*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644895 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 02, 2012, 06:17:28 μμ »
Απο οσο γνωριζω, οχι δεν εχεις δικαιωμα αποσπασης bubble 10... Στο facebook εχουμε κ γκρουπακι "Εκπαιδευτικοι Συζυγοι Ενστολων", αν θες  να κουβεντιασεις για θεματα που απτονται ακριβως της δικης μας κατηγοριας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:30 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 02, 2012, 06:22:56 μμ »
εγω ειμαι Γαλλικης Φιλολογιας και μαλλον αυτος θα ειναι ο λογος που δεν καταλαβα.

Λυπάμαι, δε φταίω ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Παρέθεσα αυτό που συνέβη, και αφήνω την ερμηνεία στον αναγνώστη. Αναπαραστατικός εποικοδομισμός κι έτσι. Αυτόν τον διδαχθήκατε, non?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 06:55:03 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 02, 2012, 07:14:21 μμ »
Αν ας πούμε θέλετε να αναζητήσουμε αυτεπάγγελτα διάφορα πιστοποιητικά μη σκάτε μύτη τελευταία στιγμή.

Μπορείς να παραπέμψεις, ίσως, σε σχετική νομοθεσία που ορίζει διαφορετικές προθεσμίες για την αυτεπάγγελτη ζήτηση δικαιολογητικών; Ή έστω κάποια πράξη νομοθετικού περιεχομένου που να σου δίνει το δικαίωμα να αποφασίζεις εσύ πότε θα προσέρχεται ο ενδιαφερόμενος για να εξυπηρετηθεί;



δεν προκύπτει απο κάπου ότι εγώ αποφασίζω ή διατάσσω ή ο,τιδήποτε. Προκύπτει όμως απο το Νόμο ότι όταν γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση υπάρχει ένα περιθώριο μίας ΕΡΓΑΣΙΜΗΣ ημέρας μέχρις ότου να έθρει το έγγραφο. Αν λοιπόν, η τελευταία ημέρα υποβολής αιτήσεων αποσπασης είναι η Παρασκευή, όπως και ήταν εν προκειμένω, το να έρθεις εσύ και να ζητάς αυτεπάγγελτη Παρασκευιάτικα σημαινει ότι το έγγραφο που σε αφορά θα έρθει Δευτέρα οποτε πάπαλα τα μόρια. Και επειδή η εγκύκλιος αποσπάσεων παραπέμπτει στην εγκύκλιο μεταθέσεων για το ζήτημα " εντοπιότητα" σου θυμίζω πως η αιτηση - εν προκειμένω - ΔΕΝ αποτελει και υπεύθυνη δήλωση. Απαιτείται συγκεκριμένο πιστοποιητικο εντοπιότητας, ο διοικητικός υπάλληλος το αναζητά αυτεπάγγελτα αλλά ο εκπ/κός που ήρθε τελευταια στιγμή να μην παραπονιέται αν δεν περαστούν τα μόριά του.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:06:44 μμ »
Θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις προσεκτικότερα τη σχετική νομολογία, σχετικά με το πότε θεωρείται εμπρόθεσμη μια αίτηση και από πότε μετράνε οι ημερομηνίες. Σε γενικές γραμμές υπάρχει περιθώριο 48 ωρών (όχι μίας ημέρας) ΜΕΤΑ την κατάθεση της αίτησης και τη σχετική εξουσιοδότηση της υπηρεσίας, όπερ και λογικότερο. Επίσης, θα πρότεινα να διαβάσεις με ιδιαίτερη προσοχή την εγκύκλιο αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και ειδικά:

