*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 34383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liakok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εργασία στο εξωτερικό
« στις: Ιανουάριος 30, 2012, 05:19:49 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής.Εργάζομαι πρώτη χρονιά φέτος όμως το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να εργαστώ στην Αγγλία στον τομέα μου.Δεν έχω ιδέα όμως τι απαιτείται και πού μπορώ να απευθυνθώ.Κατατοπίστε με λεπτομερώς όποιος γνωρίζει!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:07 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 06:51:48 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής.Εργάζομαι πρώτη χρονιά φέτος όμως το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να εργαστώ στην Αγγλία στον τομέα μου.Δεν έχω ιδέα όμως τι απαιτείται και πού μπορώ να απευθυνθώ.Κατατοπίστε με λεπτομερώς όποιος γνωρίζει!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Έχω εργαστεί ως νηπιαγωγός ΕΑ στην Αγγλία.
Θέλει αρκετό ψάξιμο. Χρειάζεται να αποδείξεις ότι το πτυχίο σου περιέχει teaching qualification, με απλά λόγια ότι στην Ελλάδα μπορείς να μπεις μέσα σε τάξη και να διδάξεις.
Εγώ το είχα κάνει γιατί είχα MEd (μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση) που δίνει από μόνο του δικαίωμα να μπεις σε τάξη/
Από εκεί και πέρα, θέλει άριστη γνώση γλώσσας (είναι πάρα πολύ δύκολο να καταλάβεις τα παιδιά, και πολύ περισσότερο τα παιδιά με ΕΑ), και πολύ ψάξιμο γιατί τα σχολεία τα ίδια ανακοινώνουν τις θέσεις που έχουν.
Το καλοκάιρι, λοιπόν, θα καθίσεις μπροστά στον υπολογιστή και θα ψάχνεις σε διάφορα sites που αφορούν θέσεις εργασίας στην Αγγλία (δεν θυμάμαι να σου πω πού είχα ψάξει εγώ, αλλά μου έιχε πάρει καιρό), μετά, θα κάνεις αιτήσεις και αν σε ειδοποιήσουν θα πρέπει να ανέβεις επάνω για να περάσεις από συνέντευξη......

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι και πάνω τα πράγματα δεν είναι και πολύ ρόδινα πλέον. Επίσης, ότι σε θέσεις εκπαιδευτικών προτιμούνται οι native speakers....

Καλή τύχη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος liakok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:42:45 μμ »
Ωχ απογοητεύτηκα....Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι επειδή θέλει να εργαστεί ο αρραβωνιαστικός μου εκεί και είπα να το ψάξω κι εγώ λόγω της άθλιας κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα!!!Το πτυχίο δηλαδή δεν αρκεί για να αποδείξουμε την "παιδαγωγική επάρκεια", αφού εννοείται στην Ελλάδα ότι την έχουμε εφόσον βγάζουμε Παιδαγωγικό; Φαντάζομαι ότι με το Lower που διαθέτω δεν έχω και πολλές ελπίδες....Εσύ αν επιτρέπεται,εργάζεσαι ακόμα εκεί;Πώς είναι γενικά τα πράγματα;Το συστημά τους εννοώ.Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:08:01 μμ »
Εγώ είχα εργαστεί ως νηπιαγωγός μετά το μεταπτυχιακό μου το 1998. Βέβαια πέρασαν πολλά χρόνια από τότε!!
Είχα στείλει το πτυχίο μου και την αναλυτική βαθμολογία στο Department for Education and Employment (καθώς και το μεταπτυχιακό που το είχα κάνει Αγγλία) και μου είχαν στείλει το QTS (qualified teacher status) που είναι ο αριθμός που φανερώνει ότι είσαι εγγεγραμμένος δάσκαλος στην Αγγλία (reception-early years teacher) και μπορείς να αναζητήσεις ανάλογη δουλειά σε όλους τους τύπους σχολείων.
Καλό είναι να αρχίσεις μία δουλειά ως teacher assistant και μετά να προχωρήσεις παραπάνω, αν δε νιώθεις σίγουρη για τις δυνατότητές σου.
Σίγουρα από το 1998 θα έχουν αλλάξει πολλά! Δεν γνωρίζω αν αυτά που ίσχυαν ως προς την αναγνώριση προσόντων τότε, ισχύουν και τώρα.
Η κρίση έχει χτυπήσει και την Αγγλία και πιστεύω πως και εκεί θα υπάρχει σχετική ανεργία σε όλους τους τομείς. Επίσης, θεωρώ ότι οι Άγγλοι ως λαός πλέον θα ανέχονται δύσκολα τους ξένους.
Τέλος, επέτρεψε μου να πω, σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη, ότι το Lower δεν επαρκεί. Καλύτερα να βελτιώσεις τα αγγλικά σου.
Ωστόσο, γιατί θέλεις, πέρα από προσωπικούς λόγους, να πας Αγγλία?
Νομίζω ότι το επάγγελμά σου έχει ζήτηση ακόμη, έστω και προσωρινή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:07 »

