*

Αποστολέας Θέμα: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!  (Αναγνώστηκε 2778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:20:40 μμ »
Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει.Οταν δουλευεις σε εκκλησιαστικο λυκειο ως αναπληρωτης μπορεις παραλληλα να κανεις και πδσ στο ιδιο σχολειο?Και αν ναι τοτε πως προσμετραται η προυπηρεσια?και του αναπληρωτη κ τησ προσθετης?δεν ειναι παρανομο αυτο?παρακαλω οποιον ξερει να με διαφωτισει.Πως αλλιως ειναι δυνατον καποιος να εχει προυπηρεσια 10 μηνες κ 16 μερες σε μια χρονια οταν η προσληψη του εχει γινει στις 22-9?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 04:42:23 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SQS!EΠΕΙΓΟΝ!Αναπληρωτες και πδσ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: SQS!EΠΕΙΓΟΝ!Αναπληρωτες και πδσ!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:27:02 μμ »
Μπορεί να δούλευε ταυτόχρονα και σε ΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: SQS!EΠΕΙΓΟΝ!Αναπληρωτες και πδσ!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:32:20 μμ »
Γινεται ομως αυτο?αφου κ μενα οταν μου ειχανε πει για τα σδε οταν τουσ ειπα οτι ημουνα αναπληρωτης μου ειπανε οτι δεν γινεται και τα δυο μαζι!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:12:41 μμ »
Σε ποιον πίνακα αναφέρεσαι; Των αναπληρωτών του υπουργείου Παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:18:33 μμ »
Αναπληρωτης και ΣΔΕ δεν γινεται. Για να συμβαινει αυτο που λες, το πιο πιθανο ειναι να επροκειτο για καθηγητη ειδικοτητας που να μπορει να δουλεψει σε πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια (π.χ. Αγγλικης, Γυμναστης, Πληροφορικος, Καλλιτεχνικων κλπ), οποτε η προϋπηρεσια και απο τις δυο βαθμιδες προστιθεται.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:22:11 μμ »
Γίνεται να δουλεύεις αναπληρωτής και παράλληλα πχ σε ΠΔΣ ( εξάλλου η εγκύκλιος το επιτρέπει ) όπως γίνεται να δουλεύεις επί παραδέιγματι σε δημόσιο ΙΕΚ ( με καρτέλα Πρόσθετης Απασχόλησης όπως λέγεται απο το ΙΚΑ).

Ωστόσο, κατά την αναγνώριση προϋπηρεσίας, ο,τιδήποτε υπάρχει παράλληλα με την υπηρεσία του αναπληρωτή ( που θεωρείται και ειναι υπηρέτηση πλήρους ωραρίου ) ΔΕΝ συνυπολογίζεται και αυτό είναι αξιωματικό είτε πρόκειται για την ίδια ή για άλλη βαθμίδα εκπ/σης.
 
Η μόνη περίπτωση να υπάρχει ως αναπληρωτής μεγαλύτερη υπηρέτηση από όση ίσως προκύπτει απο πχ 22/9 έως 30/6 ( οπότε και λήγει το διδακτικό έτος ) είναι να έχει γίνει επίσημη παράταση του σχολικού έτους ( αυτό έχει συμβεί στο παρελθόν το 1988 και το 1997 λόγω πολύμηνων απεργιών των εκπ/κών ) ή σε περιπτώσεις πολύ παλαιότερες όταν οι αναπληρωτές αποκαλούταν πρόσθετοι καθηγητές και για τους οποίους η πρόσληψή τους έληγε όταν επέστρεφε ο καθηγητής τον οποιον αναπλήρωναν ( που σημάινει ότι όταν πχ επέστρεφε μετά απο δύο χρόνια, τότε όλος αυτός ο χρόνος - μαζί με τα καλοκαίρια - θεωρείτο χρόνος προϋπηρεσίας.  :) :)



αν δεν συμβαίνει κάτι από αυτά, το πιο πιθανό ειναι να πρόκειται για λάθος. Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος/η ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:38:30 μμ »
Γίνεται να δουλεύεις αναπληρωτής και παράλληλα πχ σε ΠΔΣ ( εξάλλου η εγκύκλιος το επιτρέπει ) όπως γίνεται να δουλεύεις επί παραδέιγματι σε δημόσιο ΙΕΚ ( με καρτέλα Πρόσθετης Απασχόλησης όπως λέγεται απο το ΙΚΑ).