α) τη σελίδα 2 όπου ορίζεται πως "Τα στοιχεία που δηλώνονται στην αίτηση απόσπασης έχουν την έννοια της υπεύθυνης δήλωσης" χωρίς να αναφέρονται εξαιρέσεις.
β) την επισήμανση, στην ίδια σελίδα, ότι η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από επίσημα δικαιολογητικά "όπως αναλυτικά περιγράφονται παρακάτω" και την απουσία κάθε αναφοράς σε πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης, υπηρεσιακών μεταβολών ή εντοπιότητας στις σελίδες που ακολουθούν
γ) τη σελίδα 5 όπου γίνεται ειδική μνεία στην εντοπιότητα αλλά δεν αναγράφονται ειδικοί τρόποι απόδειξής της, πέραν της υ.δ. (πβλ. την εγκύκλιο αποσπάσεων σε φορείς όπου αναγράφονται ειδικοί τρόποι απόδειξης, π.χ. "το τάδε κριτήριο που αποδεικνύεται με το δείνα πιστοποιητικό", και το τέλος της σελίδας 8, που αναφέρει ειδικούς τρόπους απόδειξης για συγκεκριμένες εξαιρετικές περιπτώσεις)
δ) τη σελίδα 8, όπου υπενθυμίζεται πως συνυποβάλλονται τα δικαιολογητικά "όπου αυτά απαιτούνται", αφήνοντας να εννοηθεί ότι σε μερικές τουλάχιστον περιπτώσεις τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν δεν χρειάζεται να πιστοποιηθούν με ειδικό έγγραφο
ε) και την επισήμανση στη σελίδα 9 που αναγράφει ότι η αυτεπάγγελτη αναζήτηση πρέπει να γίνεται "οπωσδήποτε" από την υπηρεσία, και όχι μόνο όταν η υπάλληλος δεν απασχολείται παράλληλα και με άλλες υποθέσεις, ενώ δε γίνεται αναφορά σε ειδικές προθεσμίες (π.χ. κατάθεση αιτήσεων μέχρι την Πέμπτη, γιατί η υπηρεσία, που υποχρεούται να αναζητήσει αυτεπαγγέλτως τα πιστοποιητικά, χρειάζεται μια ακόμη μέρα για την επεξεργασία του αιτήματος).

Αλήθεια, εσύ που τον στηρίζεις τον ισχυρισμό πως η αίτηση που γράφει πάνω, φαρδιά-πλατιά "επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης", εν προκειμένω "ΔΕΝ αποτελει και υπεύθυνη δήλωση"; Ισχυρίζεσαι ότι αν εγώ δηλώσω κάτι ψευδώς στο συγκεκριμένο εδάφιο, δε θα έχω κυρώσεις; Και από που, τέλος πάντων, προκύπτει πως "απαιτείται συγκεκριμένο πιστοποιητικό εντοπιότητας";
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 08:19:18 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:30 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:23:28 μμ »
στα ερωτήματα που θέτεις στην τελευταία παράγραφο των σχολίων σου

αντιγράφω απο την εγκύκλιο αποσπάσεων : ( που σου αντιπροτείνω να διαβάζεις ολόκληρη και προσεκτικά και όχι επιλεκτικά κρατώντας ό,τι σε βολευει)

γ) Η αίτησή τους θα πρέπει να συνοδεύεται από τα απαραίτητα επίσημα αποδεικτικά στοιχεία των κριτηρίων ή των λόγων απόσπασης τους οποίους επικαλούνται, όπως αυτά αναλυτικά αναφέρονται παρακάτω.

( καθ' ην στιγμήν η εντοπιότητα μοριοδοτείται πρέπει να συνοδεύεται απο το επίσημο αποδεικτικό στοιχείο του εν λόγω κριτηρίου).

ΙΙΙ. ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ

Η εντοπιότητα θα προσδιορίζεται με βάση την αντίστοιχη θεώρηση των μεταθέσεων με διαφοροποίηση μόνο ως προς το ότι η εντοπιότητα για τις αποσπάσεις ισχύει για όλη τη Δ/νση (ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ) στη βάση της νέας συγκρότησης των δήμων με τις διατάξεις του Ν. 1785/2010 (ΦΕΚ 87/2-6-2010 τ.Α') «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης - Πρόγραμμα Καλλικράτης».

σε παραπέμπω στην εγκύκλιο μεταθέσεων για να δεις τι έγγραφα χρειάζονται για την αποδειξη της εντοπιότητας. Το να δηλώσεις εσύ ότι είσαι ο Πάπας της Ρώμης δε σημαίνει και ότι είσαι.

επίσης, δεν μιλησε κανείς για το αν η αιτηση που υποβάλεται Παρασκευή ειναι εμπρόθεσμη ή όχι. Αυτό που λέμε είναι πως όταν το σύστημα "κλείσει" αν επίμαχο έγγραφο έρθει εκπρόθεσμα δεν μπορούμε να το προσμετρήσουμε.
Αλήθεια, πόσο δύσκολο είναι να έρθεις Πέμπτη ας πούμε για να κάνεις την δουλειά σου με άνεση; Και ποιός σου είπε ότι αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι θα πρέπει να το κάνει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος θα σου περάσει την αιτηση; Ο υπάλληλος θα περάσει την αίτηση βάσει των στοιχειων που έχει. Αν δεν τα έχει δε θα τα περάσει - απλό.

