*

Αποστολέας Θέμα: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη  (Αναγνώστηκε 16859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 3a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« στις: Ιανουάριος 29, 2012, 06:58:08 μμ »
Γεια σας,
στον πινακα αναπληρωτων πε60 έχω θεση γύρω στο 2200, που σημαινει μαλλον, οτι δεν προκειται να δουλεψω ως αναπληρωτρια τουλαχιστον για τα επομενα  χρονια.
Σκεφτομαι να ψαξω για δουλεια σε χωρες της Βόρειας Ευρώπης, σε ελληνόφωνα σχολεια, πχ. στη Γερμανια, Βελγιο, Σουηδια
Μήπως ξερει κανεις που μπορω να απευθυνθω για περισσοτερες πληροφοριες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
και καλη τυχή σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 07:22:10 μμ »
Μπορεις να ριξεις μια ματια στις παρακατω διευθυνσεις .
http://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae
http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en
Επισης υπαρχουν τα λεγομενα recruitment agencies  οπου βαζεις το βιογραφικο σου και αναζητουν καταλληλες θεσεις με βαση τα προσοντα σου.
Καλη επιτυχια
(κι εγω στο δρομο της μεταναστευσης ειμαι ) :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 07:22:49 μμ »
Γεια σας,
στον πινακα αναπληρωτων πε60 έχω θεση γύρω στο 2200, που σημαινει μαλλον, οτι δεν προκειται να δουλεψω ως αναπληρωτρια τουλαχιστον για τα επομενα  χρονια.


Aν εννοεις τα επομενα 20-30 χρονια μεσα εισαι... 8)
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 08:38:30 μμ »
Γνωρίζω την κατάσταση στην Αγγλία (και από εκεί μπορώ να συμπεράνω την κατάσταση και στις υπόλοιπες χώρες).
Πέρα από τα επίσημα σχολεία του Ελληνικού κράτους (ναι, αυτά που πηγαίνεις με απόσπαση και πολύ βύσμα συνήθως), τα υπόλοιπα σχολεία όπου διδάσκονατι Ελληνικά είναι σχολέια των Ελληνικών κοινοτήτων. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν φροντιστήρια και δεν έχουν κάποια "επίσημη" σχολική μορφή και τα παιδιά φοιτούν στο σχολείο της χώρας και (συνήθως) τα σαββατοκύριακα στο Ελληνικό σχολέιο/φροντιστήριο.
Γνωστή μου που δουλεύει σε τέτοιο σχολείο Ελληνικής κοινότητας, μου έχει πει ότι δεν μπορεί φυσικά να βασίζεται σε αυτές τις 4 ώρες κάθε Κυριακή (τότε λειτουργεί το δικό της) και ψάχνεται για κάτι επιπλέον (ακόμα είναι φοιτήτρια σε μεταπτυχιακό)

Πρέπει να ψάξεις πολύ καλά......

Όσο για τα υπόλοιπα σχολεία (τα αντίστοιχα κρατικά) πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη γλώσσα..... Έχοντας δουλέψει σε σχολείο στην Αγγλία, το βρήκα απίστευτα δύσκολο να κατανοήσω τι έλεγαν τα 5χρονα και ακόμα περισσότερο τα 5χρονα με ειδικές ανάγκες με οποία δούλευα κυρίως......... Το πρώτο 6μηνο πέρασε λέγονατς τους να μιλήσουν πιο αργα και πιο καθαρά!!!!!! Και είχα ήδη 1μιση χρόνο που έμενα επάνω και είχα καθημερινή επαφή με τη γλώσσα......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:36:49 μμ »
Όσο για τα υπόλοιπα σχολεία (τα αντίστοιχα κρατικά) πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη γλώσσα..... Έχοντας δουλέψει σε σχολείο στην Αγγλία, το βρήκα απίστευτα δύσκολο να κατανοήσω τι έλεγαν τα 5χρονα και ακόμα περισσότερο τα 5χρονα με ειδικές ανάγκες με οποία δούλευα κυρίως......... Το πρώτο 6μηνο πέρασε λέγονατς τους να μιλήσουν πιο αργα και πιο καθαρά!!!!!! Και είχα ήδη 1μιση χρόνο που έμενα επάνω και είχα καθημερινή επαφή με τη γλώσσα......
Ωχ! Κατάλαβα! Δηλαδή εμένα που με ενδιαφέρουν οι Σκανδιναβικές χώρες να το αφήσω καλύτερα, ε;;;;; ;) ;) ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:18:58 μμ »
Όσο για τα υπόλοιπα σχολεία (τα αντίστοιχα κρατικά) πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη γλώσσα..... Έχοντας δουλέψει σε σχολείο στην Αγγλία, το βρήκα απίστευτα δύσκολο να κατανοήσω τι έλεγαν τα 5χρονα και ακόμα περισσότερο τα 5χρονα με ειδικές ανάγκες με οποία δούλευα κυρίως......... Το πρώτο 6μηνο πέρασε λέγονατς τους να μιλήσουν πιο αργα και πιο καθαρά!!!!!! Και είχα ήδη 1μιση χρόνο που έμενα επάνω και είχα καθημερινή επαφή με τη γλώσσα......
Ωχ! Κατάλαβα! Δηλαδή εμένα που με ενδιαφέρουν οι Σκανδιναβικές χώρες να το αφήσω καλύτερα, ε;;;;; ;) ;) ;)


