*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 188748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:43:54 μμ »
ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ.
Το νησί είναι πολύ μικρό.Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο.Υπάρχει ταξί που απαιτείται μόνο για το αεροδρόμιο,πουθενά αλλού.Δωμάτια πολλά ενοικιαζόμενα στα 250 ευρώ με 300.Τα διαμερίσματα για οικογένειες έχουν 350 ευρώ.όλα νε a/c,πουθενά καλοριφέρ.Βενζινάδικο υπάρχει.Οταν σας διορίσουν πεταχτήτε να νοικιάσετε κι επιστρεφετε γιατί υπάρχουν σύνολο 16 καθηγητες(πολλά κενά) +2 δάσκαλοι(  υπάρχει ένα κενό+ ένα ολοήμερο) +1 νηπιαγωγός(κενό).Αρα ο τελευταίος χάνει.
Συγκοινωνία :καράβι¨ΠΡΩΤΕΥΣ¨Τρίτη Πεμπτη Σαββατο όλο το χειμώνα αξιόπλοο και ακριβές στην ώρα του,
Αεροπλάνο τις μέρες που δεν έχει καράβι, 36 ευρώ από ΡΟΔΟ.Ο αέρας πολλές φορές δημιουργει πρόβλημα  μόνο στο αεροπλάνο,αλλά σε γενικες γραμμες το πράγμα τσουλάει.Αυτή την εποχή έχει και καταμαράν.
Νερό αφθονο,για τις νοικοκυρές  το μαγείρεμα γίνεται κανονικά με νερό από τη βρύση,αλλά πολλοί πίνουν εμφιαλωμένο .
Ψυχαγωγία :Γήπεδο 5x5 εξαιρετικό καινούργιο δεν υπάρχει μεγάλο ,κάθε Παρασκευή οι ντοπιοι κανονίζουν αγώνες.Τα βράδια στο ΑΙΟΛΙΣ με το τζάκι του κυρ Γιάννη, τα γλυκά της  κυρά Νίτσας και ότι τραβάει η ψυχή σας από χαμπουργερ μακαρονάδες ή το Μελτέμι με μουσική και ποτό  και το Αλεξάνδρα επίσης για φαγητό άφθονο ,ο Στράτος (έχε και ωραιότατα ενοικιαζόμενα) για γλυκό και ποτό.Ας με συμπαθούν αν ξέχασα κάποιον ,υπάρχουν κι άλλα.Ολοι σε καθηγητές και δασκάλους προσφέρουν πολύ καλες τιμές και για το χειμώνα.
Αγορά :2 μπακάλικα που έχουν τα πάντα κι αν δεν έχουν στο φέρνουν με το πρωτο καράβι.
Σχολείο:Γυμνάσιο :13 πολύ καλά παιδιά που δεν βρίζουν ,όλα αγαπημένα .Σύλλογος με πολύ καλή ευγενέστατη διευθύντρια που κάνει τα πάντα ,όπου λόγω πολλών μεταθέσεων περιμένει φέτος και πολύ κόσμο.Να μας την προσέχετε όσοι πάτε.Φέτος ελπίζουν όλοι για εισαγωγή σε ΑΕΙ στην Τεχνολογική κατεύθυνση μάλλον θα υπάρχει και θεωρητική.Οσοι πάτε βάλτε τα δυνατά σας να μπουν αυτά τα παιδιά οποσδήποτε.
Δημοτικό :1 δάσκαλος που περιμένει οποσδήποτε τουλάχιστον 1 ακόμη+ 1 ολοήμερο,γύρω στα 10 παιδιά(Σας έχουν ανάγκη δηλώστε το.)
Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου:Εκπληκτική.
Ρεύμα :Δεν ¨κόβεται¨ ποτέ ούτε σε απεργίες.
Κρέας : κρεοπωλειο δεν υπάρχει παραγγέλνει κάποιος απο το σύλλογο με φαξ στη Ρόδο !!!κι ερχεται με τον Πρωτέα .
H Olyμπιακή δέχεται κρέας και αυγά καλά συσκευασμένα στις τσάντες χειρός μέσα στο αεροπλάνο,όχι στις αποσκευές
Παραλία:καμία ,όλοι πέφτουν από εξέδρα στο ¨"Φαρο " με μπαράκι ή τα "Σφαγεία ".
Μισθοδοσία :μόνο  ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΘΝΙΚΗ πουθενα αλλού,υπάρχει ΕΛΤΑ.
Ιατρείο σε νεο κτήριο εχει και φάρμακα.
και φυσικά βόλτα στο Κας της Τουρκίας (1,5 ναυτικά μίλια) για ψώνια ,απαιτείται ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ,κάθε Παρασκευή  18 ευρώ εισιτήριο.
Αν ξέχασα κάτι θα τα ξαναπούμε.Κάλή τοποθέτηση σε όλους.