Δεν ισχυρίζεται κανείς πως οι υπάλληλοι στις διευθύνσεις δεν θα περάσουν αιτήσεις την Παρασκευή. Θα περάσουν όμως μόνο τα στοιχεία που πιστοποιούνται. Διαφορετικά υποπίπτουν στο παράπτωμα της Υπέρβασης Καθήκοντος, ψευδούς κατά δήλωση καταχώρισης στοιχείων και πλημμελούς άσκησης καθηκόντων. Πες μου έναν καλό λόγο γιατί να τα κάνει αυτά ο οποιοσδήποτε.

Και επισης, αν το χαρτί τελικά έρθει μετά τη λήξη υποβολής αιτήσεων, τα μόρια θα προσμετρηθούν κατά τη διαδικασία ελέγχου. Που σημαίνει ότι ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να ξαναέρθει και να υπογράψει εκ νέου την αιτηση με τα νέα στοιχεία ( γιατί η αίτηση σε κάθε περιπτωση πρέπει να φέρει την υπογραφή του ενδιαφερόμενου). Είναι νομίζεις βολικότερο αυτό; Νομιμότερο πάντως ειναι!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 08:33:36 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:28:10 μμ »
Για μενα πολλη συζητηση για το τιποτα γινεται.Ενας εκπαιδευτικος που καιγεται  να παρει αποσπαση  δε θα αφησει τιποτα στην τυχη,ουτε σε εναν υπαλληλο να του βρει τα οποια διακαιολογητικα χρειαζεται.Θα τα εχει ετοιμα απο καιρο και απλα θα τα καταθεσει.Εξαλλου,στο Ελλαδισταν ζουμε,μην εχουμε και απαιτησεις τρελες :P

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:51:42 μμ »
"γ) Η αίτησή τους θα πρέπει να συνοδεύεται από τα απαραίτητα επίσημα αποδεικτικά στοιχεία"...Το να δηλώσεις εσύ ότι είσαι ο Πάπας της Ρώμης δε σημαίνει και ότι είσαι

Η υπεύθυνη δήλωση αποτελεί επίσημο αποδεικτικό στοιχείο, βάση του Ν. 1599/86. Αν δηλώσω υπεύθυνα ότι είμαι Πάπας της Ρώμης, οι δυνατότητες που σου ανοίγονται είναι δύο: είτε να με καταγγείλεις για ψευδή δήλωση, είτε να δεχτείς την αλήθεια όσων δηλώνω. Tertium non datur. Αν δυσκολεύεσαι να αποφασίσεις σχετικά με την αλήθεια της δήλωσης εντοπιότητας, προβαίνεις εσύ (όχι εγώ) σε αυτεπαγγελτη αναζήτηση του σχετικού πιστοποιητικού, μέσα στις προθεσμίες που ορίζονται για τον τελικό έλεγχο των στοιχείων (που είναι διαφορετικές από τις προθεσμίες υποβολής αίτησης). Αν δεν καταχωρηθούν τα στοιχεία που υπεβλήθησαν έγκαιρα και υπεύθυνα, ενεργοποιούνται οι σχετικές διατάξεις του ΔΚ.

"Η εντοπιότητα θα προσδιορίζεται με βάση την αντίστοιχη θεώρηση των μεταθέσεων"

Παρερμηνεύεις: "Προσδιορίζεται" γράφει, όχι "αποδεικνύεται". Το συγκεκριμένο εδάφιο εξηγεί πως θα γίνει η αντιστοίχιση του τόπου κατοικίας με την περιοχή μεταθέσεων ή αποσπάσεων, π.χ. αν ο δημότης Αμαρουσίου έχει εντοπιότητα και στο Κερατσίνι ή όχι. Σε κάθε περίπτωση, αφορά υποχρεώσεις της διοίκησης, όχι του διοικούμενου.

