*

Αποστολέας Θέμα: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία  (Αναγνώστηκε 35410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:33:15 μμ »
Όσοι έχουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό πριν τις 31/10/2011.
ΑΚόμη περιμένω κάποιον να μου απαντήσει τι θα συμβεί για όσους έχουν πάρει μεταπτυχιακό μετά τις 31/10/2011.
Με όσες Δ/θμιες μίλησα μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν πότε θα γίνει η πρόωθηση των 2 ετών, πιθανότατα στις επόμενες προαγωγές, οι οποίες δεν έχουν ιδέα πότε θα γίνουν (μπορεί και να παγώσουν μέχρι το 2014). ΕΠίσης, κανείς δεν μπόρεσε να μου απαντήσει αν θα ισχύει η αναδρομικότητα, φαντάζομαι πως όχι. Συνεπώς, όσοι πήραμε μεταπτυχιακό μετά τις 31/10/2011 μπορούμε να το βάλουμε στον ..... >:(

Νόμος 4038
Άρθρο 1

5. Μετά το δεύτερο εδάφιο της παρ. 4 του άρθρου 6
του ν.4024/2011 προστίθεται τρίτο εδάφιο ως εξής:
«Για υπαλλήλους οι οποίοι αποκτούν αναγνωρισμέ−
νο και συναφές διδακτορικό δίπλωμα ή μεταπτυχιακό
τίτλο σπουδών μετά το διορισμό τους, ο χρόνος που
απαιτείται για τη βαθμολογική τους εξέλιξη μειώνεται
συνολικά κατά έξι (6) και δύο (2) έτη αντίστοιχα.
Ως μεταπτυχιακό και ως διδακτορικό δίπλωμα νοού−
νται εκείνα που χορηγούνται με αντίστοιχο ιδιαίτερο
τίτλο μετά τη λήψη του πτυχίου ή διπλώματος Πανεπι−
στημίου ή Τ.Ε.Ι.. Για τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά
διπλώματα εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού
απαιτείται βεβαίωση ισοτιμίας από την αρμόδια αρχή.
Για τη συνδρομή ή όχι της προϋπόθεσης της συνάφειας
αποφαίνεται το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.
Η ισχύς της παρούσας παραγράφου ανατρέχει στο
χρόνο έναρξης ισχύος του ν.4024/2011.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 05:50:11 μμ »
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό το εδάφιο ακριβώς;
Σημαίνει ότι η Δ/θμια πρέπει να μας κάνει πρόωθηση 2 χρόνια στην προυπηρεσία αυτή τη στιγμή και όχι όταν θα γίνουν οι επόμενες προαγωγές; Σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις, γιατί ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Μίλησα προχθές με 3 διαφορετικές Δ/θμιες και οι τρεις μου είπαν ότι η κατάταξη στους βαθμούς έχει κλειδώσει στις 31/10/2011 και τώρα δεν γίνεται να γίνει ανακατάξη, παρά μόνο όταν γίνουν οι επόμενες προαγωγές κι με την προυπόθεση ότι θα περάσουμε με επιτυχία τις κρίσεις που θα γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:25:34 μμ »
Αγαπητέ kostakis1978, o νόμος είναι σαφής. Πρέπει να σου αναγνωρίσουν την βαθμολογική προώθηση και να σε επανακατάταξουν. Δεν γνωρίζω κανένα νόμο ή εγκύκλιο που να λέει ότι ότι η κατάταξη έχει κλειδώσει. Εγώ έχω κάνει αίτηση για αναγνώριση συνάφειας μεταπτυχιακού (που είχα από παλιά) οπότε σε συνδυασμό με το διδακτορικό να πάρω +1 χρόνο προώθηση (κάτι που με ανεβάζει βαθμό). Στη Δευτεροβάθμια δε μου είπαν ότι οι βαθμοί έχουν κλειδώσει και είμαι σε αναμονή. Αν μάθω κάτι νεότερο θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:08:01 μμ »
Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά εσύ είχες αποκτήσει και τα δύο πτυχία πριν τις 31/10/2011 και γιαυτό θα σε επανακατατάξουν. Το ζήτημα είναι τι γίνεται αν πάρεις πτυχίο μετά από αυτήν την ημερομηνία. Στο λέω, γιατί 3 διαφορετικές Δ/θμιες μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι θα γίνει και πως αλλαγή βαθμού μόνο μετά από τις επόμενες προαγωγές. Σε παρακαλώ αν μάθεις κάτι σχετικό ενημέρωσε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 12:46:21 πμ »
Η δευτεροβάθμια που ανήκω μου είπε ότι περιμένουν να σταλεί η σχετική εγκύκλιος. Προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί οι διευθύνσεις γιαυτό δεν έχει ξεκινήσει η επανακατάταξη. Είχα πει ότι θα ενημερώσω όταν μάθω κάτι νεότερο. Η δευτεροβάθμια που ανήκω είναι υπό κατάληψη εδώ και μία  βδομάδα. Ελπίζω να ξεκαθαρίσει το ζήτημα από Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:06:38 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και εγώ σήμερα Τρίτη με την δευτεροβάθμια στην οποία ανήκω για το θέμα που αναφέρουν οι συνάδελφοι Kostakis και Tery(απέκτησα και εγώ μεταπτυχιακό φέτος τον Φεβρουάριο) και μου είπαν ότι όσον αφορά το ζήτημα της επανακατάταξης κατά την παρούσα χρονική στιγμή που μιλάμε, περιμένουν την σχετική εγκύκλιο από το υπουργείο, αλλά δεν γνωρίζουν πότε θα έρθει αυτή στις κατά τόπους διευθύνσεις, οπότε μέχρι τότε δεν μπορεί να γίνει επανακατάταξη των κατόχων μεταπτυχιακών ή διδακτορικών τίτλων, συναφών με την ειδικότητά τους, που αποκτήθηκαν από την 1η Νοεμβρίου παρελθόντος έτους(2011) και εξής.Για να μην υπάρξει παρανόηση, τα όσα αναφέρω ανωτέρω αφορούν μόνον τους συναδέλφους που απέκτησαν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο συναφή με την ειδικότητά τους από την την 1η Νοεμβρίου 2011 και εξής.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:00:05 μμ »
Καλημέρα κι από μένα.
Εργάζομαι σε Δ/νση Β/θμιας και μίλησα με το Υπ. Παιδείας πριν λίγο σχετικά με το θέμα αυτό. Μου ξεκαθάρισαν ότι επανακατάταξη δε γίνεται σε κανέναν προς το παρόν. Θα γίνει μόνο προσθήκη ενός έτους σε όσους έχουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό που τα είχαν καταθέσει και τους είχαν αναγνωριστεί μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2011.
Όσοι απέκτησαν τίτλους σπουδών από 1-11-2011 και μετά είναι όντως στο περίμενε. Το ίδιο ισχύει και για όσους ειχαν καταθέσει μόνο το διδακτορικό τους και όχι το μεταπτυχιακό τους (αφού μέχρι τώρα δεν υπήρχε λόγος να τα καταθέσουν και τα δύο).

