*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644106 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1470 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:40:34 πμ »
Επειδή ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί οι αποσπάσεις στα ΙΕΚ και βλέπω ότι ενδιαφέρεται κόσμος (οπότε εκτιμώ θα ξέρει κάποιος να μου απαντήσει), έχω την εξής εγκυκλοπαιδική απορία: όσοι αποσπώνται σε ΙΕΚ με αυτή τη διαδικασία-φάση των αποσπάσεων, κάνουν μάθημα εκεί ή μόνο Γραμματειακή Υποστήριξη;
Λίγο παλιότερα (πριν 2 χρόνια) ασχολούνταν με γραμματειακή υποστήριξη-λογιστήριο-εργαστήρια η/υ κ.τ.λ. Πέρσι αν θυμάμαι καλά είχε βγει μια εγκύκλιος που έλεγε ότι μάθημα κάνουν οι εκπαιδευτικοί του οικείου ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση (δεν ξέρω αν εφαρμόστηκε). Οπότε λογικά οι αποσπασμένοι δεν μπορούσαν να κάνουν μάθημα.Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο ΙΕΚ που ενδιαφέρεσαι ή στο υπουργείο να ρωτήσεις πιο σίγουρα;

Οι αποσπασμένοι σε ΙΕΚ ασχολούνται με διοικητική υποστήριξη και μόνο. Απο κει πέρα και ανεξάρτητα από τους αποσπασμένους, ισχύει ότι κάνουν μάθημα οι εκπαιδευτικοί του οικείου ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση, κάτι το οποίο εφαρμόστηκε και μάλιστα κατά προτεραιότητα σε σχέση με τους ωρομισθίους. Δλδ. αφού δήλωσαν οι εκπαιδευτικοί τα μαθήματα και τις ώρες που ήθελαν, στη συνέχεια έγιναν προσλήψεις ωρομισθίων εκπαιδευτών για τις υπόλοιπες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:56 »

Αποσυνδεδεμένος blaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1471 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:29:14 πμ »
Καλημερα! Στην αρχικη σελιδα εχει βγει ενας πινακας με τη ροη των αποσπασεων και εχω μπερδευτει λιγο...Οταν λεει π.χ. οτι στη ΔΙΔΕ ταδε οι ΠΕ 02 ειναι -7 εννοει οτι πλεοναζουν 7 ή οτι εμειναν 7 κενες θεσεις?

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1472 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:35:57 πμ »
νομίζω εννοεί ότι έφυγαν 7 .στο νομό μου δεν ήρθε κανένας,έφυγαν μόνο οπότε δεν έχω τέλεια εικόνα....

