*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644329 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2548 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:05:35 μμ »
 
gallikou, δυστυχώς υπάρχουν αρκετές ειδικότητες που αντιμετωπίζουν ανάλογα και παρόμοια προβλήματα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2549 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:07:05 μμ »
Ξεκίνησε η συνεδρίαση πρίν απο λίγο...τώρα μίλησα με την πολύ ευγενική κοπέλα στο κύσδε..

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2550 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:09:28 μμ »

gallikou, δυστυχώς υπάρχουν αρκετές ειδικότητες που αντιμετωπίζουν ανάλογα και παρόμοια προβλήματα.
Το ξέρω,κυρίως οι συνάδελφοι από ΕΠΑΛ, γυμναστές κοκ... Οι μόνοι που κάπως διασώζονται είναι οι των βασικών ειδικοτήτων (02,03,04) και πάλι λέω κάπως

Αποσυνδεδεμένος mrgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2551 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:39:53 μμ »
παιδιά, αυτό που έγινε φέτος με τους γαλλικών δεν έχει προηγούμενο αλλά πολύ πιθανόν να έχει κακό επόμενο... Φέτος καταστρατηγήθηκε εντελώς η ίδια η εγκύκλιος των αποσπάσεων που αφορούσε την ειδικότητά μας και η οποία επισημαίνω έγινε μία φάση μετά την κυρίως φάση όλων των υπολοίπων ειδικοτήτων καθώς δεν μας δόθηκε το δικαίωμα να υποβάλουμε αίτηση όπως οι άλλοι, την πρώτη φορά. Μέχρι πριν μια εβδομάδα, μας έλεγαν ότι θα γίνουν αποισπάσεις με βάση τα μόριά μας και τα κενά, με αξιοκρατικό σύστημα κ.λπ. Τώρα ξαφνικά μας ξεφούρνισαν ότι δεν έχει σημασία αν υπάρχουν κενά ή όχι, αν έχουμε πολλά ή λίγα μόρια, απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν αποσπάσεις! Και ξαναλέω αυτή η φάση για μας, αναφορικά με την Αθμια,  δεν είναι η γ΄όπως για τις υπόλοιπες ειδικότητες αλλά η β'! Δηλ. δεν μας αδικούν απλά, μας εξοντώνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2552 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:54:38 μμ »
mrgl, έτσι ακριβώς. Στο apf έχει την επιστολή που έστειλε ο Σύλλογος στον υπουργό. Νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να δράσουμε συλλογικά. Και εν πάση περιπτώσει να ξέρουμε τι στο καλό θέλουν να κάνουν με μας. Αν και νομίζω ότι υπάρχει συνολικό σχέδιο υποβάθμισης των ξένων γλωσσών στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2553 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:24:18 μμ »
gallikou, με πλήρη,το τονίζω, κατανόηση για το πρόβλημά σας θα ήθελα να πω κάτι...(κι ας πέσει κάτω που λέει και το τραγούδι). Νομίζω πως καλό είναι να μην μπλέκουμε τα πράγματα και κυρίως να μη στρεφόμαστε ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου, γιατί στην τελική, αυτό θέλουν κάποιοι και τους κάνουμε το χατήρι.
 Το αν κάποιος έχει πραγματικά σοβαρά προβλήματα (όπως αυτά που αναφέρεις) και η υπηρεσία δεν τον αποσπά με πρόσχημα το ότι δεν υπάρχουν κενά στηνειδικότητά του,είναι τεράστιο θέμα. Μιλάμε ουσιαστικά για απουσία κοινωνικού κράτους - κατακριτέο 1000%. Σε αυτές τις τόσο σοβαρές περιπτώσεις(άρρωστα παιδιά κλπ.) η απόσπαση πρέπει να γίνεται,τελεία και παύλα.Χωρίς δεύτερη σκέψη. Και κανείς νομίζω δε θα είχε αντίρρηση σε αυτό.
 Από κει και πέρα όμως, θα ήθελα να πωτο εξής: δυστυχώς με το νέο σύστημα μοριοδότησης, δε μοριοδοτούνται όλα τα προβλήματα. Θέλω να πω μπορεί να υπάρχει κάποια αρρώστια ή κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα το οποίο δεν αντιστοιχεί σε μόρια ή δε φτάνει το ποσοστό που απαιτείται, τουτέστιν:μόρια 0. Για το οικονομικό που μας μαστίζει όλους δε λέω τίποτα, το θεωρώ αυτονόητο. Ρωτάω λοιπόν: είναι τόσο κακό να αποσπαστεί ένας φιλόλογος ή ένας μαθηματικός με 2,3,4,5,6,7,8,10 μόρια στον τόπο συμφερόντων του ή σε όμορο νομό όταν καλύπτει πραγματικό κενό εκείπου πάει; πού ακριβώς είναι το κακό; ότι θα διευκολύνει για μία χρονιά τη ζωή του και στην τελική θα είναι και πιο αποδοτικός στο έργο του (λιγότερα προβλήματα-->καλύτερη απόδοση, αυτονόητο); αφού κενό θα καλύψει ούτε θα κάτσει, ούτε θα βγει εκτός τάξης. Χωρις να κοστίσει τίποτα στο κράτος είναι κακό;
 Καταλαβαίνω ότι αν έχεις 50+ μόρια και δεν αποσπάσαι ενώ αποσπάται κάποιος άλλης ειδικότητας με πχ 5 , τρελαίνεσαικαι είναι λογικό. Αλλά, τελικά αυτός φταίει στην πραγματικότητα;;;τι φταίει αυτός;;; ας μην τα βάζουμε με συναδέλφους που δε φταίνε, αλλά με εκείνους που πραγματικά φταίνε ρε παιδιά...

