*

Ψηφοφορία

Εσείς πότε πιστεύετε ότι θα γίνει ο επόμενος Διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π.;

2013
2014
2015
2016
2017+
Ποτέ, θα καταργηθεί το Α.Σ.Ε.Π.

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;  (Αναγνώστηκε 83587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:05:41 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα Μάρκο!!!!! Ας ζούμε τουλάχιστον με την ελπίδα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:09:00 μμ »
και η αναμονη των φασεων "ελπίδα" ειναι.
Και ειναι κρίμα να μη κατανοουμε τους νεους συναδελφους επειδη εμεις ειχαμε καποτε τις ευκαιριες.....
Ας ανακατευθει η τραπουλα λιγο, δεν πειραζει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:09:21 μμ »
ω ρε Μάρκο  R E S P E C T !!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:18:50 μμ »
Συνάδελφε μην απορείς καθόλου. Με μια προσεχτική ματιά θα διαπιστώσεις οτι το θέμα ανακινείται από τα ίδια άτομα εδώ και χρόνια, νέους πτυχιούχους που ειναι δικαιολογημένοι και κυρίως από παλιότερους που ενώ εγιναν τοσοι διαγωνισμοί τωρα αυτοί αποφάσισαν να συμμετέχουν ασε που δεν έχουν καμια επιτυχια οσοι συμμετείχαν. Επιπλέον έχουν την απαίτηση να μην μετρήσει και η προυπηρεσία. Κάτι άλλο;
Θα διαφωνήσω με την παραπάνω οπτική.Ισα ισα που θεωρώ ότι όσοι έχουν συγκεντρώσει την προϋπηρεσία τους χάρη σε ένα καλό διαγωνισμό (και αυτός κατά πάσα πιθανότητα είναι ένας από τους δύο τελευταίους,αφού εάν ήταν κάποιος ακόμα παλαιότερος π.χ. του 2003,θα είχε πια διοριστεί ο επιτυχών),θα πρέπει να απαιτούν την διεξαγωγή ενός νέου διαγωνισμού όσο γίνεται πιο σύντομα (φυσικά για τις ειδικότητες της Βθμιας που το 60-40 έχει εξαντληθεί).

Με την παράταση της μεταβατικής διορίζονται μέσω 24μηνου και κάποιοι που δεν οφείλουν την προϋπηρεσία τους σε κάποιον ΑΣΕΠ (αλλά π.χ. στην ΠΔΣ) και μετέπειτα κατάφεραν απλά και πέρασαν μία φορά τη βάση.Αυτοί δεν επιθυμούν με τίποτα τη διεξαγωγή ενός νέου διαγωνισμού και την δημιουργία ενός νέου ενιαίου πίνακα,γιατί γνωρίζουν ότι μόνο με αυτό το βαθμό (ή μόνο τη βάση που ο Ν3848 αναγνωρίζει σε όσους δεν έχουν πατήσει σε εξεταστικό κέντρο),μένουν αρκετά πίσω στον πίνακα και γι΄αυτό θα πρέπει να γράψουν (επιτέλους) κι έναν ικανοποιητικό βαθμό.Το συμφέρον τους λοιπόν επιβάλλει εκκλήσεις περί ¨ενότητας για την κατάργηση του αισχρού νόμου¨και το σαμποτάρισμα κάθε ιδέας περί νέου ΑΣΕΠ.

Αντίθετα πιστεύω ότι κάποιος που κρατάει έναν καλό βαθμό από τους δύο τελευταίους διαγωνισμούς δεν έχει απολύτως τίποτα να φοβάται από τη διεξαγωγή ενός νέου.Παράλληλα ένας νέος διαγωνισμός θα δώσει τουλάχιστον την ευκαιρία σε νέους πτυχιούχους να προσπαθήσουν,έστω κι αν οι πιθανότητές τους θα είναι απειροελάχιστες (κι αν προβλέπονται ελάχιστοι διορισμοί λόγω δεδομένης αύξησης του ωραρίου,ας επιδιώξουν τουλάχιστον την αναπλήρωση ή την ωρομισθία,αφού κάπως πρέπει να αρχίσουν να εργάζονται και αυτοί).

