*

Αποστολέας Θέμα: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2011-2012  (Αναγνώστηκε 21103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2011-2012
« στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 03:33:29 μμ »
Εφόσον η Β΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων πραγματοποιήθηκε, έστω και με αυτές τις λιγοστές προσλήψεις, ανοίγουμε νέο θέμα για τη Γ΄φάση τεχνικών ειδικοτήτων. Όποιος έχει πληροφορίες για την επόμενη φάση μπορεί να τις μοιραστεί με όλους εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 12:15:44 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:42 »

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 04:48:11 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία οι ΤΕ είναι απόφοιτοι των ιεκ (δημοσίων-ιδιωτικών)?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 08:50:13 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία οι ΤΕ είναι απόφοιτοι των ιεκ (δημοσίων-ιδιωτικών)?
Οι ΤΕ σε όλο το δημόσιο είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ. Στην εκπαίδευση οι ΤΕ είναι οι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας
του Τ.Ε.Λ. ή του Β΄κύκλου ΤΕΕ ή του ΕΠΑΛ. Τα ΙΕΚ είναι αδιαβάθμητα. Δεν είναι ούτε ΠΕ, ούτε ΤΕ και σαφώς ούτε ΔΕ. Κάποια στιγμή τα ονόμασαν μετα-δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά ακόμα δεν έχουν "βρει" το δρόμο τους.

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 03:32:53 μμ »
Ευχαριστώ Lasid είχα μπερδευτεί λιγάκι,στις προσλήψεις των αναπληρωτών,υπάρχουν οι ΔΕ και ΤΕ νόμιζα πως οι ΔΕ ειναι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:42 »

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:09:03 μμ »
Γεια σας παιδιά. Εγώ πήγα σήμερα και απενεργοποίησα την αίτησή μου. Δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αν είμαι μακρυά από τον τόπο διαμονής μου. Καλό κουράγιο και υπομονή στους υπολοίπους. Πάντως δεν βλέπω να παίρνει πολλούς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 02:03:40 πμ »
Γεια σας παιδιά. Εγώ πήγα σήμερα και απενεργοποίησα την αίτησή μου. Δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αν είμαι μακρυά από τον τόπο διαμονής μου. Καλό κουράγιο και υπομονή στους υπολοίπους. Πάντως δεν βλέπω να παίρνει πολλούς.
Με τα νέα μισθολογικά δεδομένα ποιος μπορεί να τα βγάλει πέρα; Ή περικόπτεις όλα τα περιττά έξοδα ή εξετάζεις το σενάριο συγκατοίκηση. Άλλη λύση δε βρίσκω, για να τα καταφέρεις να εργαστείς ως αναπληρωτής.

Με τα δικά σου δεδομένα δεν πρέπει να αποδεχτώ το μόνιμο διορισμό με τα 660 €, όταν αποφασίσουν να διορίσουν και τους υπόλοιπους αδιόριστους ασεπίτες. Και μην πεις ότι είναι αλλιώς να είσαι μόνιμος, διότι το μηνιάτικο του αναπληρωτή μάλλον θα είναι μεγαλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:32:46 πμ »
Πιστεύω ότι με τα νέα μισθολογικά δεδομένα αρκετός κόσμος δεν θα αποδεχθεί ούτε τον μόνιμο διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 11:29:23 πμ »
Πιστεύω ότι με τα νέα μισθολογικά δεδομένα αρκετός κόσμος δεν θα αποδεχθεί ούτε τον μόνιμο διορισμό.
Κι εγώ το πιστεύω, αλλά αυτό θα το κάνουν μόνο εκείνοι που έχουν κάποια δουλειά ή ένα εισόδημα από αλλού.
Άλλοι, μεταξύ αυτών κι εγώ, θα αναγκαστούμε να πάμε εφόσον δεν έχουμε άλλη εργασιακή επιλογή...  ???

