*

Αποστολέας Θέμα: ESB  (Αναγνώστηκε 35899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 11:08:35 μμ »
Τις υπολόγιζα στα 100 μέσο όρο όλα τα papers. Από 55 %και πάνω περνάει. Για να ναι αρκετά καλά καλό είναι στα μαθήματα να πιάνει τουλάχιστον 60%. Στις εξετάσεις πάντα δεν αποδίδουν το ίδιο καλά οι μαθητές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ESB
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:43 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 11:27:20 μμ »
Δλδ. βαθμολογουσες καθε απαντηση με 1, με αριστα το 75 συνολο σε listening-reading-use of english και με το υπολοιπο 25 βαθμολογουσες τα speaking-writing?
Την βαση την γνωριζω, τα ερωτηματα δεν ξερω πως βαθμολογουνται.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 11:34:11 μμ »
Δεν είχα βρει πουθενά specifications οπότε βαθμολογούσα με 1 μονάδα την κάθε απάντηση. Στο προφορικό και γραπτό δεν έβαζα βαθμό. Καταλαβαίνει εμπειρικά εκεί αν είναι σε θέση να περασουν ή όχι οι μαθητές και κατά πόσο θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά το μέσο όρο τους. Εγώ μόνο ακουστικό κείμενα γραμματικές παρατηρήσεις υπολόγιζα μέσο όρο. Συνήθως έκιεση και προφορικό τους ανεβάζουν το βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:51:52 μμ »
Γεια σας! Έχει στείλει σε εξετάσεις ESB ξανά κάποιος συνάδελφος? Έχω κατεβάσει την αίτηση και διάβασα πως πρέπει να στείλω την αίτηση μαζί με την απόδειξη της τράπεζας στα κεντρικά τους. Η διαδικασία είναι αυτή έτσι? Εάν κάποιος παλιός γνωρίζει κάτι περισσότερο ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ESB
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:43 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:42:23 πμ »
Να επαναφέρω κι εγω το θέμα. Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα αριθμητικό παράδειγμα ώστε να είμαστε απολύτως σίγουροι για τον υπολογισμό της βαθμολογίας;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:31:52 μμ »
Εγω υπολογιζω ως ελαχιστη βαση το 42 στα 75 (42 ειναι το 55% του 75) Οπου 75 το συνολο των ερωτηματων σε listening, reading, use of english. Υπολογιζεις μετα να συμπληρωσει το υπολοιπο 13 απο writing, speaking για να πιασει την βαση του 55.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:42:16 μμ »
Να πω κ τον προβληματισμο μου. Εχω μια μαθητρια που κοπηκε στο τσακ κυριολεκτικα στο ecce. Επειδη ειναι α' λυκειου και θελει να τελειωσει με τα αγγλικα, ειπαμε να δωσει το esb μιας που εχει πιο χαμηλη βαση κ πιο 'ευκολο'. Στα τεστς ομως που κανουμε με το ζορι πιανει την βαση. Κυμαινεται σε 35 με 42 στα 75. Και μου κανει εντυπωση πως ενα παιδι που κοπηκε για λιγο στο ecce να μην τα καταφερνει εδω. Και δεν ξερω τι να κανω! Δεν δυσκολευεται σε συγκεκριμενο part.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:21:27 μμ »
Ευχαριστώ, evi06! Κι εγώ έτσι το υπολογίζω αλλά ήθελα να δω αν αυτός είναι ο σωστός τρόπος. Όσο για τη μαθήτριά σου, ναι, λογικά θα έπρεπε να της φαίνεται πιο βατό το esb. Αν και τα κείμενά του δε θεωρώ ότι είναι τρομερά εύκολα κι έχει κι αυτό τα δικά του εύκολα και δύσκολα σημεία, το γεγονός ότι έχει βάση 55% το κάνει ελκυστικό για πιο αδύναμους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 19, 2013, 01:32:56 μμ »
Καλησπέρα σας!
Η βάση για το ESB είναι 55% για ολα τα επίπεδα.???
Ξερετε το pte της edexcel τη βαση εχει????

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 18, 2013, 02:52:15 μμ »
Καλημέρα σας!!!! Σας εμφανίζονται τα δελτία στο site της europalso? Ήρθε Σάββατο και εμάς ακόμα!!! Μου είπαν ότι το αργότερο Σάββατο θα κατεβαίνουν. Εσείς τα είδατε?

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 18, 2013, 03:59:20 μμ »
το πτυχιο αυτο ειναι το αντιστοιχο lower αλλα πιο ευκολο?διαφωτιστε με ο γιος μου παρολο που τελειωσε τη  c  senior  εχει δυσκολιες θελει να τα παρατησει και να μη δωσει εξετασεις  τι να κανω να δωσει το esb?

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 18, 2013, 09:32:54 μμ »
το πτυχιο αυτο ειναι το αντιστοιχο lower αλλα πιο ευκολο?διαφωτιστε με ο γιος μου παρολο που τελειωσε τη  c  senior  εχει δυσκολιες θελει να τα παρατησει και να μη δωσει εξετασεις  τι να κανω να δωσει το esb?

Καλησπέρα! Το ESB ξεκινά από επίπεδο Β1 έως C2. Το φορμάτ του είναι συνδυασμός cambridge & michigan από θέμα ασκήσεων. Είναι πιο εύκολο σε σχέση με άλλα, αλλά και αυτό θέλει μια καλή προετοιμασία. Εγώ φέτος ασχολήθηκα με αυτό το πιστοποιητικό και έμεινα ευχαριστημένη από τα βιβλία της super course που χρησιμοποίησα όμως με έχει ενοχλήσει η αργοπορία στην αποστολή των δελτίων. Δεν ξέρω αν κάνουν έτσι γενικά όμως δεν το θεωρώ καθόλου σωστό να αγωνιούν οι υποψήφιοι μέχρι τελευταία στιγμή και εμάς που τους επιλέξαμε να μας εκθέτουν. Κοίταξε και τα υπόλοιπα πιστοποιητικά αν θέλεις όπως το Pearson που και αυτό είναι πιο βατό με εντελώς άλλη δομή από τα συνηθισμένα.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 18, 2013, 11:36:42 μμ »
ευχαριστω για την ενημερωση!

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:17:46 πμ »
το πτυχιο αυτο ειναι το αντιστοιχο lower αλλα πιο ευκολο?διαφωτιστε με ο γιος μου παρολο που τελειωσε τη  c  senior  εχει δυσκολιες θελει να τα παρατησει και να μη δωσει εξετασεις  τι να κανω να δωσει το esb?

Το ESB είναι σε μεγάλο βαθμό πιο εύκολο από το michigan. Είχα μαθήτρια που κοβόταν συνεχώς στο michigan στο listening, είχε κάποιες μαθησιακές δυσκολίεςκαι πήρε το ESB B2 με ευκολία και με πολύ άνεση στο listening όπου στο άλλο κοβόταν. Αλλά το ESB B2 είναι επίπεδο lower ένας μαθητής που μόλις τλείωσε την c senior και έχει κ δυσκολίες δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να το περάσει. Ισως τελειώνοντας τη D class με καλή προετοιμασία και καλύπτοντας τα κενά του να μπορεί να το περάσει. Τα τεστ που θα κάνει στην προετοιμασία του θα δείξουν κατά πόσο τα καταφέρνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 767

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.