Ξέρω ότι στη Σουηδία πρέπει να περάσεις πολύ απαιτητικές εξετάσεις γλώσσας....

Και είναι λογικό.....Για να διδάξεις τα παιδιά πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη γλώσσα τους....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:36:34 μμ »
Ωχ! Κατάλαβα! Δηλαδή εμένα που με ενδιαφέρουν οι Σκανδιναβικές χώρες να το αφήσω καλύτερα, ε;;;;; ;) ;) ;)
Ξέρω ότι στη Σουηδία πρέπει να περάσεις πολύ απαιτητικές εξετάσεις γλώσσας....
Και είναι λογικό.....Για να διδάξεις τα παιδιά πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τη γλώσσα τους....
Ναι, ξέρω. Και για τη Δανία που το είχα ψάξει πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα σε επίπεδο Proficiency, αλλά ακόμα και τότε ποιος διευθυντής σχολείου θα σε εμπιστευτεί  ως δασκάλα της τάξης από τη στιγμή που δεν είσαι φυσικός ομιλητής; ??? Για να μην αναφέρω την προσπάθεια και το χρόνο που χρειάζεται για να πάρει κανείς πιστοποίηση σε μια τέτοια γλώσσα. Άρα το συμπέρασμα είναι ένα... η καλύτερη επιλογή είναι ... η ΕΛΛΑΔΑ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2012, 11:38:16 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος 3a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:37:00 μμ »
Μπροστά στην ανασφάλεια και την ανεργια εφ' όρου ζωής, η εκμαθηση μιας γλωσσας μου φαίνεται παιχνιδάκι.
Δεν ξέρω πλέον αν μπορει να είναι επιλογή η Ελλάδα, τουλάχιστον για τον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:14:26 μμ »
Μπροστά στην ανασφάλεια και την ανεργια εφ' όρου ζωής, η εκμαθηση μιας γλωσσας μου φαίνεται παιχνιδάκι.
Δεν ξέρω πλέον αν μπορει να είναι επιλογή η Ελλάδα, τουλάχιστον για τον κλάδο μας.
Δεν συμφωνώ. Είμαστε ο δεύτερος κλάδος εκπαιδευτικών σε απορρόφηση. Απλά το θέμα είναι ότι με το καινούργιο σύστημα θα δουλεύουν οι καλύτερες (βάση ΑΣΕΠ πάντα). Αλλά, βέβαια, η μεγάλη πλειοψηφία θα μένει απ 'έξω...
Για παράδειγμα, στον πίνακα αναπληρωτών υπάρχουν 4772 άτομα και στον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία υπάρχουν 3703. Σύνολο 8475. Αν προσθέσουμε και 785 άτομα ανά έτος που θα τελειώσουν τα επόμενα χρόνια μέχρι τον ΑΣΕΠ (785 αποφοίτησαν το 2011 και βάζω το νούμερο ενδεικτικά), έχουμε: 785 για το 2012, 785 για το 2013 και 785 για το 2014.
Αν ο ΑΣΕΠ γίνει το χειμώνα του 2013-2014 τότε θα δώσουν 10046 νηπιαγωγοί.
Αν ο ΑΣΕΠ γίνει το χειμώνα του 2014-2015 τότε θα δώσουν 10831 νηπιαγωγοί.
Απ' αυτές θα προσληφθούν αναπληρώτριες περίπου 1800, δηλαδή ποσοστό 17,9% στην πρώτη περίπτωση και 16,6% στη δεύτερη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:36:16 πμ »
Μπροστά στην ανασφάλεια και την ανεργια εφ' όρου ζωής, η εκμαθηση μιας γλωσσας μου φαίνεται παιχνιδάκι.
Δεν ξέρω πλέον αν μπορει να είναι επιλογή η Ελλάδα, τουλάχιστον για τον κλάδο μας.


