*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644332 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2506 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 11:57:41 πμ »
Καλημέρα σε όλους! miler, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπως η δική μου, που υπηρετώ μία δεκαετία + σε απομακρυσμένο χωριό του Ηρακλείου και ΔΕΝ προτιμώ αστικό κέντρο / αν και το σπίτι μου-θεωρητικά πλέον-βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. Αυτό το "φαινόμενο" συμβαίνει για δύο κυρίως λόγους : η πιθανότητα με βάση τα μόρια να πετύχουμε μία θέση σε κοντινό σχολείο είναι...απλά καμμία, και έπειτα, στην κατάστασή μας, είναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ να οδηγήσουμε και δυό ωρίτσες βρε αδερφέ έως το σχολείο που ΚΑΙ μόρια δίνει ΚΑΙ το μεσημέρι θα μας βρίσκει στο σπίτι. Για να καταλάβεις τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που δηλώνω σχηματίζουν ένα τόξο γύρω από τον νομό μου...οπότε ακόμη κι αν δεν γινόταν να μετακινηθώ λόγω απόστασης, τουλάχιστον το Σ/Κ θα ήμουν στο σπιτάκι μου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:07 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2507 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 12:01:13 μμ »
Τι το παράλογο βρίσκεις ;  Εδώ εσύ που είς γνώση σου διοριστηκες όπου διοριστηκες θέλεις να είσαι σπίτι σου κάθε χρόνο με απόσπαση και σε πειράζει ο αναπληρωτής που δεν θα δεχθεί να και μακριά !!!!!

Δε νομιζω οτι ειπε κανεις οτι ειναι παραλογο να μη θελει ο αναπληρωτης να παει μακρια.Νομιζω οτι ερμηνευσε ο συναδελφος την μπακαλιστικη λογικη η οποια διεπει τις αποφασεις του Υπουργειου.Τελος ας μην ξεχναμε πως οι αναπληρωτες  αναπληρωνουν τους μονιμους, οχι το αντιστροφο.

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2508 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 12:02:23 μμ »
Τι το παράλογο βρίσκεις ;  Εδώ εσύ που είς γνώση σου διοριστηκες όπου διοριστηκες θέλεις να είσαι σπίτι σου κάθε χρόνο με απόσπαση και σε πειράζει ο αναπληρωτής που δεν θα δεχθεί να και μακριά !!!!!

Το κατανοώ. Ο μόνιμος όμως είχει περιορισμένες επιλογές και όλες δύσκολες. Και σε βάθος χρόνου οι προσωπικές/οικογενειακές συνθήκες μεταβάλλονται ενώ αυτός είναι εγκλωβισμένος στην οργανική του για πολλά χρόνια.
Ο αναπληρωτής από την άλλη, δηλώνει στην αίτησή του ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ανάλογα με τις ανάγκες του για το επόμενο 10μηνο.

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2509 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 12:52:02 μμ »
Τελος ας μην ξεχναμε πως οι αναπληρωτες  αναπληρωνουν τους μονιμους, οχι το αντιστροφο.

Αυτό! Αυτό ήθελα να δω γραμμένο έστω και μία φορά... Συγγνώμη κιόλας αλλά ας δούμε τα ελληνικά σχολεία ως μια μεγάλη επιχείρηση (ναι...  ::) ) Αν έχω επιχείρηση και βλέπω πως για κάποιο λόγο μου λείπει κόσμος, λογικό δεν είναι να κοιτάξω πρώτα να δω μήπως κάποιος (από αυτούς που πληρώνω ήδη) περισσεύει στη θέση που είναι τώρα και θέλει να πάει στο συγκεκριμένο κενό;
Ξέρω πως όσοι ζητούμε απόσπαση δεν περισσεύουμε αλλά αρκετοί τουλάχιστον ναι. Και ποιος αποφασίζει ποιο είναι μακριά και ποιο δεν είναι; Προσωπικά είμαι σε στεριά και θέλω να πάω σε νησί. Σε νησί που αυτή τη στιγμή τα παιδιά κάνουν κατάληψη επειδή λείπουν καθηγητές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:07 »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2510 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 01:21:12 μμ »
να σε αναπληρωσω για καποιον σοβαρο λογο οχι γιατι δεν σαρεσει το μερος που διοριστηκες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2511 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 01:26:08 μμ »
να σε αναπληρωσω για καποιον σοβαρο λογο οχι γιατι δεν σαρεσει το μερος που διοριστηκες!!!!!

Ξερεις εσυ για ποιο λογο ζηταω εγω αποσπαση και εκρινες κιολας αν ειναι σοβαρος η οχι???? Ημαρτον

