*

Αποστολέας Θέμα: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;  (Αναγνώστηκε 71713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:19:27 μμ »
Τελευταίος μισθός στο ακέραιο (παλαιό μισθολόγιο) ήταν τον Αύγουστο που πληρώθηκα 1198ευρώ. Τον Σεπτέμβριο πήρα 1100ευρώ (είχε κοπεί κατά 50%κίνητρο απόδοσης Ιουλίου και Αυγούστου). Από τον Οκτώβρη μέχρι και τον Δεκέμβρη έπαιρνα 897ευρώ καθαρά (ο μισθός μου ήταν βέβαια 1088ευρώ αλλά λόγω αναδρομικών μεσοπρόθεσμου έπαιρνα 897ευρώ). Τον Ιανουάριο πληρώθηκα 1064ευρώ (δεν μας είχαν εισάγει ακόμη στο νέο μισθολόγιο). Τον Φεβρουάριο θα πληρωθώ βάσει ενιαίου μισθολογίου 851 ευρώ (είμαι Ε ΜΚ1). Από τον Μάρτιο και μετά θα αρχίσουν να μου παρακρατούν (δεν γνωρίζω σε πόσες δόσεις ακόμη) την συνολική διαφορά Νοέμβρη-Δεκέμβρη-Ιανουαρίου σε σχέση με το καινούργιο, η οποία ανέρχεται σε 687ευρώ συνολικά. Εν ολίγοις μου τρώνε ακόμη έναν μισθό λόγω αναδρομικών και μόνο... Μας κλέβουνε κανονικά. Το τραγικότερο όλων είναι πως μέχρι το 2015 τουλάχιστον δεν θα πάρουμε καμία αύξηση (ανεξαρτήτως αν αλλάξουμε ΜΚ ή βαθμό μιας και παγώνουν πάσης φύσεως αυξήσεις). Το συμπέρασμα? Τον μισθό του περασμένου Αυγούστου θα τον ξαναπάρω (βάσει νέου μισθολογίου) σε 20χρόνια από τώρα (δεν ξέρω σε τι νόμισμα βεβαίως θα είναι ή αν θα έχουμε πάει πιο κάτω)... άντε γεια!!! ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΩΩΩ!!! ΜΗΝ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2012, 05:31:03 μμ από albedo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 06:50:37 μμ »
έπαιρνα 1.240

κατέβηκα το Γενάρη στα 870 (αυτός είναι ο νέος μισθός)

και σήμερα είδα μισθό για Φλεβάρη 750, και θα είναι έτσι για 6 μήνες γιατί η δική μας Διεύθυνση θα μας κρατήσει τα αναδρομικά χρεωστούμενα σε 6 μήνες και όχι σε 2 όπως μας είχαν πει αρχικά.

Ανάλογες μειώσεις και σε συναδέλφους, και όμως δεν κουνιέται φύλλο, μη λέμε πάλι τα ίδια, τα είπαν άλλοι καλύτερα παραπάνω.

Βάζω όμως και μια ακόμα παράμετρο στο θέμα: για τους περισσότερους συναδέλφους μου η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη γιατί υπάρχουν τα ιδιαίτερα. Κακά τα ψέμματα, όταν ο άλλος βγάζει τρελά ποσά το μήνα μαύρα, τι να του κάνουν τα 400 ευρώ μείωση; εντάξει, θα γκρινιάξει λίγο, θα κόψει κι ένα ταξίδι το χρόνο;;; να, βγήκε!
και δεν μιλάω για έναν και δύο, μιλάω για πολλούς. Ίσως και την πλειοψηφία. Που είναι φουλ στα ιδιαίτερα, που έχει ήδη αρκετή καβάντζα στην άκρη από τα τόσα χρόνια διπλομισθίας και που, εν πάση περιπτώσει, ΔΕΝ ζορίζεται τελικά και τόσο, ή δεν ζορίζεται ΑΚΟΜΑ.

Τώρα για πόσο ακόμα θα πληρώνουν οι γονείς ιδιαίτερα, πόσο θα κρατήσουν τα έτοιμα και τι θα γίνει μετά...θα πάρει μήνες για να δείξει.

Αρχίζω να πιστεύω ότι είμαι θλιβερή μειοψηφία τελικά εγώ που απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τα βγάλω πέρα πια γιατί το μόνο μου εισόδημα είναι ο μισθός μου.

