*

Ψηφοφορία

Εσείς πότε πιστεύετε ότι θα γίνει ο επόμενος Διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π.;

2013
2014
2015
2016
2017+
Ποτέ, θα καταργηθεί το Α.Σ.Ε.Π.

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;  (Αναγνώστηκε 83319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 09:56:10 μμ »
Διδάσκουν λιγότερες ώρες, γιατί "κάποιοι" θέλουν οι δάσκαλοι να έχουν ηλικία..
Άλλο η νοητική και άλλο βιολογική μας ηλικία.

Κι όσο για το αν το επάγγελμα είναι ψυχοφθόρο, ο καθένας αποφασίζει τι είναι καθετί για εκείνον και πράττει ανάλογα.
Όποιος μένει σε κάτι ψυχοφθόρο, σημαίνει οτι έχει αντοχή και αγάπη γι αυτό που κάνει κι επειδή επιβραβεύεται μ' ένα αντίβαρο καλών στάσεων κι όχι επειδη τσεπώνει το χιλιαρικάκι κάθε μήνα. Όταν πονά η ψυχή, τίποτα δεν τη ξεπληρώνει.

Όποιος δεν κατανοεί την ποίηση, παρακαλώ, να μη μιλάει καλύτερα γιατι ρεζιλεύεται και μοιάζει να ζει σε άλλο πλανήτη.

Κι όσο για τους χιτλερικούς που υπάρχουν εδω μέσα και διαβάζουν φιλόδοξα βιβλία ψυχικά διαταραγμένων-εγκληματιών, πριν κάνουν τα σχόλια που κάνουν, ας ανοίξουν κανένα βιβλίο περι αξιοπρέπειας κι ας μην είναι τόσο φιλόδοξο.

"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:38 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:00:43 μμ »
κανετε τρομερη επιθεση ολοι σας χωρις να σας εχω προσβαλλει προσωπικα...καθως δεν μπορω να γνωριζω την κατασταση του καθενα σας κ το ποσο κοπιασατε για να αποκτησετε. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ Κ ΜΕΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ.
Μαλλον δεν μπορειτε να νιωσετε το πως ειναι να μην εχεις 10 ευρω στο πορτοφολι σου, να εισαι ανασφαλιστος, να μην εχεις παρει ποτε το επιδομα ανεργιας,  να τρως απορριψη απο ολες τις δουλειες, να ξερεις οτι ποτε δε θα εχεις μια ευκαιρια να προχωρησεις οπως οι προηγουμενοι σου, να παιρνεις να παιρνεις πτυχια κ να μην μοριοδοτουνται πουθενα, να σε συμβουλευουν ολοι "Φυγε απο την Ελλαδα " τη στιγμη που ιδιοι μπορει να ειναι βολεμενοι, να ξερεις εκ των προτερων οτι θα αργησεις να κανεις οικογενεια γιατι με  τα 3 ευρω την ωρα σε φροντιστηριο δεν ανοιγεις σπιτι.
Τωρα στα παραδειγματα...Γνωριζω εκπαιδευτικους οπου οπως ειπε ο συναδελφος εχουν κουραστει κ θα επρεπε να δωσουν τοπο στα νιατα.Να σας πω για καθηγητη που διδασκει κ ταυτοχρονα κανει πλυση εγκεφαλου- πολιτικη στους μαθητες;Να σας πω για καθηγητρια που μιλαει ασχημα μεσα σε ταξη επειδη δεν εχει την αντοχη πλεον να ακουει τις φωνες των παιδιων;;Να σας πω για αλλον καθηγητη που πριν μπει στην ταξη τσουζει τις ρετσινες στο γραφειο των καθηγητων;;Η΄να σας πω κ για τη νηπιαγωγο που μιλαει με το χειροτερο τροπο σε πενταχρονα παιδακια κ αυτα σκυβουν το κεφαλακι τους κ περπατανε χερακι χερακι;;;Σκεφτειτε κ εσεις τετοιες περιπτωσεις απο το χωρο εργασιας σας κ μετα δειτε ποσο αδικο ειναι τετοιοι αναξιοι να εργαζονται ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ τη στιγμη που πληρωνονται απο το κρατος για να προσεχουν κ να διαπαιδαγωγουν τα παιδια σας. Αναφερομαι σε αυτη τη μεριδα των καθηγητων κ ειναι μεγαλη κ το ξερετε.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:11:38 μμ »
κ επειδη πολλοι μιλησατε για ανθρωποφαγια απο μερους μου...Για σκεφτειτε ποσο "ανθρωποι" ειναι αυτοι που επειδη εχουν κουραστει απο τη δουλεια τους ξεσπανε πανω σε παιδια για τα οποια εχουν οριστει ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ απο το κρατος;;;;
Κ εγω πχ ειχα καθηγητρια που ηταν μεγαλης ηλικιας κ ηταν πολυ σωστη στη δουλεια της κ ηταν η πρωτη που εφτανε στο σχολειο καθημερινα!δε μιλαω για τετοιους ανθρωπους αν ειναι δυνατον...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:19:22 μμ »
Σ' έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο και σε μια κοινωνία αξιοκρατική, αυτοί θα έφευγαν από την εκπαίδευση. Ωστόσο, υπάρχουν κι άλλες αναρίθμητες στρατιές από "γερόντια", όπως τους αποκάλεσες, που τιμούν την εκπαίδευση και είναι πραγματικοί Δάσκαλοι! Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους. Μορφωμένος άνθρωπος είσαι, μην αφορίζεις ολόκληρες κατηγορίες ανθρώπων από μεμονωμένες περιπτώσεις, που αναφέρεις! Όσο για τα οικονομικά προβλήματα που αναφέρεις, να ξέρεις πως είναι πια ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, όλοι τα βγάζουμε δύσκολα πέρα, δεν είσαι η μόνη αλλά όπως είπα και πιο πάνω, ας μην είμαστε τόσο σκληροί κι ας προσέχουμε τι γλώσσα χρησιμοποιούμε.  Ο ρατσισμός δε μας ταιριάζει. Νομίζω...
Καλή δύναμη!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:38 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:23:25 μμ »
Αναφερομαι σε αυτη τη μεριδα των καθηγητων κ ειναι μεγαλη κ το ξερετε.

