*

Ψηφοφορία

Το ασεπ γίνεται η αφορμή για να:

βρω καινούργιο/-α σύντροφο
4 (18.2%)
να χωρίσω το/τη σύντροφό μου
2 (9.1%)
να αναθερμάνω τη σχέση μου
2 (9.1%)
να κάνω παιδί
2 (9.1%)
να μην κάνω σχέση
5 (22.7%)
να εξελιχθώ επιστημονικά (μεταπτυχ.-διδακτορ.)
7 (31.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 22

Αποστολέας Θέμα: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ  (Αναγνώστηκε 6742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« στις: Αύγουστος 03, 2007, 01:28:40 πμ »
Αλλάζει τη ζωή μας το ασεπ; Αν ναι, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, άσχετα αν είμαστε διοριστέοι ή μη (αν και θα είχε ενδιαφέρον μία τέτοια διαφοροποίηση) :D >:( :( 8) ??? :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:17 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2007, 06:08:35 πμ »
Από τη μία δε θα αλλάξουν και πολλά, αφού και προ ΑΣΕΠ σε αναζήτηση συντρόφου ήμουνα (είναι η εποχή που ζευγαρώνω).

Από την άλλη όμως, είναι το λογικό επόμενο βήμα, τώρα που τακτοποιήθηκα επαγγελματικά...

Αυτά πάνω-κάτω θα έλεγε ο παππούς μου.

Τελοσπάντων, αυτό ψήφισα, αν και μέχρι στιγμής είμαι πολύ χαλαρός και σκέφτομαι μόνο το που θα πάω...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2007, 09:28:52 πμ »
Καταρχήν, δεν πιστεύω ότι θα εξελιχθώ επαγγελματικά. Το άγχος και την προσπάθεια που έδειχνα στο φροντιστήριο, δε σκοπεύω να τα δαπανήσω πια στο δημόσιο. Διαβάζοντας τόσα χρονια για τον ΑΣΕΠ δε νομίζω πια ότι έμεινε να μάθω τίποτε άλλο. Είμαι σε θέση να πω ότι όσον αφορά το σχολείο (με εξαίρεση τα λατινικά, που δεν έχω ασχοληθεί μετά το Πανεπιστήμιο, δηλαδή πριν 17 χρόνια)δεν υπάρχει τίποτε που να μην το έχω διαβάσει και να μην το ξέρω. (είδες ο ΑΣΕΠ; κανει και καλό τελικά! μακριά από μένα! φτου! φτου!). Γι' αυτο τώρα είναι μια καλή ευκαιρία να αναθερμάνω τη σχέση με τον άνδρα μου και με τα παιδιά μου.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:04:37 πμ »
Syllas, νομίζω ότι όντως θα έπρεπε να κάνεις μία διαφοροποίηση σε διοριστέους και μη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:17 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:26:59 πμ »
ΠΕ 02 - Μπρος γκρεμός και πίσω ΑΣΕΠ
rica, άπαιχτο!!!Μπράβο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2007, 03:23:01 μμ »
Syllas, νομίζω ότι όντως θα έπρεπε να κάνεις μία διαφοροποίηση σε διοριστέους και μη...
Δεν ξέρω πως να κάνω τη διαφοροποίηση. Απλά καλό είναι να φαίνονται όλα μαζί, να μην είναι διαφορετικές ψηφοφορίες. Νομίζω ότι η επιστημονική εξέλιξη πχ θα αφορά μόνο τους μη διοριστέους (όπως φαίνεται και από αυτά που λέει η pariel), δηλαδή σαν αύξηση των μορίων και των προσόντων στο κυνήγι της επιτυχίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2007, 03:29:32 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:19:22 μμ »
Να γράψω και εγώ την άποψή μου. Το "μπρος γκρεμός και πίσω Ασέπ" της φίλης ricas, όσο βαρύ και αν ακούγεται,είναι πραγματικότητα για όσους το παλεύουν εδώ και χρόνια και δεν καταφέρνουν να διοριστούν. Από την άλλη νομίζω πως ο Ασέπ έχει γίνει εμμονή για πολλούς από εμάς και εφόσον δεν έχεις άλλες διεξόδους και κυρίως δεν έχεις λύσει το επαγγελματικό και οικονομικό ζήτημα. Εμένα προσωπικά με κυνηγά εδώ και χρόνια αυτό το ασεποειδές και ορίζει τη ζωή μου. Είναι λόθος μου βέβαια, αλλά έχει καταφέρει να επικρατήσει. Και αν συναντήσει ευαίσθητα άτομα, το τέρας έρχεται και κολλάει πάνω τους και τους τρώει κάθε δύο χρόνια την ψυχή τους. Το θέμα είναι να πάρεις την απόφαση να απαλλαχτείς μια και καλή από αυτό. Το καλύτερο είναι όταν το νικήσεις (η εκδίκηση είναι πολύ γλυκιά) ή όταν αποσυρθείς με το κεφάλι ψηλά και το περιφρονήσεις. Αλλά η εκδίκηση δε σε αφήνει να παρατήσεις τα όπλα.
Από την άλλη πλευρά σίγουρα με βοήθησε να μάθω περισσότερα, να αναζητήσω, να αναμετρηθώ με τις δυνάμεις μου και να κάνω και γνωριμίες. Το φόρουμ είναι η τρανή απόδειξη. Αυτή είναι η θετική πλευρά. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει να μη μας τρώει άλλο την ψυχή και να μας δίνει διεξόδους είτε πετύχουμε είτε αποτύχουμε.
Πρέπει να αλλάξει αυτός ο παράλογος διαγωνισμός και στο χέρι μας είναι να το πετύχουμε.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2007, 10:38:16 μμ »
Aς πω κι εγώ την δική μου άποψη.
Ο Ασεπ δεν με επηρέασε ποτέ,αν εξαιρέσεις τώρα που μου έδωσε πολύ μεγάλη χαρά!!!
Είναι σε όλους γνωστό πως εμείς οι ΠΕ03 πάμε να δώσουμε τελείως χύμα στο κύμα και ό,τι κάτσει.
Καθαρός τζόγος δηλαδή.(τουλάχιστον εμείς οι μεγαλύτεροι που κατέχουμε το γνωστικό από φροντιστήρια και ιδιαίτερα)Ήταν η τρίτη και τυχερή μου φορά λοιπόν.
Ψηφίζω αναζήτηση συντρόφου,αφού πάμε όπου πάμε,γιατί αν κάτσει τώρα που φεύγω,άστα να πάνε ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 05, 2007, 02:10:37 πμ »
Καλημέρα σας!