Να συμπληρώσω κι εγώ για το kastelo rosso. Σαντουιτσάκι με τυρί - ζαμπόν και σάπια ντομάτα 2,5 €. Αν το ψήσεις μπορεί να πάει και στα 3 €. Κατανάλωση ρεύματος ~2000 kwh το τετράμηνο. Οχι δεν έχετε εκτυπωτικό γραφείο, κάποιος σας κλεβει το ρεύμα.
Θέλετε να σας εχθρεύονται όλοι οι καταστηματάρχες (ο θεός να τους κάνει) με φαγητό; Να τρώτε από έναν και μόνο, συνέχεια. Σε λίγο καιρό θα ακούσετε ψυθίρους για τη σεξουαλική σας ζωή, τα πιστεύω σας, τη δουλειά σας, αλλά και το λόγο που έχετε κατέβει στο νησί (προσοχή κυκλοφορούν προδότες!!!!).
Διασκέδαση καλή μόνο το σάββατο άντε και παρασκευή μόνο για όσους είναι κοινότυποι. Οι υπόλοιποι πρέπει να έχουν μαζί τους, ειδικά το χειμώνα τόνους από μουσική ή να βουτήξουν με μια πέτρα στο λαιμό από το φάρο αφού ακούσουν πρώτα τις "μελωδίες" του μαγαζιού.
Να φροντίσετε να έχετε περιαγωγή στο κινητό σας. Μόνο cosmote έχει καλό σήμα και αυτό όχι παντού. Οι υπόλοιποι μέσω Τουρκίας.
Οι ομόνοια των κατοίκων είναι αξιοσημείωτη. Όλοι κατηγορούν όλους. Μη σε δουν και πάρεις λίγο τα πάνω σου...
Σταθερή τηλεφωνία υπάρχει αλλά με το ανάλογο κόστος. Ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες μπορεί να μιλήσεις καλά, αλλιώς ακούς τον άνεμο και τα κύματα του αιγαίου.
Αν σας αρέσει το ψάρεμα, είναι ωραία περιοχή αλλά προσοχή γιατί θα σας στείλουν τον αστυνόμο να ελέγξει αν τα ψάρια είναι ελληνικά ή τούρκικα!!!!
Αν πετύχετε τις ψαρόβαρκες με γαρίδες φορτωμένες και πάτε να πάρετε "ζωντανή γαριδούλα" να έχετε γεμάτο προτοφόλι. Θεωρούν οτι πουλάνε στο hilton.
Να κάνετε αμέσως παρέα γιατί με το που θα αρχίσουν οι αέρηδες και ο χειμώνας η κατάσταση θα γίνει τραγική. 9 το βράδυ τα πάντα κλείνουν.
Προμήθειες μια φορά την εδβομάδα από Kas, συμφέρει. Αν δεν το κάνετε αυτό θα προμηθεύεστε τα απαραίτητα προϊόντα (από τουρκία τα έχουν πάρει μη γελιέστε, ακόμα κρατάω μια οδοντόκρεμα colgate με τούρκικα πάνω) από τα τοπικά μαγαζιά στη διπλή τιμή.
Να προμηθευτείτε nova αν θέλετε να βλέπετε τηλεόραση. Και δορυφορική κεραία για interneτ μέσω hellasat (250€ το μήνα). Δεν υπάρχει adsl αλλά και με το μοντεμάκι θα έχετε ταχύτητες έως 10 kbps!!!!
Να είστε προετοιμασμένοι με μαντήλια σε αποχρώσεις άσπρες-μπλέ και κόκκινες-άσπρες. Κάθε φορά που θα περνάει κάποιο αεροπλάνο χαμηλά ανάλογα ποιας χώρας είναι να το χαιρετάμε.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εμπειρία μου. Το νησάκι είναι ωραίο μόνο για διακοπές λίγων ημερών, να προετοιμαστούμε για μοναχισμό ή να ξεπεράσουμε το χωρισμό μας.

Σε αυτά που πρέπει να κάνετε αν πάτε τελικά είναι να περάσετε από τις γαλάζιες σπηλιές με τις φώκιες, να πάτε μια βόλτα από τη βραχονησίδα της Ρω, να δοκιμάστε τους αχινούς που υπάρχουν στο φυσικό λιμανάκι της Ρω (ειλικρινά δεν έχω φάει πιο νόστιμους). Να ανέβετε μέχρι το ραδιοφάρο και να δείτε τη θέα, είναι πραγματικά απίστευτη.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:58:42 μμ »
Γνωρίζει κανείς για Κάρπαθο και Κύθηρα?

