*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 34387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 11:14:40 μμ »
Όποιος έχει καταφέρει να επιβιώσει κάπως στην Ελλάδα χωρίς πολιτικό μέσο ή μεγάλες καβάντζες -ακόμη και τις καλές εποχές - μπορεί να επιβιώσει σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Αν έχει κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις, μπορεί να περάσει πολύ καλά σε οποιοδήποτε ευρωπαικό κράτος με πολιτικό πολιτισμό και θεσμούς...

Αν κάποιος είναι κάπως "μεταξωτός ποπός" και περιμένει συνεχώς από άλλους να του λύσουν τα προβήματα ή αν βρεθεί σε πολιτισμένη χώρα του εξωτερικού αρχίσει τη μίρλα για τον καιρό και δεν αναζητήσει τις ευκαιρίες και τις ομορφιές της χώρας που θα βρεθεί, καλύτερα να παραμείνει στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό θα μπλέξει με το γκέτο της ομογένειας που θα τον εμποδίσει να βρει δρόμους για το καλύτερο...

Τα υπόλοιπα με λίγη αναζήτηση και επιμονή βρίσκονται...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:34:43 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 12:13:59 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.. Αλλά τί εννοείς όταν λες ότι "γιατί στο εξωτερικό θα μπλέξει με το γκέτο της ομογένειας που θα τον εμποδίσει να βρει δρόμους για το καλύτερο... "??

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 07:43:17 πμ »
Όποιος έχει καταφέρει να επιβιώσει κάπως στην Ελλάδα χωρίς πολιτικό μέσο ή μεγάλες καβάντζες -ακόμη και τις καλές εποχές - μπορεί να επιβιώσει σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Αν έχει κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις, μπορεί να περάσει πολύ καλά σε οποιοδήποτε ευρωπαικό κράτος με πολιτικό πολιτισμό και θεσμούς...

Αν κάποιος είναι κάπως "μεταξωτός ποπός" και περιμένει συνεχώς από άλλους να του λύσουν τα προβήματα ή αν βρεθεί σε πολιτισμένη χώρα του εξωτερικού αρχίσει τη μίρλα για τον καιρό και δεν αναζητήσει τις ευκαιρίες και τις ομορφιές της χώρας που θα βρεθεί, καλύτερα να παραμείνει στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό θα μπλέξει με το γκέτο της ομογένειας που θα τον εμποδίσει να βρει δρόμους για το καλύτερο...