Αποσυνδεδεμένος liakok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:55:29 μμ »
Ξέρω ότι ακόμα είναι καλά στον τομέα μου...Αλλά πέρα από το λόγο που ανέφερα δεν υπάρχει κάτι πιο ουσιαστικό.Εντάξει και για τα χρήματα βέβαια γιατί περίμενα κάτι καλύτερο στην Αγγλία από μισθό.Κ εφόσον έπεσε στο τραπέζι το θέμα είπα να το συζητήσω.Για τα αγγλικά το γνωρίζω κι εγώ δυστυχώς ότι θέλει κάτι πολύ παραπάνω!!!

Αποσυνδεδεμένος vantonis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν υπάρχει ελπίδα...ΠΕ04.01
    • Προφίλ
    • Κοινότητα συζητήσεων Φυσικού ΑΠΘ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 03:51:15 μμ »
Άρχισα και εγώ να ψάχνομαι όσον αφορά το να γίνω καθηγητής στην Αγγλία. Από ότι διάβασα έχουν έλλειψη σε Φυσικούς και ψάχνονται. Ξέρει κανείς τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω ή έστω που να απευθυνθώ για να μάθω;

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:40:20 μμ »
Στο Βρετανικο συμβουλιο ισως.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:10:35 μμ »
Άρχισα και εγώ να ψάχνομαι όσον αφορά το να γίνω καθηγητής στην Αγγλία. Από ότι διάβασα έχουν έλλειψη σε Φυσικούς και ψάχνονται. Ξέρει κανείς τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω ή έστω που να απευθυνθώ για να μάθω;
Σίγουρα στην Βρετανική Πρεσβεία.
Ωστόσο υπάρχουν και πολλά γραφεία ευρέσεως εργασίας (και online) στα οποία μπορείς να απευθυνθείς.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 07:38:26 μμ »
Άρχισα και εγώ να ψάχνομαι όσον αφορά το να γίνω καθηγητής στην Αγγλία. Από ότι διάβασα έχουν έλλειψη σε Φυσικούς και ψάχνονται. Ξέρει κανείς τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω ή έστω που να απευθυνθώ για να μάθω;

Απο εμπειρια, σου λεω ειναι δυσκολο να ασχοληθεις με την εκπαιδευση στην αγγλια.
Αν δεν εχεις να κανεις κατι αλλο, οκ, δεν χανεις κατι να προσπαθησεις.
Σαν φυσικος ομως που εισαι θα σου ελεγα το εξης:
Master στην αγγλια (2 xρόνια full time) και master στις ΗΠΑ στη συνεχεια. Στις ΗΠΑ μπορει να δουλευεις στο πανεπιστημιο και να βγαζεις και τα εξοδα σου.
Phd ειναι μια καλυτερη λυση βεβαια αλλα θελει δουλεια. Αν δεν εισαι μετριοτητα θα εχεις δουλεια πριν την ολοκληρωση του διδακτορικου σιγουρα.
Σε καθε περιπτωση αποκλειεις την περιπτωση επιστροφης στην Ελλαδα.
Αλλιως κατσε στην Ελλαδα, κατι θα βρεθει ισως η αν βαρεθηκες εδω και εχεις καποια χρηματα, πηγαινε Αγγλια στο χαλαρο για ενα diploma του κ@€&@@ και παραλληλα θα δεις τι αλλο θα μπορουσες να κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2014, 08:44:59 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος vantonis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν υπάρχει ελπίδα...ΠΕ04.01
    • Προφίλ
    • Κοινότητα συζητήσεων Φυσικού ΑΠΘ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 09:53:39 μμ »
Άρχισα και εγώ να ψάχνομαι όσον αφορά το να γίνω καθηγητής στην Αγγλία. Από ότι διάβασα έχουν έλλειψη σε Φυσικούς και ψάχνονται. Ξέρει κανείς τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω ή έστω που να απευθυνθώ για να μάθω;

