*

Ψηφοφορία

Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου?"

Ναι
52 (34.4%)
Οχι
99 (65.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 150

Αποστολέας Θέμα: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";  (Αναγνώστηκε 40026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:14:41 μμ »
Θα πεινανε στο σπιτι τους τζαμπα αντι να πεινανε στου διαολου τη μανα και να το πληρωνουνε κι απο πανω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:21:44 μμ »
Δεν έχω βάλει ποτέ το κουτάκι μέχρι τώρα και φυσικά δεν πρόκειται να το κάνω. Μέχρι τώρα δεν το έβαζα γιατί είχα υποχρεώσεις που μου απαγόρευαν τις μακρινές μετακινήσεις. Τώρα δεν θα το βάλω διότι δεν θα βγαίνω με 850. Να σημειώσω ότι δεν είμαι αναπληρώτρια από χόμπι, ούτε έχω άλλο εισόδημα ή άλλη εργασία. Προτιμώ να προαληφθώ μερικές φάσεις αργότερα από το να προσληφθώ κάπου πολύ μακριά. Κι αν τελοσπάντων γίνουν τόσες περικοπές που δεν θα προσληφθώ καθόλου, θα ψάξω για άλλη δουλειά (όποια να'ναι). Το σκεπτικό μου είναι απλό..από τα 850 για ενοίκιο, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα θες τουλάχιστον 400-450. Ακόμα κι αν δεν μετακινείσαι από και προς την οικογένειά σου για να φας και να "ζήσεις" θα έχεις 400 ευρώ περίπου. Οπότε αν βρω άλλη δουλειά με 400 ή 500 ευρώ(που αναφέρει ο green)και είμαι στο σπίτι μου είμαι καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:23:42 μμ »
Όλοι θα βάλουν και το κουτάκι, ειδικά αφού από του χρόνου θα μειωθούν οι προσλήψεις. Όταν η εναλλακτική είναι δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με 400 ευρώ , όλοι θα πηγαίνουν παντού για τα 850.

συμφωνώ μαζί σου!!!!!!!!!!γιατί θα λέμε απ΄τ΄ολότελα καλή και η Παναγιώτενα ;) ;)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:25:03 μμ »
Νομιζω πως οσοι τρωνε ψωμι απο αυτη τη δουλεια-δηλ.ειναι το βασικο τους επαγγελμα τα τελευταια χρονια-ξερουν πολυ καλα τι θα κανουν.Δεν εχω ακουσει ουτε εναν συναδελφο να υποστηριζει οτι θα βαλει κουτακι μετα τις προσφατες εξελιξεις,εκτος κι αν καποιος εχει την αναπληρωση για να αλλαζει τον αερα του κι οχι για να συντηρειται.Και βασικα με ενοχλει πολυ που παρουσιαζονται πολλες φορες εδω μεσα οι αναπληρωτες ως εργαζομενοι β κατηγοριας που τρεχουν παντου η ειναι ικανοι να κανουν τα παντα για πενταροδεκαρες.Εγω που συναναστρεφομαι τα τελευταια 4 χρονια με αναπληρωτες εχω τελειως αντιθετη αποψη.
Mα ειδικά αυτοί που τρώνε ψωμί από την αναπλήρωση, αν δεν βάλουν το κουτάκι και δεν τους πάρουν πουθενά τελικά, τι θα ακριβώς θα τρώνε;

Συγνωμη πιστευεις οτι υπαρχει ειδικοτητα στην οποια δεν θα βρουν ατομα να στειλουν; Δεν ειναι και πολυ σοβαρα αυτα τα πραγματα.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:33:57 μμ »
Όλοι θα βάλουν και το κουτάκι, ειδικά αφού από του χρόνου θα μειωθούν οι προσλήψεις. Όταν η εναλλακτική είναι δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με 400 ευρώ , όλοι θα πηγαίνουν παντού για τα 850.

