*

Ψηφοφορία

Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου?"

Ναι
52 (34.4%)
Οχι
99 (65.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 150

Αποστολέας Θέμα: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";  (Αναγνώστηκε 40216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 11:00:44 μμ »
Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει!Εγώ απλά έγραψα τι θα κάνω εγώ και μόνο εγώ.Ο καθένας για τους δικούς του λόγους πράττει όπως επιθυμεί.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:34:22 πμ »
Έτσι είναι τα πράγματα!Εννοείται!Οι περισσότεροι από εμάς (ενν. νηπιαγωγούς) με παιδιά έτσι έχουμε καταντήσει να ζούμε!Σαν χωρισμένοι, με παιδιά που πάνε ταξιδάκια συνέχεια σαν βαλίτσες!Βάλτε στο λογαριασμό κ μια μαμά ή πεθερά που θα κουβαλάς μαζί σου για να στα προσέχει αν είναι μικρά. Ενοίκια κλπ!Κλασσικά κάθε χρόνο....οι μετακινήσεις μέσα στο άγχος κ στην κούραση!Έχουμε πολλά κοινά παιδιά....Αλλά εγώ λέω να γίνουμε λίγο αισιόδοξοι, να βρούμε κ μια εναλλακτική πρόταση δουλειάς κοντά στο σπίτι μας κ να σταματήσουμε να βλέπουμε ειδήσεις!(χαχα)Μα πραγματικά τους τελευταίους μήνες όλο οι ίδιες λεζάντες δεν παίζουν?"Κρίσιμα 24ωρα για τη χώρα, Κρίσιμα 48ωρα για τη χώρα"Και όλα μένουν τα ίδια κ χειρότερα!Δεν είμαστε ανόητοι!Έλεος πια!Υγεία παιδιά κ να μην διαλυθούμε ψυχολογικά!Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ κ βγάζουμε κ τα εσώψυχά μας!

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:10:28 πμ »
Θα συμφωνήσω με την άποψη των περισσότερων, ότι αν δεν έχεις υποχρεώσεις (όπως εγώ) και δεν έχεις και εναλλακτικές (όπως εγώ πάλι), το ερώτημα για το κουτάκι είναι καθαρά ρητορικό. Και δεν νιώθω ότι "υπηρετώ το σύστημα" (όπως αναφέρει κάποιος) αλλά μεριμνώ για την ψυχική μου υγεία, γιατί έχει μεγάλη διαφορά στα 30 σου να δουλεύεις, ακόμη και με επαχθείς ουσιαστικά όρους, από το να κάθεσαι όλη μέρα σπίτι και να ψάχνεις τελείως μάταια για δουλειά, και μάλιστα στην πρωτεύουσα, που υποτίθεται ότι οι δουλειές είναι πιο εύκολες. Συνεπώς όσοι έχουν ψευδαισθήσεις ότι δεν θα δηλώσουν το κουτάκι, προσδοκώντας ότι θα βρουν κάποια άλλη δουλειά κοντά στον τόπο διαμονής τους, καλύτερα να αναθεωρήσουν. Μακάρι να κάνω εγώ λάθος...

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 01, 2012, 12:44:48 μμ »
με δεδομένο ότι θα πάρει λίγους αναπληρωτές, οι αποδοχές τους βαίνουν ελαττούμενες, και αρκετοί έχουν οικογενειακές και όχι μόνο υποχρεώσεις, άρα πολύ δεν θα βάλουν ,ναι στο οπουδήποτε αλλόυ΄΄ σίγουρα όσοι έστω λίγοι το συμπληρώσουν, θα ευνοηθούν. Θα δούμε εφέτος πολλοί να παρακάμπτονται και σειρές του τύπου, 34, 35,  36, 48, 52,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:04:06 μμ »
Ακόμα και αν βάλω κουτάκι, με συμφέρει να φεύγω τον Φεβρουάριο και αν φεύγω τότε; Τι θα κάνω μέχρι τότε; Προσωπικά, μπορεί να βάλω το κουτάκι, όμως δεν πρόκειται να με ξαναπροσλάβουν, παρόλο που μέχρι πέρισυ εργαζόμουν.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 05, 2012, 12:35:13 πμ »
εγώ με πρώτη επιλογή Ηράκλειο είναι περιττό νομίζω να βάλω το κουτάκι
Θεσσαλονίκη δεν πιάνω με τίποτα οπότε αν θέλω να δουλέψω θα πρέπει να ξενιτευτώ για ακόμα μια χρονιά..
περιμένω όμως να δω τις νέες μειώσεις για να πάρω τις αποφάσεις μου.σιγά μην μείνει ο μισθός του αναπληρωτή στα 850
επίσης πιστεύω πως φέτος θα κάνουμε νωρίς νωρίς δηλώσεις.για να ακολουθήσουν οι μειώσεις

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 05, 2012, 07:31:24 μμ »
Γιατι ολα αυτα μου φαινονται λειψα απο αιτιολογηση και συνεπως το κουτακι θα ξανα-μαρκαριστει?
4 επισημανσεις-αποριες:
1ον.Τι αλλο μπορουμε να κανουμε? πως θα ζήσουμε? Η ανεργια μεγαλωνει.
2ον, η προσωπικη ικανοποιηση, πολυ σημαντικος λογος κι ας μην ακουγεται συχνα.
3ον, δεν ειναι μονο το οικονομικο, ειναι και τα μόρια  ;)
4ον. μιλαμε ακομα για επόμενη φαση (και εχουμε Απριλιο), αυτο πως δενει με το "δε ξαναβαζω το κουτακι"?

