*

Αποστολέας Θέμα: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012  (Αναγνώστηκε 33704 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 09:18:30 μμ »
Είδατε που θέλει η Τροικα να μειώσει τους αναπληρωτές ; Μήπως άραγε θα συμβεί αυτό στις δευτερεύουσες ειδικότητες και όχι στους ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04 ; Έτσι για να είμαστε αισιόδοξοι ; Επιπλέον αναμένεται μεγάαααλο κύμα συντάξεων ,θα κόψουν το εφάπαξ 30% θα γίνει χαμός και οδυρμός  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 10:55:18 μμ »
Dina, δυστυχώς δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου! Έρχονται άσχημες μέρες για μας! Μέρες;;; Τρόπος του λέγειν! Άσχημα χρόνια!!!Εγώ πιστεύω πως του χρόνου κανένας αναπληρωτής δε θα μπει σε σχολείο! Θα είμαστε όλοι μας άνεργοι! Σκασίλα που είχε η τρόικα να μάθουν τα ελληνόπουλα ελληνική γλώσσα! Θα απολυθούν και 30.000 περίπου μόνιμοι. Εγώ είμαι στν κορυφή του πίνακα των αναπληρωτών, μετά τις ειδικές κατηγορίες και το έχω σίγουρο στο μυαλό μου πως φέτος είναι η τελευταία χρονιά που μπαίνω σε τάξη!!!  :( :'(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 08:37:14 πμ »
Dina, δυστυχώς δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου! Έρχονται άσχημες μέρες για μας! Μέρες;;; Τρόπος του λέγειν! Άσχημα χρόνια!!!Εγώ πιστεύω πως του χρόνου κανένας αναπληρωτής δε θα μπει σε σχολείο! Θα είμαστε όλοι μας άνεργοι! Σκασίλα που είχε η τρόικα να μάθουν τα ελληνόπουλα ελληνική γλώσσα! Θα απολυθούν και 30.000 περίπου μόνιμοι. Εγώ είμαι στν κορυφή του πίνακα των αναπληρωτών, μετά τις ειδικές κατηγορίες και το έχω σίγουρο στο μυαλό μου πως φέτος είναι η τελευταία χρονιά που μπαίνω σε τάξη!!!  :( :'(

Παντελώς, αβάσιμη θέση.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 09:51:26 πμ »
Καλημέρα ! Που είδες περί μείωση αναπληρωτών dina; Πρακτικά φαίνεται αρκετά δύσκολο, αν γίνουν όμως θα αφορά όλες τις ειδικότητες φαντάζομαι. Τώρα πως είναι αυτό δυνατόν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:04 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 10:22:14 πμ »
Καλημέρα ! Που είδες περί μείωση αναπληρωτών dina; Πρακτικά φαίνεται αρκετά δύσκολο, αν γίνουν όμως θα αφορά όλες τις ειδικότητες φαντάζομαι. Τώρα πως είναι αυτό δυνατόν...
Είναι το εναλλακτικό μέτρο που προφανώς προτάθηκε για να μην απολυθούν μόνιμοι. Το ακούω και εγώ από χθες σε όλα τα δελτία.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:48:20 πμ »
η κουβέντα έγινε για συμβασιούχους και ωρομίσθιους.Ευρείες κατηγορίες που περιλαμβάνουν τα ΑΕΙ και ΤΕΙ που απασχολούν χιλιάδες κόσμο και επιχειρήθηκε από πέρσι να περικόψουν το έκτακτο προσωπικό τους. Και σαφώς μιλάμε για περαιτέρω μείωση στις προσληψεις αναπληρωτών στα σχολεία.όπου είναι εφικτό. Πιστεύω στους φιλολόγους κάτι τέτοιο δεν είναι πολύ εύκολο,παρά μόνο αν αυξηθεί το ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 04:00:49 μμ »
Και εγώ πιστεύω ότι οι κύριες ειδικότητες να δουλεύουν και του χρόνου και να αντιληφθεί το υπουργείο πως χρειάζεται ορθή κατανομή του προσωπικού και όχι άλλα ντ'άλλα που τα έκανε φέτος ,δεν λέω τίποτε παραπάνω γιατί ...

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 04:22:53 μμ »
αν αυξηθεί το ωράριο θα γίνει μεγάλο αλαλούμ, θα περισσεύουν αρκετοί μόνιμοι ή θα αναγκαστούν αρκετοί να τραβήξουν για άλλα μέρη, γιαυτό μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. ίσως περιορίσει αρκετά τα ολοήμερα που βέβαια το απεύχομαι αλλά είναι πιο εφικτό. Νόμιζα ότι με τέτοια μείωση μισθών θα κυλούσαν αρκετά πιο ομαλά οι προσλήψεις του χρόνου σε σχέση με φέτος. Τώρα κανείς δεν έχει καμία ιδέα τι μπορεί να γίνει... όπως και να έχει κρίμα να πάει χαμένος τόσος κόπος για όλους μας... 

