*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικα σε προνηπιο  (Αναγνώστηκε 3750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγγλικα σε προνηπιο
« στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 03:04:13 μμ »
Με πηρε μια μαμα τηλ σημερα (κανω μαθημα το παιδι της γειτονισσας της) και μου ζητησε να ξεκινησω την μικρη η οποια ειναι .. 2 ετων!Εσας σας εχει τυχει ποτε σε ιδιαιτερο Αγγλικων τοσο μικρο παιδακι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakos k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:18:46 μμ »
καλησπέρα,η κοινή λογική λέει οτί το παιδί είναι πάρα πολύ μικρό για να μάθει αγγλικά..μου ακούγεται εντελώς παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:50:07 μμ »
Το παιδί είναι πάρα πολύ μικρό για να μάθει αγγλικά με το τρόπο τα μαθαίνουν στα φροντιστήρια. Κανένα παιδί δεν είναι μικρό για να 'μάθει' με φυσικό τρόπο μια γλώσσα όπως μαθαίνει την μητρική του.
Οπότε φαντάζομαι η μητέρα θα θέλει τραγουδάκια, παιχνιδάκια, DVD, επικοινωνία στα Αγγλικά κτλ. Εγώ θα του έκανα ιδιαίτερο πάντως. Θα είναι κάτι καινούργιο και αν σου αρέσουν τα μικρά νομίζω οτι θα περάσεις καλά.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 08:14:19 μμ »
Το παιδί είναι πάρα πολύ μικρό για να μάθει αγγλικά με το τρόπο τα μαθαίνουν στα φροντιστήρια. Κανένα παιδί δεν είναι μικρό για να 'μάθει' με φυσικό τρόπο μια γλώσσα όπως μαθαίνει την μητρική του.
Οπότε φαντάζομαι η μητέρα θα θέλει τραγουδάκια, παιχνιδάκια, DVD, επικοινωνία στα Αγγλικά κτλ. Εγώ θα του έκανα ιδιαίτερο πάντως. Θα είναι κάτι καινούργιο και αν σου αρέσουν τα μικρά νομίζω οτι θα περάσεις καλά.


Σωστά τα λες. Απλά σε αυτή την ηλικία το DVD απαγορεύεται (και η τηλεόραση γενικά). Ε΄πίσης, στα 2 ένα παιδί δεν μπορεί να μείνει συγκεντρωμένο πάνω από 5 λεπτά το πολύ σε μια δραστηριότητα. Δεν θα έχει αναπτύξει ικανοποιητικά τον προφορικό λόγο (τώρα αναπτύσσεται).
Τέλος, νομίζω ότι αν γίνει "μάθημα" σε παιδιί τέτοιας ηλικίας, καλό είναι να γίνει από native speaker και όχι από κάποιον που μπορεί να ξέρει πολύ καλά τη γλώσσα, αλλά υστερεί στην προφορά. Αν γίνει σωστά, το παιδί μπορεί να αρχίσει να μιλάει σαν native speaker το ίδιο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:00:37 μμ »
κι εμενα αρχικα μου φανηκε πολυ μικρο,αλλα επειδη η μαμα επεμενε παρα πολυ, ειπα να το αναλαβω. Αν και ζουσα στην Αγγλια, συμφωνω οτι ενας native speaker θα ηταν το ιδανικο για την περιπτωση τους και της το προτεινα - γιατι ουτως η αλλως δεν εχω κενα στο προγραμμα - αλλα παλι επεμενε,οποτε ας ξεκινησουμε και βλεπουμε. Μια ωριτσα την εβδομαδα,μονο στα Αγγλικα, ισα ισα να περναει καλα και να εξοικιωθει με το ακουσμα της γλωσσας. (κι εγω που νομιζα οτι λογω κρισης θα μαζευτει οικονομικα ο κοσμος..)
Σας ευχαριστω παντως για τις αποψεις που παραθεσατε. Νομιζω οτι μετα απο τοσες ωρες Proficiency που κανω την εβδομαδα ..το 2χρονο θα αρχισει να μου φαινεται πιο challenging απο τα πτυχια  ;D και καλο ειναι παντα στην δουλεια σου να εχεις προκλησεις,εστω και "νεαρες".

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:53:07 μμ »
Το μικρότερο παιδί που έχω κάνει μάθημα ήταν σχεδόν 3,5. Και όσο κι αν το επιδίωξα στην αρχή μετά ορκίστηκα να μην το επαναλάβω. Χίλιες φορές πτυχία. Το βρήκα πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο. Τα μικρά είναι εντελώς απρόβλεπτα. Πολύ περισσότερο από τα μεγαλύτερα παιδιά. Τελοσπάντων, αυτή ήταν η δική μου εμπειρία. Γράψε μας ξανά να μας ενημερώνεις πώς τα πάτε!!! :D :D ;)
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:04:42 μμ »
απαντησα κ στο αλλο thread οποτε δε χρειαζεται να επαναλαμβανομαι... το παιδι 3,5 ειναι επισης πολυ μικρο...το διχρονο ειναι ΜΩΡΟ!!!!!!!!!!!θα ηταν προτιμοτερο να εστρωνε τον κωλο της η μαμα του να μαθει αγγλικα  κ να του μιλαει παρα να πληρωνει καθηγητρια να του μιλαει μια ωρα την εβδομαδα...κ τι θα του λες δηλαδη σε 60 λεπτα?κ αν το παρει ο υπνος θα το σκουντας να ξυπνησει?αν τα κανει πανω του, θα φωναξεις τη μαμα να το αλλαζει οσο θα του διαβαζεις william blake?ελεος...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:25:57 μμ »
Επίσης, πρέπει αυτός που μιλάει σε 2η γλώσσα σε τόσο μικρά παιδιά να είναι απολύτως συνεπής στη γλώσσα που τους μιλάει....
Αν μιλάς Αγγλικά δεν πρέπει να του μιλήσεις καθόλου Ελληνικά...Να ταυτίσει το άτομο με τη γλώσσα και να "αναγκαστεί" στο τέλος να μιλήσει και αυτό Αγγλικά....

Δεν γωνρίζω βέβαια αν αυτό "πιάνει" με 1 μόνο ώρα την εβδομάδα....

Επίσης, τα 2χρονα είναι απρόβλεπτα! Λερώνονται, θέλουν φαγητό, κοιμούνται, θέλουν τη μαμά τους, θέλουν να παίζουν..... Δεν μπαίνουν εύκολα στα καλούπια που απαιτεί ένα μάθημα, όσο παιγνιώδες και αν είναι αυτό....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικα σε προνηπιο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:48:13 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:32:05 πμ από ericPaker »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.