Παρομοίως και χειρότερα...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 06:56:29 μμ »
Σήμερα μου ήρθε η δεύτερη δόση από το χαράτσι. 647!!! Βρίζω όλη μέρα...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 07:09:31 μμ »
ποσα τμ ειναι το σπιτι σου?γιατι όλοι πληρωσαμε και πληρωνουμε χαρατσια αλλα οχι μια δοση 647

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:18:01 μμ »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118682&catid=3

σε αντιθεση με τον κλαδο της σφαλιαρας που θα παιρνει το μηνα οσο επαιρνε το δεκαπενθημερο...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:26:07 μμ »
ποσα τμ ειναι το σπιτι σου?γιατι όλοι πληρωσαμε και πληρωνουμε χαρατσια αλλα οχι μια δοση 647

Δεν έχω βίλα! Ενα κανονικό σπίτι 100 τ.μ. Είναι μαζί με τη δεη, που παραήρθε φουσκωμένος ο λογαριασμός με όλες τις αυξήσεις. 
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:40:40 μμ »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118682&catid=3

σε αντιθεση με τον κλαδο της σφαλιαρας που θα παιρνει το μηνα οσο επαιρνε το δεκαπενθημερο...

Την Αστυνομία και ίσως και το Στρατό θα τους χρειαστεί η Κυβέρνηση σύντομα, οπότε δεν γίνεται να τους έχει κακοπληρωμένους......

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 10:59:17 μμ »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118682&catid=3

σε αντιθεση με τον κλαδο της σφαλιαρας που θα παιρνει το μηνα οσο επαιρνε το δεκαπενθημερο...
Τέτοιοι που είμαστε,κοινώς "λαπάδες",μας αξίζουν και χειρότερα.Για να αρχίσουμε να πηγαίνουμε σε καμιά συνέλευση να φωνάζουμε,μήπως και κάνουμε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος cyanesky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανεβάστε τα πανιά, κατεβάστε τα κουπιά...
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 03:50:31 μμ »
Με το που πηραν τους μειωμενους μισθους του νεου οι εργαζομενοι στην υγεια καλεσαν τις καμερες και κανουν ντορο. Ζητουν οχι μονο την τροποποιηση του νεου μισθολογιου αλλα την αποσυρση του. Και σε αυτο λεει συμμετεχουν ολα τα νοσοκομεια της χωρας. Εμεις τι στο xxx περιμενουμε. Γιατι δεν γινεται κατι? Το πιο απελπιστικο ειναι αυτο! Οχι τα λεφτα αλλα η αισθηση οτι δεν κανουμε τιποτα. Σιγουρα δεν περιμενω να αποκατασταθουν οι ενδοξοι μισθοι του παρελθοντως, αλλα τουλαχιστον να δειξουμε ρε παιδι μου οτι δεν γουσταρουμε κιολας. Τελος να πω οτι σαν νεοδιοριστος που πηρα 400 ευρω το Φλεβαρι, δεν αισθανομαι καμμια αλληλεγγυη απο τους συναδελφους μου και τους συνδικαλιστες μας που το πολυ πολυ να κουνησουν το κεφαλι τους με οικτο και να πουν 'ντροπη'...
Δεν γκρινιαζω για τα λεφτα, αλλα για τη σιωπη.
 


Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:45:44 μμ »
Αυτη τη στιγμη γιατροι και νοσηλευτες δημοσιου νοσοκομειου ,διαμαρτυρονται ενωμενοι για το νεο φτωχολογιο στο mega, εχουν ξεφτιλισει τον Ευθυμιου και τον Μητσοτακη....
''Να'ρχεστε στα δημοσια νοσοκομεια εσεις και το σοι σας''και ''ταχα το νεο μισθολογιο θα ευννοουσε τους χαμηλομισθους,ΨΕΥΤΕΣ'' και ''ο αγροτικος γιατρος που ειναι ηρωας ,καλειται να ζησει με 680 ευρω σε ακριτικα μερη'' τους λενε...φανταζεστε αντιστοιχες κινησεις και λογια εκπαιδευτικων και μαλιστα μονιμων πολλων ετων;
ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΩΙ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ TOPIC.

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:23:53 μμ »
Αυτη τη στιγμη γιατροι και νοσηλευτες δημοσιου νοσοκομειου ,διαμαρτυρονται ενωμενοι για το νεο φτωχολογιο στο mega, εχουν ξεφτιλισει τον Ευθυμιου και τον Μητσοτακη....
''Να'ρχεστε στα δημοσια νοσοκομεια εσεις και το σοι σας''και ''ταχα το νεο μισθολογιο θα ευννοουσε τους χαμηλομισθους,ΨΕΥΤΕΣ'' και ''ο αγροτικος γιατρος που ειναι ηρωας ,καλειται να ζησει με 680 ευρω σε ακριτικα μερη'' τους λενε...φανταζεστε αντιστοιχες κινησεις και λογια εκπαιδευτικων και μαλιστα μονιμων πολλων ετων;
ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΩΙ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ TOPIC.

