*

Αποστολέας Θέμα: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου  (Αναγνώστηκε 5659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 07:00:48 μμ »
Η bitch έχει δίκιο σε όσα προανέφερε (και σε όσα πρότεινε). Η αλήθεια είναι ότι αν ένας διευθυντής είναι λογικός και όχι τυπολάτρης, μπορεί να βρει μια λύση (χωρίς να χάνονται οι ώρες διδασκαλίας συνολικά στο σχολικό έτος) σε τέτοιες περιπτώσεις, αρκεί να υπάρχει η θέληση. Αν σου τύχει κανάς καμένος μπάρμπας που την έχει δει βασιλιάς εκεί και ταυτόχρονα ευθυνόφοβος, ε τότε δύσκολα τα πράγματα..

Πάντως οι προγνώσεις καιρού είναι ευνοϊκές.. Μάλλον το λιμεναρχείο απλά κρατάει πισινή για να είναι σίγουρο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 07:03:28 μμ »
μα Φωτεινή,νομίζω ΗΔΗ το έχω προτείνει αυτό: αναμόρφωση προγράμματος μετά τις γιορτές ώστε να αναπληρωθούν οι ώρες... Αλλά αν ο δ/ντής ειναι ανένδοτος τι άλλο μπορεί να γίνει; Φυσικά και βλέπουμε με κατανόηση το ζήτημα αλλά ας μου επιτραπεί να πω ότι η απερίσκεπτη συμπεριφορά πολλών εξ υμών και ημών ( δ.υ. γενικότερα)  παλαιότερα και τώρα μας "έχει βγάλει το όνομα" και τώρα τρέχουμε όλοι και δε φτάνουμε....


landau  κλαίω με το "καμένος μπάρμπας"....χαχααχα δεν παίζεσαι!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 07:04:49 μμ »
αυτο το "δεν κοβουν" εισητηρια δεν ισχυει. Το λιμεναρχειο δεν εχει λογο στα των πρακτορειων....Εξαλλου το λιμεναρχειο παιρνει αναφορα απο το meteo επισημα καθε 6 ωρες. Πως μπορει να γνωριζει απο σημερα για τη Παρασκευη?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2011, 07:07:50 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 11:14:14 μμ »
Νομίζω ότι το κόλλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι την Παρασκευή δεν θα γίνει μάθημα, αλλά γιορτή. Οπότε δεν υπάρχουν και "ώρες" για να αναπληρωθουν μετά τις γιορτές. Όσοι φύγουν από την Πέμπτη, απλά δεν θα συμμετέχουν στην γιορτή. Και αυτό είναι μάλλον το πρόβλημα του διευθυντή (θεωρώντας ότι δεν είναι κανένας παράλογος), το ότι κάποιοι θα "σκαπουλάρουν" την γιορτή. Αυτό δεν ξέρω αν μπορεί κάπως να "εξισορροπηθεί".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 11:22:57 μμ »
πάντα υπάρχουν τρόποι.....πχ σκαπουλάρεις κυρία μου τη γιορτή ; θα χρεωθείς την παρέλαση της 25ης μαρτίου, ή τον πανηγυρικό της ημέρας ή απανωτές επιτηρήσεις χωρίς ρεπό στις ενδοσχολικές....άμα θες να βρεις τρόπο.... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:03:40 πμ »
Ακριβώς... αυτή η φυγοπονία ορισμένων έχει καταντήσει εκνευριστική: ήδη από σήμερα μερικοί "πλεύριζαν" το Δ/ντή χμμμ έχω μάθημα 3 τελευταίες ώρες την Πέμπτη, αν γίνεται να φύγω από σήμερα, γιατί χαλάει κι ο καιρός ε και την Παρασκευή γιορτή, δεν θα γίνει μάθημα κτλ κτλ. Δλδ κάποιος που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να πει τα ίδια στον προϊστάμενό του με θράσος & αναίδεια και να περιμένει να του κάνει τη χάρη; Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω μόνο οι έγγαμοι θεωρείται πως "έχουν οικογένεια και υποχρεώσεις"; Και μονίμως θα λείπουν από όλες τις εκδηλώσεις του σχολείου γιατί δεν γίνεται μάθημα; Είναι ή δεν είναι εργάσιμη μέρα η Παρασκευή (όπως και η Πέμπτη); Και εννοείται πως όσοι το προτείνουν δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα επιπλέον σε άλλες περιπτώσεις (έχουν δοθεί πανηγυρικοί, παρελάσεις, τριών ιεραρχών τα πάντα).

