποια ένσημα το μήνα.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος natasa_aggl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 11:21:16 πμ »
Καλημερα κι απο μενα! κι εγω περυσι σαν αμω δουλευα σε ΙΕΚ. μου το επετρεψαν λεει ομως μονο και μονο επειδη ειναι και αυτος δημοσιος οργανισμος, και αφου πρωτα περασε απο ΠΥΣΠΕ για να ψηφισουν αν θα μου επιτρεψουν να συνεχισω στο ιεκ (!). και τελικα μου "επετρεψαν" επειδη λεει δουλευα εκει μονο 6 ωρες την εβδομαδα. στο φροντιστηριο ομως ρητα και κατηγορηματικα μου ειπαν "απαγορευεται". οποτε, απλα ζητησα απο το φροντιστηριο να μη μου κολλανε πια ενσημα κι ετσι ανεβηκε το ποσο που επαιρνα απο'κει στα 10 ευρω την ωρα.
Και κατι πιο σχετικο: μια διευθυντρια δημοτικου στην πολη μου μου ειπε οτι παρα πολλα ολοημερα ΔΕΝ εχουν ειδικοτητα Αγγλικων. παιρνει συνεχως στα γραφεια της α'βαθμιας και πιεζει, κι ο διευθυντης εκει της λεει οτι κι ο ιδιος αλλα και διευθυντες α'βαθμιας αλλων νομων πιεζουν το υπουργειο για νεες προσληψεις αλλα απο'κει καθυστερουν.
αρα υπαρχουν κενα, το θεμα ειναι ποτε θα αποφασισουν να τα καλυψουν.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 12:14:18 μμ »
Καλημερα κι απο μενα! κι εγω περυσι σαν αμω δουλευα σε ΙΕΚ. μου το επετρεψαν λεει ομως μονο και μονο επειδη ειναι και αυτος δημοσιος οργανισμος, και αφου πρωτα περασε απο ΠΥΣΠΕ για να ψηφισουν αν θα μου επιτρεψουν να συνεχισω στο ιεκ (!). και τελικα μου "επετρεψαν" επειδη λεει δουλευα εκει μονο 6 ωρες την εβδομαδα. στο φροντιστηριο ομως ρητα και κατηγορηματικα μου ειπαν "απαγορευεται". οποτε, απλα ζητησα απο το φροντιστηριο να μη μου κολλανε πια ενσημα κι ετσι ανεβηκε το ποσο που επαιρνα απο'κει στα 10 ευρω την ωρα.
Και κατι πιο σχετικο: μια διευθυντρια δημοτικου στην πολη μου μου ειπε οτι παρα πολλα ολοημερα ΔΕΝ εχουν ειδικοτητα Αγγλικων. παιρνει συνεχως στα γραφεια της α'βαθμιας και πιεζει, κι ο διευθυντης εκει της λεει οτι κι ο ιδιος αλλα και διευθυντες α'βαθμιας αλλων νομων πιεζουν το υπουργειο για νεες προσληψεις αλλα απο'κει καθυστερουν.
αρα υπαρχουν κενα, το θεμα ειναι ποτε θα αποφασισουν να τα καλυψουν.
και πότε θα βρουν χρήματα.................και εαν θεωρούν οτι είναι βασική εκπαίδευση η ξένη γλώσσα................γενικα πολλά εαν..........

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 12:40:50 μμ »
Παιδιά αυτή τη στιγμή παίρνω από το φροντιστήριο γύρω στα 500 ευρώ(+ενσημα) Το θετικό είναι ότι δεν έχω έξοδα διότι είμαι σπίτι μου. Αξίζει λέτε να πάω οπουδήποτε με καλέσουν? Τ μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έχω δηλώσει πλήρους όλα τα μέρη αλλά μειωμένου ωραρίου μόνο στη περιοχή μου(επιλογή 28-30), οπότε σε περίπτωση που με καλέσουν εκεί θα μπορουσα να το συνδυάσω. What do you suggest?Είμαι μετά τους 1000! Αντε καλή εβδομάδα φιλαράκια!

Είσαι ευχαριστημένη απο το φροντιστήριο; θα ήθελες να δουλεύεις εκεί και του χρόνου; Αν ναι τότε μείνε στο φροντιστήριο. Γιατί δουλεύοντας εκεί απο Σεπτέμβριο-Οκτώβριο σίγουρα και τα λεφτά θα είναι παραπάνω (αφού δεν θα έχεις ενοίκια κτλ) και τα ένσημα στο τέλος της χρονιάς. Αν τώρα θα ήθελες να ζήσεις την εμπειρία του δημόσιου σχολείου σε ένα απομακρυσμένο μέρος ή να μαζέψεις μισό μόριο για τον ΑΣΕΠ θα πας παντού.

Αποσυνδεδεμένος Poet of silence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ06
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 12:49:24 μμ »
Eυχαριστημενος όχι ευχαριστημενη!!! Κανονικά δε προβλέπεται παραλληλη εργασια σε φροντιστηριο, πολλοι το κανουν βεβαια. Δε βγαινεις αλλιως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.