Μα δεν είπαμε εμείς το αντίθετο... Δεν ζητήσαμε ποτέ οι άλλοι να φτάσουνε στο επίπεδο που είμαστε εμείς αλλά εμείς να ανεβούμε στο ίδιο επίπεδο με τους άλλους. Οι αποσπάσεις γίνονται για κοινωνικούς λόγους ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε. Αλλά δεν είναι έτσι για όλους.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2554 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:33:45 μμ »
gallikou και Ilek05 τοτε συμφωνούμε. Αφορμή για το μήνυμά μου στάθηκε μόνο η φράση
ενώ φιλόλογος με 0 μόρια μετακινείται.
Και είπα : αν τα προβλήματά του είναι "μη μεταφράσιμα σε μόρια" και καλύπτει πραγματικό κενο,γιατί να μη μετακινηθεί; γιατί να στρεφόμαστε ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου και όχι όλοι μαζί εναντίον όσων πρέπει;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος mrgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2555 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:36:37 μμ »
gallikou, είδα την επιστολή του apf και νομίζω ότι είναι πολύ δυναμική. Επιτέλους, να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους και να ζητήσουμε αληθινές απαντήσεις σε όλα αυτά τα τραγελαφικά που συμβαίνουν! Και φυσικά πρέπει να δράσουμε συλλογικά, αν το αποτέλεσμα σήμερα είναι τόσο αρνητικό όσο διαφαίνεται... Γνωρίζω πάντως, ότι η πρόεδρος του apf είναι σήμερα στο Υπουργείο, έξω από το ΚΥΣΔΕ με την πρόθεση να εκθέσει το πρόβλημά μας και να διεκδικήσει ουσιαστική λύση και όχι άλλα ψέματα. Δεν ξέρω αν θα την δεχτούν και τι αποτέλεσμα θα φέρει αλλά ξέρω ότι θα προσπαθήσει ως θεσμικό όργανο.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2556 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:42:34 μμ »
gallikou και Ilek05 τοτε συμφωνούμε. Αφορμή για το μήνυμά μου στάθηκε μόνο η φράση
ενώ φιλόλογος με 0 μόρια μετακινείται.
Και είπα : αν τα προβλήματά του είναι "μη μεταφράσιμα σε μόρια" και καλύπτει πραγματικό κενο,γιατί να μη μετακινηθεί; γιατί να στρεφόμαστε ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου και όχι όλοι μαζί εναντίον όσων πρέπει;
Όλοι μαζί είμαστε σε αυτό. Απλά ξέρεις πόσο σου τη δίνεις ο άλλος με ένα χρόνο προϋπηρεσία να είναι σπίτι του ή σε όμορο νομό και εσύ να μην μπορείς να πάρεις μετάθεση για πουθενά; Συγγνωμη, δεν ήθελα να θίξω συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2557 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:52:01 μμ »
gallikou, είδα την επιστολή του apf και νομίζω ότι είναι πολύ δυναμική. Επιτέλους, να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους και να ζητήσουμε αληθινές απαντήσεις σε όλα αυτά τα τραγελαφικά που συμβαίνουν! Και φυσικά πρέπει να δράσουμε συλλογικά, αν το αποτέλεσμα σήμερα είναι τόσο αρνητικό όσο διαφαίνεται... Γνωρίζω πάντως, ότι η πρόεδρος του apf είναι σήμερα στο Υπουργείο, έξω από το ΚΥΣΔΕ με την πρόθεση να εκθέσει το πρόβλημά μας και να διεκδικήσει ουσιαστική λύση και όχι άλλα ψέματα. Δεν ξέρω αν θα την δεχτούν και τι αποτέλεσμα θα φέρει αλλά ξέρω ότι θα προσπαθήσει ως θεσμικό όργανο.
Δεν κατάλαβα! Ποιοι είναι αυτοί οι κύριοι που ΔΕΝ θα τη δεχτούν; Συνάδελφοι είναι... Μην τρελαθούμε και οι διευθυντές ΔΔΕ συνάδελφοι είναι και οι αιρετοί επίσης. Άντε τώρα, με τον καθένα που έχει ένα αξίωμα και νομίζει ότι έχει και εξουσία. Και οι ίδιοι πριν αποκτήσουν εξουσία, θα παρακαλούσαν για απόσπαση για αυτούς ή για κανέναν κολλητό τους!

