*

Αποστολέας Θέμα: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης  (Αναγνώστηκε 10764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
why δεν χρειάζονται παραιτήσεις (αυτό ίσως θέλουν). Αγώνα συλλογικό (και ταυτόχρονο, χωρίς ασύμμετρες αρλούμπες) και συσπείρωση με άλλες κοινωνικές ομάδες.
Το κακό είναι ότι η συγκυβέρνηση φρόντισε (προσπαθεί τουλάχιστον) να διασπάσει μισθολογικά τον κλάδο σε "παλιούς" και "νέους", για να μην υπάρχει ενότητα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:56:51 μμ »
"Μάζεψα" λιγο τον τιτλο του θέματος.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα καλά είναι δυνατόν να ακούγονται απόψεις τύπου "έχει προσοντα να πάει στο εξωτερικό να δουλέψει" ή "κλαψουρίζει στην σύμβουλο";; ρε παιδιά συνέλθετε λιγάκι.
Όλοι θα έπρεπε να δημοσιεύσουμε την δική μας περίπτωση, νέοι και παλαιοί, με επιπλέον προσόντα και χωρίς, με οικογένεια ή όχι, διότι όλοι υφιστάμεθα πίεση, προσβολή, οικονομική & κοινωνική και τόσα άλλα. Η κοινωνία θα πρέπει να ακούσει και την δική μας πλευρά της ιστορίας. Και στη σύμβουλο πρέπει να τα πούμε, και στους γονείς, και στους άλλους συναδέλφους, και όχι απλά να τα πούμε αλλά να φωνάξουμε για το άδικο, όπου υπάρχει.
Νομίζετε πως είναι εύκολο να δουλέψεις σε άλλη χώρα, ε; Ως εκπαιδευτικός; Δεν πάτε καλά, διαβάστε και λίγο, δείτε τι συμβαίνει στην Ευρώπη. Και είναι σωστή η λύση να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι δηλαδή;

Όποιος γυρίζει μυρίζει, έλεγε η γιαγιά μου...       

και εγώ βλέπω πως οι εκπαιδευτικοί δυστυχώς παραμένουν ακίνητοι,  so sad... :(


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 04:22:58 μμ »
Μάλιστα...
Οι εκπαιδυετικοί χωρίζονται για ακόμα μία φορά σε στρατόπεδα: διορισμένοι-αδιόριστοι, με επιπλέον προσόντα-χωρίς επιπλέον προσόντα.....

Αντί να είμαστε όλοι ενωμένοι σαν μια γροθιά απέναντι σε αυτό το αίσχος που ζούμε, προσπαθούμε να βρούμε ποιός είναι καλύτερος και ποιος πιο "άξιος" να λέγεται δάσκαλος! Σαν τα αγοράκια που προβαίνουν σε ανάλογε μετρήσεις........

Ας κατεβάσουμε τότε όλοι το κεφάλι και ας λέμε "και πάλι καλά! Θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα!"....

Συγνώμη, αλλά εμένα αυτό με θυμώνει!!!!!!!!

Και ναι, είμαι διορισμένη. Και ναι έχω επιπλέον προσόντα. Και ναι έχω τόσα χρόνια υπηρεσίας ώστε να μην θίγομαι τόσο όσο άλλο, νεωτεροι, συνάδελφοι μου. Και ναι, έχω δουλέψει στο εξωτερικό και αν χρειαζόταν θα δούλευα και πάλι. Και ναι, έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και αν χρειαστεί θα το κάνω και πάλι. ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλω το κεφάλι κάτω και θα πω ευχαριστώ! Αντίθετα, θα προσπαθήσω (όπως μπορώ, και όπως κρίνω καλύτερα) ώστε όλοι οι συνάδελφοι μου, παλιοί και νέοι, να έχουν μια αξιοπρεπή διαβίωση για να μπορούν να κάνουν με αξιοπρεπή τρόπο τη δουελιά τους!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 04:56:02 μμ »
Αντίθετα, θα προσπαθήσω (όπως μπορώ, και όπως κρίνω καλύτερα) ώστε όλοι οι συνάδελφοι μου, παλιοί και νέοι, να έχουν μια αξιοπρεπή διαβίωση για να μπορούν να κάνουν με αξιοπρεπή τρόπο τη δουελιά τους!

πως ακριβώς θα προσπαθήσεις;

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η κοινωνία θα πρέπει να ακούσει και την δική μας πλευρά της ιστορίας. Και στη σύμβουλο πρέπει να τα πούμε, και στους γονείς, και στους άλλους συναδέλφους, και όχι απλά να τα πούμε αλλά να φωνάξουμε για το άδικο, όπου υπάρχει.


Δεν πα να ακούσει ότι θέλει η κοινωνία, τίποτε δεν θα γίνει. Μόνο αν πιεστούν αυτοί που έχουν την πιτα και το μαχαίρι , θα γίνει κάτι.