Τα υπόλοιπα με λίγη αναζήτηση και επιμονή βρίσκονται...  :)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Και προς απάντηση στον φίλο/η που αναρωτιέται το γιατί αν και μόνιμη σκέφτομαι να φύγω η απάντηση είναι ότι η μονιμότητα δεν μου χαρίστηκε αλλά διαγωνίστηκα 3 φορές πανελλαδικά για να γίνω "μόνιμη" εάν αυτό λέει κάτι. Πριν από αυτό δεν ήμουν ούτε 1 μέρα άνεργη και δούλευα στον ιδιωτικό τομέα...Οπότε δεν ήξερα ούτε τι θα πει μονιμότητα ούτε τι θα πει βόλεμα. Θεωρώ το δημ.σχολείο πολύ κατώτερο των προσόντων μου και των περιστάσεων, ένα πράγμα πώς το λένε; Πνίγομαι όσο προχωράει το πράγμα...με τις διάφορες αλλαγές...επιπλέον δεν βλέπεις ούτε φως στο τούνελ, ούτε μπορείς να διαπρέψεις ούτε να ξεχωρίσεις ούτε να κάνεις αυτά που θέλεις. Ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας τα περισσότερα από τα καινοτόμα πράγματα που θέλει να κάνει κάποις εκπαιδευτικός. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι επιβιώνουν οι μετριότητες και οι έχοντες "μέσο" γενικότερα. Δεν θέλω να επεκταθώ σε αυτό αλλά νομίζω όσοι είστε λίγο ξύπνιοι καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Ένας από τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι σοβαρά να τα παρατήσω είναι γιατί δεν με εκφράζει πια η ακαμψία του δημ.σχολείου και η ακαμψία της δημ.διοίκησης αλλά πολύ περισσότερο γιατί όοοοοολη αυτή η γνώση, οι επιμορφώσεις κλπ κλπ κλπ πάνε χαμένα εδώ.
Μ' άλλα λόγια αν έχεις όνειρα, μεράκι και δεν θέλεις να μείνεις βολεμένος για να πάρεις κάποτε μια σύνταξη 400 ευρώ και να περιμένεις να πεθάνεις, μάλλον πρέπει να ψαχτείς διαφορετικά. Άλλωστε την ζωή μας τι ζούμε πολλές φορές;;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 10:02:48 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.. Αλλά τί εννοείς όταν λες ότι "γιατί στο εξωτερικό θα μπλέξει με το γκέτο της ομογένειας που θα τον εμποδίσει να βρει δρόμους για το καλύτερο... "??
Ο panos έχει δίκιο και  θα καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία.
ΜΕταξύ ΕΥρώπης και ΗΠΑ, σιγουρα είναι καλύτερα στις ΗΠΑ όσον αφορά τη βοήθεια που μπορεί να περιμένει κάποιος από την ομογένεια, .
Στην Ευρώπη, θεωρώ ότι είναι χάλια και καλύτερα να μην επιδιωχθέι καμία συνεργασία με Ελληνες που μένουν εκεί (δεν εννοώ φοιτητές, αυτοί εξαιρούνται). Ο λόγος είναι θεωρώ ότι από τις χώρες της Ευρώπης οι Ελληνες μπορούν και επισκεπτονται   τακτικά τη μητρόπολη της διαφθοράς την Ελλάδα, πράγμα που δεν συμβαίνει με ΗΠΑ.
Στο Μόναχο ένας ηλικιωμένος που ήταν εκεί και πραγματικά  βοηθούσε όσο μπορούσε έλληνες που πήγαιναν, στο τέλος μιλούσε με πίκρα για την αχαριστία και τη συμπεριφορά εν γένει των Ελλήνων που επισκέπτοντο τη χώρα για εργασία, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι και να θέλει κάποιος να βοηθήσει , έρχεται αντιμέτωπος με την πονηριά των νεοαφιχθέντων επισκεπτών που τπροσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και τον κάνουν να αλλάξει ρότα.
Θυμαμαι το 2001 στο Μοναχο, Ελληνες που εμεναν εκει, παράτησαν στην κυριολεξία 2-3 άτομα που έφτασαν και ζητούσαν πληροφορίες ,οταν  έμαθαν οτι .....δεν ψήφιζαν για αναδειξη προεδρου στην ελληνικη κοινοτητα!!!!
Η περίπτωση για δουλειά σερβιτόρου σε ταβέρνα δεν παίζει, εκτος και αν μιλας γερμανικα ή ιταλικα η γαλλικα η τη γλωσσα που βρισκεσαι.
Εκτος και αν ακουγεται καλη η περιπτωση να πας και να κλειστεις στη λατζα ελληνικης ταβερνας που θα βλεπεις εξω απο το φεγγιτη.
Τις καλες εποχες πηγαιναν ζευγαρια απο την Ελλαδα και εκαναν απο το πρωι μεχρι το βραδυ αργα,  τη λατζα σε ελληνικες ταβερνες ¨γνωστου" και αφηναν το μωρο στα τρικαλα η στη λαμια στη γιαγια για 2500-3000 μαρκα συνολικα....Με την ελπίδα να μαθουν γερμανικα να γινουν γκαρσονια και να κερδιζουν περισοτερα.Ειναι γεγονος ομως οτι πλεον τους Ελληνες  δεν τους  εκτιμούν οπως καποτε πια, είναι γεγονός και γενικα δε μας θελουν, αρα το περιβάλον δεν είναι και τόσο ρόδινο.
Πάντως μΗχανικοί, γιατροί, νοσηλευτές , οικονομολογοι μπορεί να βρούν δουλεια ναι, προυπόθεση η γλώσσα, αλλα "εχει πέσει σύρμα" και μου λένε φίλοι οτι πέφτει εκμετάλλευση. Οι φυσικοί και μαθηματικοι επίσης μετα από σχετικό μεταπτυχιακό. Πχ για φυσικους σε αντικειμενο σχετικα με το περιβαλον. Για τις αλλες ειδικοτητες μπορει να ειναι τυχεροι αν καποιος πλουσιος ελληνας στο λονδινο χρειαστει δασκαλο ελληνα για τα παιδια του αποκλειστικα στο σπιτι.Και φυσικα οποιοι τυχεροι προσληφθουν απο διαφορα σχολεια.
Εν κατακλείδι, αν δε μιλά κάποιος γερμανικά καλύτερα να  κάτσει στην Ελλάδα. Το ίδιο και στην Ιταλία και παντού.
Και οπως ειχα πει και πιο παλια , καποιος που δεν ειναι μετριοτητα θα βρει γρηγορα δουλεια. Συνεχιζω και το υποστηριζω με το ιδιο επιχειρημα που θα χρησιμοποιουσατε και εσεις αν ως εργοδοτης προσλαμβανατε στην επιχειρηση σας εναν βουλγαρο με μαστερ αντι ενος ελληνα με το ιδιο μαστερ.
Αυτη ειναι η αποψη μου που συντομα και προχειρα καταθετω, με τα οποια λαθη. Σε καθε περιπτωση παντως επειδη η χωρα δεν διαθετει ΠΑιδεια, δεν παραγει πολιτισμο, δεν αλλαζει εδω και 150χρονια, αναδεικνυει τους αχρηστους και σκεπτομενος τα παιδια μου και μονο, ελπιζω, ευχομαι και ονειρευομαι καποια στιγμη να μπορεσω και να (ξανα) φυγω απο εδω.




