*

Ψηφοφορία

Εσείς πότε πιστεύετε ότι θα γίνει ο επόμενος Διαγωνισμός του Α.Σ.Ε.Π.;

2013
2014
2015
2016
2017+
Ποτέ, θα καταργηθεί το Α.Σ.Ε.Π.

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;  (Αναγνώστηκε 83560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #308 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:23:26 μμ »
Όλοι στο θέμα είναι Stelios. Χθες ο πρωθυπουργός συνέδεσε τις απολύσεις με διορισμούς ΑΣΕΠ. Αν και είναι ασαφή τα περισσότερα. Μια σελίδα γεμάτη αλήθειες. Συνάδελφοι έχετε δίκιο. Μακάρι να αποφασίζαμε εμείς-εσείς για τον ΑΣΕΠ και τους τρόπους διορισμού, επειδή βλέπω ότι υπάρχει κατανόηση και ειλικρίνεια, και πάνω κάτω καταλαβαίνουμε τα ίδια πράγματα.
Δεν είναι λαμόγια οι αναπληρωτές που περιμένουν να απολυθούν μόνιμοι για να πάρουν τη θέση τους. Μερικές φορές νιώθω ότι κάποιοι μόνιμοι σαν αυτοί που λέει o stepping stone ζητάνε κατανόηση και έλεος από μένα, τον αναπληρωτή. Δεν είναι οι αναπληρωτές το πρόβλημα. Ούτε θέλω να απολογηθούν οι εργαζόμενοι.
Σαν αναπληρωτής απλώς θα ήθελα να ξέρω καλύτερα που μπλέκω. Να μην αλλάζει το παιχνίδι και να εγκλωβίζομαι. Αν γίνει ασεπ να ξέρω πότε θα γίνει καθώς και τι έχω να περιμένω από αυτόν. Τι έχω να περιμένω από την προυπηρεσία. Να ξέρω ότι η προσφορά μου εκτιμάται (από το κράτος), αν αξίζω ανταμοιβή και ποιού είδους για να δω αν είναι αρκετή. Το υπουργείο και οι συνδικαλιστές κομματάρχες υπουργοί και γραμματείς μας αντιμετωπίζουν (αναπληρωτές και μόνιμους) σαν άβουλα θύματα ή στην καλύτερη περίπτωση πελάτες.
Θέλω αξιοπρέπεια. Που και πού θέλω να τιμωρηθούν και όσοι μόνιμοι ρουσφετολογικά δημόσιοι μας στερούν την εκπαίδευση, αλλά σε γενικές γραμμές δεν νιώθω ανάγκη για εκδίκηση. Καταλαβαίνω είναι άνθρωποι. Αυτοί καταλαβαίνουν ότι και εγώ είμαι ίσος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος Druas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #309 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:56:47 μμ »
Σήμερα το πρωί είδα στο ΣΚΑΪ αυτή την πρωινή ενημερωτική εκπομπή που έχουν, όπου ένας εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ υπονόησε πως οι ελληνικές τράπεζες έχουν πρόβλημα. Και λαμβάνοντας υπόψιν και αυτά που λέτε εδώ εγώ καταλαβαίνω πως ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να γίνει. Καθόλου σύντομα....  :(

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #310 στις: Απρίλιος 08, 2013, 01:52:08 μμ »
Εκτιμώ ότι ΑΣΕΠ δεν θα γίνει όσο ήμαστε σε οικονομική κρίση. Θα διορίζει τα ψίχουλα με τους τρόπους που διόρισε και φέτος.

Οπότε το ερώτημα είναι πότε θα βγούμε από την κρίση. Αργεί.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #311 στις: Απρίλιος 08, 2013, 02:02:12 μμ »
Εκτιμώ ότι ΑΣΕΠ δεν θα γίνει όσο ήμαστε σε οικονομική κρίση. Θα διορίζει τα ψίχουλα με τους τρόπους που διόρισε και φέτος.

Οπότε το ερώτημα είναι πότε θα βγούμε από την κρίση. Αργεί.
οκευ το δεχομαι ,ας το ανακοινωσουν ,οτι εως οτου βγει η χωρα απο τη κριση, δεν εχει διορισμους κτλ,κτλ ,να πουν Αληθειες και ο καθενας να παρει τις αποφασεις του και οχι οι να μας κατηγοροποιουν στο βωμο της'' ελπιδας'' και να φαγωνομαστε μεταξυ μας, οχι να μας ''ανακατευουν με τα πιτουρα'' που αυτοι φτιαξαν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 08, 2013, 02:25:35 μμ »
ΑΣΕΠ θα γίνει μετά τις εκλογές (που δεν θα αργήσουν μάλλον, μιας και η οικονομία συνεχίζει τον κατήφορο κανονικά και με το πρόγραμμα), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα γίνουν μετά τις επόμενες, ή μεθεπόμενες εκλογές... Το "καλό" είναι ότι τετραετίες δεν εξαντλούνται πια, οπότε τσακ-μπαμ  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #313 στις: Απρίλιος 08, 2013, 02:28:53 μμ »
Ναι βασικά φαίνεται πολύ χλωμό να γίνει σύντομα όταν μειώνουν δραματικά τους διορισμούς!