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:03:12 μμ »
Γνωρίζει κανείς για Κάρπαθο και Κύθηρα?
Κύθηρα;;;;Καταπληκτικός ψαρότοπος.......Κάνεις ψαροντούφεκο; ;D ;D ;D.Για διακοπές που είχα πάει ήτα εξαιρετικάν.Προσωπικά θα το δηλώσω

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:08:32 μμ »
Για διακοπές καμία αντίρρηση. Ο χειμώνας βγαίνει? Συγκοινωνία? Γιατρός? .......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:19:34 μμ »
tihea tihea ακους?
Θελουν πληροφοριες για Αμοργο!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Οπςςςς... είχα δεί νωρίτερα πως η Ioanna ζητούσε πληροφορίες για Κυκλάδες αλλά συγκεκριμένα ανέφερε μόνον Κύθνο και Κίμωλο για τις οποίες δεν έχω ιδέα.
Για Αμοργό όμως...
Πήγα εκεί ωρομίσθια ψαρωμένη με χίλιους φόβους Γενάρη μήνα στην καρδιά του χειμώνα, άγρια εποχή.. και το γιό μου μαζί (ο οποίος, σημειωτέον,δεν ήθελε να έλθει αλλά όταν ήρθε η ώρα να γυρίσουμε, δεν ήθελε να φύγει! Σίγουρα πέρασε καλύτερα από μένα ;D )
Το νησί είναι μικρό αλλά μεγαλύτερο από Σχοινούσα, Κουφονήσι, Ηρακλειά, Δονούσα.
Παρότι είναι μικρό, ωστόσο, νομίζω, χρειάζεται αυτοκίνητο.Οι δρόμοι είναι όλο στροφές αλλά καλοφτιαγμένοι και χωρίς καθόλου κίνηση το χειμώνα.
 Έχει δύο λιμάνια, τα Κατάπολα και την Αιγιάλη.Έχει καθημερινή σύνδεση με Πειραιά, με bluestar και με Νάξο μ΄ένα μικρό καραβάκι τον Σκοπελίτη.
Κάπου 10 λεπτά με αμάξι από Κατάπολα και 20 λεπτά από Αιγιάλη, στη μέση του νησιού,σκαρφαλωμένη σ' ένα βουνό βρίσκεται η Χώρα όπου θα συναντήσει κανείς και το Γυμνάσιο (με λυκειακές τάξεις). Ένα από τα πρώτα Γυμνάσια του Ανεξάρτητου Ελληνικού κράτους.Λειτουργεί από το 1830... Είναι στα σκαριά ένα καινούργιο κτήριο που όμως δεν προβλέπεται να λειτουργήσει τουλάχιστον φέτος.
Σπίτι μπορεί να βρει κανείς είτε στη Χώρα είτε στα Κατάπολα ή Αιγιάλη αν δεν τον ενοχλεί να διανύει καθημερινά την απόσταση.. Κάποιοι συνάδελφοι έμεναν σε άλλα χωριά..(Λαγκάδα.., 9-10 χωριά υπάρχουν σ' όλο το νησί.)
Τα ενοίκια είναι σε πολύ προσιτές τιμές, 200-300 ευρώ. Μέσα στη Χώρα υπάρχουν και νεόκτιστα επιπλωμένα studios. Κάποια διαθέτουν και κεντρική θέρμανση.
Όποιος τοποθετηθεί εκεί, πρέπει να έχει κατά νου να νοικιάσει ένα καλοφτιαγμένο σπίτι κι όσο γίνεται πιο καινούργιο γιατί οι καιρικές συνθήκες το χειμώνα είναι δύσκολες.Το χαρακτηριστικό του καιρού στην Αμοργό είναι ο αέρας. Δε σταματάει να φυσάει ποτέ. Σε συνδυασμό μάλιστα με την αγριάδα του τοπίου σε κάνει να αισθάνεσαι δέος, μέχρι και φόβο θα έλεγα.
Το κλίμα στο σχολείο... Ο σύλλογος πολύ καλός, τουλάχιστον με τη σύνθεση που είχε τη χρονιά που πέρασε. Υπάρχει πνεύμα συνεργασίας, ο καθένας προσπαθεί να κάνει όσο μπορεί καλύτερα τη δουλειά του και να βοηθήσει όποιον χρειαστεί βοήθεια. Είναι ήδη τρείς φιλόλογοι γυναίκες με οργανική εκεί,υπάρχει το κενό που είχα συμπληρώσει ως ωρομίσθια (η συνάδελφος πήρε μετάθεση) οικονομολόγο είχαμε μία αναπληρώτρια..καλή της ώρα.. Ο διευθυντής είναι νέος και πάρα πολύ συνεργάσιμος. Τουλάχιστον σε μας τους ωρομισθίους, παρά τα μπερδέμετα και τη χαρτούρα, προσπάθησε ο άνθρωπος να κάνει ό,τι καλύτερο.