Εάν διοριζόσουν έως τώρα σε κάποια ειδικότητα π.χ. με 72 (ας μας ενημερώσουν καλύτερα οι γνωρίζοντες για το που περίπου κυμαίνονταν οι βάσεις διορισμού ανά ειδικότητα),νομίζω ότι κάποιος που κρατάει ένα καλό βαθμό,ας πούμε γύρω στο 65,σε συνδυασμό με την μεγάλη προϋπηρεσία που έχει πια συγκεντρώσει,θα εργάζεται σίγουρα είτε ως μόνιμος είτε ως αναπληρωτής.Η βάση διορισμού εκτοξεύεται έτσι κι αλλιώς για ένα νέο πτυχιούχο,αλλά και για κάποιον που δεν οφείλει την προϋπηρεσία του σε ένα διαγωνισμό(θεωρώ ότι τις επιπλέον προσαυξήσεις π.χ.γλώσσες τις διαθέτουν πάνω κάτω σχεδόν όλοι πια).Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος στην παραπάνω σκέψη,γιατί δεν μπορώ να ερμηνεύσω διαφορετικά την άρνηση πολλών απέναντι στο ενδεχόμενο ενός νέου ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:23:02 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:30:14 μμ »
Συμφωνω,μονο που αυτο επρεπε να γινει χτες!!!Οπως ειπες με την τοση ογκωδη προυπηρεσια απο το 09 για εναν ηδη επιτυχων απο το 06 ή 09 και αυτην την προυπηρεσια που μπορει να ειχε και απο πριν... οι απλα επιτυχοντες,με καλη αποδοση αλλά χωρις μεγαλη προυπηρεσια και οι νεοι ,οντως εχουν απειροελαχιστες ελπιδες,επρεπε να γινει χτες ο ασεπ!Οσο για το ποτε θα γινει .....αστο καλυτερα!!!!!Και αν θα'ναι του ιδιου τυπου...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:32:14 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:34:04 μμ »
Καλημέρα και από μένα!!Το θέμα νομίζω δεν είναι τόσο πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ αλλά πόσα άτομα θα πάρουν από κάθε κατηγορία.Αν δεν προκηρύξουν συγκεκριμένες θέσεις ακόμα και αν έχει γράψει κάποιος καλά δεν θα ξέρει αν είναι διοριστέος  ή όχι!Και έτσι το Υπουργείο θα είναι καλυμμένο και θα παίρνει μόνο λίγους χωρίς να μπορεί κανείς να διεκδικήσει το διορισμό του.
Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι υπάρχουν άτομα που ακόμα δεν έχουν διοριστεί ενώ έχουν ΦΕΚ από το 2009 ,όπως και εγώ που είμαι νηπιαγωγός διοριστέα του τελευταιου ΑΣΕΠ και ΠΑΡΑΜΕΝΩ για 3η χρονιά αδιόριστη ,αφού από τους 78 ταλαίπωρους διοριστέους του τελευταιου ΑΣΕΠ το Υπουργείο διόρισε μόνο τους 21,άρα περίπου 57 άτομα περιμένουν ακόμα το διορισμό!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:39:32 μμ »
Γι'αυτα ολα Σοφη λεω,εχει γινει μεγαλο μπερδεμα....καλα για διορισμους ,αστο στη καταψυξη!!!!Και να γινοταν ΑΣΕΠ το 14( :o ::),που δεν νομιζω...)θα'ναι εικονικος για να δουλεψουν οι εχοντες ως τωρα επιτυχια καλη και υψηλη προυπηρεσια,προσεξες τι εγραψα να δουλευουν,οχι κατα αναγκη να διοριζονται!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:41:14 μμ »
Η Διαμαντοπουλου μιλησε για ανοιχτο διαγωνισμο και τονισε πως ακομα και για τους αναπληρωτες θα παιρνει απο το νεο πινακα που θα προκυψει μετα απο διαγωνισμο.

*συμφωνω με anixia
-  αν και για το 2014 πιθανο το θεωρω

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:42:54 μμ »
Ελα ντε κι εγω την ιδια απορια εχω!Καθε φορα που βλεπω αυτο το θεμα μου ρχετε να γελασω.Προσωπικα δεν με νοιαζει αν γινει αλλα μερικες φορες νομιζω οτι ζω σε παραλληλο συμπαν.

Συνάδελφε μην απορείς καθόλου. Με μια προσεχτική ματιά θα διαπιστώσεις οτι το θέμα ανακινείται από τα ίδια άτομα εδώ και χρόνια, νέους πτυχιούχους που ειναι δικαιολογημένοι και κυρίως από παλιότερους που ενώ εγιναν τοσοι διαγωνισμοί τωρα αυτοί αποφάσισαν να συμμετέχουν ασε που δεν έχουν καμια επιτυχια οσοι συμμετείχαν. Επιπλέον έχουν την απαίτηση να μην μετρήσει και η προυπηρεσία. Κάτι άλλο;

Kαι κανονικά η προϋπηρεσία δεν θα έπρεπε να μετράει, παρά μόνο στην πρόσθετη μοριοδότηση κατά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού. Αυτός ήταν και ο αρχικός όρος του διαγωνισμού, που υποτίθεται θα ίσχυε από το 2000 κι αυτό ισχύει και για όλους τους διαγωνισμούς γενικά: ίδια διαδικασία πρόσληψης για όλους τους ενδιαφερόμενους. Οι πιέσεις όμως των εκάστοτε αναπληρωτών οδήγησαν αλλού τα πράγματα, όπως και οι πιέσεις όλων των άνεργων πτυχιούχων που ζητούσαν έστω μια θέση αναπληρωτή, αλλά και των μονίμων που ζητούσαν οπωσδήποτε μετάθεση ή απόσπαση στον τόπο κατοικίας τους και μείωση του ωραρίου τους.