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:04:43 πμ »
 .....και να σας πω? αν το απαγορευτικο ξεκινουσε απο τη Τριτη θα επρεπε ολοι να φυγουν απο το σχολειο την προηγουμενη εβδομαδα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:12:35 πμ »
Σε πληροφορώ Μάρκο πως σε κάποια μέρη που έχουν πολιούχους μέσα στο Δεκέμβρη (πράγμα που σημαίνει  ημιαργία η παραμονή και αργία η μέρα της γιορτής) πολλοί "συνάδελφοι" σπεύδουν να τη σκαπουλάρουν από 15 Δεκέμβρη πχ και να εμφανιστούν ξανά στις 10 Γενάρη. Βάζοντας κάθε τύπου άδειας ενδιάμεσα (γονική, ιατρική, με υπεύθυνη δήλωση και πόσα ακόμα). Αυτά, όμως, δυστυχώς, "περνάνε" προς τα έξω κι έτσι ακούγεται πως οι εκπαιδευτικοί τεμπελιάζουν, κάθονται 3 μήνες, δουλεύουν 100 μέρες το χρόνο κτλ. Η φυγοπονία είναι βασικό χαρακτηριστικό μας.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:38:35 πμ »
Πριν 2 χρόνια ήμουν Θάσο ωρομίσθια (είμαι από Καβάλα). Θα μπορούσα πολύ άνετα να πηγαινοέρχομαι αλλά νοίκιαζα εκεί για να μη δημιουργώ πρόβλημα στους συναδέλφους. Η καθηγήτρια των γερμανικών όπως και ο γυμναστής πηγαινοέρχονταν. Το πόσες φορές αναγκάστηκα η ωρομίσθια να καλύψω τα κενά τους- γιατί μια τα απαγορευτικά, μια τα χιόνια, μια θα έχαναν το φέρυ γιατί άλλαξαν τα δρομολόγια και δεν μπορούσαν να περιμένουν μισή ώρα το επόμενο- ε, αγανάκτησα. Και αγανάκτησε και ο διευθυντής. Γιατί κανά 2 φορές τους εξυπηρέτησε και μετά το έκαναν συνήθειο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:51:58 πμ »
κατά πρώτον, συγχαρητήρια για το σκεπτικό σου και μπράβο σου!!! Η συμπεριφορά σου αναδεικνύει τον Λειτουργό της Εκπ/σης!

κατά δεύτερον, είναι καιρός πια να καθαρίσει το τοπίο και να  αρχίσουν να διαμαρτύρονται όλοι όσοι τόσα χρόνια τώρα "τρώγανε τη φώλα" και δεν μιλούσαν.....

Βεβαιως αυτό σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα αδικηθούν και άτομα που πραγματικά έχουν ανάγκη να φύγουν αλλά δυστυχώς πάντα υπάρχουν παράπλευρες απώλειες.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 01:26:04 πμ »
Σε πληροφορώ Μάρκο πως σε κάποια μέρη που έχουν πολιούχους μέσα στο Δεκέμβρη (πράγμα που σημαίνει  ημιαργία η παραμονή και αργία η μέρα της γιορτής) πολλοί "συνάδελφοι" σπεύδουν να τη σκαπουλάρουν από 15 Δεκέμβρη πχ και να εμφανιστούν ξανά στις 10 Γενάρη. Βάζοντας κάθε τύπου άδειας ενδιάμεσα (γονική, ιατρική, με υπεύθυνη δήλωση και πόσα ακόμα). Αυτά, όμως, δυστυχώς, "περνάνε" προς τα έξω κι έτσι ακούγεται πως οι εκπαιδευτικοί τεμπελιάζουν, κάθονται 3 μήνες, δουλεύουν 100 μέρες το χρόνο κτλ. Η φυγοπονία είναι βασικό χαρακτηριστικό μας.