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:47:29 μμ »
Καλημέρα κι από μένα.
Εργάζομαι σε Δ/νση Β/θμιας και μίλησα με το Υπ. Παιδείας πριν λίγο σχετικά με το θέμα αυτό. Μου ξεκαθάρισαν ότι επανακατάταξη δε γίνεται σε κανέναν προς το παρόν. Θα γίνει μόνο προσθήκη ενός έτους σε όσους έχουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό που τα είχαν καταθέσει και τους είχαν αναγνωριστεί μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2011.
Όσοι απέκτησαν τίτλους σπουδών από 1-11-2011 και μετά είναι όντως στο περίμενε. Το ίδιο ισχύει και για όσους ειχαν καταθέσει μόνο το διδακτορικό τους και όχι το μεταπτυχιακό τους (αφού μέχρι τώρα δεν υπήρχε λόγος να τα καταθέσουν και τα δύο).
Αν είναι έτσι, πρόκειται για τρομερή αδικία. Πχ. κάποιος που πήρε διδακτορικό τον Οκτώβρη και πρόλαβε και το αναγνώρισε έχει πάρει +6 χρόνια και αυτός που το πήρε ένα μήνα μετά δε θα πάρει τίποτα; Και ακόμα χειρότερα όποιος έχει από παλιά master και διδακτορικό δε θα πάρει την προσαύξηση για το master επειδή δεν του είχε αναγνωριστεί "συνάφεια" για το master; Μα όταν είχες και τα δύο πτυχία οι ίδιες οι Δευτεροβάθμιες σου έλεγαν ότι το master δε χρειάζεται να περάσει από ΠΥΣΔΕ αφού μόνο για το διδακτορικό θα πάρεις επίδομα...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:55:00 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει όσοι αδικούμαστε με αυτό τον τρόπο να εξετάσουμε πως θα κινηθούμε. Μας κόβουν που μας κόβουν συνεχώς, δε γίνεται να υπάρχει τόσο άνιση μεταχείρηση των υπαλλήλων. Εγώ είχα πάρει το μεταπτυχιακό πριν το τέλος Οκτωβρίου, αλλά καθυστερεί λόγω ΔΟΑΤΑΠ.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:52:46 μμ »
Είχα καταθέσει και  το μάστερ και το διδακτορικό τον Αύγουστο του 2010. Όμως δεν ξέρω αν αναγνωρίστηκε η συνάφεια του μάστερ, αφού μόνο για το διδακτορικό πληρωθήκαμε. Τρέχα γύρευε δηλαδή, γιατί η δευτεροβάθμια που ανήκω είναι υπό κατάληψη δέκα μέρες τώρα και δεν το σηκώνει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:07:28 μμ »
Τι σημαίνει όσοι πήραν μεταπτυχιακό μετά τις 31/10/2011 είναι στο περίμενε; Είναι απάντηση αυτή του υπουργείου; Οι άνθρωποι είναι για την κρεμάλα. Κοπρόσκυλα όλοι τους. Κάτι τέτοια ακούω και εύχομαι να μην αργήσει η μέρα που θα πάρουμε τα τσεκούρια να κόβομαι κεφάλια. Μου έχει ανεβεί η πίεση. Δεν μπορώ να το χωνέψω. Ένα κωλόχαρτο είναι και το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:15:35 μμ »
Αφού είναι "κωλόχαρτα", γιατί κόπτεστε τόσο να τα αποκτήσετε και γιατί βασίζεστε σε αυτά τα "κωλόχαρτα" για την.. βαθμολογική σας ανέλιξη; Γιατί για επιστημονική ή επαγγελματική ανέλιξη, δεν το συζητάω καν.. Οι περισσότεροι το κάνουν για να αποκτήσουν 2-3 μόρια στον ΑΣΕΠ και να πάρουν έναν βαθμό πιο γρήγορα. Μιλάμε για φοβερές φιλοδοξίες!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:22:17 μμ »
Εμένα η προσωπική μου φιλοδοξία σε λίγο καιρό θα είναι να "γίνει της Αργεντινής"  :P