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:34:43 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 10:53:44 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Και προς απάντηση στον φίλο/η που αναρωτιέται το γιατί αν και μόνιμη σκέφτομαι να φύγω η απάντηση είναι ότι η μονιμότητα δεν μου χαρίστηκε αλλά διαγωνίστηκα 3 φορές πανελλαδικά για να γίνω "μόνιμη" εάν αυτό λέει κάτι. Πριν από αυτό δεν ήμουν ούτε 1 μέρα άνεργη και δούλευα στον ιδιωτικό τομέα...Οπότε δεν ήξερα ούτε τι θα πει μονιμότητα ούτε τι θα πει βόλεμα. Θεωρώ το δημ.σχολείο πολύ κατώτερο των προσόντων μου και των περιστάσεων, ένα πράγμα πώς το λένε; Πνίγομαι όσο προχωράει το πράγμα...με τις διάφορες αλλαγές...επιπλέον δεν βλέπεις ούτε φως στο τούνελ, ούτε μπορείς να διαπρέψεις ούτε να ξεχωρίσεις ούτε να κάνεις αυτά που θέλεις. Ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας τα περισσότερα από τα καινοτόμα πράγματα που θέλει να κάνει κάποις εκπαιδευτικός. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι επιβιώνουν οι μετριότητες και οι έχοντες "μέσο" γενικότερα. Δεν θέλω να επεκταθώ σε αυτό αλλά νομίζω όσοι είστε λίγο ξύπνιοι καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Ένας από τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι σοβαρά να τα παρατήσω είναι γιατί δεν με εκφράζει πια η ακαμψία του δημ.σχολείου και η ακαμψία της δημ.διοίκησης αλλά πολύ περισσότερο γιατί όοοοοολη αυτή η γνώση, οι επιμορφώσεις κλπ κλπ κλπ πάνε χαμένα εδώ.
Μ' άλλα λόγια αν έχεις όνειρα, μεράκι και δεν θέλεις να μείνεις βολεμένος για να πάρεις κάποτε μια σύνταξη 400 ευρώ και να περιμένεις να πεθάνεις, μάλλον πρέπει να ψαχτείς διαφορετικά. Άλλωστε την ζωή μας τι ζούμε πολλές φορές;;