Μαζί με το Γυμνάσιο-ΛΤ, στον ίδιο χώρο στεγάζεται και το ΕΠΑΛ.Εκεί φέτος ήταν αναπληρώτρια μία φιλόλογος,(άρα υπάρχει κι εκεί λειτουργικό κενό φιλολόγου). Υπάρχει ακόμη βιβλιοθήκη, υπεύθυνη της οποίας είναι μια συνάδελφος φιλόλογος.
Οι μαθητές,είναι γύρω στους 170 συνολικά αν δεν απατώμαι. Πολύ καλά και ήσυχα παιδιά, η επικείμενη Γ' Λυκείου(12 παιδιά) λίγο πιο ζωηρή απ' το συνηθισμένο αλλά πανέξυπνα παιδιά κι "αγαπησιάρικα" όπως τα χαρακτήριζε μια συνάδελφος.. Η Α΄λυκείου(επικείμενη Β',11 παιδιά), καταπληκτικό τμήμα και λίγα λεω..
Οι καθηγητές  τρέφουν πραγματικό ενδιαφέρον για τα παιδιά, προσπαθούν να τα βοηθήσουν να ξεφύγουν από τα όρια του στενού τους τόπου.
Η ζωή στο νησί... Μέσα στη χώρα έχει δύο παντοπωλεία όπου βρίσκεις τα πάντα. Στην αρχή νόμισα πως θα πεινάσουμε αλλά διαψεύστηκα. Έβρισκα τα πάντα, σε λογικές τιμές. Υπάρχει ακόμη κρεοπωλείο όπου δε βρίσκεις πάντα ό,τι θες αλλά ό,τι βρίσκεις είναι αγνό και πεντανόστιμο.Έχει επίσης κέντρο υγείας , φαρμακείο, 2-3 φαγάδικα(πιτσαρια, σουβλατζίδικο..) 1-2 καφέ  που, από την άνοιξη κι έπειτα, πολλαπλασιάζονται με γεωμετρική πρόοδο. Βραδυνή ζωή... το χειμώνα μάλλον ανύπαρκτη, αν και κάτι οι εκδηλώσεις των παιδιών,κάτι διάφορες κινήσεις από τοπικούς συλλόγους ...όλο και κάτι κινείται τέλος πάντων.. Γενικά τη ζωή, τουλάχιστον στη χώρα τη δίνει το σχολείο. Σινεμά δεν υπάρχει αλλά διοργανώνονται κινηματογραφικές βραδιές , σ΄ένα πνευματικό κέντρο σ' ένα χωριό το Βρούτσι. (Δεν έτυχε να πάω ποτέ, δεν ξέρω..)
Στα Κατάπολα επίσης βρίσκεις παντοπωλεία, το μαγαζί του Κυρ Κώστα με τα πιο φρέσκα είδη μαναβικής..κ.α..Κάπως έτσι είναι και στην Αιγιάλη...
Παραλίες... αρκετές αλλά απόκρημνες και ... δυσπρόσιτες. Πολλές απ' αυτές κρυμμένες αλλά με κρυστάλινα νερά. Στην Αμοργό δεν αξίζει ίσως τόσο να κάνεις μπάνιο όσο το να απολαμβάνεις αυτό το απέραντο γαλάζιο.. Σου αφήνει την αίσθηση ότι συνδέεσαι με το υπερπέραν..
Για τους ανθρώπους δε σας μίλησα, ενώ πρέπει.. Είναι απλοϊκοί, ζούν λιτά κι ευτυχισμένα μέσα στην απλότητά τους. Είναι ήσυχοι και καλόκαρδοι.
Γενικά νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή δυσπρόσιτου.Βέβαια, δεν έχω μέτρο σύγκρισης.. Ήταν η πρώτη μου εμπειρία και μάλιστα ως ωρομίσθια.
Δεν ξέρω αν παρέλειψα κάτι σημαντικό, Αν κάποιος θέλει ακόμη πιο συγκεκριμένες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή του.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 11:17:16 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:23:42 μμ »
tihea, ευχαριστώ πολύ  :-* :-* :-* Πολύτιμες οι πληροφορίες σου!  :)

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:34:37 μμ »
Θα ήταν καλό να μην υπάρχουν τα ίδια ή παρόμοια θέματα σε διάφορα σημεία του forum.