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #314 στις: Απρίλιος 08, 2013, 02:53:35 μμ »
Παιδια χαλαρωστε γιατι χανετε την ουσια
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Απλα υπαρχουν μονο για φυλακες, αστυνομικους, ειδικους φρουρους, σωφρονιστικους, εφοριακους, κτλ
Και εξηγουμαι: Ερχονται αμεσα χωρις ΑΣΕΠ 700 μονιμοι σωφρονιστικοι, μαζι με μια καινουρια φυλακη δωρο, ενω επισης ετοιμαζεται και η προκυρηξη για 200 εφοριακους παλι χωρις ΑΣΕΠ φυσικα (βιαζονται να τους προσλαβουνε λεει γι' αυτο).
Α! Και η αναλογια προσληψεων εφοριακων, πολεοδομων και λοιπου "εξειδικευμενου προσωπικου" (οικονομικης βιας και αλητειας) θα ειναι 1:1 (!!!)
Αν βαλει δε κανεις το μεσο ετησιο ορομονιμων προσληψεων αστυνομικων, στρατιωτικων, ειδικων φρουρων, πυροσβεστων ,κτλ θα διαπιστωσει οτι χαλαρα ανερχεται σε 2000 ατομα.
Λοιπον? Για ποια κριση μιλαμε?
Απλα επιλεγουν πιο συνειδητα απο ποτε να χτυπησουν την εκπαιδευση για ευνοητους λογους. Αυτο πρεπει ολοι να καταλαβουμε και τα παραμυθια ΤΕΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #315 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:00:01 μμ »
Ακριβώς! Μόνο στην εκπαίδευση λένε ότι υπάρχει κρίση! Και βέβαια όλοι αυτοί που ανέφερες έχουν εξαιρεθεί από το ενιαίο μισθολόγιο!

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #316 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:02:54 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ασεπ δεν πρόκειται να γίνει.Μόνο περικοπές στην εκπαίδευση. Πρέπει να νατιδράσουμε παιδιά.Δεν πάει αλλο.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #317 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:03:59 μμ »
ΑΣΕΠ θα γίνει μετά τις εκλογές (που δεν θα αργήσουν μάλλον, μιας και η οικονομία συνεχίζει τον κατήφορο κανονικά και με το πρόγραμμα), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα γίνουν μετά τις επόμενες, ή μεθεπόμενες εκλογές... Το "καλό" είναι ότι τετραετίες δεν εξαντλούνται πια, οπότε τσακ-μπαμ  ::)
Kαλε μου φιλε ,ο Αρχηγος στις εκλογες δεν ειπε 5 χρονια παγωμα διορισμων,ξερεις τι καταλαβα ......μαλλον για τους εκπαιδευτικους μιλουσε,γιατι εκει παντα θα βρισκει αντικαταστατες!!!!Τους αναπληρωτες ,ειδικα τωρα συμφωνα με τα λεγομενα σου αφου η χωρα πηρε τη κατηφορα ''τα χρονια στις επομενες εκλογες θα γινουν 10''! ;) ;) :o :o :P :P

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #318 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:19:50 μμ »
Παιδια χαλαρωστε γιατι χανετε την ουσια
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Απλα υπαρχουν μονο για φυλακες, αστυνομικους, ειδικους φρουρους, σωφρονιστικους, εφοριακους, κτλ
Και εξηγουμαι: Ερχονται αμεσα χωρις ΑΣΕΠ 700 μονιμοι σωφρονιστικοι, μαζι με μια καινουρια φυλακη δωρο, ενω επισης ετοιμαζεται και η προκυρηξη για 200 εφοριακους παλι χωρις ΑΣΕΠ φυσικα (βιαζονται να τους προσλαβουνε λεει γι' αυτο).
Α! Και η αναλογια προσληψεων εφοριακων, πολεοδομων και λοιπου "εξειδικευμενου προσωπικου" (οικονομικης βιας και αλητειας) θα ειναι 1:1 (!!!)
Αν βαλει δε κανεις το μεσο ετησιο ορομονιμων προσληψεων αστυνομικων, στρατιωτικων, ειδικων φρουρων, πυροσβεστων ,κτλ θα διαπιστωσει οτι χαλαρα ανερχεται σε 2000 ατομα.
Λοιπον? Για ποια κριση μιλαμε?
Απλα επιλεγουν πιο συνειδητα απο ποτε να χτυπησουν την εκπαιδευση για ευνοητους λογους. Αυτο πρεπει ολοι να καταλαβουμε και τα παραμυθια ΤΕΛΟΣ

δεν είναι παραμύθια, εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις από οικονομία

οι εφοριακοί φέρνουν λεφτά και απειλούν να οδηγήσουν στην φυλακή όσους φοροδιαφεύγουν. Αν δεν υπάρχουν αστυνομικοί-φύλακες και φυλακές τότε οι εφοριακοί κάνουν μισή δουλειά. Συνεπώς προσλαμβάνουν με το σκεπτικό της ανταπόδοσης.