Συμφωνώ και γω σε όσα λες!! Αλλά αν δεν έχεις κάποιον συγγενή ή φίλο στο εξωτερικό για να μείνεις τον πρώτο καιρό τότε είναι δύσκολα τα πράγματα γιατί το έχω ψάξει αρκετά το θέμα.. Μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα από το πως να μπείς στη χώρα μέχρι το πώς να βγάλεις βίζα (η οποία συνήθως βγαίνει για ένα εξάμηνο και μετα είσαι μετέωρος) μέχρι το πώς θα νοικιάσεις σπίτι (οι περισσότεροι σου ζητάνε ναέχεις συμβόλαιο εργασίας αλλιώς δεν στο νοικιάζουν). Σίγουρα η ελλάδα αυτή τη στιγμή εργασιακά είναι λίγοπάνω από τη  Ζιμπάμπουε ( κ αυτό παιζεται..) αλλά επειδή ξέρουν  πλέον οι άλλες χώρες ότι οι έλληνες θα αρχίσουν να φεύγουν κατά κύματα έχουν δυσκολέψει πολύ τη πρόσβαση σε αυτές και ακόμη και όταν μπορέσεις να χωθείς κάπου την εκμετάλλευση δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να την αποφύγεις.. Ακόμα και από συμπατριώτες.. Εσύ θα το ψάξεις να πάρεις απόσπαση σε κάποιο ελληνικό σχολείο του εξωτερικού ή κάτι άλλο? Τι σκέφτεσαι?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 01:59:22 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.. Αλλά τί εννοείς όταν λες ότι "γιατί στο εξωτερικό θα μπλέξει με το γκέτο της ομογένειας που θα τον εμποδίσει να βρει δρόμους για το καλύτερο... "??


Για να μη παρεξηγηθώ, όταν αναφέρομαι στο "γκέτο της ομογένειας" με κάπως  αρνητικό τρόπο εννοώ τους έλληνες του εξωτερικού που για χρόνια ζουν απομονωμένοι από την κοινωνία που ζουν, τις περισσότερες φορές χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που φοβούνται το "ξένο". Πολλοί από αυτούς δεν έζησαν την εξέλιξη ούτε στην Ελλάδα, αλλά και ούτε και στη χώρα που βρίσκονται.  Δεν είναι βέβαια όλοι οι έλληνες  του εξωτερικού έτσι, αλλά ένα σημαντικό ποσοστό.
Δεν μπορούν να βοηθήσουν, γιατί απλά δεν γνωρίζουν...
Μια παγίδα πχ. είναι πως κάποιος εκπαιδευτικός θα μπορούσε να κάνει ενδεχομένως κάποια ιδιαίτερα στο γκέτο σε τιμές σχετικά μικρές και να αφιερώσει πολύ χρόνο σε κάτι που δεν τον βοηθά στην εξέλιξη του...



Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 02:42:53 μμ »
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί έξω που κάνουν ιδιαίτερα και καταφέρνουν να ζουν μόνο απ΄αυτό? Γνωρίζεις περιπτώσεις? Εξ άλλου , τι άλλο θα μπορούσε ένας εκπαιδευτικός να κάνει έξω , αν εξαιρέσεις κάποιες ειδικότητες που μπορούν να ασχοληθούν με τεχνολογικούς τομείς..

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 11:49:48 μμ »
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί έξω που κάνουν ιδιαίτερα και καταφέρνουν να ζουν μόνο απ΄αυτό? Γνωρίζεις περιπτώσεις? Εξ άλλου , τι άλλο θα μπορούσε ένας εκπαιδευτικός να κάνει έξω , αν εξαιρέσεις κάποιες ειδικότητες που μπορούν να ασχοληθούν με τεχνολογικούς τομείς..

Λοιπόν το λάθος που κάνεις είναι που σκέφτεσαι για τα πράγματα στο εξωτερικό   με τα δεδομένα που έχεις από την Ελλάδα. Εδώ -είμαι  6 μήνες στη Γερμανία- είναι απλά  αλλιώς...
Σου αναφέρω επιγραμματικά πως θα μπορούσες να σχεδιάσεις την άνοδό σου στην Γερμανία.

