*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;  (Αναγνώστηκε 10879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:17:11 μμ »
Βάζω το συγκεκριμένο θέμα για να δω αν υπάρχει κι άλλος που αισθάνεται τόσο χάλια όσο εγώ,τόσο που να σκέφτομαι να σηκωθώ και να φύγω στο σπίτι μου χωρίς γυρισμό.
Μου φαίνεται απίστευτο να το ζω αυτό στα 42 μου,να παρατω την οικογένειά μου και να τρέχω όπου μου σφυρίξουν.
Άρχισα να σκέφτομαι τι άλλες δουλειές μπορώ να κάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας και μάλιστα αν κάποιος έχει κάνει ήδη αυτό που σκέφτομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2012, 09:58:14 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:33:32 μμ »
Δεν είσαι ο μόνος... είναι πολλοί στην ίδια μοίρα.
Το χειρότερο όμως είναι ότι υπάρχει τέτοια ανακατωσούρα παντού που πολλοί θα βρεθούν να σε πουν αχάριστο που δεν εκτιμάς κι αυτά (έστω και λίγα) που έχεις.
Σκέψου τα χειρότερα και προχώρα...

Πριν με προλάβουν ορισμένοι, διευκρινίζω ότι μιλάω πάντα για την κατάσταση στις εργασιακές-μισθολογικές συνθήκες, δεν αναφέρομαι στους μαθητές μου, στους συναδέλφους μου, στη δουλειά που καταβάλλω για τη διδασκαλία μου κλπ κλπ.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:39:49 μμ »
Και ναι, σωστά μαντέψατε. Με τις μειωμένες προσλήψεις αναπληρωτών που είχαμε τελικά φέτος (οι φιλόλογοι αν δεν κάνω λάθος έπεσαν κατά 500 άτομα), με το γεγονός ότι πολλοί μέχρι πέρσι αναπληρωτές έμειναν φέτος άνεργοι, χτυπάει λίγο άσχημα το "δεν έχω όρεξη να πάω σχολείο". Γιατί του χρόνου που θα γίνουν ακόμα λιγότερες προσλήψεις και για πολλούς που εργάζονται φέτος δεν θα υπάρχει καν σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:49:36 μμ »
Να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις;

1) Όταν κάποιος διορίζεται γίνεται με το ζόρι αυτό;
2) Έχει κάποιος να κάνει κάτι άλλο καλύτερο γι΄αυτόν και συνεχίζει να είναι καθηγητής για κάποιο λόγο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:51:10 μμ »
Ποτέ δεν είπα ότι δεν έχω όρεξη να πάω σχολείο.Ίσα ίσα μόνο εκείνες τις ώρες ξεχνιέμαι.Απο τις 2 και μετά όμως όλα γινονται δύσκολα.Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν αξίζει όλο αυτό τις δοκιμασίες που περνά η οικογένειά μου κι εγώ.
Πρέπει να έχουμε το δικαίωμα της επιλογής σάυτή τη ζωή.Εγώ αισθάνομαι έναν συναισθηματικό βιασμό χωρίς υπερβολές.

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:51:55 μμ »
Μα η  λογική του "υπάρχουν και χειρότερα" μας έφερε εδώ...
Ούτε εγώ έχω καμία όρεξη για αύριο...Να κάνω τί με 430Ευρώ λιγότερα...Μάθημα;;Πώς;;;
Και αυτά τα συγκινητικά και δακρύβρεκτα περι μαθητών κλπ,κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...διότι είμαι και εγώ άνθρωπος με οικογένεια, παιδί και ανάγκες που δε βγαίνουν πια...Δεν είμαι φιλάνθρωπικό ίδρυμα, αλλά επαγγελματίας της εκπαίδευσης, κακοπληρωμένος και απαξιωμένος!
Τϊ σημαίνει ότι άλλοι παίρνουν λιγότερα ή είναι άνεργοι;; Ε;;
Τι κακομοιριάστικες λογικές είναι αυτές ρε;
Κανείς δεν πρέπει να είναι άνεργος και κανείς κάτω από 1000Ευρώ!
Αλλά εμείς αντί να κοιτάμε το καλύτερο για όλους, κοιτάμε το μη χειρότερο για την πάρτη μας...
Κλασσικός μαλάκας Έλληνας που δε λέει ακόμα να πάρει τη ζωή στα χέρια του...

@kmos
1)Το "πακέτο" του διορισμού συμπεριλάμβανε και συγκεκριμένο μισθό αλλά και σύνταξη, εφάπαξ...
2)Φυσικά! Αν ήμουν ελεύθερος θα είχα παραιτηθεί και θα είχα φύγει για εξωτερικό όπως ήδη έκανε προ ολίγων μόλις ημερών ο κολλητός μου....

Υ.Γ. Δεν ήμουν ποτέ αριστερός...αλλά μου φαίνεται πώς έγινα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 09:03:07 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:59:05 μμ »
Μα η  λογική του "υπάρχουν και χειρότερα" μας έφερε εδώ...
Ούτε εγώ έχω καμία όρεξη για αύριο...Να κάνω τί με 430Ευρώ λιγότερα...Μάθημα;;Πώς;;;
Και αυτά τα συγκινητικά και δακρύβρεκτα περι μαθητών κλπ,κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...διότι είμαι και εγώ άνθρωπος με οικογένεια, παιδί και ανάγκες που δε βγαίνουν πια...Δεν είμαι φιλάνθρωπικό ίδρυμα, αλλά επαγγελματίας της εκπαίδευσης, κακοπληρωμένος και απαξιωμένος!