Γιατι οι νεοι που θιγονται τι εχουν κανει; Προσωπικα εχει φοβηθει το ματι μου απο τον παρτακισμο που επιδεικνυει ο 'κλαδος' μας.Ισως να φταιει και η διαδρομη μεχρι το διορισμο ...τι να πω.. 8)
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:30:25 μμ »
Αυτη τη στιγμη γιατροι και νοσηλευτες δημοσιου νοσοκομειου ,διαμαρτυρονται ενωμενοι για το νεο φτωχολογιο στο mega, εχουν ξεφτιλισει τον Ευθυμιου και τον Μητσοτακη....
''Να'ρχεστε στα δημοσια νοσοκομεια εσεις και το σοι σας''και ''ταχα το νεο μισθολογιο θα ευννοουσε τους χαμηλομισθους,ΨΕΥΤΕΣ'' και ''ο αγροτικος γιατρος που ειναι ηρωας ,καλειται να ζησει με 680 ευρω σε ακριτικα μερη'' τους λενε...φανταζεστε αντιστοιχες κινησεις και λογια εκπαιδευτικων και μαλιστα μονιμων πολλων ετων;
ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΩΙ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ TOPIC.

εμεις γιατί δεν ειμαστε ενωμενοι; ; ; ; ;  ;

Αποσυνδεδεμένος blibli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Κάποτε ξέραμε τον εχθρό...
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:50:31 μμ »
Αναρωτιέμαι τι είναι χειρότερο:
α) τα 315 Ε το δεκαπενθήρο (εκπαιδευτικός στη ΔΔΕ Ηρακλείου)
β) τα 1,79 Ε/λίτρο η αμόλυβδη, ενώ πρέπει να διανύσω 70 χλμ. για να μεταβώ στο σχολείο (δηλ. 140 χλμ. καθημερινά)
γ) η μηδενική προοπτική μετάθεσης (μόρια τελευταίου την περσινή χρονιά: 202, ενώ φτάνω φέτος μόλις τα 67,5)
δ) ο καρεκλοκένταυρος της ΕΛΜΕ που διατυμπάνιζε τις αυξήσεις που όλοι θα παίρναμε με το ενιαίο μισθολόγιο και όταν έρχεται στο σχολείο "ποιεί την νήσσαν" (εκ των υστέρων κατάλαβα ότι οι αυξήσεις αφορούσαν τον δικό του μισθό, καθώς έχει βαθμό Β)
ε) το γεγονός ότι κανείς δεν πιστεύει πως ο μισθός μου είναι 630 (αποφάσισα να κυκλοφορώ με την κατάσταση μισθοδοσίας ανά χείρας).
Σημειωτέον: Δεν έχω δάνειο συνδεδεμένο με τον μισθό μου, πριν από 40 μέρες είχα ένα σοβαρότατο τροχαίο καθοδόν για το σχολείο (διήμερη παραμονή στο νοσοκομείο και 4000 Ε ζημιά το αυτοκίνητο).
   Συμπέρασμα ετέρων: τι γκρινιάζεις; διορίστηκες, βολεύτηκες, μιλάς κιόλας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2012, 05:57:49 μμ από blibli »

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσεισ τι εχετε παθει με το νεο μισθολογιο?
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 05:53:01 μμ »
Να συμφωνήσουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί (πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας μαζί)... μα ΟΛΟΙ... να υποβάλλουμε αιτήσεις παραίτησης στις κατά τόπους διευθύνσεις. Φανταστείτε ένα ραντεβού όλων στο τέλος της χρονιάς στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας να υποβληθούν οι παραιτήσεις 160.000 εκπαιδευτικών...ταυτόχρονα... μέχρι και το CNN θα μας δείξει... τους αδειάζουμε κανονικά... τι θα κάνουν? Θα ψάχνουν 160.000 αναπληρωτές να καλύψουν τα κενά? Θα είναι η πρώτη φορά ίσως όπου ο κλάδος θα οδηγήσει σε παραίτηση όχι απλώς την Υπουργό αλλά και την κυβέρνηση ακόμη... και μία τέτοια κίνηση δύσκολα αμαυρώνεται...εκεί να δείτε πόσοι θα έρθουν στο πλευρό μας...αυτοθυσία κύριοι... όλοι μαζί... αλλιώς το βουλώνουμε και συνεχίζουμε να μυξοκλαιγόμαστε online...

Επιτελους! Να αγιασει το στομα σου.... ε, το πληκτρολογιο σου τελοσπαντων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161421
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.