Μακάρι να πετύχεις αυτό που θες, αλλά δεν μιλάμε για απλή εκμάθηση γλώσσας για να μπορείς να συννενοείσαι....
Μιλάμε για εκμάθηση τόσο της "ακαδημαϊκής" γλώσσας αλλά και των καθημερινών εκφράσεων για να μπορείς να διδάξεις και να επικοινωνήσεις με τα παιδιά....

Να μιλήσω για τον εαυτό μου....όταν πήγα πρώτη φορά στην Αγγλία ως Erasmus τα Αγγλικά μου θεωρούνταν πάρα πολύ καλά (είχα Proficiency, διάβαζα και καταλάβαινα λογοτεχνία κλπ). Εκεί, όμως, δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα και κανέναν, καθώς και η προφορά ήταν τελέιως διαφορετική αλλά και οι εκφράσεις ήταν διαφορετικές. Χαρακτηριστικά μια συγκάτοικος μου είπε "Γιατί μιλάς έτσι; Έτσι μιλούσαν οι γονείς μας..."
Και να πω επίσης, ότι, αν μιλάμε για νηπια, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα, καθώς μπορεί να μην έχουν κατακτήσει όλα τα φωνήματα, να μιλάνε με "κομμένες" λέξεις, να μιλάνε και να μην σε κοιτάνε κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 04:10:04 μμ »
Μακάρι να πετύχεις αυτό που θες, αλλά δεν μιλάμε για απλή εκμάθηση γλώσσας για να μπορείς να συννενοείσαι....
Μιλάμε για εκμάθηση τόσο της "ακαδημαϊκής" γλώσσας αλλά και των καθημερινών εκφράσεων για να μπορείς να διδάξεις και να επικοινωνήσεις με τα παιδιά....

Να μιλήσω για τον εαυτό μου....όταν πήγα πρώτη φορά στην Αγγλία ως Erasmus τα Αγγλικά μου θεωρούνταν πάρα πολύ καλά (είχα Proficiency, διάβαζα και καταλάβαινα λογοτεχνία κλπ). Εκεί, όμως, δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα και κανέναν, καθώς και η προφορά ήταν τελέιως διαφορετική αλλά και οι εκφράσεις ήταν διαφορετικές. Χαρακτηριστικά μια συγκάτοικος μου είπε "Γιατί μιλάς έτσι; Έτσι μιλούσαν οι γονείς μας..."
Και να πω επίσης, ότι, αν μιλάμε για νηπια, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα, καθώς μπορεί να μην έχουν κατακτήσει όλα τα φωνήματα, να μιλάνε με "κομμένες" λέξεις, να μιλάνε και να μην σε κοιτάνε κλπ
Σε καταλαβαίνω, δεν το έχω ζήσει (δυστυχώς) αλλά αυτές οι γλώσσες (οι βόρειες που λένε) είναι πολύ πιο δύσκολες για μας τους νότιους, λόγω προφοράς, τόνου, αλλά και χαρακτηριστικών της γλώσσας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος 3a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 04:36:52 μμ »
Ο καθένας ξερει καλυτερα για τον εαυτό του, και τις δυνατοτητες του.
 Δεν μπορουμε να γενικευουμε, όλα ειναι σχετικα.
Katkat, ευχαριστω για τις πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 05:27:11 μμ »

Αν ο ΑΣΕΠ γίνει το χειμώνα του 2013-2014 τότε θα δώσουν 10046 νηπιαγωγοί.
Αν ο ΑΣΕΠ γίνει το χειμώνα του 2014-2015 τότε θα δώσουν 10831 νηπιαγωγοί.


Kαι την επομενη φορα που θα γινει το γυρω στο 2020 θα ειστε 16.000 οποτε μαλλον τι να δωσετε... :(
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: ανεργη νηπιαγωγος στην ευρωπη
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 06:42:47 μμ »
Καλά να είμαστε καλά μέχρι τότε!!!!!Αν είμαστε(που το ελπίζω κ το εύχομαι), 38 χρονών κ με παιδιά στην εφηβεία............σιγά μην δώσω κ ασεπ!!!!!Καλό ε?Ε όχι ρε παιδιά!Καμιά ελπίδα δεν δίνει η χώρα μας!Κρίμα!Παρόλα αυτά ελπίζουμε!!!!!Υγεία παιδιά κ βλέπουμε!Ποτέ δεν ξέρεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.