Tωρα καταλαβαινεις τα περι "λειτουργου" μεσης εκπαιδευσης...

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 08:59:12 μμ »
Ποτέ δεν είπα ότι δεν έχω όρεξη να πάω σχολείο.Ίσα ίσα μόνο εκείνες τις ώρες ξεχνιέμαι.Απο τις 2 και μετά όμως όλα γινονται δύσκολα.Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν αξίζει όλο αυτό τις δοκιμασίες που περνά η οικογένειά μου κι εγώ.
Πρέπει να έχουμε το δικαίωμα της επιλογής σάυτή τη ζωή.Εγώ αισθάνομαι έναν συναισθηματικό βιασμό χωρίς υπερβολές.
Ποιός σου στερεί το δικαίωμα στην επιλογή; Από το να κάνεις και μία δεύτερη εργασία κατόπιν άδειας της διεύθυνσης, μέχρι να τα παρατήσεις όλα και να πας στη Σουηδία σε ελληνικό συνεργείο καθαρισμού, όπως έκανε ένας γνωστός μου. Αντίθετα λοιπόν από ότι λες, τουλάχιστον το δικαίωμα της επιλογής ακόμα το έχεις. Άλλο αν έχουν ριζώσει βαθιά μέσα μας πατροπαράδοτες αντιλήψεις περί σιγουριάς του δημοσίου και "που να τρέχεις τώρα, κάτσε εδώ και με τα λίγα".

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:01:58 μμ »
Μα η  λογική του "υπάρχουν και χειρότερα" μας έφερε εδώ...
Ούτε εγώ έχω καμία όρεξη για αύριο...Να κάνω τί με 430Ευρώ λιγότερα...Μάθημα;;Πώς;;;
Και αυτά τα συγκινητικά και δακρύβρεκτα περι μαθητών κλπ,κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...διότι είμαι και εγώ άνθρωπος με οικογένεια, παιδί και ανάγκες που δε βγαίνουν πια...Δεν είμαι φιλάνθρωπικό ίδρυμα, αλλά επαγγελματίας της εκπαίδευσης, κακοπληρωμένος και απαξιωμένος!

Tωρα καταλαβαινεις τα περι "λειτουργου" μεσης εκπαιδευσης...
Ποιοί λειτουργοί;
Οι λειτουργοι πληρώνονταν και εξακολουθούν να πληρώνονται με ειδικά μισθολόγια...

ΥΓ Χρόνια πολλά damien, καλή χρονιά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 09:03:55 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:03:19 μμ »
Θυμαμαι πως φιλη μου σε νησι μου ελεγε πως το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκε νεοδιοριστη συναδελφος στο σχολειο της και μετα απο λιγες μερες τα παρατησε και σηκωθηκε και εφυγε.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:05:30 μμ »
Ποιοί λειτουργοί;
Οι λειτουργοι πληρώνονται με ειδικά μισθολόγια...

Σωστο κι αυτο...

Xρονια πολλα boldboy.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:06:07 μμ »
Θυμαμαι πως φιλη μου σε νησι μου ελεγε πως το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκε νεοδιοριστη συναδελφος στο σχολειο της και μετα απο λιγες μερες τα παρατησε και σηκωθηκε και εφυγε.
Kαλά κάτι τέτοια γίνονται για ψυχολογικούς ή αισθηματικούς λόγους και συνήθως από μικρούς σε ηλικία. Γιατί το Σεπτέμβριο ούτε πως θα είναι το νέο μισθολόγιο δεν ξέραμε.

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:07:34 μμ »
Θυμαμαι πως φιλη μου σε νησι μου ελεγε πως το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκε νεοδιοριστη συναδελφος στο σχολειο της και μετα απο λιγες μερες τα παρατησε και σηκωθηκε και εφυγε.
Στις γιορτές μου είπαν για παρόμοια περίπτωση δασκάλας διοριστέας σε νησί...
Σκέπτεται αν θα αποδεχθεί...
Και κάτι άλλο...
Εγώ που δουλέυω και σπίτι τα απογεύματα-βράδυα παίρνω τα ίδια με τον άλλο ΔΥ που μετά τις 16:00 πάει σπίτι και τα ξύνει;;;
Αλλά ξέχασα, είμαι λειτουργός=φιλανθρωπικό ίδρυμα...

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:11:07 μμ »
@boldboy

Πριν διοριστώ δούλευα στον ΙΤ. Όταν κάτι δεν με ικανοποιούσε τα μάζευα και έφευγα. Όταν υπάρχει τεράστια προσφορά και μικρή ζήτηση αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς (το δημόσιο από που πληρώνεται; από την τσέπη των υπουργών που δίναν αβέρτα κουβέρτα επιδόματα παντού). Αυτό που θέλω να σου πω χωρίς να σημαίνει ότι είμαι ικανοποιημένος με την όλη κατάσταση είναι ότι για να γίνουμε καθηγητές δεν μας παρακάλαγαν γιατί δεν έιχαν άλλους. Αν μας παρακαλούσαν τότε θα λέγαμε τόσα θέλω αν δεν μου τα δώσεις πάω αλλού. Όλα τα άλλα είναι συζήτηση να κάνουμε ή να είχαμε να λέγαμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.