ναι καλα... η φυγοπονια ειναι βασικο χαρακτηριστικο των εκπαιδευτικων (φανταζομαι σε αυτους αναφερεσαι) ενω ολοι οι υπολοιποι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι υποδειγματα!!! ελεος....

αυτοι που εχουν υπηρετησει σε απομακρυσμενα νησια , ξερουν τι σημαινει απαγορευτικο αποπλου και ξερουν πως ειναι να εχεις να δεις το σπιτι σου 4 μηνες.
λυσεις υπαρχουν (η bitch προτεινε ορισμενες αξιολογες).

το θεμα με τις σερι αδειες ας λυθει νομοθετικα. να καταργηθουν ολες οπως καταργηθηκαν κ οι μισθοι μας   :o  >:(
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 06:49:08 πμ »
Δε νομίζω σε όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα να γίνονται τα δικά μας χάλια: Εκδρομές, εκδηλώσεις, βαθμοί δε δίνονται Τρίτη, γιατί έχουμε να πάμε λαϊκή, Παρασκευή θέλω να τελειώνω νωρίς, γιατί στις 12 έχω κομμωτήριο, θέλω τρίωρο κάθε μέρα, γιατί θέλω να πάω να μαγειρέψω, με περιμένουν τα παιδάκια μου, δε θέλω να ξεκινάω πρώτη ώρα, αλλά θέλω να τελειώνω τέταρτη, γιατί θέλω να πάω να πάρω τα παιδιά απ΄το σχολείο, γιορτές αργίες, εκδηλώσεις δεν έρχομαι γιατί έχω οικογένεια. Έχω κολλητό σε τράπεζα που 8 παρά τέταρτο πιάνει δουλειά μέχρι 3 και μισή κάθε μέρα (και που όταν ήταν σε υποκατάστημα νησιού έφευγε 4 και 5 η ώρα το απόγευμα). Όσο για όσους μετακινούνται είναι ακριβώς η ιστορία που περιγράφεται παραπάνω: σήμερα χιονίζει, μετά έχουν μπλόκα οι αγρότες, αύριο έχουν απεργία τα βενζινάδικα, μεθαύριο έχασα το φέρρυ κτλ... Έκανα 3 χρόνια σε νησί, δεν έλειψα ποτέ (δεν πήρα βραβείο φυσικά), αλλά αγανακτώ με πολλούς από εμάς: κάνουμε το πιο ωραίο επάγγελμα του κόσμου και είμαστε μες τη μιζέρια. Να χτυπήσει το κουδούνι να φύγουμε, έχουμε και δουλειές, έλεγε παλιά ένας συνάδελφος. Έχουμε και δουλειές... Αυτό που κάνουμε δεν είναι δουλειά; Ήδη για το τριήμερο των τριών ιεραρχών μου ΄λεγε ένας προχθές (φίλος) κανόνισα τριήμερο, άσε που είμαι άθεος και δεν πάω εκκλησία. Και του λέω μείνε στο προαύλιο τότε. Και μου λέει ας μου φέρουν χαρτί επίσημο πως πρέπει να έρθω στο σχολείο και το συζητάμε. Τι να λέμε ρε παιδιά; Αυτά γινόταν χρόνια, τώρα θα κοπούν; Όσο για τους μισθούς μας, είναι κρίμα πραγματικά γιατί η μπάλλα μας πήρε όλους.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 10:08:31 πμ »