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου επειδή εκκρεμεί η ορκωμοσία
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:31:11 μμ »
Καλημέρα κι από μένα.
Εργάζομαι σε Δ/νση Β/θμιας και μίλησα με το Υπ. Παιδείας πριν λίγο σχετικά με το θέμα αυτό. Μου ξεκαθάρισαν ότι επανακατάταξη δε γίνεται σε κανέναν προς το παρόν. Θα γίνει μόνο προσθήκη ενός έτους σε όσους έχουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό που τα είχαν καταθέσει και τους είχαν αναγνωριστεί μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2011.
Όσοι απέκτησαν τίτλους σπουδών από 1-11-2011 και μετά είναι όντως στο περίμενε. Το ίδιο ισχύει και για όσους ειχαν καταθέσει μόνο το διδακτορικό τους και όχι το μεταπτυχιακό τους (αφού μέχρι τώρα δεν υπήρχε λόγος να τα καταθέσουν και τα δύο).
Πάντως, νομίζω ότι αυτοί με τους οποίους μίλησες στο Υπουργείο Παιδείας κάνουν λάθος. Πρίν λίγο συνάδελφος με ενημέρωσε ότι μίλησε τηλεφωνικά με το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και εκεί του είπαν ξεκάθαρα ότι ο νόμος 4038 ισχύει για όλους και όσοι έχουν master και διδακτορικό δικαιούνται την προσαύξηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.