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα μου φαίνεται από αυτόν τον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 05:15:38 μμ »
Αντίθετα, θα προσπαθήσω (όπως μπορώ, και όπως κρίνω καλύτερα) ώστε όλοι οι συνάδελφοι μου, παλιοί και νέοι, να έχουν μια αξιοπρεπή διαβίωση για να μπορούν να κάνουν με αξιοπρεπή τρόπο τη δουελιά τους!

πως ακριβώς θα προσπαθήσεις;

Πάντως όχι με την ασύμμετρη απεργία που προτείνεις!!!!! Διαφωνώ κάθετα!!!!!!!!!!!!!! Δεν θα καταχραστώ το θέμα με το αν εξηγώ γιατί δεν συμφωνώ!

Το πώς θα προσπαθήσω και το τι θα κάνω εγώ προσωπικά, είναι τελείως δικό μου θέμα! Μπορεί να είναι μια παρόμοια επιστολή, μπορεί να είναι με το να γυρίσω από το εξωτερικό μόνο και μόνο για να παραστώ και να πάρω το λόγο στη ΓΣ, μπορεί να είναι με επιστολές όπου μπορώ, μπορεί να είναι πιάνοντας τον κάθε συνάδελφο και προσπαθώντας να τον ταρακουνήσω....1002 τρόποι υπάρχουν που μπορεί να ταιριάζουν σε μένα!!!!!

Και από τη μονάδα μπορεί να ξεκινήσει κάτι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:34:31 μμ »
Το πώς θα προσπαθήσω και το τι θα κάνω εγώ προσωπικά, είναι τελείως δικό μου θέμα!

Νομίζω έτσι ακριβώς σκέφτονται και οι ιδιώτες.
Εφόσον δεν θέλεις να μοιραστείς με εμάς τις ιδέες σου για τους τρόπους δράσης, θα πληρωθείς με το νόμισμα της ιδιωφέλειάς σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:49:22 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:32:50 μμ »
Το πώς θα προσπαθήσω και το τι θα κάνω εγώ προσωπικά, είναι τελείως δικό μου θέμα!

Νομίζω έτσι ακριβώς σκέφτονται και οι ιδιώτες.
Εφόσον δεν θέλεις να μοιραστείς με εμάς τις ιδέες σου για τους τρόπους δράσης, θα πληρωθείς με το νόμισμα της ιδιωφέλειάς σου.

OK......
Αν προβάλοντας με θεωρείς ότι νιώθεις εσύ καλύτερα.....

Επίσης, ξέρεις, όποιος διαφωνεί μαζί σου δεν είναι πάντα λάθος....Αν μάλιστα διαφωνούν πολλοί ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα....Φιλικά πάντα!!!!!!!

Όσο για το αν είμαι ιδιωφελής λη όχι...νομίζω ότι αν διαβάσει κανείς τι έγραψα παραπάνω μπορεί να βγάλει ένα συμπέρσμα...Και για να μην βάζω τους συναδέλφους σε κόπο ψάχνοντας το αντιγράφω:

"Και ναι, είμαι διορισμένη. Και ναι έχω επιπλέον προσόντα. Και ναι έχω τόσα χρόνια υπηρεσίας ώστε να μην θίγομαι τόσο όσο άλλο, νεωτεροι, συνάδελφοι μου. Και ναι, έχω δουλέψει στο εξωτερικό και αν χρειαζόταν θα δούλευα και πάλι. Και ναι, έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και αν χρειαστεί θα το κάνω και πάλι. ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλω το κεφάλι κάτω και θα πω ευχαριστώ! Αντίθετα, θα προσπαθήσω (όπως μπορώ, και όπως κρίνω καλύτερα) ώστε όλοι οι συνάδελφοι μου, παλιοί και νέοι, να έχουν μια αξιοπρεπή διαβίωση για να μπορούν να κάνουν με αξιοπρεπή τρόπο τη δουελιά τους!"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:35:31 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:36:12 μμ »
Το πώς θα προσπαθήσω και το τι θα κάνω εγώ προσωπικά, είναι τελείως δικό μου θέμα!

Νομίζω έτσι ακριβώς σκέφτονται και οι ιδιώτες.
Εφόσον δεν θέλεις να μοιραστείς με εμάς τις ιδέες σου για τους τρόπους δράσης, θα πληρωθείς με το νόμισμα της ιδιωφέλειάς σου.

OK......
Αν προβάλοντας με θεωρείς ότι νιώθεις εσύ καλύτερα.....

Επίσης, ξέρεις, όποιος διαφωνεί μαζί σου δεν είναι πάντα λάθος....Αν μάλιστα διαφωνούν πολλοί ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα....Φιλικά πάντα!!!!!!!

Δεν θεωρώ ότι σε προσβάλω, γιατί είσαι ανώνυμος.