Και επισης, αν το χαρτί τελικά έρθει μετά τη λήξη υποβολής αιτήσεων, τα μόρια θα προσμετρηθούν κατά τη διαδικασία ελέγχου. Που σημαίνει ότι ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να ξαναέρθει και να υπογράψει εκ νέου την αιτηση με τα νέα στοιχεία

Όχι, γιατί τα στοιχεία υπάρχουν ήδη στην υπογεγραμμενη (χειρόγραφη) αίτηση ανεξάρτητα από το αν ο υπάλληλος τα καταχώρησε ως όφειλε ή όχι. Ακόμη κι αν δεχτούμε πως απαιτείται και δεύτερη υπογραφή, υπάρχει, όπως πολύ καλά ξέρεις, διαδικασία ταχυδρόμησης.

Τα υπόλοιπα, περί ψευδούς κατά δήλωση καταχώρησης στοιχείων κ.λπ., ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχουν βάση εφ' όσον ο υπάλληλος καλύπτεται από την υπεύθυνη δήλωση (αυτό είναι το νόημά της) και από τις διοικητικές αρχές της καλής πίστης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης. Ειδάλλως, ούτε πιστοποιητικό εντοπιότητας δε θα έπρεπε να γίνεται δεκτό, γιατί υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να έχει πλαστογραφηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 09:11:17 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 02, 2012, 09:11:10 μμ »
και να τα έγραφα σε άλλη γλώσσα θα έλεγα δεν τα κατάλαβες. Σε απλά ελληνικά όμως δεν δικαιολογήσαι!
Δεν είπα να τα αναζητησεις εσυ - εφόσον κωλύεσαι, βαριέσαι, δε θες, ή στην τελική δεν εισαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Η αντίρρηση μου έγκειται στο να έρθεις τελευταία στιγμή, να απαιτειται αυτεπάγγελτη και συ να απαιτεις προσμέτρηση μορίων ου δεν προκύπτουν απο το σχετικό πιστοποιητικό.

Καθ' ην στιγμή, απαιτείται έγγραφο η διαδικασία είναι συγκεκριμένη: περνάμε ό,τι αποδεικνύεται επί τόπου και τα υπόλοιπα κατά την διαδικασιά ελέγχου κατά την οποία ο εκπ/κός οφείλει να μεταβεί εκ νέου στη διεύθυνση και να υπογράψει την ηλεκτρονικά καταχωρημένη αίτηση ( όπως γίνεται και στις μεταθέσεις, επι παραδείγματι).

Το προσδιορίζεται περιγράφει ακριβώς τη διαδικασία που απαιτείται. Και πάλι δεν ανααφέρομαι στε υποχρεώσεις της διοικησης αλλά στον χρόνο προσέλευσης του ενδιαφερόμενου ο οποίος έχει ελλιπή δικαιολογητικά. Στον χρόνο, όχι στην αυτεπάγγελτη. Μην μπερδεύεσαι.

Τέλος ο υπάλληλος ΔΕΝ καλύπτεται γιατί δεν παραλαμβάνει απλά μια αίτηση. Καλείται να την καταχωρήσει και να υπογράψει ο ίδιος και ο Δ./ντής Εκπ/σης την ηλεκτρονικά καταχωρημένη αίτηση. Ως εκ τούτου, ο υπάλληλος οφείλει να προστατεύσει τον εαυτο του, τον Προϊστάμενό του, την Διοίκηση και την ΥΠηρεσία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 02, 2012, 09:26:13 μμ »
ΟΚ, να δούμε τουλάχιστον σε τι συμφωνούμε: Δεν έχω υποχρέωση να υποβάλλω πιστοποιητικό εντοπιότητας. Η διοίκηση έχει δικαίωμα υποχρέωση να προσδιορίσει, με όποιον τρόπο της είναι πρόσφορος, την εντοπιότητά μου. Εγώ ισχυρίζομαι ότι αρκεί η υ.δ., εσύ θεωρείς ότι απαιτείται και πιστοποιητικό το οποίο, ωστόσο, συμφωνούμε πως θα πρέπει να αναζητηθεί υπηρεσιακά. [όχι μπορεί, πρέπει.]

Έρχεσαι τώρα και λες ότι λόγω του καθήκοντος αυτού της διοίκησης απορρέει για εμένα υποχρέωση να παρουσιαστώ μια μέρα πριν τη λήξη της προθεσμίας που έχει ορίσει το υπουργείο. Ότι δηλαδή η ανάγκη να διασταυρωθούν τα στοιχεία, να πεισθεί ο υπάλληλος, να υπογράψει ο διευθυντής κ.λπ. επιβάλλει να βραχυνθεί κατά μια (τουλάχιστον) ημέρα η προθεσμία που δικαιούμαι βάση της υπουργικής απόφασής. Νομίζω πως κάνεις λάθος.