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1473 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:00:43 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Γράφω αυτό το πρώτο μήνυμα τελείως απογοητευμένη με όλα αυτά που συμβαίνουν. Ύστερα από 18 συναπτά έτη στη δημόσια εκπαίδευση και μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να μετατεθώ μαζί με το σύζυγό μου, αποφασίσαμε να κάνουμε χωριστά την αίτηση μετάθεσης. Ο σύζυγός μου πήρε, εγώ όχι. Κάθε φορά, βρίσκαμε μπροστά μας ειδικές κατηγορίες παρόλο που έχουμε πάνω από εκατό μόρια ο καθένας. Και τώρα στις αποσπάσεις το ίδιο: 5 άτομα πήραν απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ της μόνιμης κατοικίας μου, εκ των οποίων 4 κατά προτεραιότητα. Σηκώνω τα χέρια ψηλά όταν πρόκειται για θέματα υγείας, το τονίζω και το εννοώ, αλλά:
Το ερώτημα-παράπονο είναι: Γιατί η σύζυγος δικαστικού, στρατιωτικού δεν πρέπει να βρίσκεται μακριά από το σύζυγό της, ενώ η σύζυγος εκπαιδευτικού μπορεί να ανταπεξέλθει μια χαρά σε ενοίκια, διπλούς λογαριασμούς, με 2 παιδιά στο δημοτικό και οικονομική αφαίμαξη για εισιτήρια με το καράβι, (τουλάχιστον 2 φορές το μήνα); Λυπάμαι αν θίγω τα κακώς κείμενα, αλλά θα προσθέσω και το εξής: Γιατί δεν ανακοινώνονται τα μόρια αυτών που παίρνουν απόσπαση χωρίς προτεραιότητα, να δούμε από πού μάζεψε 50 μόρια κάποιος που δουλεύει 12 χρόνια; Σας ευχαριστώ και περιμένω τις οργισμένες απαντήσεις σας. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:56 »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1474 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:18:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Γράφω αυτό το πρώτο μήνυμα τελείως απογοητευμένη με όλα αυτά που συμβαίνουν. Ύστερα από 18 συναπτά έτη στη δημόσια εκπαίδευση και μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να μετατεθώ μαζί με το σύζυγό μου, αποφασίσαμε να κάνουμε χωριστά την αίτηση μετάθεσης. Ο σύζυγός μου πήρε, εγώ όχι. Κάθε φορά, βρίσκαμε μπροστά μας ειδικές κατηγορίες παρόλο που έχουμε πάνω από εκατό μόρια ο καθένας. Και τώρα στις αποσπάσεις το ίδιο: 5 άτομα πήραν απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ της μόνιμης κατοικίας μου, εκ των οποίων 4 κατά προτεραιότητα. Σηκώνω τα χέρια ψηλά όταν πρόκειται για θέματα υγείας, το τονίζω και το εννοώ, αλλά:
Το ερώτημα-παράπονο είναι: Γιατί η σύζυγος δικαστικού, στρατιωτικού δεν πρέπει να βρίσκεται μακριά από το σύζυγό της, ενώ η σύζυγος εκπαιδευτικού μπορεί να ανταπεξέλθει μια χαρά σε ενοίκια, διπλούς λογαριασμούς, με 2 παιδιά στο δημοτικό και οικονομική αφαίμαξη για εισιτήρια με το καράβι, (τουλάχιστον 2 φορές το μήνα); Λυπάμαι αν θίγω τα κακώς κείμενα, αλλά θα προσθέσω και το εξής: Γιατί δεν ανακοινώνονται τα μόρια αυτών που παίρνουν απόσπαση χωρίς προτεραιότητα, να δούμε από πού μάζεψε 50 μόρια κάποιος που δουλεύει 12 χρόνια; Σας ευχαριστώ και περιμένω τις οργισμένες απαντήσεις σας.

Οργισμένη απάντηση δεν έχω, παρόλο που μπορώ να καταλάβω απόλυτα την αγανάκτηση σου, αλλά ίσως αυτό να βοηθήσει...
http://xenesglosses.eu/2012/08/epidimia-astheneion-se-ekpaideutiko/

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1475 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:26:11 πμ »
μήπως έχουν βγει οι βάσεις για πε02;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1476 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:34:37 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Γράφω αυτό το πρώτο μήνυμα τελείως απογοητευμένη με όλα αυτά που συμβαίνουν. Ύστερα από 18 συναπτά έτη στη δημόσια εκπαίδευση και μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να μετατεθώ μαζί με το σύζυγό μου, αποφασίσαμε να κάνουμε χωριστά την αίτηση μετάθεσης. Ο σύζυγός μου πήρε, εγώ όχι. Κάθε φορά, βρίσκαμε μπροστά μας ειδικές κατηγορίες παρόλο που έχουμε πάνω από εκατό μόρια ο καθένας. Και τώρα στις αποσπάσεις το ίδιο: 5 άτομα πήραν απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ της μόνιμης κατοικίας μου, εκ των οποίων 4 κατά προτεραιότητα. Σηκώνω τα χέρια ψηλά όταν πρόκειται για θέματα υγείας, το τονίζω και το εννοώ, αλλά:
Το ερώτημα-παράπονο είναι: Γιατί η σύζυγος δικαστικού, στρατιωτικού δεν πρέπει να βρίσκεται μακριά από το σύζυγό της, ενώ η σύζυγος εκπαιδευτικού μπορεί να ανταπεξέλθει μια χαρά σε ενοίκια, διπλούς λογαριασμούς, με 2 παιδιά στο δημοτικό και οικονομική αφαίμαξη για εισιτήρια με το καράβι, (τουλάχιστον 2 φορές το μήνα); Λυπάμαι αν θίγω τα κακώς κείμενα, αλλά θα προσθέσω και το εξής: Γιατί δεν ανακοινώνονται τα μόρια αυτών που παίρνουν απόσπαση χωρίς προτεραιότητα, να δούμε από πού μάζεψε 50 μόρια κάποιος που δουλεύει 12 χρόνια; Σας ευχαριστώ και περιμένω τις οργισμένες απαντήσεις σας.