Αν λοιπόν θές να κάνεις του κεφαλιού σου χωρίς να λες τι κάνεις, αντί να κάτσεις να συζητήσεις με τους άλλους, και να οργανώσουμε από κοινού τις δράσεις, τι άλλο είσαι εκτός από ιδιώτης;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:41:41 μμ »
Το πώς θα προσπαθήσω και το τι θα κάνω εγώ προσωπικά, είναι τελείως δικό μου θέμα!

Νομίζω έτσι ακριβώς σκέφτονται και οι ιδιώτες.
Εφόσον δεν θέλεις να μοιραστείς με εμάς τις ιδέες σου για τους τρόπους δράσης, θα πληρωθείς με το νόμισμα της ιδιωφέλειάς σου.

OK......
Αν προβάλοντας με θεωρείς ότι νιώθεις εσύ καλύτερα.....

Επίσης, ξέρεις, όποιος διαφωνεί μαζί σου δεν είναι πάντα λάθος....Αν μάλιστα διαφωνούν πολλοί ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα....Φιλικά πάντα!!!!!!!

Δεν θεωρώ ότι σε προσβάλω, γιατί είσαι ανώνυμος.

Αν λοιπόν θές να κάνεις του κεφαλιού σου χωρίς να λες τι κάνεις, αντί να κάτσεις να συζητήσεις με τους άλλους, και να οργανώσουμε από κοινού τις δράσεις, τι άλλο είσαι εκτός από ιδιώτης;


Αρχικά είμαι ανώνυμΗ!!!!!!!!

Το τι μπορώ να κάνω ή μάλλον μερικά από αυτπά που μπορώ να κάνω τα ανέφερα.....
και ξαναλέω, αν κάποιος διαφωνεί με τον τρόπο δράσης που προτείνεις εδω και καιρό και επιτι΄θεσαι σε όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου, δεν σημαίνει ότι αυτός που διαφωνεί είναι λάθος.....

όσο για τις δικές μου ρποτάσεις, από εδώ που βρίσκομαι, δυστυχώς, ούτε σε ΓΣ μπορώ να βρεθώ ούτε πουθενά. Οπότε άσε με εμένα να παίρνω τις λάθος αποφάσεις και να κάνω τις λάθος κινήσεις.....

Άλλωστε βολεμένη και ιδιώτης είμαι......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:49:30 μμ »
..ούτε σε ΓΣ μπορώ να βρεθώ ούτε πουθενά. Οπότε άσε με εμένα να παίρνω τις λάθος αποφάσεις και να κάνω τις λάθος κινήσεις.....

φυσικά και μπορείς, υπάρχουν ελμε εξωτερικού.
επίσης δεν έχουμε ακριβώς ανάγκη την παρουσία σου στις ΓΣ, την ψήφο σου έχουμε, οπότε πρέπει, σαν κοινή δράση, να απαιτήσουμε επιστολική ψήφο στις ΓΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:53:19 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:55:53 μμ »
..ούτε σε ΓΣ μπορώ να βρεθώ ούτε πουθενά. Οπότε άσε με εμένα να παίρνω τις λάθος αποφάσεις και να κάνω τις λάθος κινήσεις.....

φυσικά και μπορείς, υπάρχουν ελμε εξωτερικού.
επίσης δεν έχουμε ακριβώς ανάγκη την παρουσία σου στις ΓΣ, την ψήφο σου έχουμε, οπότε πρέπει, σαν κοινή δράση, να απαιτήσουμε επιστολική ψήφο στις ΓΣ.


ΕΛΜΕ μπορεί να υπάρχουν στο εξωτερικό, εγώ όμως είμαι στην πρωτοβάθμια...

Επίσης δεν θεωρώ καθόλου δημοκρατικό απλά να στείλω μια ψήφο, χωρίς να είμαι σε ΓΣ και χωρίς να εκφράσω τη γνώμη μου ή να ακούσω τι έχουν να πούν οι άλλοι.....

Θα μείνω δηλαδή σε αυτό που λέει ο Α, χωρίς να ακούσω τι λέει και ο Β; Αν είναι έτσι, ας μην κράζουμε τους βουλευτ΄πες που ψήισαν το μνημόνιο χωρίς να το διαβάσουν.......Την ψήφο τους ήθελαν και εκεί, όχι τη γνώμη τους......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 09:00:17 μμ »
ΕΛΜΕ μπορεί να υπάρχουν στο εξωτερικό, εγώ όμως είμαι στην πρωτοβάθμια...

Από όσο ξέρω, για εσάς η μόνη ελπίδα για να ξεκινήσει η απεργία, είναι να στραβοκοιμηθεί το ΔΣ της ΔΟΕ.
Τουλάχιστον στην Βθμια, υπάρχει κάποιο παραθυράκι στο καταστατικό μας να πατήσουμε.

Άμα είσαι στην πρωτοβάθμια συλλυπητήρια. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε άλλο, αφού δεν είμαστε στον ίδιο κλάδο.
Φτιάξτε πρώτα ένα καταστατικό της προκοπής εκεί στην Αθμια, και τα ξαναλέμε.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161426
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.