1. Ξεκινάς από χθές  μαθήματα της γερμανικής γλώσσας μέχρι του επιπέδου τουλάχιστον Β1

2. Βελτιώνεις παράλληλα τα αγγλικά σου, όσο μπορείς..

3. Κάνεις μια έρευνα, όσο μπορείς πιο ενδελεχή, για το τι θα μπορούσες να κάνεις στην Γερμανία σαν φυσικός και   
    σε τι θα σου άρεσε να κάνεις μετεκπαίδευση. Καθορίζεις έτσι το κρατίδιο και την πόλη στην οποία θέλεις να πας.

4. Ανεβαίνεις στην πόλη που θα επιλέξεις, αφού θα έχεις στείλει και μερικά βιογραφικά (όχι απαραίτητα) σε τομείς που σε  ενδιαφέρουν και με 3000 ευρώ τουλάχιστον στη τσέπη.

5. Ψάχνεις κάποιο μικρό σπίτι. Εδώ μπορεί να βοηθήσει και η ομογένεια με την κοινότητα ή την εκκλησία. Σε πόλεις όπως το Μόναχο ή την Κολωνία τα σπίτια είναι ακριβά, αλλά μπορείς να νοικιάσεις πιο έξω ή σε πιο μικρές πόλεις. Μετά δηλώνεσαι ως κάτοικος Γερμανίας. Αν έχεις κάποιον γνωστό μπορεί να σε δηλώσει στο σπίτι του.

6. Πηγαίνεις στον εκεί ΟΑΕΔ και γράφεσαι σαν "Arbeitssuchend" για ακαδημαικούς. Αν πέσεις σε καλό υπάλληλο μπορεί να βοηθηθείς. Επίσης ψάχνεις για δυνατότητες επιδότησης σε μετεκπαίδευση που θα σου άρεσε. Παράλληλα ψάχνεις το τι πρέπει να κάνεις για να θεωρηθείς εκπαιδευτικός και στη Γερμανία, αφού έχουν διαφορετικές σπουδές από εμας...

7. Αν έχεις παιδιά γράφεσαι για να πάρεις το αντίστοιχο επίδομα. 184 Ευρώ για κάθε παιδί τον μήνα.


8. Αν μετά από 3 μήνες δεν βρεις τίποτα καλό, μπορείς να γραφτείς για να πάρεις κάποια κοινωνικά επιδόματα. Σου καλύπτουν το ενοίκιο, θέρμανση και 370 Ευρώ το μήνα για χαρτζηλίκι...

9. Επιμένεις στον γερμανικό χώρο να βρεις κάτι που σου ταιριάζει καλύτερα και δεν σταματάς να αναζητάς εκείνες τις γερμανικές υπηρεσίες που θα σε βοηθήσουν σε αυτό. Αναζητάς στην πόλη που θα βρεθείς και τον έλληνα κοινωνικό λειτουργό που θα βρίσκεται σε κάποια υπηρεσία της πόλης και θα μπορούσε να σε βοηθήσει στην αναζήτηση ευκαιριών.

10. Την πόλη που θα βρεθείς να την αντιμετωπίσεις με μεγάλη περιέργεια και να αναζητήσεις τις ομορφιές που γεύονται οι γηγενείς. Οποιαδήποτε "παράξενη" συμπεριφορά των γερμανών την αντιμετωπίζεις με ανοιχτό μυαλό και μπορεί τελικά να δεις πως είναι και πιο σωστή...  ::)





ΥΓ.    Κοιτάζεις και τι μπορείς να κάνεις σε ιδιαίτερα στα παιδιά των Ελλήνων. Η αγορά είναι πολύ μικρή και μπορεί να    χάσεις  χρόνο σε κάτι που μακροπρόθεσμα δεν οφελεί. Πάντως, αυτό είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.