Είναι απόλυτα λογικό αυτό που γράφεις. Σίγουρα -ειδικά τώρα- θα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη ευαισθησία σε παρόμοια θέματα, αφού βλέπουμε πολλούς να εξαναγκάζονται σε άδεια άνευ αποδοχών επειδή δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά. Επιπλέον, βλέποντας τις μεταθέσεις και ειδικά τα ποσοστά των ειδικών κατηγοριών εφέτος μπαίνει κανείς σε σκέψεις για το πόσο και αν όλοι αυτοί είναι ή θα πρέπει να ανήκουν σε ειδική κατηγορία.
Το μόνο που θα μπορούσα να πω και εύχομαι είναι καλή τύχη στη νέα φάση των αποσπάσεων.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1477 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:38:55 πμ »
απο φετος ειχαν μπει και οι συζυγοι δημοτικων αστυνομικων.... απο και ως που? και να μη μετραει αποσπαση κατα προτεραιοτητα σε εκπαιδευτικους???????

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1478 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:39:34 πμ »
Κανένα νέο για αποσπάσεις ΤΕΙ/ΙΕΚ; Παίρνω τηλέφωνο, αλλά δεν μπορώ να πιάσω γραμμή.

Αποσυνδεδεμένος DENNISD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1479 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:02:14 πμ »
Οι αποσπάσεις σε ΙΕΚ ηταν  έτοιμες και υπογεγραμμένες οπως όλες οι άλλες..το γιατί δεν αναρτώνται είνα απορίας άξιο...δεν είναι δυνατόν να εχουν βγεί όλες και αυτές να παραμένουν επτασφράγιστο μυστικό..νομίζω οτι ετσι εκτίθενται και δημιουργούν υποψίες..

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1480 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:02:46 πμ »
Κανένα νέο για αποσπάσεις ΤΕΙ/ΙΕΚ; Παίρνω τηλέφωνο, αλλά δεν μπορώ να πιάσω γραμμή.
για σμεαε που έμαθα , είναι όλα έτοιμα από την Παρασκευή αλλά περιμάνουν υπογραφή....δεν μου ειπε πότε θα βγουν. Υποθέτω σήμερα...

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1481 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:03:22 πμ »
Για ΙΕΚ είπαν σήμερα ότι είναι στο υπουργείο. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν από εκεί -αν και έπρεπε να έχουν ήδη ανακοινωθεί.

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1482 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:09:18 πμ »
Για ΙΕΚ είπαν σήμερα ότι είναι στο υπουργείο. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν από εκεί -αν και έπρεπε να έχουν ήδη ανακοινωθεί.
Κανένα νέο για αποσπάσεις ΤΕΙ/ΙΕΚ; Παίρνω τηλέφωνο, αλλά δεν μπορώ να πιάσω γραμμή.
για σμεαε που έμαθα , είναι όλα έτοιμα από την Παρασκευή αλλά περιμάνουν υπογραφή....δεν μου ειπε πότε θα βγουν. Υποθέτω σήμερα...

ευχαριστουμε για την ενημερωση!

κι οποιος αλλος πιασει γραμμη και εχει κατι νεοτερο ας μας ενημερωσει...

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1483 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:10:45 πμ »
Καλημέρα, παιδιά! Τελικά αποσπάστηκα από την Β/θμια στην Α/θμια. Τώρα τι κάνω: παίρνω τηλ στη Β/θμια της περιοχής που αποσπάστηκα και μέχρι πότε πρέπει να γίνουν οι διαδικασίες;
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.