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:07:12 μμ »
Εμείς θα σκεφτόμαστε αισιόδοξα ,γιατί αν μείνουν τα σχολεία  χωρίς καθηγητές θα υπάρξει μεγάλη αναστάτωση .Πάντως εγώ επιμένω στην Αττική θα πάρουν πολλοί σύνταξη .Ήδη ξέρω ότι φεύγουν  :D :D

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 06:31:06 μμ »
καμια πληροφορια για κενα?αθηνα ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 06:57:25 μμ »
 Φέτος οι ξενόγλωσσοι, οι θεολόγοι, οι κοινωνιολόγοι εργάστηκαν επειδή κάλυψαν το ωράριο τους από τα φιλολογικά μαθήματα... Χειρότερο σενάριο από το φετινό δεν μπορεί να επαναληφθεί.. Εάν επαναληφθεί σημαίνει ότι οι φιλόλογοι από το χάρτη πρέπει να διαγραφούν.. και δεν μιλάω πλέον για τους αναπληρωτές αλλά για τους μόνιμους...  Εάν το υπουργείο παιδείας συνεχίσει την ίδια τακτική το παιχνίδι θα παιχτεί μεταξύ μονίμων..Για αυτό και άρχισαν να μιλούν για απολύσεις... Εν τωμεταξύ πραγματικά το υπουργείο αρχίζει να κάνει σπασμωδικές κινήσεις.. προκειμένου να σωθεί.. Άρση της τριετίας του νεοδιόριιστου, επαναφορά ξένης γλώσσας, δημιουργια οργανικών θέσεων ξενόγλωσσων στα δημοτικά... Το Σεπτέμβρη τι κάνατε? Βγαίνατε στα κανάλια και λέγατε ότι όλα βαίνουν καλά.. Ναι; Τόσο καλά που φέτος τα φιλολογικά μαθήματα τα διδάσκουν άλλες ειδικότητες (προς υπεράσπιση του δημόσιου συμφέροντος).. και την ίδια στιγμή διορίζουν αναπληρωτές ξενόγλωσσους, ενώ οι φιλόλογοι παραμένουν άνεργοι... για το δημόσιο συμφέρον να υποθέσω;

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 06:15:15 μμ »
Κάποια πληροφορία για κενά;;
Αν και η σιγή μαρτυρά το απόλυτο κενό....

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:57:28 μμ »
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=56758

Διαβάστε αυτό το άρθρο και μετά εξηγήστε μου από πού μερικοί αντλείτε την αισιοδοξία σας για το παρόν-μέλλον μας και γιατί η θέση μου....να είναι "παντελώς αβάσιμη", φίλε aristos!
 
Dina, δυστυχώς δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου! Έρχονται άσχημες μέρες για μας! Μέρες;;; Τρόπος του λέγειν! Άσχημα χρόνια!!!Εγώ πιστεύω πως του χρόνου κανένας αναπληρωτής δε θα μπει σε σχολείο! Θα είμαστε όλοι μας άνεργοι! Σκασίλα που είχε η τρόικα να μάθουν τα ελληνόπουλα ελληνική γλώσσα! Θα απολυθούν και 30.000 περίπου μόνιμοι. Εγώ είμαι στν κορυφή του πίνακα των αναπληρωτών, μετά τις ειδικές κατηγορίες και το έχω σίγουρο στο μυαλό μου πως φέτος είναι η τελευταία χρονιά που μπαίνω σε τάξη!!!  :( :'(

Παντελώς, αβάσιμη θέση.

Σημ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θέλω να έχω εγώ άδικο κι εσείς το δίκιο (Dina, aristos κλπ)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Z΄φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2011-2012
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:12:29 μμ »
Επειδή το άρθρο του Γιώργου Ι. Δημητρομανωλάκη με εξόργισε, έστειλα μήνυμα στο προφίλ του στο facebook. Καταρχάς, το διαβάσατε; Γράφει ανακρίβειες και εικασίες... Πιστεύω ότι είμαστε νοήμονες άνθρωποι και καταλαβαίνουμε πότε ένα άρθρο είναι ανακριβές και πότε όχι. Την ώρα που μου το διάβαζε ένας συνάδελφος, το υπουργείο ανακοίνωνε προσλήψεις αναπληρωτών!
Οσο για του χρόνου νομίζω ότι όλοι περιμένουμε περαιτέρω περικοπές. Εκείνοι-του υπουργείου- μίλησαν για 15%. Ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Ελεος, πια. Κι εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να τσακωνόμαστε, πικραινόμαστε, θυμώνουμε, στεναχωριόμαστε διαδικτυακά. Άλλα χρόνια θα είχαμε βγει στους δρόμους...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:14:46 μμ από faz »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 784
Σύνολο: 803

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.