   

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2014, 11:52:44 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος cdovoli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:11:35 πμ »
Θέση φιλολόγου σε σχολείο εξωτερικού!
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει νέος φιλόλογος που θα ήθελε να αναλάβει εργασία σε σχολείο του εξωτερικού. Γιατί το λέω αυτό! έτυχε να έχω την πληροφορία και αφού είχα την πληροφορία «με το φτωχό μου το μυαλό» σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω τα παιδιά κάποιων γνωστών οικογενειών μου που έχουν απόφοιτους φιλολόγους ή ακόμα και θεολόγους να βρουν δουλειά μια και οι γονείς παραπονιόταν ότι ήταν άνεργα. 7 στον αριθμό. Όταν λοιπόν με χαρά θέλησα να πω κατά την άποψη μου τα ευχάριστα νέα σε αυτά, ήδη με την πρώτη συνομιλία άρχισα να προσγειώνομαι ανώμαλα. Η πληροφορία ήταν: ελληνικό σχολείο εξωτερικού (επιτρέψτε μου να μην αναφέρω εδώ όνομα και κράτος για ευνόητους λόγους) έδινε 600 Ευρ. (μακάρι να ήταν περισσότερα, αλλά αυτά ήταν, όχι παραπάνω όχι λιγότερα) πληρωμένα αεροπορικά εισιτήρια πήγαινε-έλα, δωρεάν διαμονή – σπίτι ηλεκτρικό νερό - δεδομένη η ασφάλεια της διαβίωσης και βεβαιωμένο μικρό κόστος ζωής σε σύγκριση με Ελλάδα. Τα αποτελέσματα που είχα ήταν: 2 αγόρια ήθελαν, αλλά δεν τα άφηνε η «μαμά τους» 2 από τα κορίτσια τα άφηνε η οικογένεια αλλά δεν ήθελαν αυτά. Τα υπόλοιπα γέλασαν με το ποσό αμοιβής. Μάλλον λοιπόν το συμπέρασμά μου είναι, ότι από αυτά που διαβάζω εδώ και αλλού ότι δεν υπάρχουν δουλειές και παρόμοια δεν αληθεύουν. Από την άλλη αναρωτιέμαι μια και η πλειονότητα βρήκε μικρό το ποσό αμοιβής, άραγε ποιο ποσό θα πρέπει να θεωρείται ικανοποιητικό? Γιατί γνώρισα άλλες ειδικότητες που πήγαν. (Αγγλικός) από την άλλη δε δέλω να πω ότι το ποσό είναι τεράστιο αλλά ... δεν ξέρω, ήταν τελικά το ποσό που ήταν αποτρεπτικό ή η ατολμία ή απλά το βόλεμα στην Ελλάδα ότι δεν έχουμε αλλά όλοι έχουμε. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις νέων ανθρώπων αν θα το τολμούσαν. Γιατί στο τέλος πλέον θα κόψω τις σχέσεις μου με αυτές τις οικογένειες των γνωστών μου, που από ότι φαίνεται μόνο εγώ είμαι αυτός που τελικά έχει την ένδοια και ανάγκη. Τελευταίο. Το άκουσε και μια φιλόλογος συντ/χος και ήθελε να πάει, όμως έκανα τον χαζό γιατί δεν ήθελα να μου πουν τα παιδιά της ότι την ξεσήκωσα. Αυτά έγιναν αυτόν τον Ιανουάριο 2014. Και προς πληροφόρηση κάποιων νομίζω ότι υπάρχει η θέση ακόμα –όχι απόλυτα σίγουρος- μπορούμε να μάθουμε όμως.

