*

Αποστολέας Θέμα: Ανάκληση απόσπασης  (Αναγνώστηκε 32352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2009, 07:52:59 μμ »
Αν η τοποθέτησή σου γίνει πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων, απλά στέλνεις μια αίτηση ανάκλησης και το πιθανότερο είναι να μην πάρεις καν την απόσπαση. Σε περίπτωση όμως που βγει η απόσπασή σου, ακολουθείς πάλι την ίδια διαδικασία, δηλαδή κάνεις την αίτηση, αλλά μπορεί να μην ανακληθεί. Επίσης, η διαδικασία αυτή μπορεί να είναι χρονοβόρα, δηλαδή να αναγκαστείς να πας στο φορέα και να περιμένεις για το εάν θα γίνει η ανάκληση.
Είναι πολύ εύκολο από ό,τι ξέρω. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία. Έχω ακούσει για περιπτώσεις συναδέλφων, οι οποίοι απλά δεν παρουσιάστηκαν στο φορέα που τοποθετήθηκαν, δηλ. αρνήθηκαν, παρουσιάστηκαν στο σχολείο τους, έκαναν εκεί κανονικά ανάληψη υπηρεσίας και όλα εντάξει. Πάντως για σιγουριά χτύπα κα ένα τηλ. στο Υπουργείο 2103442276,2103442280 (Αποσπάσεις).
Αυτό δεν ισχύει σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:36:45 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2009, 02:03:53 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να μη γίνω ρεζίλι περιμένοντας την ακύρωση της απόσπασης... :-[ :-[ :-[
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...ολίγον τι μεταφυσικό. Γνωρίζει το ΠΥΣΔΕ ποιοί έχουν ζητήσει απόσπαση και το λαμβάνουν αυτό υπόψιν στις τοποθετήσεις;;;

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2009, 08:40:23 πμ »
ΝΑΙ το γνωρίζει από τις αιτήσεις στην διεύθυνση!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2009, 03:52:08 μμ »
Αν η τοποθέτησή σου γίνει πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων, απλά στέλνεις μια αίτηση ανάκλησης και το πιθανότερο είναι να μην πάρεις καν την απόσπαση. Σε περίπτωση όμως που βγει η απόσπασή σου, ακολουθείς πάλι την ίδια διαδικασία, δηλαδή κάνεις την αίτηση, αλλά μπορεί να μην ανακληθεί. Επίσης, η διαδικασία αυτή μπορεί να είναι χρονοβόρα, δηλαδή να αναγκαστείς να πας στο φορέα και να περιμένεις για το εάν θα γίνει η ανάκληση.
Είναι πολύ εύκολο από ό,τι ξέρω. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία. Έχω ακούσει για περιπτώσεις συναδέλφων, οι οποίοι απλά δεν παρουσιάστηκαν στο φορέα που τοποθετήθηκαν, δηλ. αρνήθηκαν, παρουσιάστηκαν στο σχολείο τους, έκαναν εκεί κανονικά ανάληψη υπηρεσίας και όλα εντάξει. Πάντως για σιγουριά χτύπα κα ένα τηλ. στο Υπουργείο 2103442276,2103442280 (Αποσπάσεις).
Αυτό δεν ισχύει σίγουρα!
Αυτό ισχύει και για ανακλήσεις αποσπάσεων από πυσδε σε πυσδε ή μόνο από φορείς?
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:36:45 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:01:15 πμ »
ψάχνοντας στο google βρήκα κάποια αρχεία με ανακλήσεις αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ ΣΕ ΠΥΣΔΕ ή και τροποποιήσεις αποσπάσεων. Πάντως η προκήρυξη γράφει ότι δεν γίνεται ανάκληση της απόσπασης εκτός αν συντρέχουν λόγοι μετά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

θα δούμε και ο Θεός βοηθός...

Αποσυνδεδεμένος vivi_kt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2009, 01:51:47 μμ »
Καλησπέρα παιδιά...το υπουργείο...τυπικα τα εχει τα τηλέφωνα!!!Στο τηλεφωνικό κέντρο κοιμούνται όρθιοι...κυριολεκτικά όμως!!!Όσο για το τμήμα των ανακλήσεων...δεν τα σηκώνουν με τίποτα ομως!!!

