*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644349 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2688 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:40:24 πμ »
Καλημέρα,
καταρχήν.
antgiov σκέψου απλά ότι του χρόνου που δεν θα είναι εκλογές εν όψει τι θα γίνει πάλι ....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:37 »

Αποσυνδεδεμένος bettyvav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2689 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 09:56:12 πμ »
μπεττυ, το ιδιο μου ειπαν κι εμενα οταν ρωτησα μετα την ψυχρολουσια της β'φασης  :-\ και ετσι δεν εκανα.... δηλ. αυτοι που ειδα οτι πηραν ειναι με μεσο;; μπορω να κανω αιτηση επανεξετασης και να ζητησω και για φορεις, η ακολουθειται διαφορετικη διαδικασια ;
πρεπει να κανεις ξεχωριστη αιτηση για τους φορεις, οχι μαζι με την αιτηση επανεξετασης. Εννοειται οτι στους φορεις μονο με μεσο παιρνεις αποσπαση!!! αφου χρειαζεσαι θετικη αξιολογηση απο τον προισταμενο, καποιος λοιπον θα σου τη σπρωξει, ή ο προισταμενος του φορεα ή κανενας αιρετος ή βουλευτης...
Εγω εστειλα για ανευ αποδοχων απο 1 Νοεμβρη, ξερει κανεις να μου πει αν κατι γινει με τις αποσπασεις και παρουμε τελικα, μπορω να κανω ανακληση της αδειας ανευ αποδοχων??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 09:58:13 πμ από bettyvav »

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2690 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 10:52:11 πμ »
Καλημέρα,
καταρχήν.
antgiov σκέψου απλά ότι του χρόνου που δεν θα είναι εκλογές εν όψει τι θα γίνει πάλι ....
ελπίζω να έχουμε καλύτερους αντιπροσώπους. θα κάνω ότι και φέτος θα κλαίω τη μοίρα μου μακριά από τα παιδιά μου και τη γυναίκα μου αλλά δεν θα τους παρακαλέσω όπως δεν έκανα ποτέ ή θα πάρω τα κουμπούρια όπως πρέπει να κάνει όλος ο ελληνικός λαός.
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2691 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:19:07 μμ »
...Εγω εστειλα για ανευ αποδοχων απο 1 Νοεμβρη, ξερει κανεις να μου πει αν κατι γινει με τις αποσπασεις και παρουμε τελικα, μπορω να κανω ανακληση της αδειας ανευ αποδοχων??

ΝΑΙ! Μπορείς να κάνεις αίτηση ανάκλησης της άδειας άνευ αποδοχών διότι εξέλιπαν οι λόγοι λήψης της και είναι στην διακριτική ευχέρεια του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ να την κάνει δεκτή ή όχι! Φυσικά, με την υπάρχουσα οικονομική συγκυρία, θεωρείται απίθανο να μη γίνει δεκτή...
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:13:37 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2692 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:46:26 μμ »
Συνάδελφοι είμαστε όλοι και συμπάσχουμε. ας αγωνιστούμε με αξιοπρέπεια πάνω απ όλα και ας πολεμήσουμε το ρουσφέτι και το βόλεμα όπως μπορεί ο καθένας. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν από τη μία μέρα στην άλλη. αλλά τουλάχιστον τα μεγάλα ψάρια που συνεχίζουν να δημιουργούν κολλητούς , ρουφιάνους, βολεψάκηδες, κλίκες και τα συναφή, στην πλάτη εξαθλιωμένων συναδέλφων, αξίζει να τα πολεμάς.
Αυτό που εύχομαι μόνο είναι να μην γίνει η οικονομική μας εξαθλίωση το εσωτερικό μας άλλοθι για να ξεπέσουμε στο επίπεδο τους. Καλή δύναμη σε όλους.
Τις επόμενες μέρες από σχετικές ανακοινώσεις θα ενημερωθείτε για τις επερχόμενες συγκρούσεις σε διάφορους νομούς και θα καταλάβετε.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2693 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 11:07:55 πμ »
Ανηκω στην Α/βαθμια ειδικότητα. Διάβασα ότι στις 9/10 θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ για ανακλήσεις αποσπάσεων κτλ. Προλαβαίνω τη Δευτέρα να κάνω αίτηση ανάκλησης;