Θα μπορούσες, με την ίδια λογική, να ισχυρισθείς ότι η δήλωση πρέπει να δακτυλογραφηθεί ενώπιόν μου, αλλά επειδή οι υπάλληλοι δακτυλογραφούν κάπως αργά, ή επειδή το σύστημα δε φορτώνει, πρέπει να παρουσιαστώ πριν τις εννέα το πρωί για να διεκπεραιωθεί το αίτημά μου πριν τη λήξη του ωραρίου. Θα μπορούσες να παρατηρήσεις ότι οι υπάλληλοι στο δήμο μου διακρίνονται από ιδιαίτερη έλλειψη διάθεσης συνεργασίας και αποστέλλουν τα δικαιολογητικά μετά από ένα μήνα, άρα καλό θα ήταν να κινήσουμε τις διαδικασίες αυτεπάγγελτης αναζήτησης έξι εβδομάδες πριν εκπνεύσει η προθεσμία. Θα μπορούσες ακόμη να ισχυρισθείς ότι, επειδή έχετε ξεμείνει από χαρτί, καλό θα ήταν να συνυποβάλλω, προς διευκόλυνσή μου, κι ένα πακέτο Α4. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, όπως και σε αυτή που μας ενδιαφέρει, οι υποχρεώσεις και τα προβλήματα της διοίκησης δε νοείται να καθορίζουν τις δικές μου ενέργειες,  οι οποίες περιγράφονται με σαφήνεια στην εγκύκλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 09:50:03 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 02, 2012, 09:35:04 μμ »
Σημειώνω επίσης ότι αναφέρεσαι στο ίδιο μήνυμα σε ενδιαφερόμενο ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος να το έχει κάποιο δικαιολογητικό, αλλά επισημαίνεις πως αν δεν το υποβάλλει, τότε θεωρείται πως έχει "ελλιπή δικαιολογητικά". Απλά Ελληνικά; Για το έντυπο που γράφει "υπεύθυνη δήλωση", δηλώνεις πως αλλού είναι και αλλού "ΔΕΝ είναι υπεύθυνη δήλωση", στην εγκύκλιο διαβάζεις "προσδιορίζεται" και καταλαβαίνεις "αποδεικνύεται". Απλά Ελληνικά και αυτά;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 10:02:24 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 02, 2012, 10:18:22 μμ »
Λάθος, δεν ισχυριζομαι τίποτα απο όσα αναφέρεις ότι θα μπορουσα να ισχυρισθώ. Σε προγενέστερο μάλιστα μήνυμά  μου  είπα ότι καλό θα ήταν (ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ) να τα έφερναν οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι αυτά τα πιστοποιητικά ( για τις μεταθεσεις μιλούσαμε τότε) προκειμένου να επιταχυνθεί η διαδικασία. Όχι πως ειναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, αλλά οπως και να το κάνεις, είναι ευκολότερο για έναν άνθρωπο να πάρει απο το ΚΕΠ ένα χαρτί παρά για μια Υπηρεσια να τα αναζητήσει ένα ένα και σε διαφορετικούς κάθε φορά Δήμους.( μάλιστα η Happiness τότε είχε αναφέρει με λεπτομέρεια και τη σχετική διαδικασία. (Μπορεί λοιπόν η αναζήτηση να ειναι υποχρέωση της υπηρεσίας - και αυτο δεν το αμφισβητεί κανείς -  αλλά μπορεί επίσης  να καθυστερήσει για λογους που ξεφεύγουν ενίοτε της αρμοδιότητάς της - πχ όταν αναζητήσαμε πιστοποιητικό εντοπιότητας απο ορεινό Δήμο των Ιωαννίνων μας ήρθε αρκετές μέρες μετά γιατί λόγω κακοκαιρίας το δημαρχείο παρέμενε κλειστό και δεν λειτουργούσαν τηλέφωνα και φαξ.Προφανώς πρόκειται για ανυπαίτιο κώλυμα αλλά θα μπορούσε να είχε αναζητηθεί πολλές μέρες νωρίτερα από τον ενδιαφερόμενο/ ή και απο την Υπηρεσία  και όχι τελευταια στιγμή ). Για την ιστορία το πιστοποιητικό το λάβαμε περίπου πέντε μέρες μετά και ζητήσαμε απο το υπουργείο να μας ανοιξει το edata για να περάσουμε τα μόρια Αν είχε ζητηθεί εγκαίρως, μπορεί και πάλι να είχαμε καθυστέρηση λόγω κακοκαιρίας, αλλά θα αποφεύγαμε τη μανούρα με το υπουργείο και να έχουμε μια εκκρεμότητα με τη μετάθεση κάποιου.. Και καλά, να ειναι για έναν άνθρωπο, αν προκειται για πολλούς όμως, καταλαβαίνεις πως όλη η διαδικασία πάει πίσω.  Ωστόσο, δεν αντιλέγω, αποτελεί υποχρέωση της Υπηρεσίας να το κάνει εφόσον της ζητηθεί.Η ένστασή μου αφορά τον χρόνο που αυτό της ζητείται. Αν λοιπον ο νόμος / η εγκύκλιος σου δίνει ένα α περιθώριο γιατί θα πρέπει να το εξαντλήσεις; Αν έχεις όλα σου τα χαρτιά έτοιμα οκ, έλα και ένα λεπτό πριν εκπνεύσει ο χρόνος. Αν όμως έχεις εκκρεμότητες μην το ρισκάρεις

