*

Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρονική συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 14612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:22:01 μμ »
Εμένα ο παιδίατρος μου (Θεσσαλονίκη) εξέτασε το παιδάκι μου κανονικά δωρεάν αλλά δε μπορούσε να συνταγογραφήσει το εμβόλιο, λόγω απόφασης του συλλόγου, που  1 - 15 απαγορεύει την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Είναι δικαιολογίες αυτά που λένε. Μέσα στην περίοδο αυτή πήρα 3 ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις από διαφορετικούς γιατρούς. Μία βέβαια αρνήθηκε και πήγα αλλού και άλλος στην αρχή αρνιόταν και μετά πείστηκε να το κάνει.

ενδεχομένως οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν έκαναν απεργία;

Οι πιο νέες πληροφορίες: Πήγα χθες στον παιδίατρό μου. Βγήκε από τον ΟΠΑΔ γιατί ως γνωστόν η επίσκεψη κοστολογείται με 6 ευρώ ακαθάριστα, αλλά συνεχίζει να συνταγογραφεί δωρεάν τα εμβόλια. Αυτός είναι και ο λόγος που απεργούσαν 1 - 15 Δεκέμβρη μας είπε. Για να τους δωθεί το δικαίωμα να συνεχίσουν να συνταγογραφούν δωρεάν. Επίσης ενώ η επίσκεψη είναι κανονικά 50 Ε, για τους (πρώην) οπαδ τη χρεώνει 30Ε. Άσχετο, αλλά τελοσπάντων λες δεν είναι και 50..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:23:19 μμ »
Μία διόρθωση δεν είναι 6 ευρώ ακαθάριστα αλλά 6 ,6ευρώ καθαρά.(10 μικτα) Άρχισαν οι εκπτώσεις από τι φαίνεται και στους ιατρους για να μη χασουν την πελατεια

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 10:36:25 μμ »
Εμένα ο παιδίατρος μου (Θεσσαλονίκη) εξέτασε το παιδάκι μου κανονικά δωρεάν αλλά δε μπορούσε να συνταγογραφήσει το εμβόλιο, λόγω απόφασης του συλλόγου, που  1 - 15 απαγορεύει την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Είναι δικαιολογίες αυτά που λένε. Μέσα στην περίοδο αυτή πήρα 3 ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις από διαφορετικούς γιατρούς. Μία βέβαια αρνήθηκε και πήγα αλλού και άλλος στην αρχή αρνιόταν και μετά πείστηκε να το κάνει.
ενδεχομένως οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν έκαναν απεργία;

Ναι, προφανώς δεν έκαναν απεργία, αλλά τι είδους απεργία είναι όταν δέχονται να εξετάζουν αλλά να μη συνταγογραφούν;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 10:38:13 μμ »
Πήγα σήμερα τις κόρες μου στον παιδίατρό μας - δεν μπήκε στον νέο οργανισμό- τη μία για εμβόλιο και την άλλη για εξέταση. Πλήρωσα 40 Ευρώ και για τα δύο παιδιά. Το εμβόλιο και τα φάρμακα μου τα συνταγογράφησε κανονικά, αφού -όπως μου είπε- υπέβαλλε την απαραίτητη αίτηση στον ΟΠΑΔ που του δίνει το δικαίωμα αυτό.
20 Ε η επίσκεψη δεν είναι και λίγα, αλλά είναι καλύτερα από κάτι άλλα ποσά που ακούω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 10:47:22 μμ »
Όσο για τον ΟΠΑΔ, μου είπε να μην πάω ακόμα τις αποδείξεις για δαπάνη, αφού η κατάσταση είναι προς το παρόν ρευστή και τεταμένη. Να περιμένω μέχρι να ομαλοποιηθούν τα πράγματα.

Εξάλλου το Δεκέμβριο που είχα δύο επισκέψεις των 20 Ε έκαστη από τον ωριλά και τις πήγα στον ΟΠΑΔ, με ενημέρωσε μια υπάλληλος να μην βιαστώ να τις καταθέσω, αφού το πιο πιθανό είναι να μην πάρω ποτέ τα χρήματα από απλή επίσκεψη. Με συμβούλεψε να περιμένω, λέγοντάς μου ότι δεν παραγράφονται για 3-4 χρόνια οι αποδείξεις αυτές. Το πολύ πολύ θα τις έχω για να τις καταθέσω με τη φορολογική μου δήλωση, μου είπε.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 10:59:51 μμ »
Όσο για τον ΟΠΑΔ, μου είπε να μην πάω ακόμα τις αποδείξεις για δαπάνη, αφού η κατάσταση είναι προς το παρόν ρευστή και τεταμένη. Να περιμένω μέχρι να ομαλοποιηθούν τα πράγματα.

Εξάλλου το Δεκέμβριο που είχα δύο επισκέψεις των 20 Ε έκαστη από τον ωριλά και τις πήγα στον ΟΠΑΔ, με ενημέρωσε μια υπάλληλος να μην βιαστώ να τις καταθέσω, αφού το πιο πιθανό είναι να μην πάρω ποτέ τα χρήματα από απλή επίσκεψη. Με συμβούλεψε να περιμένω, λέγοντάς μου ότι δεν παραγράφονται για 3-4 χρόνια οι αποδείξεις αυτές. Το πολύ πολύ θα τις έχω για να τις καταθέσω με τη φορολογική μου δήλωση, μου είπε.

20 E είναι πλέον πααααρα πολλά!!!!!!
Μόνο αν κουτουλούσα θα τα έδινα!

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:50:51 μμ »
Γεια σας!Πηγε κανεις σε συμβεβλημενο ιατρο του δημοσιου φετος;Πληρωσε επισκεψη ή αναλογα τον ιατρο;Στον οπαδ επιστρεφουν τιποτα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.