*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 189001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:40:08 πμ »
τελείωσα το σχολείο 12 χρόνια πριν ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΕ!Πισίνες δεν έχουν τα Τρόπαια,αυτό είναι αλήθεια!Αν δεν βρήκες σπίτι να μείνεις,λυπάμαι....Πάντως ξενοδοχεία υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή(πχ στο Σταυροδρόμι).Δυσπρόσιτο ήταν το σχολείο πριν ανοιχτούν οι δρόμοι!Τώρα πια με απόσταση 70χλμ από Πύργο και 80χλμ από Τρίπολη από καλό δρόμο, δεν το λες δυσπρόσιτο!!Μάλιστα συνάδελφοι από αυτές τις δύο πόλεις πηγαινοέρχονταν καθημερινά στο χωριό....Και πολλοί το δηλώνουν για τα μόρια,καθώς επί της ουσίας πλέον δεν είναι δυσπρόσιτο!
Να ξερεις πως ανάλογα με τη διάθεση που πας κάπου,περνάς και αντίστοιχα καλά ή άσχημα...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:25 »

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:50:42 πμ »
Κασο συναδελφοι εχει υπηρετησει κανεις? αν ναι πως σας φανηκε?  ;D
πε60

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:53:26 πμ »

και γω θα ήθελα πληροφορίες για κάσο και αστυπάλαια αν έχει υπηρετήσει κάποιος..

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:02:29 μμ »

και γω θα ήθελα πληροφορίες για κάσο και αστυπάλαια αν έχει υπηρετήσει κάποιος..
εγω ειμαι απο κασο. απλα ερχομαι μονο καλοκαιρια. βασικες πληροφοριες μπορω να σου δωσω ομως. απλα θα ηθελα να μας πει ενας συναδελφος πως του φανηκε εκει χειμωνα. εγω ειμαι πε60 κ υπαρχουν πιθανοτητες λογω εντοπιοτητας να το πιασω το σχολειο
πε60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:25 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:33:04 μμ »
Kαλησπέρα! Διορισμός στις Κυκλάδες! Καμία πρόταση για το ποιά νησιά να προτιμήσω και ποιά να προσπαθήσω να αποφύγω;
Μήλος, μεγάλο νησί με αεροδρόμιο,μαγαζιά και ό,τι θελήσεις και Κίμωλος, υπέροχοι άνθρωποι, φθηνά ενοίκια, καταπληκτικοί μαθητές και πολύ κοντά στη Μήλο!!

   Για τα άλλα δύο νησιά της Α' Κυκλαδων (Σέριφο και Σίφνο) έχει κάνεις να καταθέσει κάποια εμπειρία;   