Αποσυνδεδεμένος yann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2694 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 04:14:20 μμ »
Ανηκω στην Α/βαθμια ειδικότητα. Διάβασα ότι στις 9/10 θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ για ανακλήσεις αποσπάσεων κτλ. Προλαβαίνω τη Δευτέρα να κάνω αίτηση ανάκλησης;

Νομίζω πως προλαβαίνεις, αρκεί να σταλεί αμέσως μέσω φαξ από την ΔΠΕ στο ΚΥΣΠΕ. Βάλε στην άιτηση την ένδειξη επείγον και επικοινώνησε με τη Διεύθυνση ώστε να το στείλει άμεσα. Για σιγουριά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη Γραμματεία του ΚΥΣΠΕ εάν το έλαβαν.... καλή τύχη!

Γραμματεία ΚΥΣΠΕ
Στοιχεία επικοινωνίας
Τηλ.: 210 344 2303, 210 344 2283
FAX: 210 344 2283
e-mail: kyspe@minedu.gov.gr
Γραφεία: 1154, 1156, 1158

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2695 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 10:23:06 πμ »
Η διαδικασίες των αποσπάσεων δεν είναι παρά άλλη μια συνιστώσα (trendy λέξη) του ανεκδιήγητου συστήματος που έχει φέρει τη χώρα σε αυτήν την κατάσταση. Και μπορείς να δεις και εδώ μία μικρογραφία-στιγμιότυπο της ελληνικής κοινωνίας.
Το θέμα είναι τί μπορεί να κάνει κανείς. Να αντιδράσει λέμε, αλλά πως; Με απεργίες, πορείες, αρθρογραφίες; Δεν νομίζω.

Σημαντικό είναι να κατανοήσουμε ότι υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 επιλογές:
1) Συμβιβαζόμαστε με την υφιστάμενη κατάσταση όπου προτεραιότητα έχουν οι κουμπάροι, κολλητοί, βύσματα, πελάτες, η οποία δεν αρέσει μεν σε κανένα αλλά μπορεί να μας βολέψει κάποια δύσκολη στιγμή που θα βρεθούμε με ένα δυνατότερο βύσμα από αυτά των ανταγωνιστών μας.

2) Συμφωνούμε όλοι σε ένα δίκαιο και αξιοκρατικό σύστημα, το οποίο ακόμα και αν μας ζορίσει σε κάποια φάση, θα έχουμε πρώτα την ηθική ικανοποίηση ότι βοήθησε κάποιον με μεγαλύτερες ανάγκες από εμάς ή τουλάχιστον θα μας επιτρέπει να ρυθμίζουμε τις ζωές μας χωρίς εκπλήξεις. (Είναι καλύτερο να ξέρεις ότι θα μείνεις κάπου π.χ. 5 χρόνια υποχρεωτικά από τα να ζεις και να πεθαίνεις κάθε Αύγουστο_Σεπτέμβριο κάνοντας refresh)

Το καλό με τη 2η επιλογή είναι ότι το σύστημα ήδη υπάρχει. Αρκεί να το σεβόμαστε ο καθένας ατομικά και να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και να τον σέβονται και όλοι όσοι εμπλέκονται, είτε είναι στελέχη, είτε αιρετοί είτε ο διπλανός μας συνάδελφος. Κι αυτό γίνεται μόνο με έλεγχο και ανελέητο κυνηγητό της παρατυπίας όπου τη δούμε, όποιος και να την έκανε με όποιο κόστος.

