*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644665 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1904 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:43:21 μμ »
Συνάδελφοι, ίσως φανεί χαζή η ερώτηση, αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί:

ποιος συνεδριάζει και αποφασίζει για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ? Το ΚΥΣΔΕ ή το ΚΥΣΠΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:51 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1905 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:45:02 μμ »
το ΚΥΣΔΕ
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1906 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:48:05 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1907 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:53:00 μμ »
@Patreas.

Είναι έτσι φτιαγμένη η νομοθεσία που υπάρχουν δύο και 3 εφαρμογές πολλές φορές. Πολλοί διευθυντές με την υποστήριξη ανωτέρω θεωρούν το σχολείο τσιφλίκι τους. Οι τοποθετημένοι βολεύονται και οι διαθεσίτες προσπαθούν με νόμιμο τρόπο να εξυπηρετηθούν και αυτοί. Κακά τα ψέματα για να τα βάλεις με το σύστημα πρέπει να έχει άφθονο χρήμα,
φίλους δικηγόρους και να είσαι χαλκέντερος.

Έχεις δίκαιο περί εκπαιδευτικής νομοθεσίας. Είναι πολυδαίδαλη γιατί κανείς ποτέ δεν είχε τα @@ να απλοποιήσει πράγματα, παρά μόνο γίνονταν προσθήκες και μπαλώματα σε παλιότερες προσθήκες κτλ. Αποτέλεσμα να φτάσουμε σε μια χαοτική κατάσταση, και στην αντάρα οι "λύκοι" χαίρονται. Εδώ ακόμα το πλαίσιο των τοποθετήσεων έχει μείνει σε 2 ΠΔ 15ετίας και βάλε.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει πολυεπίπεδη διαπλοκή όπως ορθώς επισημαίνεις. Διευθυντές σχολείων θεωρούν το σχολείο τσιφλίκι τους. Διευθυντές Εκπαίδευσης θεωρούν το Νομό (ή Περιφερειακή Ενότητα, αλλά ας μην μπούμε στη λεπτή διαφορά) τσιφλίκι τους. Οι 13 Περιφερειακοί opengov-closedmind Διευθυντές θεωρούν την Περιφέρεια τσιφλίκι τους. Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου θεωρεί την Παιδεία τσιφλίκι της. Και οι κυβερνώντες τη χώρα όλη τσιφλίκι τους.

Όταν κάποιο διοικητικό επίπεδο παρανομεί, αυτό γίνεται με την ανοχή/πλάτες/υποστήριξη κτλ. του ανώτερου διοικητικού επιπέδου. Δεν υπάρχει δεν είδα, δεν άκουσα, δεν το πήρα είδηση. Φυσικά με αντάλλαγμα εξυπηρετήσεις σε μικρο-εκπαιδευτικό επίπεδο κ.ά.

Όσον αφορά τα πληροφοριακά συστήματα της εκπαίδευσης, υπάρχουν αρκετές δυνατότητες, εφόσον όμως έχει καταχωρισθεί σωστά η πρωτογενής πληροφορία. Για να το πάω σε κάποιο άλλο επίπεδο: αν κάποιος δηλώσει τα μισά του εισοδήματα στο taxisnet φταίει το σύστημα; Να το καταργήσουμε αν φταίει. Ή μήπως είναι μάγκας που δήλωσε τα μισά; Αστεία πράγματα. Το survey είναι ένα εργαλείο, δεν πραγματοποιεί διοικητικό έλεγχο. Άνθρωποι είναι επιφορτισμένοι να πραγματοποιούν διοικητικό έλεγχο. Άλλο ότι δεν το κάνουν και εμφανίζονται άσχετα άτομα με Ενισχυτική Διδασκαλία (που πλέον θέλει απόφαση Διευθυντή Εκπαίδευσης) ή με ανύπαρκτες Σχολικές Δραστηριότητες. Όμως είναι πολλές οι εξυπηρετήσεις και μένουν τα στόματα ερμητικά κλειστά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:51 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1908 στις: Αύγουστος 21, 2012, 12:01:45 πμ »
εξαιρετικά εύστοχη η τοποθέτησή σου Patreas. \
το survey  είναι ένα πολυτιμο εργαλείο και πρέπει να επεκταθεί και να επιβληθεί τρόπον τινά στην εκπαιδευτική και διοικητική διαδικασία όχι να καταργηθεί!!

Ειδικά φέτος δεν γεμίζουμε απλά βαρετά κουτάκια και στατιστικά. Εμείς στη διεύθυνση ήδη το χρησιμοποιούμε πολλές φορές όταν γρήγορα και έγκυρα θέλουμε να αναζητήσουμε πληροφορίες. 
Συγχαρητήρια σε όσους εμπνεύστηκαν τις αλλαγές!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος AGIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1909 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:42:01 μμ »
Eχει κανείς κάποιο νέο γιά την β φάση αποσπάσεων?