Αποσυνδεδεμένος ninita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:25:37 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μου απαντήσατε κ για τις πληροφορίες!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3392
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #412 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:50:57 μμ »
ninita, δεν κατάλαβα για ποια περιοχή θες να μάθεις. Α΄, Β΄ Γ΄ή Δ΄ Κυκλάδων; Στην Σύρο, Μύκονο, Τήνο, Πάρο, νεοδιόριστος χωρίς προϋπηρεσία είναι δύσκολο να τοποθετηθεί. Παίζει ρόλο και η ειδικότητα. Διευκρίνισε την περιοχή και σου λέω ό,τι έχω ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος ninita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #413 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:44:16 μμ »
erietta, ανήκω στην πρωτοβάθμια κ σε μας ο νομός κυκλάδων δε χωρίζεται. Έχεις δίκιο πάντως, φαντάζομαι ότι σε συγκεκριμένα νησιά είναι αρκετά δύσκολο να τοποθετηθεί κάποιος νεοδιόριστος. Οπότε για Κέα, Κύθνο, μικρές Κυκλάδες, Ιο, Σίφνο κ Σέριφο θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για να έχω στο μυαλό μου πάνω-κάτω τη σειρά που θα τα δηλώσω. Το ψάχνω κ εγώ κυρίως σε ό,τι αφορά τα δρομολόγια του χειμώνα αλλά όποια πληροφορία έχεις ευπρόσδεκτη!!! Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος Amorgos05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #414 στις: Αύγουστος 16, 2010, 06:35:02 μμ »
 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2016, 04:19:19 μμ από Amorgos05 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3392
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #415 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:41:11 μμ »
Κατ'  αρχάς στη διεύθυνσηhttp://dipe.kyk.sch.gr/ υπάρχουν τα λειτουργικά κενά, οπότε παίρνεις μια πρώτη εικόνα. Η Κέα έχει σαφώς καλύτερη συγκοινωνία και βρίσκεσαι γρήγορα στην Αττική (παίρνεις καράβι από το Λαύριο). Η Κύθνος έχει πολύ χειρότερη συγκοινωνία (και μου φάνηκε κάπως αδιάφορο νησί, καθώς περνούσε το καράβι και βγήκα να το δω). Η Ίος έχει 2 υπεράριθμους!!! (αυτό προφανώς θα πει ότι συγχωνεύονται τμήματα). Η Σίφνος είναι όμορφο νησί, αν έχεις δει την ταινία "H νήσος", παίρνεις μια εικόνα. Η Σέριφος είναι πιο "άγριο" νησί. Μιλούσα με έναν κύριο που έχει αγοράσει κτήμα στο νησί και μου έλεγε ότι οι άνθρωποι εκεί είναι κάπως ενάντια στην αλλαγή.  Π.χ. τώρα τελευταία ασφαλτόστρωσαν ένα κομμάτι δρόμου. Εγώ αυτό δεν το κρίνω απαραίτητα κακό.  Πάντως ακόμα και στα μικρά αυτά νησιά το αυτοκίνητο το βρίσκω αναγκαίο. Π.χ. η Χώρα στην Ίο, στην Σίφνο, στην Σέριφο, στα περισσότερα από αυτά τα νησιά είναι μακριά από το λιμάνι. Ειδικά η Χώρα της Σερίφου είναι "κρεμασμένη" στον βράχο. Εντυπωσιακό να το βλέπεις, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ζεις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #416 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:54:27 μμ »
Errieta τι εικόνα μπορούμε να έχουμε βλέποντας τα λειτουργικά κενά εφόσον είπαν από την διεύθυνση πως είναι για τις αποσπάσεις και όχι για εμάς? Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3392
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #417 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:51:18 πμ »
Με συγχωρείς, δεν το ήξερα αυτό. Εξάλλου μου φάνηκε περίεργο που δημοσίευσαν λειτουργικά κενά, γιατί στην Δευτεροβάθμια δεν το κάνουν. Π.χ. αν κάποιος θέλει να πάει σε ένα νησί με υπεράριθμους, πώς θα πάει; Πάντως, εσείς να δηλώσετε όποιο νησί θέλετε, ανεξάρτητα από τις κενές θέσεις. Εμείς στην Δευτεροβάθμια Κυκλάδων δηλώναμε στα τυφλά, χωρίς να ξέρουμε τίποτα και μετά μάθαμε τα κενά!!!!

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #418 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:47:22 μμ »
παιδια,....η Γκουρα(δ Κορινθιας)τι λεει?γενικα,αν εχει καποιος πληροφοριες για τη δ Κορινθιας...,ας μας δωσει τα φωτα του!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #419 στις: Αύγουστος 17, 2010, 08:14:14 μμ »
Errieta τι εικόνα μπορούμε να έχουμε βλέποντας τα λειτουργικά κενά εφόσον είπαν από την διεύθυνση πως είναι για τις αποσπάσεις και όχι για εμάς? Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι εγώ.
Νομίζω πως σε αυτά τα κενά θα τοποθετηθούν και όσοι πήραν απόσπαση και όσοι διορίστηκαν εκεί. Άλλωστε γύρω στα 60 άτομα πήραν απόσπαση ενώ τα κενά είναι πάνω από 120.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.