Διότι, αν αποφάσισες να μην χρησιμοποιείς μέσο και να αγωνίζεσαι πάντα σύμφωνα με τους κανόνες, πρέπει παράλληλα -για να μην εμφανίζεσαι σαν γραφικός μαλάκας Δον Κιχώτης- να καταγγέλλεις τις παρατυπίες  όποτε υποπίπτουν στην αντίληψή σου.

Αν αυτό το τελευταίο το θεωρείς "κάρφωμα" ή "χαφιέδισμα" τότε πρέπει να προσανατολιστείς στην 1η επιλογή. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος yann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2696 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 03:00:45 μμ »
Έχουμε κανένα νέο για το πότε το ΚΥΣΔΕ θα εξετάσει τις αιτήσεις επανεξέτασης απόσπασης-ενστάσεις; 

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2697 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 05:36:27 μμ »
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το πότε θα γίνει το ΚΥΣΔΕ και αν γίνει τελικά ας μας ενημερώσει γιατί η αγωνία είναι και πάλι μεγάλη....

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2698 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:54:11 πμ »
Μίλησα με τον Καρλαύτη για τη νέα φάση αποσπάσεων και μου είπε πως το θεωρεί δύσκολο να γίνει αλλά και πάλι δεν μπορεί να πεί κάτι με απόλυτη σιγουριά..είναι το θέμα ανοιχτό και υπό συζήτηση..

Αποσυνδεδεμένος yann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2699 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 05:57:58 μμ »
Μίλησα με τον Καρλαύτη για τη νέα φάση αποσπάσεων και μου είπε πως το θεωρεί δύσκολο να γίνει αλλά και πάλι δεν μπορεί να πεί κάτι με απόλυτη σιγουριά..είναι το θέμα ανοιχτό και υπό συζήτηση..

Γιατί το θεωρεί δύσκολο όταν υπάρχουν τόσα κενά; τουλάχιστον να μας ενημερώσει πότε επιτέλους θα συνεδριάσουν για να εξετάσουν τις αιτήσεις μας! Το ΚΥΣΠΕ έχει στην αντζέντα της σημερινης συνεδρίασης και την εξέταση αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Εμείς πάλι στα τυφλά  8) κινούμαστε...  >:(  Ξέχασα βέβαια είναι και η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων στη μέση. Αποσπάσεις όμως σε φορείς, αρχεία του κράτους κτλ γίνονται σωρηδον και μάλιστα σε ειδικότητες που υπάρχει έλλειμμα. άβυσσος η ψυχή της διοίκησης...

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2700 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:40:22 μμ »
   Συνάδελφοι, θα πρέπει να πιέσουμε όλοι τους αιρετούς για δ'φάση.Ας πάρουμε όλοι τηλέφωνα μήπως και καταφέρουμε κάτι...Και κάτι ακόμα..Σχεδόν κανείς δε σχολίασε το γεγονός ότι η γ' φάση έγινε χωρίς μοριοδότηση! Είναι δυνατόν να αναιρεί και να 'ακυρώνει' το υπουργείο μόνο του την εγκύκλιό του κι εμείς να μη μιλάμε? Τελικά ισχύει ή όχι η μοριοδότηση? (η απάντηση είναι προφανής...)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2701 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:43:27 μμ »
Μίλησα με τον Καρλαύτη για τη νέα φάση αποσπάσεων και μου είπε πως το θεωρεί δύσκολο να γίνει αλλά και πάλι δεν μπορεί να πεί κάτι με απόλυτη σιγουριά..είναι το θέμα ανοιχτό και υπό συζήτηση..

επιβεβαιώνω!! η δε συζήτηση έχει να κάνει με τις επικείμενες εκλογές και τι βολεύει καλύτερα : να γίνουν τώρα οι αποσπάσεις ή στο παρά πέντε των εκλογών ώστε να εκφραστούν άμεσα και οι ευχαριστίες του πλήθους;  >:( >:( >:(   
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.