Τούτου λεχθέντος, πάμε στα επιμέρους:
α. η εγκύκλιος αποσπάσεων με σαφήνεια ορίζει ότι ο,τιδήποτε μοριοδοτείται πρέπει να αποδεικνύεται. Άρα η αίτηση απο μόνη της δεν είναι αρκετή.


β. η εγκύκλιος επίσης ορίζει πως η χειρόγραφη αίτηση καταχωρείται ηλεκτρονικά και αφού ελεγχθεί για την ορθότητά της υπογράφεται απο τον ενδιαφερόμενο, τον Δ/ντή Εκπ/χης και τον καταχωριστή.

Η κοινή λογική ορίζει επίσης ότι εφόσον ο καταχωριστής δεν έχει όλα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν όσα ισχυρίζεται ο αιτών οφείλει να αφήσει τα σχετικά πεδία κενά. Ως εκ τούτου, την ηλεκτρονικά καταχωρημένη αίτηση που υπογράφει ο αιτών, την υπογράφει με την επιφύλαξη ότι θα διορθωθεί κατά την περίοδο του ελέγχου το στοιχείο που υπολειπεται.

Η κοινή λογική επίσης, επιτάσσει ότι εφόσον αυτό γίνει, η αίτηση εκτυπώνεται εκ νέου και ξανα υπογράφεται. Για να γίνει αυτό είναι προφανές ότι ο εκπ/κός ειναι υποχρεωμένος να ξαναέρθει στην ΔΔΕ και να την υπογράψει.

Αν θεωρείς αυτη τη διαδικασία πρόσφορη, βολική και ευχάριστη οκ, έλα και στις 4.00 το μεσημέρι της Παρασκευής να υποβάλεις αίτηση. Επειδή όμως η διοικηση οφείλει  - όπως μπορεί- να διευκολύνει τον ενδιαφερόμενο, αυτό που λέω είναι πως εφόσον επιθυμεις την αυτεπάγγελτη αναζήτηση δήλωσέ το μας εγκαίρως ώστε να έχουμε το επιμαχο έγγραφο στο χέρια μας σε χρόνο τέτοιο που να διευκολύνει και σένα με τη σειρά σου να έρθεις άπαξ και να ξεμπερδεύεις. Βλέπεις κάποιον παραλογισμό στον ισχυρισμό αυτο; Δλδ, ένα που σου λέμε κάτι για να εξυπηρετηθεις γρηγορότερα, ένα που την ακούμε κι απο πάνω...

