*

Αποστολέας Θέμα: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;  (Αναγνώστηκε 71308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyanesky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεβάστε τα πανιά, κατεβάστε τα κουπιά...
    • Προφίλ
Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:06:56 μμ »
Εγω με 614 Εβλο (αλα πακιστανικα) το μηνα ειχα παθει σοκ! Σημερα πια που εμαθα πως για το Φλεβαρι θα παρω τετρακοσια κατι, επαθα Ντουβρουτζα! Και ψαχνοντας το λιγο στο δικτυο ψιλοχαλαρους μας ειδα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2012, 05:35:34 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:22 »

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:10:39 μμ »
ΠΛΑΚΑ

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:13:35 μμ »
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι μου γίνεται!!!Πόσα θα μας κόψουν το φλεβάρη?100?50?Πόσα????Ας μη μας πληρώσουν και καθόλου....

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:16:45 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:51:56 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:22 »

Αποσυνδεδεμένος SkouF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:22:41 μμ »
Γιατί να μην είμαστε χαλαροί?

Βολεμένοι κηφήνες του Δημοσίου. Έτσι δε μας αποκαλούνε?

Τελικά, ίσως έχουν δίκιο....

Πάντως εγώ από το νέο πτωχολόγιο, έχω μείωση περί των 420 ευρώ το μήνα. (από 1200, είμαι στα 780)

Δε με χαλάει όμως, πάω κάθε μέρα για δουλειά, κάνω πλάκα στο σχολείο, γκρινιάζουμε λίγο μεταξύ μας, αλλά μέχρι εκεί. Έχω συνηθίσει πλέον, περιμένω να με πάνε στα 400 ευρώ και βλέπουμε. Στην αρχή μάλλον θα κάνουμε καμιά 24ωρη απεργία για να δείξουμε πόσο σκληροί είμαστε και μετά καμιά 2ωρη στάση εργασίας για να τους αποτελειώσουμε. Δε περνάνε αυτά σε εμάς τους μορφωμένους εκπαιδευτικούς. Έπειτα από κάνα μήνα, θα βγει διάταξη πως οι συνδικαλιστές μας θα έχουν (εκ νέου) τον βαθμό Α, όπως και οι Σύμβουλοι και οι Προιστάμενοι (δηλαδή όλοι όσοι ασκούν πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης) , θα γκρινιάξω αλλά μετά θα πω, ''και τι έγινε'' και θα πάω πάλι για δουλειά. (στο σχολείο που δεν έχει βιβλία, δεν έχει πετρέλαιο, δεν έχει μαρκοδόρους , σφουγγάρια, κουρτίνες , υπολογιστές, γυμναστήριο και χίλια δυο άλλα πράγματα) Α! Και θα αξιολογηθώ κιόλας από κάποιον σπουδαίο άνθρωπο που θα νοιάζεται για το καλό των παιδιών, και θα με κρίνει ακατάλληλο, οπότε θα με στείλει σπίτι μου. (μη σκεφτείτε απλά πως θέλουν να απολύσουν κόσμο, δεν ισχύει)

Αρκετά. Ας πάψουμε να κοροϊδευόμαστε. Είμαστε ανάξιοι και πρόβατα. Μας αξίζουν όλα αυτά που παθαίνουμε και που θα πάθουμε.




Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:26:26 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:52:21 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος cyanesky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεβάστε τα πανιά, κατεβάστε τα κουπιά...
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:31:25 μμ »
εγώ είμαι μια χαρά.
όλα είναι τέλεια.
σταματήστε επιτέλους την γκρίνια.

ΥΓ. Γιατρέ πως τα είπες. Zoloft και Ladose. Αν είναι και ληγμένα καλύτερα;


Kοιτα Kmos οπως βλεπεις κανουμε και χιουμορ αντι να γκρινιαζουμε μιζερα κλπ. Ειμαι ο τελευταιος που θα γκρινιαζε για τα λεφτα, αλλα μου φαινεται απιστευτο οτι δεν κουνιεται κ φυλλο. Δεν μιλαμε για γρινια τυπου "επερνα 1200 κ τωρα παιρνω 1190 ρε γαμωτο." Μιλαμε για ανθρωπους που παιρνουν 600 Ευρω για να ζησουν. Συμφωνω απολυτα με τον no mercy οτι ειμαστε και λιγο προβατακια.

Αποσυνδεδεμένος SkouF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:34:01 μμ »
Τίποτα δε προτείνω, εδώ.

Πηγαίνω στις γενικές συνελεύσεις του κλάδου μου και κάνω τις προτάσεις μου.