Ωστόσο, κατά την αναγνώριση προϋπηρεσίας, ο,τιδήποτε υπάρχει παράλληλα με την υπηρεσία του αναπληρωτή ( που θεωρείται και ειναι υπηρέτηση πλήρους ωραρίου ) ΔΕΝ συνυπολογίζεται και αυτό είναι αξιωματικό είτε πρόκειται για την ίδια ή για άλλη βαθμίδα εκπ/σης.
 
Η μόνη περίπτωση να υπάρχει ως αναπληρωτής μεγαλύτερη υπηρέτηση από όση ίσως προκύπτει απο πχ 22/9 έως 30/6 ( οπότε και λήγει το διδακτικό έτος ) είναι να έχει γίνει επίσημη παράταση του σχολικού έτους ( αυτό έχει συμβεί στο παρελθόν το 1988 και το 1997 λόγω πολύμηνων απεργιών των εκπ/κών ) ή σε περιπτώσεις πολύ παλαιότερες όταν οι αναπληρωτές αποκαλούταν πρόσθετοι καθηγητές και για τους οποίους η πρόσληψή τους έληγε όταν επέστρεφε ο καθηγητής τον οποιον αναπλήρωναν ( που σημάινει ότι όταν πχ επέστρεφε μετά απο δύο χρόνια, τότε όλος αυτός ο χρόνος - μαζί με τα καλοκαίρια - θεωρείτο χρόνος προϋπηρεσίας.  :) :)



αν δεν συμβαίνει κάτι από αυτά, το πιο πιθανό ειναι να πρόκειται για λάθος. Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος/η ;
Πόσα χρόνια είσαι στην εκπαίδευση για να θυμάσαι και τους "πρόσθετους καθηγητές";  ::)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:43:47 μμ »
από το 1994 αλλά έχω ξεσκονίσει πάαααααααααααρα πολλούς φακέλους παλαιότερων απο εμένα....και τα χω δει ιδίοις όμασι!!  ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:27:59 μμ »
από το 1994 αλλά έχω ξεσκονίσει πάαααααααααααρα πολλούς φακέλους παλαιότερων απο εμένα....και τα χω δει ιδίοις όμασι!!  ;D ;D ;D ;D
A, ήμουν αγέννητος το 1994...   ::)
Και δηλαδή ο πρόσθετος καθηγητής έπαιρνε και την προυπηρεσία των μηνών του καλοκαιριού και συνέχιζε κανονικά τον επόμενο Σεπτέμβρη χωρίς επαναπρόσληψη; Και παρακάλαγε να μην γίνει καλά γρήγορα ο μόνιμος;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:05:29 μμ »
από το 1994 αλλά έχω ξεσκονίσει πάαααααααααααρα πολλούς φακέλους παλαιότερων απο εμένα....και τα χω δει ιδίοις όμασι!!  ;D ;D ;D ;D
A, ήμουν αγέννητος το 1994...   ::)
Και δηλαδή ο πρόσθετος καθηγητής έπαιρνε και την προυπηρεσία των μηνών του καλοκαιριού και συνέχιζε κανονικά τον επόμενο Σεπτέμβρη χωρίς επαναπρόσληψη; Και παρακάλαγε να μην γίνει καλά γρήγορα ο μόνιμος;


 ;D ;D ;D ;D ;D ωραίες εποχές τότε, ε;  ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:16:42 μμ »
those were the days
από το 1994 αλλά έχω ξεσκονίσει πάαααααααααααρα πολλούς φακέλους παλαιότερων απο εμένα....και τα χω δει ιδίοις όμασι!!  ;D ;D ;D ;D
A, ήμουν αγέννητος το 1994...   ::)
Και δηλαδή ο πρόσθετος καθηγητής έπαιρνε και την προυπηρεσία των μηνών του καλοκαιριού και συνέχιζε κανονικά τον επόμενο Σεπτέμβρη χωρίς επαναπρόσληψη; Και παρακάλαγε να μην γίνει καλά γρήγορα ο μόνιμος;
;D ;D ;D ;D ;D ωραίες εποχές τότε, ε;  ;D ;D ;D ;D
Those were the days...