Παραλογισμοί που έφτιαξαν ένα τερατώδες παράλογο σύστημα.
Αλλά βέβαια, τι θα μπορούσε να καταλογίσει κανείς σε όλους αυτούς, από τη στιγμή που άνοιξαν σχολές σε κάθε ραχούλα για την τόνωση της τοπικής οικονομίας, χωρίς όμως να αναπτυχθεί σοβαρά κανένας τομέας της οικονομίας για να τους απορροφήσει με ή χωρίς πτυχίο;
Ο καθένας αγωνιζόταν να ανεβεί τη δική του ανηφόρα, όπως μπορούσε. Τι άλλο να έκανε ελλείψει εναλλακτικών;

Θα συμφωνήσω όμως με τον Μάρκο κι ας μη με αφορά άμεσα το θέμα.
Ας μην ξεχνάμε ότι στις διπλανές πλαγιές ανέβαιναν και συνεχίζουν να ανεβαίνουν κι άλλοι τις δικές τους ανηφόρες. :-\ Λίγος σεβασμός και σ' αυτούς δεν βλάπτει. ::)
Αφού σε συλλογικό επίπεδο δεν κινείται τίποτα, τι άλλο τους μένει να κάνουν σε ατομικό επίπεδο πέρα από το να ελπίζουν έστω και το ελάχιστο; ::)



......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:51:25 μμ »
Παντως ειλικρινα σας το λεω ....τωρα τους απασχολει πως θα μειωσουν το εκπαιδευτικο δυναμικο απο του χρονου,οχι να κανουν ασεπ.
Αρχιζει σχεδιασμος και δουλεια στο υπουργειο για  να μειωθουν οι αναγκες σε εκπαιδευτικους, σταδιακα απο του χρονου.

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:53:58 μμ »
Και η καραμελα για τους νεους και τις χαμενες ευκαιριες συνεχιζεται...Ξερετε ποτε πραγματικα θα εχουν οι νεοι μια ευκαιρια;Οταν διοριστουν ολοι οι παλιοι που βρισκονται μπροστα τους με τις τεραστιες προυπηρεσιες.Το να ζηταν ΑΣΕΠμονο για να ανακατευτει η τραπουλα ειναι σαν να ζηταω εγω που ειμαι αναπληρωτρια να ξεδιοριστουν οι μονιμοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ για να διοριστω εγω στη θεση τους.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:55:38 μμ »
Εμένα προσωπικα με εξοργιζει οχι ο μονιμος, αλλα ο αναπληρωτης που κλαιγεται αφου τον διορισουν καπου.
Παλαμακια και χαρουλες και συγχαρητηρια και γελια και αρκουδες και ταραταζουμ και μετα αρχιζει η γρινα και η κλαψα.....

Στο νεο συναδελφο ή σε αυτον που προσδοκα στωικα και υπομονετικα βγαζω το καπελο,

Ναι ενας διαγωνισμος χωρις καν να μετραει ουτε 0,0001 μοριο, αλλα ο βαθμος και μονο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:58:48 μμ »
Ενταξει τωρα Μαρκο το τραβας,δεν ειναι ευκολο να ξεσπιτωνεσαι,να εισαι ολομοναχος και εγω αυτους τους βγαζω το καπελο και ας ειμαι απ'την αλλη πλευρα!Δεν φταινε αυτοι,ασε που στο τελος ο 3848 θα γινει απλα προσοντολογιο με βαθμο ,το βαθμο της παιδαγωγικης επαρκειας...μελλοντικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:01:20 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:00:45 μμ »
Και η καραμελα για τους νεους και τις χαμενες ευκαιριες συνεχιζεται...Ξερετε ποτε πραγματικα θα εχουν οι νεοι μια ευκαιρια;Οταν διοριστουν ολοι οι παλιοι που βρισκονται μπροστα τους με τις τεραστιες προυπηρεσιες.Το να ζηταν ΑΣΕΠμονο για να ανακατευτει η τραπουλα ειναι σαν να ζηταω εγω που ειμαι αναπληρωτρια να ξεδιοριστουν οι μονιμοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ για να διοριστω εγω στη θεση τους.

εισαι εντελως λαθος φιλε μου,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.