*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 34391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:09:23 μμ »
3.Σε δικη μου συνεντευξη συναντησα και ανθελληνα ο οποιος μου ειπε με βλοσυρο υφος " τωρα που φτασατε στον πατο ζητατε δουλεια στη χωρα μας ,ομως μεχρι τωρα ως εθνος δεν μας εχετε πεισει οτι ειστε ικανοι ,αρα γιατι να σας εμπιστευτουμε (δυστυχως οταν εισαι σε θεση αναγκης δυναται να τα ακουσεις κι αυτα απο τον υποψηφιο " εργοδοτη" σου)

Αν και δεν ήμουν παρών, έχω την εντύπωση ότι παρερμήνευσες την ερώτηση. Αν ο συγκεκριμένος δεν ήθελε να προσλάβει Έλληνα, δε θα σε καλούσε καν για συνέντευξη: ο χρόνος του κοστίζει, όπως κοστίζουν και τα έξοδα της μετακίνησης που φαντάζομαι θα σου κατέβαλαν (τουλάχιστον στην Αγγλία είναι πάγια πρακτική η αποζημίωση για τη μετάβαση στο χώρο της συνέντευξης).

Άρα, υποθέτω πως επρόκειτο για το αποκαλούμενο confrontational interviewing, που είχε ως σκοπό να εξετάσει την ικανότητά σου να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να διαχειριστείς την κατάσταση. Δες ακόμη και στο τέλος αυτής της σελίδας, για περισσότερα παραδείγματα. Η επιθυμητή αντίδραση δηλαδή θα ήταν να αγνοήσεις τις προκλήσεις, και να εστιάσεις στο 'γιατί να σε εμπιστευτώ', που αποτελεί πρόσκληση για να απαριθμήσεις τα όποια προσόντα σε κάνουν κατάλληλη για τη θέση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:25:07 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος Florence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:18:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καθηγήτρια ελληνικών και ψάχνω εργασία στην Αγγλία. Σε όλες τις περιπτώσεις όμως μου ζητάνε Dfe number, QTS date recognition και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι διαδικασίες και ο χρόνος που χρειάζονται για να τ'αποκτήσω... Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:54:41 μμ »
διαβασε κ εδω μηπως σου λυθουν οι αποριες. http://www.pde.gr/index.php?topic=26196.0

Αποσυνδεδεμένος Florence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 01:59:41 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ!  :) Το είχα ξαναδιαβάσει αυτό το θέμα, απλώς δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει καλά. Για ν'αποκτήσω QTS πρέπει να κάνω αίτηση σε κάποιον φορέα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Χρειάζεται να κάνω PGDE ή αναγνωρίζονται με κάποιο σύστημα τα πτυχία μου εδώ; Δεν ξέρω πού ν'απευθυνθώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2013, 02:08:27 μμ από Florence »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 08:48:58 μμ »
Θα ήθελα και γω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει κάποια πραγματάκια σχετικά με την εργασία ενός καθηγητή στο εξωτερικό.

1)Πως θα μπορούσε κάποιος καθηγητής αδιόριστος εδω να δουλέψει στο εξωτερικό και σε ποιες χώρες είναι πιο ιδανικές οι συνθήκες για να βρει δουλειά?
2)Υπάρχουν φροντιστήρια ή ιδιωτικά ελληνικά σχολεία που θα μπορούσαμε να απασχοληθούμε? Διότι νομίζω στη γερμανία π.χ. αν δεν γνωρίζεις άπταιστα τη γλώσσα δεν έχεις και πολλές ελπίδες να διδάξεις σε κάποιο γερμανικό σχολείο ή φροντιστήριο..
3)Υπάρχει κάποια σελίδα που έχει αγγελίες με τέτοιου είδους εργασίες?

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 06:26:13 μμ »
Κανείς??? Με τετοια ανεργία δεν εχει ψαξει κανείς το εξω?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 01:04:33 μμ »
θα βοηθουσε λιγο να μας πεις την ειδικοτητα σου. φανταζομαι πε02? γιατι τοσο οι νηπιαγωγοι οσο κ οι αγγλικης το εχουν ψαξει και υπαρχουν και αναλογα θεματα στο φορουμ.  :)


Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 02:43:32 μμ »
οχι πε04 ειμαι.. :)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 03:40:02 μμ »
Καλυτερα να ψαχτεις κατι περα απο την εκπαιδευση. Δε νομιζω οι ΠΕ04 στο εξωτερικο να κυνηγανε ιδιαιτερα την εκπαιδευση εφοσον υπαρχουν καλυτετες επαγγελματικες προοπτικες. Με τη καταλληλη ειδικευση βεβαια. Προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζει να ασχολειαται καποιος με την προοπτικη να δουλεψει σαν εκπαιδευτικος στο εξωτερικο (μονο αν εισαι μονιμος και αποσπασθεις για καποια χρονια)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 06:59:47 μμ »
Εχεις δίκιο σ αυτό απλα εγω επειδή εχω ειδίκευση διδακτικής έλεγα να δω τι παιζει με φροντιστήρια εξω μιασ και εχω ακούσει οτι υπάρχουν ελληνικά φροντιστήρια όπου πηγαίνουν μαθητες που θέλουν να δώσουν πανελλήνιες. Είχα δεί και μια αγγελία σχετική πριν καιρό αλλα τότε δεν τό ψαχνα για έξω..