Απο εμπειρια, σου λεω ειναι δυσκολο να ασχοληθεις με την εκπαιδευση στην αγγλια.
Αν δεν εχεις να κανεις κατι αλλο, οκ, δεν χανεις κατι να προσπαθησεις.
Σαν φυσικος ομως που εισαι θα σου ελεγα το εξης:
Master στην αγγλια (2 full time) και master στις ΗΠΑ στη συνεχεια. Στις ΗΠΑ μπορει να δουλευεις στο πανεπιστημιο και να βγαζεις και τα εξοδα σου.
Phd ειναι μια καλυτερη λυση βεβαια αλλα θελει δουλεια. Αν δεν εισαι μετριοτητα θα εχεις δουλεια πριν την ολοκληρωση του διδακτορικου σιγουρα.
Σε καθε περιπτωση αποκλειεις την περιπτωση επιστροφης στην Ελλαδα.
Αλλιως κατσε στην Ελλαδα, κατι θα βρεθει ισως η αν βαρεθηκες εδω και εχεις καποια χρηματα, πηγαινε Αγγλια στο χαλαρο για ενα diploma του κ@€&@@ και παραλληλα θα δεις τι αλλο θα μπορουσες να κανεις.

Αυτό το έχεις κάποια χρήματα δύσκολο... Γιατί όμως είναι δύσκολο να ασχοληθείς με την εκπαίδευση στην Αγγλία; Το στηρίζεις κάπου;

Επίσης είμαι και 29-30... Πόσα Master και για πιο λόγο. Ψάχνω να φύγω... πφφφφ....

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 10:51:35 μμ »
Μια που και εγω ειμαι στο δρομο της αναζητησης για εργασια στο εξωτερικο , οι μεχρι τωρα αναζητησεις μου μου δινουν τα ακολουθα συμπερασματα (με μεγαλη αλλα "ελεγχομενη" λυπη)
1.Η Ευρωπη γενικοτερα δεν αποτελει προσφορο εδαφος ως εργασιακη χωανη των ανεργων Εληηνων.Πολλες χωρες της κεντρικης Ευπωπης αντιμετωπιζουν πια σοβαρα προβληματα και δεν προσφερουν ευκολα εργασια .
2.Ως Ελληνες και το λεω κι αυτο με θλιψη ,θα ελεγα οτι μας αντιμετωπιζουν με περισση επιφυλακτικοτητα και θα ελεγα αυξημενη καχυποψια.Βλεπεις οταν ολοι και ολα δειχνουν πως η χωρα μας δεν ειναι σε θεση να διαχειριστει σωστα τα του οικου της ,δυστυχως η γνωστη " ταμπελα" συνοδευει καθε Ελληνα (με εξαιρετικα προσοντα και το τονιζω αυτο) και τον καθιστα "λιγοτερο ικανο" για τις θεσεις που προσφερονται
3.Σε δικη μου συνεντευξη συναντησα και ανθελληνα ο οποιος μου ειπε με βλοσυρο υφος " τωρα που φτασατε στον πατο ζητατε δουλεια στη χωρα μας ,ομως μεχρι τωρα ως εθνος δεν μας εχετε πεισει οτι ειστε ικανοι ,αρα γιατι να σας εμπιστευτουμε (δυστυχως οταν εισαι σε θεση αναγκης δυναται να τα ακουσεις κι αυτα απο τον υποψηφιο " εργοδοτη" σου)
Τελος ,θα πω πως μεσα σε ολο αυτο το απαισιοδοξο σκηνικο σιγουρα υπαρχουν και ευκαιριες, μοναχα που πρεπει να πεισεις τους εργοδοτες πως οσα διαμυνουν για τους ελληνες και την ανικανοτητα τους ,σου φαινονται απλα....ελληνικα(κατα το It's all Greek to me ).
Κι οπως η γλωσσα μας η Ελληνικη κατα γενικη ομολογια ειναι δυσκολη για να τη μαθουν οι αλλοδαποι ,ετσι κι εγω δυσκολα θα συνεχιζω να προσπαθω να την....ξεμαθω μπας και βρω δουλεια και ...παντεσπανι  ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:41:23 μμ »
@katkat ξέρω ότι είναι τολμηρή απάντηση, ειδικά προς έναν υποψήφιο εργοδότη, αλλά θα έλεγα σε αυτόν που δήλωσε ότι "ως έθνος δεν τους έχουμε πείσει" να διαβάσει ελληνική και ευρωπαϊκή ιστορία και θα διαπιστώσει που βασίζεται όλος ο νεώτερος και σύγχρονος παγκόσμιος πολιτισμός και για ποιους λόγους οι Έλληνες (από την ίδρυση του ΝΕ κράτους) δεν έχουν πείσει αν είναι ικανοί, αν και αυτό δεν ισχύει ειδικά εκτός συνόρων της χώρας, όπου οι Έλληνες διαπρέπουν. Χαρά στο κουράγιο σου μόνο που τα άκουσες!