Αποσυνδεδεμένος Elena05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:54:09 μμ »
Καλησπερα!
Έχω τελειώσει το μαθηματικό (αδιόριστη εννοείται) έχω άδεια διδασκαλίας και proficiency.
Mπορείτε να με βοηθήσετε για το πού και πώς μπορώ να βγάλω το QTS για εργασία στην Αγγλία?
Υπάρχουν άλλες απαραίτητες προυποθέσεις όπως διορισμός ή μεταπτυχιακό?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 26, 2014, 03:33:33 μμ »
To QTS (Qualification Teacher Status) το παίρνεις μετά από αίτησή σου στο ΥΠΑΙΘ. Δεν είναι και κάτι τρομερό. Λέει ότι είσαι καθηγητής και ότι μπορείς να εργαστείς εντός ΕΕ (φυσικά ότι δεν τελεί εις βάρος σου ποινή κλπ.)
Από μόνο του αυτό δεν λέει κάτι για το τι δουλειά θα βρεις, ή αν θα βρεις. Ένα τυπικο χαρτί είναι, απαραίτητο όμως γιατί πιστοποιεί την κατάσταση προσόντων σου.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 15, 2014, 07:54:23 μμ »
Το QTS δεν σου εξασφαλίζει δουλειά. Απλά αναγνωρίζει το δικαίωμα να θεωρείσαι καθηγητής και στην Αγγλία, εφόσον είσαι καθηγητής στην Ελλάδα. Από το QTS ως το να βρεις σταθερή δουλειά σε σχολείο που να σου επιτρέπει να συντηρείσαι σε μια χώρα πολύ πιο ακριβή από την Ελλάδα σε ενοίκια και μετακινήσεις μεσολαβεί πολύ προσπάθεια, τρέξιμο, ψάξιμο και σίγουρα είναι για γερά νεύρα και γερό στομάχι η όλη διαδικασία διότι στην Αγγλία η εκπαίδευση προσλαμβάνει με όρους ελεύθερης αγοράς εργασίας δεν επεμβαίνει το κράτος με επετηρίδες, πίνακες και λίστες και "κεκτημένα" και άρα πρέπει διαρκώς να διεκδικείς την εργασία σου και να καταφέρνεις να ξεχωρίζεις από τους ανταγωνιστές σου που είναι πάρα πολλοί, καθώς από όλες τις χρεοκοπημένες οικονομίες καταφτάνει κόσμος που θέλει να εργαστεί στην εκπαίδευση, ισπανοί, ανατολικοευρωπαίοι, αφρικανοί, ινδοί κλπ.
Επίσης το θέμα της γλώσσας δεν πρέπει να παραβλέπεται διότι από το έχω το proficiency ως το έχω στα αγγλικά τις δεξιότητες επικοινωνίας που απαιτούνται για να διαχειρίζομαι στα αγγλικά τάξη με παιδιά από όλα τα μέρη του κόσμου υπάρχει μεγάλη διαφορά. Κατά τη γνώμη μου τα απλώς "άριστα" αγγλικά δεν επαρκούν στην πράξη, χρειάζεται ο εκπαιδευτικός να είναι έμπειρος ομιλητής επιπέδου native να τα βγάλει πέρα.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 15, 2014, 09:58:32 μμ »
Για Σουηδία καμία πληροφορία για ΠΕ02???? :-\ :-\ Αδιόριστη εννοείται....Μια απλή, ταπεινή, πρώην αναπληρώτρια!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 23, 2014, 03:33:53 μμ »
Συμφωνώ με spasiklaki. Δεν αρκεί απλώς το QTS και το Proficiency για να βρεις δουλειά ως εκπαιδευτικός στην Αγγλία. Δεν θα πρέπει να ξεχνάει κάποιος το γεγονός ότι και στην Αγγλία έχουν αλλάξει τα δεδομένα όσον αφορά στην αγορά εργασίας. Υπάρχει πληθώρα εκπαιδευτικών που αναζητά εργασία, και κατ' επέκταση μεγάλος ανταγωνισμός. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι απαιτείται ευελιξία από την πλευρά μας σε τέτοιες εποχές που διανύουμε.. Για να γίνω πιο σαφής, ένα μεταπτυχιακό 1 χρόνου στην Αγγλία θα αποτελούσε σημαντικό πλεονέκτημα για κάποιον που θέλει να εργαστεί εκεί. Αν πάλι το οικονομικό ζήτημα αποτελεί εμπόδιο, τότε θα πρέπει να στραφεί σε άλλες διόδους, πχ. αναζήτηση υποτροφίας, μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, αναζήτηση εργασίας σε άλλη χώρα πλην Αγγλίας κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 03:35:34 μμ από CheKo »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.