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2512 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 01:38:33 μμ »
ακριβως αυτο λεω και εγω ημαρτον !!
ουτε εσυ ξερεις λοιπον που θελω να ειμαι εγω και που οχι!
και αν δεν σου φτανουν τα λεφτα και εχεις νευρακια δικο σου θεμα!
επισης δεν με απασχολει καθολου ο λογος που θελεις αποσπαση.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2513 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 01:43:15 μμ »
Ουτε εμενα με ενδιαφερουν τα προβληματα που εχεις.Καλο απογευμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2514 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 01:44:56 μμ »
να σε αναπληρωσω για καποιον σοβαρο λογο οχι γιατι δεν σαρεσει το μερος που διοριστηκες!!!!!
Όταν κάνεις την αίτηση για αναπλήρωση εκτός από τις περιοχές που επιλέγεις, επιλέγεις και ποιον θα αναπληρώσεις και για ποιο λόγο είναι κενή η θέση;  ::)  Κάτι άλλο;;;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2515 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 02:05:33 μμ »
ακριβως αυτο λεω και εγω ημαρτον !!
ουτε εσυ ξερεις λοιπον που θελω να ειμαι εγω και που οχι!
και αν δεν σου φτανουν τα λεφτα και εχεις νευρακια δικο σου θεμα!
επισης δεν με απασχολει καθολου ο λογος που θελεις αποσπαση.
miler, θα ήθελα να κάνω μία καλοπροαίρετη παρέμβαση. Καλό είναι να μη στρεφόμαστε η μία ομάδα εναντίον της άλλης, δεν κερδίζουμε τίποτα. Κατά δεύτερον, η αίτηση απόσπασης είναι προς το παρόν νόμιμο δικαίωμα κάθε μόνιμου εκπαιδευτικού. Όταν ο νόμος δίνει μια δυνατότητα, δεν είναι κακό να τη χρησιμοποιούμε, το αντίθετο. Απο κει και πέρα, ειδικά τώρα πια με τη μοριοδότηση, αν δεν υπάρχει κενό, δε δίνεται απόσπαση. Ή πάλι αν υπάρχει και το διεκδικήσει κάποιος με περισσότερα μόρια, θα το πάρει αυτός. Όταν με το καλό διοριστείς, ίσως και εσύ θελήσεις να ζητήσεις απόσπαση κάποια στιγμή. Αυτά. Καλοπροαίρετα πάντα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2516 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 02:24:07 μμ »
Αν και ειμαστε εκτος θεματος και λυπαμαι που παρασυρθηκα σε εναν διαλογο χωρις νοημα θελω πω κατι τελευταιο κι ας σβηστει.Με θλιβουν αυτες οι συμπεριφορες για εναν και μοναδικο λογο:οταν αρχισουμε τα δε με νοιαζει τι προβλημα εχεις εσυ και δε σε νοιαζει τι προβλημα εχω εγω ολο και προς τα κατω θα πηγαινει ο κλαδος.Δεν θα υπαρχει πατος στο βαρελι Δε με νοιαζει που θες αποσπαση δε με νοιαζει που εισαι αρρωστος δε με νοιαζει που εχεις πεντακοσια παιδια δε με νοιαζει που εισαι ανεργος.Αυτο ειναι ανθρωποφαγια.Εγω εχω ενα προβλημα σημερα που δε με φτανουν τα λεφτα εσυ αυριο δε θα εχεις καθολου λεφτα γιατι απλα δε θα σε προσλαβουν.Αυτη η διασπαση μεσα στους εκπαιδευτικους ειναι αυτο που θελουν οι πολιτικες ηγεσιες.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2517 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 03:27:28 μμ »
Το <<διαιρει και βασιλευε>> που εφαρμοσαν οι Ρωμαιοι για να μπορεσουν να κυβερνησουν τους ηττημενους Ελληνες το εχουν αναγαγει σε επιστημη αυτη την εποχη.Οχι δεν τον νοιαζει τον αναπληρωτη οτι δεν μπορει ο μόνιμος να παρει αποσπαση.Μετα τον μόνιμο δεν τον νοιαζει να αυξηθει το ωραριο του(τι ειναι 3 ωριτσες εδω που φτασαμε) αλλα ο αναπληρωτης δεν θα δουλεψει του χρονου.Δεν τον νοιαζει αυτόν που ειναι στο βαθμο Β οι μειωσεις μισθου του νεοδιοριστου.Αλλα οταν θα ερθει η εφεδρεια η οπως αλλιως ονομαστει η εξοδος απο την υπηρεσια;Ειμαστε θεωρητικα μορφωμενοι ανθρωποι και δεν βλεπουμε οτι αλλοι κλαδοι λιγοτεροι σε αριθμο πετυχαινουν στις διεκδικισεις τους.

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2518 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:01:42 μμ »
Τώρα μόλις συνειδητοποίησα ότι οι Χαλυβουργοι αντί να γράφουν κατεβατά σε φόρα έδωσαν φωτεινό παραδειγμα αγωνιστικότητας σε όλο το πανελλήνιο!
Είναι κατι μέρες τώρα που με εχει λιώσει η στενοχώρια γιατί δεν μπόρεσα να γίνω τεχνίτης σαν τον πατέρα μου...

Αποσυνδεδεμένος Citronelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2519 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:06:52 μμ »
Αφού έκανε τέτοια δήλωση ο αιρετός μας που υποτίθεται οτι 'αγωνίζεται' για εμάς,είμαστε καταδικασμένοι..Εγω πάντως αυτό καταλαβα.Δεν μπορεί να λέει ποιά είναι η εντολή του υπουργείου με τόση απάθεια..Εμένα μου φάνηκε οτι μεταξύ τους δεν πρέπει να παίζει ο αντίλογος ή αν παίζει είναι για τα μάτια του κόσμου...Ολοι στο παιχνίδι είναι κ εμείς είμαστε τα πιόνια τους..Βρε τι ιμειλ,τι τηλ. αυτοί δεν χαμπαριάζουν...Τι άλλο να κάνουμε παραμονές της συνεδρίασης μπας κ συγκινηθουν;
ΠΕ05

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.