Και εσύ θα έπρεπε να ξέρεις ότι η μερίδα καθηγητών που αναφέρεσαι δεν ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα.
Και η ηλικία μου είναι όση υποδηλώνει το nickname μου.

Να πω ότι αναφέρεσαι σε τίποτα κομματόσκυλα,αποφοίτους ανωτάτης βοϊδοσχολής διορισμένους από το παράθυρο να συμφωνήσω.
Αλλά όσα μελανά αναφέρεις για τους εκπαιδευτικούς,δεν τα ορίζει κάποιος κανόνας σχετικός με την ηλικία.
Και εγώ έχω ένα σχετικά γενικευμένο μένος για την γενιά των γονιών μου,αλλά δεν τους τσουβαλιάζω όλους..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:26:11 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:25:22 μμ »
Νομίζω παιδιά πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα! Αυτό που έχω να πω είναι να γίνει γρήγορα ο επόμενος ΑΣΕΠ και να διοριστούν πολλοί γιατί τα σχολεία μας έχουν ανάγκη από πολλούς εκπαιδευτικούς αφού υπολειτουργούν!

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:34:11 μμ »
Οκ λοιπον τωρα αφου καταλαβατε ολοι τι εννοω κ ποια μεριδα των εκπαιδευτικων με εκνευριζει να ζητησω συγνωμη σε εσας που σας προσεβαλα με τα λογια μου..
Κ επειδη το θεμα οντως ξεφυγε ας σβησει τα σχολια μου  ο διαχειριστης..
Καλη συνεχεια σε ολους μας, γιατι ερχονται πολυ δυσκολες εποχες ειδικα για οσους εχουν οικογενειες κ ζουν ενα αβεβαιο μελλον αλλα κ για οσους ειναι ανεργοι.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:50:52 μμ »
Είναι δυνατόν να γίνει ΑΣΕΠ σε τέτοια δημοσιονομική συγκυρία;
Δεν είναι πιά προφανές ότι η πολιτική ηγεσία λαμβάνει μέτρα που κάθε άλλο παρά προσλήψεις προοιωνίζονται;
Δεν είναι ξεκάθαρο ότι η μνημονιακή πολιτική επιτάσσει απολύσεις στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα και μηδαμινές προσλήψεις;

Όσοι είμαστε σε πίνακες αναπληρωτών,δε έχουμε ακόμη συνειδητοποιήσει τι έχει εξαγγελθεί του χρόνου;
Κι αν γίνει ΑΣΕΠ σε αυτός το κράτος ποιος σας εγγυήθηκε διορισμό;
Tι νόημα θα έχει αν δεν προβλέπονται μαζικοί διορισμοί;

Όσο πιο γρήγορα γκρεμίσουμε τις αυταπάτες μας τόσο πιο γρήγορα θα ξυπνήσουμε από τον λήθαργο.
Επειδή σαν λαός,αλλά και σαν κλάδος είμαστε διασπασμένοι,αντί για μια συνολική λύτρωση,αποδυναμωνόμαστε και βρίσκουμε ατομικές λύσεις.
Άλλος αυτοκτονεί,άλλος μεταναστεύει,άλλος ελπίζει σε ΑΣΕΠ και στον Άγιο Βασίλη..
Ο καθένας έχει κλειστεί στον εαυτό του και ακόμη πιστεύει ότι:"...δεν μπορεί αποκλείεται να το κάνουν αυτό,ο κόσμος θα..."

Ας αναλογιστούμε πόσα κεκτημένα χάθηκαν τα τελευταία χρόνια..
Ποιος περίμενε ότι θα υπήρχε συσσίτιο στο σχολείο;
Κανείς,γιατί σκεφτόμασταν ότι έχει πάτο το βαρέλι.
Κατά τα φαινόμενα όμως,μάλλον πέσαμε έξω..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 11:57:15 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε! Χρειάζεται κάτι συλλογικό!! Ανεξαρτήτως ηλικίας και επαγγέλματος!