Εσύ και εγώ δεν φέρνουμε άμεσα χρήματα στο κράτος. Αν φέρναμε θα μας προσλαμβάνανε.

Συμπέρασμα. Ο αδιόριστος εκπαιδευτικός καλό είναι να γλυκοκοιτάζει την πρόσληψη ως σωφρονιστικός παρά να περιμένει ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #319 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:27:37 μμ »
Και μην ξεχνάμε ότι οι πολιτικοί δεν έχουν τα παιδιά τους σε δημόσια σχολεία! Αυτό τα λέει όλα!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #320 στις: Απρίλιος 08, 2013, 03:41:23 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ασεπ δεν πρόκειται να γίνει.Μόνο περικοπές στην εκπαίδευση. Πρέπει να νατιδράσουμε παιδιά.Δεν πάει αλλο.
έτσι, να αντιδράσουμε. Έχω μια ιδέα. Να ψηφίσουμε ξανά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Να πούμε μπράβο και να ζηλεύουμε τα κομματόσκυλα που τώρα θα μετατραπούν σε φίδια για να βρούν (και θα βρουν) τρύπες. Να σώσουμε τη χώρα, το κράτος, τη λευκή μας τη φυλή και τους ψυχικά "φυσιολογικούς", τους τρίτεκνους, τους πολύτεκνους, τους ορθόδοξους
Τώρα είδα είμαι εκτός θέματος.
Οπότε... ΑΣΕΠ.
Μπήκα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2013, 03:44:42 μμ από gvasilis »

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε θα γίνει ο επόμενος Α.Σ.Ε.Π.;
« Απάντηση #321 στις: Απρίλιος 08, 2013, 04:06:07 μμ »
Παιδια χαλαρωστε γιατι χανετε την ουσια
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Απλα υπαρχουν μονο για φυλακες, αστυνομικους, ειδικους φρουρους, σωφρονιστικους, εφοριακους, κτλ
Και εξηγουμαι: Ερχονται αμεσα χωρις ΑΣΕΠ 700 μονιμοι σωφρονιστικοι, μαζι με μια καινουρια φυλακη δωρο, ενω επισης ετοιμαζεται και η προκυρηξη για 200 εφοριακους παλι χωρις ΑΣΕΠ φυσικα (βιαζονται να τους προσλαβουνε λεει γι' αυτο).
Α! Και η αναλογια προσληψεων εφοριακων, πολεοδομων και λοιπου "εξειδικευμενου προσωπικου" (οικονομικης βιας και αλητειας) θα ειναι 1:1 (!!!)
Αν βαλει δε κανεις το μεσο ετησιο ορομονιμων προσληψεων αστυνομικων, στρατιωτικων, ειδικων φρουρων, πυροσβεστων ,κτλ θα διαπιστωσει οτι χαλαρα ανερχεται σε 2000 ατομα.
Λοιπον? Για ποια κριση μιλαμε?
Απλα επιλεγουν πιο συνειδητα απο ποτε να χτυπησουν την εκπαιδευση για ευνοητους λογους. Αυτο πρεπει ολοι να καταλαβουμε και τα παραμυθια ΤΕΛΟΣ

δεν είναι παραμύθια, εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις από οικονομία

οι εφοριακοί φέρνουν λεφτά και απειλούν να οδηγήσουν στην φυλακή όσους φοροδιαφεύγουν. Αν δεν υπάρχουν αστυνομικοί-φύλακες και φυλακές τότε οι εφοριακοί κάνουν μισή δουλειά. Συνεπώς προσλαμβάνουν με το σκεπτικό της ανταπόδοσης.

Εσύ και εγώ δεν φέρνουμε άμεσα χρήματα στο κράτος. Αν φέρναμε θα μας προσλαμβάνανε.

Συμπέρασμα. Ο αδιόριστος εκπαιδευτικός καλό είναι να γλυκοκοιτάζει την πρόσληψη ως σωφρονιστικός παρά να περιμένει ΑΣΕΠ.

Ναι, να μην ξεχασουμε να το διδασκουμε στα σχολεια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.