συμφωνώ μαζί σου!!!!!!!!!!γιατί θα λέμε απ΄τ΄ολότελα καλή και η Παναγιώτενα ;) ;)
Το χω ξαναγραψει, οσοι δεν εχουν υποχρεωσεις (γαμους παιδια) και οι γονεις τους εχουν ακομη ωστε να βοηθουν μαλλον θα βαλουν το κουτακι (οι πιο νεοι δηλαδη). Οι υπολοιποι που ειναι και η πλειοψηφια αυτων που ειναι ηδη αναπληρωτες δε θα το βαλουν φυσικα στη συντριπτικη πλειοψηφια. Οσο για περσι οι αιτησεις εγιναν με μισθο 1180 στη χειροτερη. Φετος θα γινουν οι αιτησεις με μισθο περιπου 820 με εντονα πτωτικη ταση! Προσεξτε υπαρχει και η ομαδα αυτων που ειναι αρκετα χαμηλα στον πινακα που ειναι σχεδον σιγουρο πως δε θα τους καλεσουν οποτε το βαζουν αλλα δεν υπολογιζονται αυτοι... Αλλωστε υπαρχουν και 30 επιλογες που μπορεις να καλυψεις ενα μεγαλο μερος της Ελλαδος ειδικα αν δεις και τις περιοχες που βγαζουν αρκετα κενα ωστε να μην ξοδεψεις ασκοπα περιοχη, π.χ. Γ Πειραια που ειναι μονο 2 σχολεια. Για ενα απο Αθηνα δεν ειναι το ιδιο να παει Λαμια και Πατμο (τυχαια ανεφερα τις δυο περιοχες). Και στη Λαμια θα μπεις οικονομικα μεσα αλλα στην Πατμο σχεδον θα διαλυσεις την οικογενεια σου (αν εχεις)...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:35:58 μμ »
Κατηγορηματικά όχι!Δεν θα ξαναβάλω κουτάκι ούτε για να με καλέσουν ως ΑΜΩ ούτε ως ΑΚΩ είτε ως δασκάλα είτε ως καθηγήτρια γερμανικών!Θα βάζω μόνο την περιοχή και τον νομό που θα έχει πάρει μετάθεση ο άντρας μου. Βαρέθηκα να τρέχω όπου με στέλνουν μακριά από τον άντρα μου και έχοντας και δυο παιδιά που δεν επέλεξαν να μεγαλώνουν επίσης μακριά του.Τι στο καλό και να μην με πάρουν μια δουλίτσα έστω και ως καθαρίστρια ευελπιστώ να βρω. Αλλά και άνεργη στην τελική να μείνω θα είμαι πλέον με την οικογένειά μου.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 06:52:10 μμ »
Προφανώς συνάδελφοι ανήκετε όλοι σε ειδικότητες που έχετε την πολυτέλεια να προσλαμβάνεστε στο σπίτι σας ως τώρα. Υπάρχουν και ειδικότητες που εκ των πραγμάτων θα πάνε μακριά αν θέλουν να δουλέψουν, όπως αυτό έκαναν τόσα χρόνια. Όσο για το "καλύτερα άνεργος", εύκολα το λες, αλλά δύσκολα το βιώνεις. Αυτά έλεγα και εγώ πέρσι...

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 07:46:01 μμ »
Εγω συναδελφοι δεν εβαλα το κουτακι ομως βρεθηκα στην τελευταια επιπολαιη επιλογη μουμε μισθο 600 μειον.Επισης εχω χωρισει τα παιδια  ψυχολογικα ειμαι ρακος και δε βγαινω.3 νομούς στο εξης.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:23:59 μμ »
Θεωρώ ότι αυτοί που έχουν οικογένεια και η/ο σύζυγος  εργάζεται , δε  θα  βάλουν  το  κουτάκι , γιατί με τα σημερινά δεδομένα δύσκολα θα χωρίσουν την οικογένεια με μηδενικό όφελος  επαγγελματικά (βλέπε μόρια)  και  οικονομικά. Με 850 ευρώ (αν είναι και τόσα) νοικιάζοντας σπίτι συν τις μετακινήσεις (ειδικά στα νησιά που χρειάζεται και αυτοκίνητο-με ότι αυτό συνεπάγεται) νομίζω ότι δύσκολα ζει κάποιος. Μάλλον θα βάζει από την τσέπη του. Μία εργασία με μισθό 400 ευρώ στην περιοχή που ζει σαφώς επιφέρει μεγαλύτερο όφελος. Οι νεότεροι και μη έχοντες υποχρεώσεις σίγουρα θα το βάλουν.
 Προσωπικά ποτέ δεν έβαλα  το  κουτάκι , και πλέον θα μειώσω και τις περιοχές που είναι μακρύτερα. Αυτό σαφώς και εμπεριέχει ρίσκο , αλλά αν προσληφθώ σε απόσταση 100(και πολλά λέω) χλμ και πλέον,  θα ξοδεύω όλο το μισθό στη βενζίνη. Οπότε μέχρι και το επίδομα ανεργίας καλύτερο θα είναι! ;D ;D ;D
Πιστεύω ότι αποτέλεσμα των παραπάνω θα είναι κατά μέσο όρο οι αποστάσεις μόνιμης κατοικίας-αναπλήρωσης να μειωθούν , απλά μπορεί να διοριστούν κάποιοι κάποιες φάσεις αργότερα , χωρίς βέβαια να λείψουν και κάποιες ανακατάξεις. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που είναι έτοιμοι να κάνουν τα πάντα για ελάχιστο αντίκρυσμα , είτε έχοντας σοβαρούς λόγους είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:38:16 μμ »
Ελπίζω μόνο να υπάρχει και η δουλειά των 400 ευρώ, γιατί φαντάζομιαι ότι και οι πάνω από 1.000.000 άνεργοι αυτή ψάχνουν, αλλά παραμένουν άνεργοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:47:49 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 08:41:15 μμ »
Φυσικά και δεν έχω βάλει κουτάκι!Άλλωστε και με τις 19 περιοχές που δήλωσα πέρσι σχετικά μακριά βρέθηκα. 3 ώρες απόσταση απο το σπίτι σου και την οικογένεια σου συνεπάγεται ενοίκιο, μετακινήσεις, άγχος, παιδιά, μαμά και μπαμπά σε απόγνωση!
Σημειωτέον ότι με κάλεσαν μετά απο 3 φάσεις, τα παιδιά είχαν ξεκινήσει αλλού σχολείο και η ζωή της οικογένειας ήταν σχετικά δρομολογημένη. Με κίνητρο μόνο τα χρήματα και μηδενική προοπτική διορισμού είχα δηλώσει αυτές τις 19 περιοχές.Φέτος προβληματίζομαι ακόμα και για αυτές, καθώς οικονομικά έρχομαι ίσα πανιά, ίσα καράβια.
Φίλη μου στη Ρόδο με ένα παιδί έχει γονατίσει απο τα εισιτήρια και το ενοίκιο. Γιατί να φεύγουμε σαν τις "νύφες" του Βούλγαρη;Όλα μοιάζουν ένα πουκάμισο αδειανό...