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:22:01 μμ »
Κι εγώ το έχω ψάξει το τελευταίο εξάμηνο ή για Αγγλία ή για Καναδά. Τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Μίνιμουμ προσόντα μεταπτυχιακό και προυπηρεσία. Έπειτα το άριστο επίπεδο γλώσσας (το proficiency δεν τους λέει τίποτα). Το QTS το παίρνεις και από το υπ.παιδείας εδώ, δεν είναι κάτι το τρομερό. Απλά ένα χαρτί που λέει ότι ως πολίτης της ΕΕ μπορείς να δουλέψεις ως καθηγητής σε χώρα της ΕΕ, και ενδεχομένως την προυπηρεσία σου στην Ελλάδα. Αυτό για Αγγλία δεν λέει κάτι γιατί οι Άγγλοι θέλουν προυπηρεσία σε αγγλικό σχολείο κάτι που επιτυγχάνεται μόνο εάν δουλέψεις εκεί εθελοντικά και καταφέρεις να πάρεις αξιολόγηση: το επόμενο μεγάλο θέμα. Μη αξιολογημένος εκπ/κός δεν λέει πολλά στην Αγγλία. Μερικές πληροφορίες δίνει η ιστοσελίδα του υπ.παιδείας της Αγγλίας όπου επεξηγεί τους 2 δρόμους για την αξιολόγηση. Βέβαια όλα είναι πιθανά για να βρει κάποιος ή όχι δουλειά. Αν όμως κάποιος το δει σοβαρά αντιλαμβάνεται ότι τα πράγματα δεν είναι παίξε-γέλασε εκεί. Για Καναδά είναι ακόμη πιο απαιτητικά εφόσον έχουν ως προυπόθεση τις σπουδές σε διδακτική ψυχολογία κάτι το οποίο δεν υπάρχει στην Ελλάδα παρά μόνο στο ΕΚΠΑ ως σεμινάριο εξ αποστάσεως ή ως μεταπτυχιακό στο Παν/μιο Κύπρου. Σκέφτομαι πολλές φορές ότι ίσως θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον η αναζήτηση άλλου τομέα πέραν της εκπαίδευσης εάν μιλάμε για εκτός Ελλάδας.
Βέβαια τα σύνορα είναι ακόμη ανοιχτά για όποιον θέλει να προσπαθήσει. Στην προσπάθεια αυτή πρέπει να συνυπολογίσει τι θα γίνει εάν μείνει εδώ και τι ενδεχομένως μπορεί να καταφέρει σε ένα οργανωμένο κράτος καθώς και τι σύνταξη θα πάρει, γιατί εδώ δεν θα πάρει τίποτα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:32:36 μμ »
Ουφφφ.. :( Ηλπιζα να ακούσω και μια καλή είδηση victoryhope αλλά τίποτα.. :( Δυστυχώς όπως φαίνεται τα πράγματα είναι όντως πολύ δύσκολα για έξω , εκεί είχα καταλήξει και εγω από μια μινι ερευνα αλλά υπέθετα ότι κάτι θα υπήρχε.. Όντως για Αγγλία νομίζω ότι είναι αδύνατον ένας αδιόριστος να καταφέρει κάτι εκτός αν έχει καποια σχέση με το βασιλιά.. :P :-X
Απο κει και πέρα δεν ξέρω Αμερική και Γερμανία αν μπορεί να γίνει τίποτα σε κανένα ελληνικό ιδιωτικό ή κανένα φροντιστήριο.. Όσο το ψαξα δεν βρήκα κάτι..

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 10:08:58 μμ »
Αν περιμένεις να βρεις κάτι από αγγελία όσο είσαι Ελλάδα σώθηκες. Γιατί για να βρεις, βρίσκεις αγγελίες, το θέμα είναι τα περαιτέρω. Συμβουλή μου είναι εάν εδώ δεν έχεις τίποτα, να το ρισκάρεις και να τολμήσεις να φύγεις. Να είσαι διατεθιμένος να κάνεις οτιδήποτε δουλειά για αρχή για τα προς το ζην και να επιμείνεις. Όλο αυτό με την προυπόθεση ότι διαθέτεις κάποια τυπικά προσόντα (πτυχία, μετ/κό, γλώσσα ή γλώσσες ανάλογα και ότι άλλο σχετικό) αλλά κυρίως αποφασιστικότητα να τα καταφέρεις σε ένα οργανωμένο κράτος. Φυσικά ξεχνάμε ήλιους θάλασσες και τα συναφή. θα μου πεις κι εδώ που είσαι τα χαιρεσαι;;;;
Κυρίως εστίασε στο μέλλον, εδώ πάντως μόνο λαμπρό δεν διαφαίνεται. Προσωπικά αν και μόνιμη στο σχολείο σκέφτομαι σοβαρότατα να την κάνω με το που τελειώσω το μετ/κό μου, αν αυτό σου λέει κάτι.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 10:58:06 μμ »
Μμμμμ.. Κάτι μου λέει η αλήθεια είναι..   :(  Μου κάνει εντύπωση η αλήθεια είναι που σκέφτεσαι για έξω αν και είσαι μόνιμη.. Τυπικά προσόντα υπάρχουν.. Πτυχίο, γλώσσες και προσεχώς μεταπτυχιακό αλλά εμπειρία γιοκ.. Είμαι διατεθιμένος να κάνω και άλλες δουλειές αλλά ακόμη και για αυτές βλέπω οτι υπάρχουν πάααρα πολλά εμπόδια.. Από το πως θα καταφέρεις να βγάλεις μια άδεια παραμονής μέχρι το ότι πολλοί έξω ζητάνε εμπειρία .. Πολλοί όχι.. Αλλά απ την άλλη το να πείς πάω έξω να δουλέψω σερβιτόρος και ότι κάτσει δεν περιέχει πολύ ρίσκο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.