Όχι πως βρίσκω ανταπόκριση, γι ' αυτό άλλωστε έγραψα και το παραπάνω μήνυμα.

p.s. Και προς Θεού, δεν απαιτώ ανταπόκριση στις δικές μου προτάσεις, αλλά τουλάχιστον θα ήθελα από μορφωμένους ανθρώπους που προετοιμάζουν τους πολίτες του αύριο, να έχουν προτάσεις και να κινητοποιούνται όταν το απαιτούν οι καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:50:32 μμ »
Γιατί να μην είμαστε χαλαροί?

Βολεμένοι κηφήνες του Δημοσίου. Έτσι δε μας αποκαλούνε?

Τελικά, ίσως έχουν δίκιο....

Πάντως εγώ από το νέο πτωχολόγιο, έχω μείωση περί των 420 ευρώ το μήνα. (από 1200, είμαι στα 780)

Δε με χαλάει όμως, πάω κάθε μέρα για δουλειά, κάνω πλάκα στο σχολείο, γκρινιάζουμε λίγο μεταξύ μας, αλλά μέχρι εκεί. Έχω συνηθίσει πλέον, περιμένω να με πάνε στα 400 ευρώ και βλέπουμε. Στην αρχή μάλλον θα κάνουμε καμιά 24ωρη απεργία για να δείξουμε πόσο σκληροί είμαστε και μετά καμιά 2ωρη στάση εργασίας για να τους αποτελειώσουμε. Δε περνάνε αυτά σε εμάς τους μορφωμένους εκπαιδευτικούς. Έπειτα από κάνα μήνα, θα βγει διάταξη πως οι συνδικαλιστές μας θα έχουν (εκ νέου) τον βαθμό Α, όπως και οι Σύμβουλοι και οι Προιστάμενοι (δηλαδή όλοι όσοι ασκούν πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης) , θα γκρινιάξω αλλά μετά θα πω, ''και τι έγινε'' και θα πάω πάλι για δουλειά. (στο σχολείο που δεν έχει βιβλία, δεν έχει πετρέλαιο, δεν έχει μαρκοδόρους , σφουγγάρια, κουρτίνες , υπολογιστές, γυμναστήριο και χίλια δυο άλλα πράγματα) Α! Και θα αξιολογηθώ κιόλας από κάποιον σπουδαίο άνθρωπο που θα νοιάζεται για το καλό των παιδιών, και θα με κρίνει ακατάλληλο, οπότε θα με στείλει σπίτι μου. (μη σκεφτείτε απλά πως θέλουν να απολύσουν κόσμο, δεν ισχύει)

Αρκετά. Ας πάψουμε να κοροϊδευόμαστε. Είμαστε ανάξιοι και πρόβατα. Μας αξίζουν όλα αυτά που παθαίνουμε και που θα πάθουμε.
+++++++++++++++
180.000  εκπαιδευτικοί και δεν έχουμε φωνή, ΓΙΑΤΙ????
Πώς  μας κατάντησαν έτσι?

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:09:11 μμ »
Να συμφωνήσουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί (πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας μαζί)... μα ΟΛΟΙ... να υποβάλλουμε αιτήσεις παραίτησης στις κατά τόπους διευθύνσεις. Φανταστείτε ένα ραντεβού όλων στο τέλος της χρονιάς στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας να υποβληθούν οι παραιτήσεις 160.000 εκπαιδευτικών...ταυτόχρονα... μέχρι και το CNN θα μας δείξει... τους αδειάζουμε κανονικά... τι θα κάνουν? Θα ψάχνουν 160.000 αναπληρωτές να καλύψουν τα κενά? Θα είναι η πρώτη φορά ίσως όπου ο κλάδος θα οδηγήσει σε παραίτηση όχι απλώς την Υπουργό αλλά και την κυβέρνηση ακόμη... και μία τέτοια κίνηση δύσκολα αμαυρώνεται...εκεί να δείτε πόσοι θα έρθουν στο πλευρό μας...αυτοθυσία κύριοι... όλοι μαζί... αλλιώς το βουλώνουμε και συνεχίζουμε να μυξοκλαιγόμαστε online...

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:11:12 μμ »
Να συμφωνήσουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί (πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας μαζί)... μα ΟΛΟΙ... να υποβάλλουμε αιτήσεις παραίτησης στις κατά τόπους διευθύνσεις. Φανταστείτε ένα ραντεβού όλων στο τέλος της χρονιάς στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας να υποβληθούν οι παραιτήσεις 160.000 εκπαιδευτικών...ταυτόχρονα... μέχρι και το CNN θα μας δείξει... τους αδειάζουμε κανονικά... τι θα κάνουν? Θα ψάχνουν 160.000 αναπληρωτές να καλύψουν τα κενά? Θα είναι η πρώτη φορά ίσως όπου ο κλάδος θα οδηγήσει σε παραίτηση όχι απλώς την Υπουργό αλλά και την κυβέρνηση ακόμη... και μία τέτοια κίνηση δύσκολα αμαυρώνεται...εκεί να δείτε πόσοι θα έρθουν στο πλευρό μας...αυτοθυσία κύριοι... όλοι μαζί... αλλιώς το βουλώνουμε και συνεχίζουμε να μυξοκλαιγόμαστε online...