Είμαι παλιό Ασεποειδές (διορίστηκα το 2005) αλλά αμετανόητο!!!Εργάστηκα και σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα και σε εταιρείες και σε πολλά άλλα ΑΛΛΑ το σχολείο είναι ο ζωτικός μου χώρος.Άξιζε η προσπάθεια και τα ξενύχτια, άξιζε που συρρίκνωνα τη δουλειά μου στην εταιρεία για να διαβάζω στο p.c.τα βιβλία του καθηγητή,άξιζε που τα παιδιά μου σε μικρή ηλικία με έβλεπαν να διαβάζω ακόμη και στην κουζίνα μαγειρεύοντας και πολλά άλλα που πέρασα άξιζαν όταν το βράδυ της 28ης Ιουλίου 2005 είδα το όνομά μου στην πρώτη φουρνιά διοριστέων!Πρώτη φορά στη ζωή μου κόπηκε η φωνή από τη συγκίνηση!
Τώρα ετοιμάζομαι για εξετάσεις για μεταπτυχιακό στη Διδακτική και θεωρώ πως επαγγελματικά έχω βρει το νόημα της ζωής. Αξίζει να θυσιάσετε πράγματα...αν το βράδυ ονειρεύεστε πως κάνετε μάθημα σε τάξη σχολείου... :)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 05, 2007, 11:51:47 πμ »
Μια φορά πριν πολλά χρόνια, έτυχε να είμαι δίπλα σε μια φίλη δημοσιογράφο που έκανε εξωτερικό ρεπορτάζ κι έπαιρνε συνέντευξη από κάποιον που μόλις είχε κερδίσει πάρα πολλά εκατομμύρια (τότε) στο ΛΟΤΤΟ. Του έκανε λοιπόν την εξής πρώτη αφελή και συνήθης ερώτηση που κάνουν όλοι οι δημοσιογράφοι σε αυτές τις περιπτώσεις: «Πως αισθάνεστε τώρα που κερδίσατε τόσα πολλά λεφτά;»
Τύφλα ο τύπος από τα ουίσκι που είχε κατεβάσει της απαντά: «Τι με ρωτάς τώρα κοπέλα μου εσύ δηλαδή, πως θα αισθανόσουν με τόσα χρήματα?»
Απτόητη εκείνη συνεχίζει στη δεύτερη ερώτηση και του λέει: « Θα αλλάξει τώρα η ζωή σας; Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνετε;»
Της απαντά αυτός: «Θα παντρευτώ και θα εξαφανιστώ για να μη μου ζητάνε δανεικά οι συγγενείς και οι γνωστοί»
Εμείς μετά το ΑΣΕΠ πάντως σε καμιά περίπτωση δεν συγκρινόμαστε με τον παραπάνω τύπο. ;D