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1910 στις: Αύγουστος 22, 2012, 10:20:56 πμ »
ο αγαπητός μας Μπράτης είπε στις 28 συνεδριάζουν....χμ χμχ μχ μχ :P :P
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1911 στις: Αύγουστος 22, 2012, 10:21:55 πμ »
για την β φαση για γραφεια βεβαια δεν ξερω...!!!νομιζω αυτες πρεπει να βγουν νωρίτερα! καλη επιτυχία σε οσους ακόμα περιμενουν!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος denantehoallo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1912 στις: Αύγουστος 22, 2012, 10:43:29 πμ »
Σε ό,τι αφορά τις αποσπάσεις σε ΤΕΙ : πρέπει να τις ξεχάσουμε!
Η κυρία που το τηλέφωνό της είναι στην εγκύκλιο των αποσπάσεων σε φορείς ήταν σαφής:"Οι αποσπάσεις έχουν γίνει και αφορούν ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΑΣΠΕΤΕ". Στην παρατήρησή μου ότι δεν υπάρχει καμία απόσπαση σε ΤΕΙ στην απόφαση που μου ανέφερε, μου είπε ότι είναι θέμα της πολιτικής ηγεσίας ... η οποία συνεχίζει την πολιτική της προηγούμενης χρονιάς ... και γι'αυτό δεν έκανε καθόλου αποσπάσεις σε ΤΕΙ.
Επίσης δεν γνώριζε τίποτα για τη μια (1) και μόνη απόσπαση που έγινε στο ΑΤΕΙ Θεσ/νίκης.
Τέλος, στην ερώτησή μου αν το θεωρεί δίκαιο, από τη στιγμή που δεν έχουν πρόθεση να κάνουν αποσπάσεις στα ΤΕΙ, να μου χαραμίζουν τη μια και μόνη επιλογή μου απόσπασεις σε φορέα και να μου τινάζουν τον οικογενειακό μου προγραμματισμό στον αέρα μου απάντησε ότι αυτό είναι καθαρά προσωπικό μου πρόβλημα.
Αγαπητοί συνάδελφοι, δεν θα σας κουράσω άλλο με τα καθαρά προσωπικά μου προβλήματα!
Θα προσπαθήσω να βρω μια λύση για να συμμαζέψω τα ασυμάζευτα ή να παραιτηθώ επειδή δεν αντέχω άλλο!!!
Καλημέρα σε όλους και Καλή Δύναμη για τη νέα σχολική χρονιά!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1913 στις: Αύγουστος 22, 2012, 10:59:06 πμ »
Αλήθεια εκείνες οι αποσπάσεις στα ΙΕΚ που θα τις έβγαζαν ξανά μετά τις 20/08 τι έγιναν? τις κατάπιε το "μαύρο σκοτάδι"?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1914 στις: Αύγουστος 22, 2012, 11:03:03 πμ »
Τις επεξεργαζονται μαζι με τις δευτερες για να βολευτουν ολοι και να μην υπαρχουν δυσαρεστημενα πολιτικα γραφεια

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1915 στις: Αύγουστος 22, 2012, 11:07:10 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:46:17 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1916 στις: Αύγουστος 22, 2012, 11:30:52 πμ »
Θα προσπαθήσω να βρω μια λύση για να συμμαζέψω τα ασυμάζευτα ή να παραιτηθώ επειδή δεν αντέχω άλλο!!!

Το δεύτερο να το βγάλετε από το μυαλό σας... Μην αρκείστε σε τηλεφωνικές συνομιλίες, στείλτε επιστολή στην Κεντρική Υπηρεσία, και ζητήστε έγγραφη απάντηση για το "γιατί" και "πως"... Θίξτε το ζήτημα του περιορισμού των όρων της εγκυκλίου για αίτηση μόνο σε έναν φορέα, κινηθείτε προς μία κατεύθυνση γενίκευσης του προβλήματος. Η περίπτωσή σας είναι παρόμοια με εκείνη συναδέλφου που έκανε απόσπαση σε φορέα που είχε καταργηθεί, το ανέφερε εδώ στο φόρουμ. Όπως και να'χει, μην σας παίρνει από κάτω.. έχετε δίκιο! Αλλά ούτε λόγος για εγκατάλειψη του καραβιού...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1917 στις: Αύγουστος 22, 2012, 11:52:49 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:46:45 μμ από kmos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159865
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.