ΥΓ. Το αν κάποιος επιλέγει να βάλει το κουτάκι, με τη λογική να ξεκινήσει απο κάπου, είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Όμως για εμάς που δουλεύουμε 3 και πλέον χρόνια ως αναπληρωτές και έχουμε στην πλάτη οικογένεια δεν είναι πλέον προσωπική αλλά οικογενειακή υπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:43:44 μμ »

Λογικα τα παραπανω αλλα απορω δεν τα γνωριζατε εκ των προτερων;φοβαμαι οτι ειναι και λιγο λαικισμος...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:45:28 μμ από MARKOS »
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:57:29 μμ »
Προφανώς συνάδελφοι ανήκετε όλοι σε ειδικότητες που έχετε την πολυτέλεια να προσλαμβάνεστε στο σπίτι σας ως τώρα. Υπάρχουν και ειδικότητες που εκ των πραγμάτων θα πάνε μακριά αν θέλουν να δουλέψουν, όπως αυτό έκαναν τόσα χρόνια. Όσο για το "καλύτερα άνεργος", εύκολα το λες, αλλά δύσκολα το βιώνεις. Αυτά έλεγα και εγώ πέρσι...

Είμαι εδώ και 7 χρόνια αναπληρώτρια.5 και κάτι ως καθηγήτρια γερμανικών και 2 ως δασκάλα.Το κάτι επειδή αρχικά φέτος προσλήφθηκα ως ΑΜΩ γερμανικών. Κανένα έτος δεν ήμουν κοντά στο σπίτι μου!!!! Μάλιστα τα 3 τελευταία χρόνια που έχω και 2 παιδιά ήμουν πολύ μακριά από το σπίτι μου και ζούσα σαν χωρισμένη! Το..καλύτερα άνεργος δεν το λέω εύκολα, το έχω βιώσει και το γνωρίζω καλά, ειδικά όταν έχεις πολύ όρεξη να δουλέψεις και όχι απλά για να παίρνεις και το κατιτίς.Αλλά πραγματικά δεν αξίζει να διαλύσω την οικογένειά μου πλέον βάζοντας το κουτάκι!Χίλιες φορές καλύτερα άνεργη παρά να μην βλέπει πως μεγαλώνουν τα παιδιά του ο πατέρας τους. Από τον Μάιο πάντως θα ψάξω σίγουρα να βρω κάτι να κάνω. Δεν θα περνάω ατελείωτες ώρες στον υπολογιστή εναγωνίως να δω αν έχει βγει κάποια φάση αναπληρωτών και αν είμαι μέσα.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:50:51 μμ »
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!!! Δυστυχώς όμως πάντα θα υπάρχουν άτομα που με την α΄ή β΄πρόφαση θα υπηρετούν το σύστημα και θα προσπαθούν να επιβάλλουν τη γνώμη τους δικαιολογώντας τα αδικαιολόγητα... Τι να πεις πια... Μέχρι και σε αυτό στείρα αντιπαράθεση!!! Ας κάνει κανείς ό,τι θέλει, αλλά ας μην αγιοποιεί την άποψή του διεκδικώντας Νόμπελ αντικειμενικόττητας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 11:00:22 μμ από MARKOS »
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.