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 12:08:22 πμ »
Οκ λοιπον τωρα αφου καταλαβατε ολοι τι εννοω κ ποια μεριδα των εκπαιδευτικων με εκνευριζει να ζητησω συγνωμη σε εσας που σας προσεβαλα με τα λογια μου..
Κ επειδη το θεμα οντως ξεφυγε ας σβησει τα σχολια μου  ο διαχειριστης..
Καλη συνεχεια σε ολους μας, γιατι ερχονται πολυ δυσκολες εποχες ειδικα για οσους εχουν οικογενειες κ ζουν ενα αβεβαιο μελλον αλλα κ για οσους ειναι ανεργοι.
σωστή η τελευταία σου τοποθέτηση γιατί θα έπρεπε να αλλάξουμε τίτλο στο θέμα «πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;»
σε κάτι που να τονίζει την απογοήτευση και τον θυμό όπως: "οι εξαθλιωμένοι" ή "οι εξαπατημένοι πτυχιούχοι"
επίσης το good luck to everybody είναι λίγο ελαφρύ για τις δύσκολες εποχές που έρχονται.
καλύτερα να δούμε την αλληλεγγύη σαν ανάχωμα παρά τις μοναχικές διαδρομές με τον φόβο και τη θλίψη να μας ακολουθούν.
όλοι μαζί σαν κοινωνία με όποιο τρόπο μπορεί να βοηθήσει ο καθένας πιστεύω ότι είναι καλύτερα. :-*
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 01:09:07 πμ »
.. Πάντως μ'αρέσει το δημοψήφισμα πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ και έχετε βάλει έτη 2013-2017και κατάργηση.
Γιατί δεν βάζετε και φατσούλες όπως 2013(γελάμε) 2014( γελάμε πολυ) 2015 (ξεκαρδιζόμαστε) 2016 (πέφτουμε κάτω από τα γέλια) 2017(δεν μπορώ να γελάσω, πέφτει η μασέλα).! Αφού έχετε φτάσει το έτος 2017 και γράφει μετά κατάργηση, γιατί δεν γράφετε καλύτερα "θύμηση κατάργησης ΑΣΕΠ 2018 από το 2008"??

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 01:21:18 πμ »

Θα έγραφα κι εγώ την άποψη μου, αλλά μετά τη συγγνώμη σου Ιφιγένεια, θα γράψω μόνο το εξής:
Είναι κατανοητό το πόσο δύσκολα περνάνε όλοι, αλλά γι`αυτό σίγουρα δεν φταίνε τα γερόντια και άλλα πρέπει να μας προκαλούν αηδία. Επειδή όμως είμαστε και παιδαγωγοί θα πρέπει να ξεχωρίζουμε τι είναι το σωστό, ανεξάρτητα από αυτό που βολεύει εμάς και επιπλέον, πρέπει να διδάσκουμε και τον σεβασμό.
Το τελευταίο μου σχόλιο είναι γενικό και το πρώτο καλωσόρισμα που σου έκανα, πάντα ισχύει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 01:27:57 πμ »
Γιατί αυτή η τρέλλα για το πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ? Σας ενδιαφέρει τόσο η ημερομηνία διεξαγωγής? Τον εαυτούλη σας τον έχετε σίγουρο επιτυχόντα και βαθμό 99? Για να θυμηθώ κάτι άλλο. Τελευταία διεξαγωγή ΑΣΕΠ 2009 χμμ.. νεοπτυχιούχοι από το τότε και μετά αδιόριστοι.. Παλιοί έχοντες προυπηρεσίες επιτυχόντες-αποτυχόντες. Συνολικά 1000000 λόχος ... Έχω την εντύπωση οτι ούτε τα σχολεία-εξεταστικά κέντρα θα μας φτάσουν αν προσθέσουμε και τις συγχωνεύσεις. Θα βάλουν θρανία σε νοσοκομεία και στρατόπεδα για να πάμε να δώσουμε για 5-10 θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2012, 01:31:06 πμ από manosmc »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 12:03:02 μμ »
.. Πάντως μ'αρέσει το δημοψήφισμα πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ και έχετε βάλει έτη 2013-2017και κατάργηση.
Γιατί δεν βάζετε και φατσούλες όπως 2013(γελάμε) 2014( γελάμε πολυ) 2015 (ξεκαρδιζόμαστε) 2016 (πέφτουμε κάτω από τα γέλια) 2017(δεν μπορώ να γελάσω, πέφτει η μασέλα).! Αφού έχετε φτάσει το έτος 2017 και γράφει μετά κατάργηση, γιατί δεν γράφετε καλύτερα "θύμηση κατάργησης ΑΣΕΠ 2018 από το 2008"??
Το ωραιότερο μνμ που διάβασα εδώ και 2-3 χρόνια! Να σαι καλά συνάδελφε με έκανες και γέλασα με την ψυχή μου και για χάρη σου ξαναμπήκα στο φόρουμ μετά από χρόνια.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.