Αν κάποιος ενδιαφέρεται πάντως πραγματικά για δουλειά στο εξωτερικό γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι οι ελληνικές κοινότητες του Καναδά και του Καμερούν ζητάν εκτός των άλλων και καθηγητές. Θα πρέπει κάποιος να απευθυνθεί είτε στις πρεσβείες είτε απευθείας στις ελληνικές κοινότητες.

Σχετικά με τεχνικές ειδικότητες (κυρίως απόφοιτοι πολυτεχνείου) μεγάλη ζήτηση στην Ολλανδία και στο Ντουμπάι.

Τέλος απαραίτητη προϋπόθεση, απ' όσο έχω καταλάβει, για αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό είναι απαραίτητο ένα βιογραφικό τύπου europass (εδώ η σελίδα με τη φόρμα: http://europass.oeek.gr/).

Συνάδελφοι, λυπάμαι που ερχόμαστε σε τέτοια θέση να συζητάμε το εξωτερικό, αλλά κατανοώ ότι για πολλούς η υπομονή και οι ελπίδες έχουν εξαντληθεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:44:01 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:57:35 μμ »
Να μην ξεχναμε και την ευγενικη κινηση καποιον Ελληνων να δημιουργησουν την  ιστοσελιδα www.hireagreek.com.
Εκει μπορει κανεις να αναζητησει (λιγες προς το παρον) και να ανεβασει αγγελιες αναζητησης εργασιας στο εξωτερικο.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Εργασία στο εξωτερικό
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 07:58:29 μμ »
Μερικές φορές οι ανακρίβειες που εκτοξεύονται από ορισμένους με ξαφνιάζουν.

Master στην αγγλια (2 full time) και master στις ΗΠΑ στη συνεχεια. Στις ΗΠΑ μπορει να δουλευεις στο πανεπιστημιο και να βγαζεις και τα εξοδα σου.
Phd ειναι μια καλυτερη λυση βεβαια αλλα θελει δουλεια.

Για να κάνεις δύο μάστερ στην Αγγλία χρειάζεσαι περίπου 18,000 λίρες μόνο σε δίδακτρα, και άλλα τόσα σε έξοδα διαβίωσης. Το τρίτο (!) μάστερ στην Αμερική θα στοιχίσει σε δίδακτρα περίπου 30,000 δολάρια. Το χαρτζιλίκι που παίρνεις ως Graduate Teaching Assistant δεν καλύπτει ούτε τα βιβλία που θα αγοράζεις, αν και συνήθως συμψηφίζεται με τα δίδακτρα. Ως GTA συνήθως προτιμώνται οι υποψήφιοι διδάκτορες, και όχι όσοι κάνουν Μάστερ, τόσο για να υπάρχει συνέχεια, όσο και γιατί η διδακτική προϋπηρεσία τους θα τους είναι πιο χρήσιμη όταν αναζητήσουν απασχόληση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Κρίνε μόνος σου αν συμφέρει ως επένδυση στο μέλλον σου.

Παράθεση
Αν δεν εισαι μετριοτητα θα εχεις δουλεια πριν την ολοκληρωση του διδακτορικου σιγουρα.
Ενδεχομένως να μην έχει γίνει κατανοητό ότι η ανώτατη εκπαίδευση στις ΗΠΑ διέρχεται τον τέταρτο συνεχή χρόνο κρίσης. Σε ορισμένα επιστημονικά πεδία υπάρχει ακόμη απορρόφηση (π.χ. Ισλαμικές Σπουδές, Ανατολικές Σπουδές, ορισμένοι τομείς εφαρμοσμένης φυσικής). Στις λοιπές περιπτώσεις,  μπορεί να βρεις θέση ως post-doc 1-2 χρόνια από την αποφοίτησή σου, εφ' όσον προέρχεσαι από τα λεγόμενα Research Intensive πανεπιστήμια. Αλλιώς, και αν είσαι τυχερός, ίσως βρεις θέσεις adjunct / visiting assistant professor (σα να λέμε ωρομίσθιος / αναπληρωτής) σε community colleges απομακρυσμένων ή ημιαγροτικών περιοχών, απ' όπου λίγο-λίγο θα ανελιχθείς δημοσιεύοντας. Ή να 'διδάσκεις' online σε ιδρύματα όπως το Univerity of Phoenix. Και για του λόγου το αληθές, διάβασε όποιο νήμα θέλεις στα φόρουμ αυτά. Ή ακόμη καλύτερα, δημιούργησε ένα νέο νήμα γράφοντας "Μου είπε ένας Έλληνας συνάδελφος πως όσοι δεν βρίσκετε δουλειά πριν τελειώσετε τη διατριβή σας είστε μετριότητες", και δες τις αντιδράσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.