Οι διοριστέοι μετά το ΑΣΕΠ οικονομικά μάλλον θα στριμωχτούμε στην αρχή, ίσως να αναζητήσουμε  πήγες δανεικών  και ίσως  θα εξαφανιστούμε από τους γνωστούς μας λόγω απόστασης στα μέρη που θα μας στείλουν. Δεν ξέρω αν θα βρούμε ταίρι, θα χωρίσουμε ή θα κάνουμε παιδί, πράγματα άλλωστε που λίγο ως πολύ θα κάναμε και χωρίς ΑΣΕΠ.
Αυτό όμως που σίγουρα αισθάνομαι ότι  μου συμβαίνει μετά το ΑΣΕΠ είναι ότι η ζωή μου διαφοροποιείται.  Αισθάνομαι, όπως οι περισσότεροι, ότι έχω μπροστά μου πια μια επαγγελματική αποκατάσταση και σταθερότητα με ότι συνεπάγεται αυτό. Έχω ένα μικρό άγχος για το «καινούργιο» με το όποιο θα βρεθώ αντιμέτωπη, που θα είναι είτε ο χώρος δουλειάς, ο τόπος, οι άνθρωποι και οι συνήθειες του.  Όσο όμως με αγχώνει αυτό το «καινούργιο» άλλο τόσο και με γοητεύει η ιδέα ότι θα βρεθώ σε μια τάξη με παιδιά και επιτέλους θα δεν θα είμαι υποχρεωμένη να μιλώ και να πράττω για άσχετα πράγματα  από αυτά που με ενδιαφέρουν.
Νομίζω λοιπόν, πως μετά ΑΣΕΠ αυτό που διαφοροποιείται στη ζωή μου είναι ότι μπορώ να προσδοκώ  ξανά, έστω και αν αποδειχθεί σε μεγάλο βαθμό μια αυταπάτη, «στη γοητεία» του να κάνεις πράγματα που θέλεις ή τουλάχιστον νομίζεις ότι θέλεις. Όσο κι αν το εκπαιδευτικό σύστημα και μέρος από τα στελέχη του σε αυτή τη χώρα κάθε άλλο παρά γοητευτικά είναι, πιστεύω πως άνοιξε μια μικρή χαραμάδα για να τρυπώσει η γοητεία στην επαγγελματική μου ζωή.
Και που ξέρετε  ενός καλού μύρια έπονται….. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2007, 11:53:51 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2007, 02:56:21 μμ »
Πάντως κάποιοι φίλοι πρώην φροντιστηριάδες που πλέον είναι στο δημόσιο μου είπαν ότι ξενέρωσαν από το χαμηλό εώς ανύπαρκτο ενδιαφέρον των παιδιών στα σχολεία.

Προσωπικά με ενθουσιάζει το challenge, αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι και για τα χειρότερα...

Τα επόμενα 2-3 χρόνια πιστεύω ότι θα περάσω πολύ καλά. Μπορεί με κάποιες δυσκολίες, αλλά είναι από τις φορές που είμαι αισιόδοξος.
Με το που θα γυρίσω Αθήνα, θα αρχίσει πάλι το νυχτοκάματο του τρόμου 3-10...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2007, 03:05:15 μμ »
Στην Αθήνα Siobaras θα δουλεύεις και ως ταξιτζής ή ως νυχτοφύλακας? ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2007, 09:44:30 μμ »
Χα χα mat!!!Mάλλον ο Siobaras εννοεί τα ιδιαίτερα.
Προσωπικά όταν επιστρέψω σπίτι,ίσως κάνω κανένα δύο ιδιαίτερα επιλεκτικά.Και λέω ίσως γιατί τόσα χρόνια μ'εφαγε το νυχτοκάματο του τρόμου.Βαρέθηκα να βγαίνω για βόλτα στις 12.30 και 1 τη νύχτα και να γυρνάω μετά την ανατολή του ήλιου!!!
Βέβαια μερικά πράγματα δεν κόβονται,αλλά τουλάχιστον θα έχω τη χαρά να βγαίνω και νωρίτερα.
Όσο για το ενδιαφέρον των παιδιών,στο χέρι μας είναι να το κεντρίσουμε.Αν δεν θέλουν κάποιοι,τουλάχιστον θέλω να ελπίζω πως θα κάνουμε αξιοπρεπώς το μάθημά μας.Εξάλλου και στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα δεν έδειχναν όλοι το τρελλό ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'τα ασεποειδη' και οι 'άνθρωποι' μετά το ασεπ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2007, 10:38:06 μμ »
Χα χα mat!!!Mάλλον ο Siobaras εννοεί τα ιδιαίτερα.
Είδες για να είμαι άσχετη ή για να το τοποθετήσω αλλιώς, για να ανήκω σε ένα κλάδο που τα ιδιαίτερα δεν έχουν πλέον ζήτηση :-\.
Πάντως παιδιά έχω φίλη μαθηματικό που όταν πρωτοδιορίστηκε στα Φηρά για να βγάζει τα προς το ζην δούλευε πράγματι νυχτοκάματο:  σερβιτόρα. Της είχε έρθει ο ουρανός σφοντύλι με το μισθό του καθηγητή, καθώς ήταν μαθημένη με πολλά χρήματα τα οποία έβγαζε δουλεύοντας σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα αλλά, τα ξόδευε όλα και έτσι δεν είχε κρατήσει «καβάντζα». Δεν είχε και την οικογένεια πίσω για να μπορεί να την βοηθήσει και ....
"Ηθικό δίδαγμα": πάντα και παντού υπάρχει τρόπος να βγάλεις έξτρα χρήματα για να καλύψεις τις ανάγκες σου ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2007, 10:40:15 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.