Και να συμπληρώσω: δείτε στα ΕΠΑΛ: στα εργαστήρια που είναι συνδιδασκαλίες ο ένας είναι μονίμως απών, δηλώνουν πλασματικούς αριθμούς μαθητών για να δικαιολογούν διπλά εργαστήρια= διπλές κοπάνες, μαγειρεύουν απουσίες με τον πιο σκανδαλώδη τρόπο να να καλυφθούν όλες οι ειδικότητες. Τα παιδιά το γνωρίζουν και δεν συμμαζεύονται με τίποτα. Εμείς βγάλαμε τα χεράκια μας και διασύραμε τον κλάδο γιατί κάποιοι θεωρούν ότι το δημόσιο είναι τσιφλίκι τους, ότι έχουν μόνο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις. Ισως οι έχοντες μια άλλη αντίληψη μπορέσουμε να περιορίσουμε τους κακομαθημένους.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Απαγορευτικό απόπλου - δικαιώματα συλλόγου
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:38:30 μμ »
Δε νομίζω σε όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα να γίνονται τα δικά μας χάλια: Εκδρομές, εκδηλώσεις, βαθμοί δε δίνονται Τρίτη, γιατί έχουμε να πάμε λαϊκή, Παρασκευή θέλω να τελειώνω νωρίς, γιατί στις 12 έχω κομμωτήριο, θέλω τρίωρο κάθε μέρα, γιατί θέλω να πάω να μαγειρέψω, με περιμένουν τα παιδάκια μου, δε θέλω να ξεκινάω πρώτη ώρα, αλλά θέλω να τελειώνω τέταρτη, γιατί θέλω να πάω να πάρω τα παιδιά απ΄το σχολείο, γιορτές αργίες, εκδηλώσεις δεν έρχομαι γιατί έχω οικογένεια. Έχω κολλητό σε τράπεζα που 8 παρά τέταρτο πιάνει δουλειά μέχρι 3 και μισή κάθε μέρα (και που όταν ήταν σε υποκατάστημα νησιού έφευγε 4 και 5 η ώρα το απόγευμα). Όσο για όσους μετακινούνται είναι ακριβώς η ιστορία που περιγράφεται παραπάνω: σήμερα χιονίζει, μετά έχουν μπλόκα οι αγρότες, αύριο έχουν απεργία τα βενζινάδικα, μεθαύριο έχασα το φέρρυ κτλ... Έκανα 3 χρόνια σε νησί, δεν έλειψα ποτέ (δεν πήρα βραβείο φυσικά), αλλά αγανακτώ με πολλούς από εμάς: κάνουμε το πιο ωραίο επάγγελμα του κόσμου και είμαστε μες τη μιζέρια. Να χτυπήσει το κουδούνι να φύγουμε, έχουμε και δουλειές, έλεγε παλιά ένας συνάδελφος. Έχουμε και δουλειές... Αυτό που κάνουμε δεν είναι δουλειά; Ήδη για το τριήμερο των τριών ιεραρχών μου ΄λεγε ένας προχθές (φίλος) κανόνισα τριήμερο, άσε που είμαι άθεος και δεν πάω εκκλησία. Και του λέω μείνε στο προαύλιο τότε. Και μου λέει ας μου φέρουν χαρτί επίσημο πως πρέπει να έρθω στο σχολείο και το συζητάμε. Τι να λέμε ρε παιδιά; Αυτά γινόταν χρόνια, τώρα θα κοπούν; Όσο για τους μισθούς μας, είναι κρίμα πραγματικά γιατί η μπάλλα μας πήρε όλους.
αυτο το αθεος και φερτε χαρτι που με υποχρεωνει να μεινω μου θυμιζει περσινο συναδερφο μεγαλο λαμογιο...αραγε ειναι ταυτοπροσωπια ή υπαρχει πληθος τετοιων????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.