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 20, 2009, 07:48:52 μμ »
Από προσωπικεί πείρα θα σου έλεγα ότι το υπουργείο δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις ανακλήσεις των αποσπάσεων.Το πρόβλημα είναι να πάρεις απόσπαση.Εγω έκανα ανάκληση μετάθεσης αφού είχαν ανακοινωθεί οι μεταθέσεις.Τους είπα απλά οτι μετάνιωσα και προτιμώ να μείνω εκεί που ήμουν και προς έκπληξη μου έγινε δεκτό το αίτημα μου.Να διευκρινίσω οτι δεν είχα κανέναν ΄΄μπάρμπα΄΄.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:29:32 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας.Δεδομένων όσων ακούγονται για τις πιθανές ανακλήσεις αποσπάσεων,πόσο πιθανό πιστεύετε ότι είναι να γίνει κάτι τέτοιο?μπορεί μέσα στις επόμενες ημέρες να ανακληθούν κάποιες αποσπάσεις σε φορείς?Και κάτι τελευταίο:στην περίπτωση που η απόσπαση κάποιου ανακληθεί επιστρέφει στην οργανική του υποχρεωτικά?Η μπορεί η υπηρεσία να τον στείλει σε κάποιο λειτουργικό κενό του νομού αν στη θέση του έχει ήδη πάει άλλος?(νεοδιόριστος/αποσπασμένος /αναπληρωτής).Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις...

Αποσυνδεδεμένος El_Gaucho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:34:39 μμ »
Στην οργανική του πάει... Πάντως, να ανακληθούν οι αποσπάσεις στη μέση της χρονιάς, λίγο δύσκολο το βλέπω. Μάλλον ό,τι είναι να γίνει θα ισχύσει από την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:41:20 μμ »
Κι εγώ έτσι νόμιζα,αλλά το σημερινό άρθρο στην απογευματινή με τίτλο "στον αέρα οι αποσπάσεις δασκάλων και καθηγητών"με προβλημάτισε κάπως...Λέει πως θα επανεξεταστούν όλες οι αποσπάσεις.Αυτό δε δείχνει ότι υπάρχει η πρόθεση να ανακληθούν κάποιες?

Αποσυνδεδεμένος El_Gaucho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:42:13 μμ »
Next year...

Αποσυνδεδεμένος BAGS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 11:16:08 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΦΕΤΟΣ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΕ ΕΝΑ Ν-Γ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΩΣΤΟΣΟ , ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΧ. ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΚΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΣΠΑΣΗ .ΑΝ ,ΟΜΩΣ, ΤΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΟΥ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ?  ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ?  ΚΑΙ ΠΟΤΕ ,ΠΕΡΙΠΟΥ,ΓΙΝΕΤΑΙ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2009, 10:35:08 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 01:51:28 μμ »
BAGS  απ' όσο ξέρω, ανάκληση μετάθεσης ή απόσπασης , δεν νοείται, εκτός εάν προκύψουν πολύ σημαντικοί λόγοι που δεν υπήρχαν πριν (πχ να προκύψει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας). Αυτό που γίνεται είναι ανάκληση της ΑΙΤΗΣΗΣ μετάθεσης ή απόσπασης, δλδ ΠΡΙΝ ανακοινωθούν οι αποφάσεις έχεις δικαίωμα να υπαναχωρήσεις στην αίτησή σου. Άπαξ και ανακοινωθούν οι μεταθέσεις και αποσπάσεις, δεν μπορείς να αλλάξεις γνώμη. Κάτι τέτοιο εάν επιτρεπόταν θα δημιουργούσε τρομερό μπάχαλο στην λειτουργία των σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 02:26:13 μμ »
Μπορείς να κάνεις αίτηση ανάκλησης απόσπασης. Και συνήθως γίνεται δεκτή, ειδικά αν στην περιοχή της οργανικής σου έχει πολλά κενά. Η ανάκληση ωστόσο καθυστερεί, αφού πρέπει να συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.