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2558 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 02:45:53 μμ »
Δεν μου λέτε... Όσο περιμένουμε  ::) στο ΚΥΣΔΕ, πέρα από τους αιρετούς μας, ποιος είναι; Ποιο είναι αυτό το συμβούλιο;;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2559 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 02:47:44 μμ »
Δεν μου λέτε... Όσο περιμένουμε  ::) στο ΚΥΣΔΕ, πέρα από τους αιρετούς μας, ποιος είναι; Ποιο είναι αυτό το συμβούλιο;;
Και τρεις διευθυντές ΔΔΕ

Αποσυνδεδεμένος Citronelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2560 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 02:55:33 μμ »
gallikou, είδα την επιστολή του apf και νομίζω ότι είναι πολύ δυναμική. Επιτέλους, να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους και να ζητήσουμε αληθινές απαντήσεις σε όλα αυτά τα τραγελαφικά που συμβαίνουν! Και φυσικά πρέπει να δράσουμε συλλογικά, αν το αποτέλεσμα σήμερα είναι τόσο αρνητικό όσο διαφαίνεται... Γνωρίζω πάντως, ότι η πρόεδρος του apf είναι σήμερα στο Υπουργείο, έξω από το ΚΥΣΔΕ με την πρόθεση να εκθέσει το πρόβλημά μας και να διεκδικήσει ουσιαστική λύση και όχι άλλα ψέματα. Δεν ξέρω αν θα την δεχτούν και τι αποτέλεσμα θα φέρει αλλά ξέρω ότι θα προσπαθήσει ως θεσμικό όργανο.
Δεν κατάλαβα! Ποιοι είναι αυτοί οι κύριοι που ΔΕΝ θα τη δεχτούν; Συνάδελφοι είναι... Μην τρελαθούμε και οι διευθυντές ΔΔΕ συνάδελφοι είναι και οι αιρετοί επίσης. Άντε τώρα, με τον καθένα που έχει ένα αξίωμα και νομίζει ότι έχει και εξουσία. Και οι ίδιοι πριν αποκτήσουν εξουσία, θα παρακαλούσαν για απόσπαση για αυτούς ή για κανέναν κολλητό τους!
Εγώ έχω καταλάβει οτι απο την στιγμή που λένε για το άν θα δεχτεί η πολιτική ηγεσία ,οτι το κύσδε δεν το απαρτίζουν μόνο εκπ/κοί.
Παιδια,τι μαρτύριο κ αυτό..ας τελειώσει..
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2561 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 03:05:10 μμ »
Συνάδελφοι μίλησα με τον αιρετό (καρλαύτη) μου είπε πως δεν τελείωσε το συμβούλιο και οτι απ΄οτι φαίνεται θα πάρουν απόσπαση οι τρίτεκνοι και συνάδελφοι με προβλήματα υγείας και απο αυτούς όχι όλοι μόνο εκεί που υπάρχουν κένα!!!έλεοοοοςςςς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.