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:36:27 μμ »
Δεκτό και σεβαστό.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 09:13:51 μμ »
Και μην πεις ότι είναι αλλιώς να είσαι μόνιμος, διότι το μηνιάτικο του αναπληρωτή μάλλον θα είναι μεγαλύτερο!
Πάντα ο αναπληρωτής έπαιρνε περισσότερα, λόγω λιγότερων κρατήσεων, κρατήσεων που αφορούν στην σύνταξη και στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των μονίμων. Με τα τωρινά δεδομένα, ούτε σύνταξη καλή και σύντομη πρόκειται να πάρουμε ως μόνιμοι (αν και όταν διοριστούμε), ούτε η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη του ΟΠΑΔ είναι καλύτερη από του ΙΚΑ. Άραγε τι νόημα έχει ο διορισμός; Μόνο για εμάς που δεν έχουμε άλλη δουλειά, έχει νόημα.
Ερώτηση: οι νοεδιόριστοι μπαίνουν στο ΙΚΑ ή στον ΟΠΑΔ;
Όσον αφορά το διορισμό, η μονιμότητα είναι πλεον πολύ ελαστική έννοια. Πολλοί συνάελφοί μας μόνιμοι, περιμένουν να τους έρθει η εφεδρεία (=απόλυση) και γενικά το δημόσιο θα μετατραπεί κάτι σαν τον ιδιωτικό τομέα με άρση μονιμότητας κλπ. Άρα ίσως στο μέλλον να μπορούν οι "μόνιμοι" να ασκούν και δεύτερο επάγγελμα. Υποθέσεις κάνω. Μακάρι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:42:12 πμ »
Ερώτηση: οι νοεδιόριστοι μπαίνουν στο ΙΚΑ ή στον ΟΠΑΔ;
Όσον αφορά το διορισμό, η μονιμότητα είναι πλεον πολύ ελαστική έννοια. Πολλοί συνάελφοί μας μόνιμοι, περιμένουν να τους έρθει η εφεδρεία (=απόλυση) και γενικά το δημόσιο θα μετατραπεί κάτι σαν τον ιδιωτικό τομέα με άρση μονιμότητας κλπ. Άρα ίσως στο μέλλον να μπορούν οι "μόνιμοι" να ασκούν και δεύτερο επάγγελμα. Υποθέσεις κάνω. Μακάρι!
Οι νεοδιόριστοι αν δεν έχουν δημόσια προϋπηρεσία πριν από την 1η Ιανουαρίου 2011 θα έχουν υποχρεωτικά ΙΚΑ.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε αν επιτρέπεται σε κάποιον που έχει προϋηρεσία πριν από 1-1-2011 να επιλέξει ΙΚΑ.

Ας μην κάνουμε υποθέσεις και τους δίνουμε την εικόνα ότι είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε και άρση μονιμότητας κλπ

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 11:52:29 πμ »
Ας μην κάνουμε υποθέσεις και τους δίνουμε την εικόνα ότι είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε και άρση μονιμότητας κλπ
Εννοείται πως δεν είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε κάτι τέτοιο, αλλά δε νομίζω ότι αυτό τους αρκεί για να το ψηφίσουν. Είμαστε πιόνια, ό,τι θέλουν μας κάνουν. Μας διορίζουν, μας απολύουν. Είμαι πλήρως απογοητευμένη από ολόκληρο το σύστημα της χώρας μας. Sorry Lasid.

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:17:04 μμ »
Ας μην κάνουμε υποθέσεις και τους δίνουμε την εικόνα ότι είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε και άρση μονιμότητας κλπ
Εννοείται πως δεν είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε κάτι τέτοιο, αλλά δε νομίζω ότι αυτό τους αρκεί για να το ψηφίσουν. Είμαστε πιόνια, ό,τι θέλουν μας κάνουν. Μας διορίζουν, μας απολύουν. Είμαι πλήρως απογοητευμένη από ολόκληρο το σύστημα της χώρας μας. Sorry Lasid.
Oλο το κλιμα ειναι  χαλια.  Το κρατος σε πληρης διαλυση.Εμεις μοναδες και οχι συνολο. Αυτοι κανουν οτι θελουν και οποτε θελουν.Η αντιδραση ειναι ειδος προς εξαφανιση. Αρση μονιμοτητας θα εχουμε  και μαλιστα σε διαστημα 2 ετιας ( ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ) .Δεν μιλαμε για καλη ζωη  αλλα για επιβιωση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ΄φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:27:41 μμ »
Είμαστε πιόνια, ό,τι θέλουν μας κάνουν. Μας διορίζουν, μας απολύουν. Είμαι πλήρως απογοητευμένη από ολόκληρο το σύστημα της χώρας μας. Sorry Lasid.
Oλο το κλιμα ειναι  χαλια.  Το κρατος σε πληρη διαλυση.Εμεις μοναδες και οχι συνολο. Αυτοι κανουν οτι θελουν και οποτε θελουν.Η αντιδραση ειναι ειδος προς εξαφανιση. Αρση μονιμοτητας θα εχουμε  και μαλιστα σε διαστημα 2 ετιας ( ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ) .Δεν μιλαμε για καλη ζωη  αλλα για επιβιωση.
Απογοητευμένοι είναι πολλοί. Το σύστημα είναι όντως χάλια. Θα συμφωνήσω και με τους δυο.
Έρχονται μεγάλες αλλαγές και θα πρέπει να προσαρμοστούμε για να τις αντέξουμε...
Ουσιαστικά τώρα δε μιλάνε για το ποιος έχει καλή δουλειά...μιλάνε μόνο για το ποιος έχει δουλειά.
Το σημαντικό σε τόσο δύσκολες εποχές είναι να εξακολουθήσεις να έχεις ένα εισόδημα, έστω και μικρό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161613
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.