Τέλοσπάντων, όντως θα συμφωνήσω με τον DonCorleone αυτό δεν ειναι θέμα μείζονος σημασίας και είναι κρίμα να "τρώμε¨" το χώρο του φόρουμ σε ..technicalities.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 02, 2012, 11:09:18 μμ »
Στις Διευθύνσεις πάντα υπάρχει πολλή δουλειά και πολλές φορές αντικείμενα που τρέχουν ταυτοχρονα. Για παράδειγμα μετά τις εκλογές θα τρέχουν :
απολύσεις αναπληρωτών,
τοποθετήσεις υπεραρίθμων,
οργανικές τοποθετήσεις
λειτουργικές τοποθετήσεις
να "διώξουμε" τα προσωπικά μητρώα όσων φεύγουν με μετάθεση
συνταξιούχοι ( που παραιτούνται ως 10/07 αλλά θελουν τρελή προετοιμασία τα χαρτιά τους)

Ενδεχομένως να παίξουν και αιτήσεις αναπληρωτών το ίδιο διάστημα.
Καταλαβαίνεις πως όλα αυτά τρέχουν ταυτόχρονα. Κάποιοι, έχουμε κάποια αντικείμενα μαζεμένα ( πχ εγώ έχω τα πάντα εκτός του πρώτου ) αλλά ακόμα και να μην τα έχεις όλα εσύ, όταν "παιζουν" παράλληλα στον ιδιο χώρο και γίνεται ο κακός χαμός σ ένα γραφείο 9 ατομων καλές συνθήκες εργασίας δεν τις λές σίγουρα.

Απ΄την άλλη - για να είμαστε και δίκαιοι, επειδή οκ, ωραία κράζουμε κατά καιρούς τους άλλους, αλλά να κράξουμε και λίγο τους καθ' ημάς - υπάρχουν πράγματι στα γραφεία περιπτώσεις που ..σκοτώνουν μύγες. Όπως και περιπτώσεις ατομων που δεν ξέρουν το αντικειμενό τους και δεν έχουν και καμία πρόθεση να το μάθουν. ( και απλά πιάνουν μια καρέκλα).  Ακομα θυμάμαι πχ στις αρχές του έτους που έγραφα πως και οι αναπληρωτές πρέπει να κάνουν απογραφή και κάποιοι έλεγαν πως στις διευθύνσεις τους τους έλεγαν πως δεν χρειάζεται - ώσπου τελικά αποδείχτηκε ότι όντως έπρεπε να κάνουν απογραφή. Ή πως οι νεοδιόριστοι με προϋπηρεσία οπουδήποτε στο δημοσιο ως το 2010 μπορούσαν να επιλέξουν ασφαλιστικό φορέα ( δημόσιο ή ίκα ) και σε κάποιους είχαν πει πως μπορούν μόνο ικα. Εντάξει , αυτά είναι σοβαρά λάθη της διοίκησης και οι υπάλληλοι πρέπει να ελέγχονται για αυτο. Δε λέω ότι δεν μπορεί να γίνει λάθος - όλοι μας  κάνουμε λάθη εξάλλου - αλλά όταν επαναλαμβάνονται με ρυθμό ανησυχητικό και πολλώ δε μάλλον λόγω απλής τεμπελιάς, ε τότε υπάρχει μέγα θέμα.

Αυτά για να αποδιδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 02, 2012, 11:42:17 μμ »
αν και ειναι νωρις για προβλεψεις με ποσα μορια μπορει καποιος φιλολογος ...να ελπιζει σε αποσπαση στην Αθηνα...;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 02, 2012, 11:49:23 μμ »
εξαρτάται απο το πόσα λειτουγικά κενά θα προκύψουν. Πάντως, σε μας έκανε αίτηση φιλόλογος με 29 έτη υπηρεσίας και μορια στο Θεό ( πάνω απο 100 γιατι λόγω προϋπηρεσίας είχε κάμποσα ) συν παιδιά, σκυλιά, γατιά...  Το ίδιο και ένας γυμναστής.

Πάντως ελπίζω αυτές να ειναι οι εξαιρέσεις και τα μορια να κυμανθούν σε πιο φυσιολογικά επίπεδα. Ρε παιδιά, πραγματικά για κάποιους η κατάσταση είναι τραγική. Η άλλη έχει μισθο 480 ευρώ !!! και μου έλεγε στο τηλέφωνο " ή που θα πάρω άνευ αποδοχών ή που θα παραιτηθώ- πάντως να υπηρετήσω εκεί αποκλειεται".  Τραγικό - γιατί καλά να σαι μόνος σου ( πες βρίσκεις συγκάτοικο και τσοντάρετε να βγει ο μήνας)...άμα έχεις και οικογένεια πισω δεν βγαίνει ο μήνας με τίποτα σε τέτοιες περιπτώσεις!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159878
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.