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:50:54 μμ »
Αναπληρωτής και ΣΔΕ γίνεται!Κάνεις αίτηση στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και αν σου δοθεί το δικαίωμα είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:05:13 μμ »
Γίνεται να δουλεύεις αναπληρωτής και παράλληλα πχ σε ΠΔΣ ( εξάλλου η εγκύκλιος το επιτρέπει ) όπως γίνεται να δουλεύεις επί παραδέιγματι σε δημόσιο ΙΕΚ ( με καρτέλα Πρόσθετης Απασχόλησης όπως λέγεται απο το ΙΚΑ).

Ωστόσο, κατά την αναγνώριση προϋπηρεσίας, ο,τιδήποτε υπάρχει παράλληλα με την υπηρεσία του αναπληρωτή ( που θεωρείται και ειναι υπηρέτηση πλήρους ωραρίου ) ΔΕΝ συνυπολογίζεται και αυτό είναι αξιωματικό είτε πρόκειται για την ίδια ή για άλλη βαθμίδα εκπ/σης.
 
Η μόνη περίπτωση να υπάρχει ως αναπληρωτής μεγαλύτερη υπηρέτηση από όση ίσως προκύπτει απο πχ 22/9 έως 30/6 ( οπότε και λήγει το διδακτικό έτος ) είναι να έχει γίνει επίσημη παράταση του σχολικού έτους ( αυτό έχει συμβεί στο παρελθόν το 1988 και το 1997 λόγω πολύμηνων απεργιών των εκπ/κών ) ή σε περιπτώσεις πολύ παλαιότερες όταν οι αναπληρωτές αποκαλούταν πρόσθετοι καθηγητές και για τους οποίους η πρόσληψή τους έληγε όταν επέστρεφε ο καθηγητής τον οποιον αναπλήρωναν ( που σημάινει ότι όταν πχ επέστρεφε μετά απο δύο χρόνια, τότε όλος αυτός ο χρόνος - μαζί με τα καλοκαίρια - θεωρείτο χρόνος προϋπηρεσίας.  :) :)



αν δεν συμβαίνει κάτι από αυτά, το πιο πιθανό ειναι να πρόκειται για λάθος. Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος/η ;
Καταρχασ σας ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις ιδιως εσενα bitch που εισαι τοσο αναλυτικη.
Το συγκεκριμενο ατομο εχει την προυπηρεσια που σας ειπα,ειναι κουφο το ξερω απλα προσπαθω να βρω μια εξηγηση.φανταστειτε οτι ενω εγω επρεπε να ημουν μπροστα του 10 μερες εμφανιζεται να υπερεχει εμου 40 μερες παραπανω.....Πως εναι δυνατον να συμβαινει αυτο?Μηπως επικρατει αλλο καθεστως στα εκκλησιαστικα λυκεια?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Eπείγον! Αναπληρωτές και ΠΔΣ!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:10:17 μμ »
μπορεί να είχε άλλη προϋπηρεσία ( πριν δουλέψει ως αναπληρωτής ) . Πχ να είχε δουλεψει ως ωρομίσθιος στην ΠΔΣ και οι ώρες του να ισούνται με 16 ημέρες. Ως εκ τούτου, μπορεί να του αναγνωρίσθηκε χρόνος 10 μήνες ως αναπληρωτής και 16 ημέρες ως ωρομίσθιος Ή να ήταν σε ΙΕΚ, σε ΑΕΙ/ΤΕΙ όπου και πάλι αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία. :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.