Συνεπως, πιστευω πως πολλοι θα ξαναβαλουν την επιλογη αυτη, και πολυ καλα θα κανουν.Αυτοι που δεν θα το δηλωσουν σιγουρα εχουν καποια εναλλακτική λύση ή αλλες προτεραιότητες.
Συνθετο λοιπον, περα απο το οικονομικο.Ειναι και ψυχολογικο, ειναι και κοινωνικο.
Ειμαι λαθος? (απλως, προσπαθω να καταλαβω....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 05, 2012, 07:41:02 μμ »
Πολύ δίκιο έχεις!
Αλλά πραγματικά βρε παιδιά κάπου κουράζεσαι!Εγώ δηλαδή για παράδειγμα δεν το βάζω το κουτάκι εδώ κ 2 χρόνια. Και την επόμενη φορά δεν θα βάλω πολλές επιλογές καν!(εκτός αν γκρεμιστεί κανένας φούρνος!!!!)Κουράστηκα ψυχολογικά!Κ κουράζω κ τους γύρω μου!Προτεραιότητα το μεγάλωμα των μικρών μου κ θα κάνω λίγη οικονομία του χρόνου για να μπορέσουμε να τα βγάλουμε πέρα με έναν μισθό!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 05, 2012, 07:47:33 μμ »
Αν δεν υπαρχουν υποχρεωσεις ας μπει το κουτακι ,με δυο παιδια στα μακρια βγαινει με 850;Και αν παραμεινει τοσο!!!!Ποιος να σε στηριξει ,ο χαμηλοσυνταξιουχος μπαμπας ή ο συζυγος που δυσκολευεται οικονομικα πολυ;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 05, 2012, 09:07:35 μμ »
Η ουσία είναι ότι μετά την πρώτη κρυάδα από τους μειωμένους μισθούς και την οργή που ακολούθησε, αρχίζουμε όλοι να το συνηθίζουμε και αυτό και να το θεωρούμε πια δεδομένο. Άρα αυτοί που έβαζαν ώς τώρα το κουτάκι, θα το ξαναβάλουν και με τα νέα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 05, 2012, 09:16:37 μμ »
Αρα, Green πιστευεις και συ, όπως ειπα παραπανω, πως δεν ειναι κυριο προβλημα το οικονομικο, δηλαδή αυτο που  λειτουργει καταλυτικά στην αποφαση μας να βαλουμε ή οχι το κουτακι. Υπαρχουν και αλλοι σημαντικοι παραγοντες. Εγω εξακολουθω να πρεσβευω πως ειναι κυριότατα ψυχολογικο ( ικανοποίησης, δικαιωσης, εργασιας, αγάπης για τη δουλεια αυτή,κλπ.....αλλά και αυξησης μορίων (θεμιτοτατο αυτο).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2012, 09:18:23 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 05, 2012, 09:24:15 μμ »
Τα πάντα είναι θέμα εναλλακτικών. Από τη στιγμή που η εναλλακτική είναι δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με 500-600 ευρώ πλέον, και ΑΝ τη βρεις και αυτή, και σε οικονομικό επίπεδο ένας μισθός αναπληρωτή των 900 ευρώ δεν θεωρείται πια χαμηλός μισθός. Αν βέβαια κάποιος βρει δουλειά στο σπίτι του με περισσότερα χρήματα, ok.
Φυσικά όμως και ο ψυχολογικός παράγοντας είναι σημαντικός. Άλλο το να δηλώνεις "καθηγητής" και ότι "κάνω αυτό που σπούδασα" και άλλο μία οποιαδήποτε άλλη δουλειά απλά για την επιβίωση. Το πρόβλημα ξεκινά όταν πια η δουλειά του αναπληρωτή δεν σου εξασφαλίζει καν την επιβιώση, όπως στους συναδέλφους με οικογενειακές υποχρεώσεις πίσω, ή αν ο μισθός μειωθεί ακόμα περισσότερο ενώ δεν συμβεί το ίδιο με το κόστος ζωής.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:14:20 μμ »
Το πρόβλημα ξεκινά όταν πια η δουλειά του αναπληρωτή δεν σου εξασφαλίζει καν την επιβιώση, όπως στους συναδέλφους με οικογενειακές υποχρεώσεις πίσω, ή αν ο μισθός μειωθεί ακόμα περισσότερο ενώ δεν συμβεί το ίδιο με το κόστος ζωής.
Aκριβως ετσι Green,υπαρχει αυτη η διαφοροποιηση.Και ξερεις ποιο ειναι το πιο λυπηρο,οτι παλι θα προηγηθουν
οι αιτησεις και μετα οι πιθανες οικονομικες αλλαγες οπως πχ τιμη βενζινης,περαιτερω μειωσεις....το'χουμε ξαναδει το εργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2012, 10:18:48 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:17:47 μμ »
δεν χρειάζεται να το αναλύουμε και να το φιλοσοφούμε τόσο πολύ ρε παιδιά
όποιος μπορεί θα πάει στα κορφοβούνια αρκεί να μην κλαίγεται μετά.το τι παίζεται πλέον με τους μισθούς βγάζει μάτι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.