όχι ρε παιδιά!
όχι παραίτηση!

ΑΣΥΜΜΕΤΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ!
τώρα! (όχι τώωωρα, ΤΩΡΑ!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2012, 05:12:43 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:24:27 μμ »
albedo, γιατί τέλος της χρονιάς κι όχι τώρα... Αλλά έχουν γνώση οι κυβερνώντες και καταφέρνουν να διατηρούν τις ανισότητες και να ενισχύουν το διαίρει και βασίλευε.
Έχουμε λοιπόν το εξής, όπως εύστοχα διατυπώνει η ανακοίνωση* των Παρεμβάσεων ΠΕ "το εκπαιδευτικό σώμα χάνει την ομοιογένειά του καθώς η απόσταση ανάμεσα στους μισθούς των 600 ευρώ και στους μισθούς των 1400 ευρώ είναι πολύ μεγάλη. Διαφορετική μισθολογική κλιμάκωση με τεράστια απόκλιση για εργαζόμενους που προσφέρουν το ίδιο στα παιδιά του λαού."

* http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55682


albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:34:25 μμ »
albedo, γιατί τέλος της χρονιάς κι όχι τώρα... Αλλά έχουν γνώση οι κυβερνώντες και καταφέρνουν να διατηρούν τις ανισότητες και να ενισχύουν το διαίρει και βασίλευε.
Έχουμε λοιπόν το εξής, όπως εύστοχα διατυπώνει η ανακοίνωση* των Παρεμβάσεων ΠΕ "το εκπαιδευτικό σώμα χάνει την ομοιογένειά του καθώς η απόσταση ανάμεσα στους μισθούς των 600 ευρώ και στους μισθούς των 1400 ευρώ είναι πολύ μεγάλη. Διαφορετική μισθολογική κλιμάκωση με τεράστια απόκλιση για εργαζόμενους που προσφέρουν το ίδιο στα παιδιά του λαού."

* http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55682
Δυστυχώς... έχεις δίκιο... αλλά δεν βλέπω να μας απομένουν και πολλές δυνατότητες...τουλάχιστον να διασώσουμε την όποια αξιοπρέπεια μας έχει απομείνει...

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:43:05 μμ »
(Καθήκοντα και αρμοδιότητες του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ)
ΆΡΘΡΟ 17

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στην άσκηση της Διοίκησης έχει τις ακόλουθες συλλογικές υποχρεώσεις
(καθήκοντα) και αρμοδιότητες:
12. Αποφασίζει για αγωνιστικές εκδηλώσεις για τη διεκδίκηση των συμφερόντων του κλάδου και τις
υποβάλει σε Γεν. Συνέλευση για έγκριση, εάν περιλαμβάνεται σε αυτές απεργία. Για τις άλλες
ζητεί την έγκριση της Γεν. Συνέλευσης κατά την κρίση του.

(Έκτακτες Γεν. Συνελεύσεις)
ΆΡΘΡΟ 34

1. Όταν ζητήματα της ΟΛΜΕ απαιτούν την έγκριση των ενώσεων, είτα κατά την απαίτηση του
καταστατικού είτε κατά την κρίση του Δ.Σ. είτε ύστερα από αίτηση του 1/10 τουλάχιστο των
ενώσεων, καλούνται οι ενώσεις σε Έκτακτες Γεν. Συνελεύσεις από τον Πρόεδρο της ΟΛΜΕ και
ύστερα από απόφαση του Δ.Σ.

ΆΡΘΡΟ 36
1. Η απαρτία της Γ.Σ. καθορίζεται ως εξής:
Στην Γεν. Συνέλευση του Ιούνη, καθώς και στις Έκτακτες Γεν. Συνελεύσεις, πρέπει να
παραβρίσκονται τουλάχιστον τα μισά (1/2) συν 1 από τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη και που
διαθέτουν το ½ συν 1 τουλάχιστον του συνολικού αριθμού των ψήφων όλων των ΕΛΜΕ.
9. Στη Γεν. Συνέλευση που αποφασίζει για απεργία, η απόφαση λαμβάνεται με πλειοψηφία του ½
συν 1 των παρόντων μελών, που πρέπει να διαθέτουν τα 2/3 του συνολικού αριθμού των ψήφων
που διαθέτουν τα παρόντα μέλη.

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΦΗΣΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ! ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΦΟΡΟΥΜ!

ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΤΟ 1/10 ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΓΣ.

ΑΣΥΜΜΕΤΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΩΡΑ!

(βράχνιασα να το φωνάζω)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2012, 08:02:41 μμ από baarli »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.