Θα παρακαλούσα να συνεχίσετε εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7509.0

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:41:21 μμ »
thihea, κι εγώ σ' ευχαριστώ :)
οι πληροφορίες πολύτιμες, άρχισα μάλιστα να αλλάζω άποψη για το τι σειρά θα δηλώσω τα δυσπρόσιτα. :D

σημ. μήπως έχεις υπόψη σου αν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης στο internet με ADSL? μην αποκοπούμε τελείως κι από τον υπόλοιπο κόσμο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 10:42:58 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:48:57 μμ »
Πολύ όμορφα tihea !!Θα καταλήξουμε στο τέλος να μαλώσουμε για το ποιός θα πρωτοδηλώσει τα δυσπρόσιτα....

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:59:18 μμ »
thihea, κι εγώ σ' ευχαριστώ :)
οι πληροφορίες πολύτιμες, άρχισα μάλιστα να αλλάζω άποψη για το τι σειρά θα δηλώσω τα δυσπρόσιτα. :D

σημ. μήπως έχεις υπόψη σου αν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης στο internet με ADSL? μην αποκοπούμε τελείως κι από τον υπόλοιπο κόσμο ;)

Έκανα σύνδεση σταθερού και έβαλα connex το οποίο λειτουργούσε χωρίς προβλήματα (Απόδειξη ότι δεν έγραψα πολλές απουσίες στο pde το χειμώνα  :D ).
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:04:14 μμ »
Πολύ όμορφα tihea !!Θα καταλήξουμε στο τέλος να μαλώσουμε για το ποιός θα πρωτοδηλώσει τα δυσπρόσιτα....

Παιδιά, να μη σας πάρω και στο λαιμό μου.. Μην πάτε εκεί και μετά αρχίσουν οι διαδικτυακές καρπαζιές  ;D ;D

Τώρα σοβαρά.. Πιστεύω πως είναι θέμα τύχης, και, πάνω απ' όλα, για να περάσεις καλά σε οποιοδήποτε δυσπρόσιτο μετράει η δική σου διάθεση.
Αν πας με καλή διάθεση και το δεις σαν εμπειρία και είσαι δεκτικός και χαλαρός όλα θα έρθουν βολικά.

Παιδιά εύχομαι ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε όλους σας!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 11:05:46 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:18:47 μμ »
Είδα στον πίνακα με τα δυσπρόσιτα το Γυμν/σιο Βολιμών Ζακύνθου και μιας και γνωρίζω μερικά πράγματα για την περιοχή, όχι για το σχολείο, λέω να σας τα πω.
Το νησί  Ζάκυνθος είναι προσβάσιμο  οδικώς μέχρι την Κυλλήνη είτε με ΙΧ, είτε με λεωφορείο (το εισιτήριο κοστίζει περί τα 30 Ευρώ μαζί με το καραβάκι) και μετά με φέρυ μπότ που κάνει από 1h έως 1,30 (υπολογίζοντας και την επιβίβαση αποβίβαση από αυτό). Τα δρομολόγια Αθήνα-Ζάκυνθο είναι καθημερινά ενώ υπάρχει και μια φορά την εβδομάδα για Θες/νικη.

Το χωριό τώρα Βολίμες βρίσκεται 30χλμ από τη Χώρα(Ζάκυνθος) του νησιού. Ο δρόμος ειδικά μετά το Καταστάρι (Δήμο Αλυκών) είναι όλο στροφές και στενός και υπάρχουν αρκετά σημεία που είναι δίπλα σου ο γκρεμός. Υπάρχει τοπική συγκοινωνία για το χωριό αλλά δεν είναι πυκνά τα δρομολόγια και δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει το λεωφορείο τους καθηγητές και τους δασκάλους. Το πιο πιθανό είναι να εξυπηρετήστε είτε με δικό σας μεταφορικό μέσο, είτε με κάποιους συναδέλφους.
Σε κανέναν δεν θα συνιστούσα να νοικιάσει σπίτι στις Βολίμες γιατί θα δυσκολευτεί πολύ. Εκτός και αν σας αρέσει η πολύ μοναξιά και απραξία.  Καλύτερα να νοικιάσετε σπίτι στην πόλη της Ζακύνθου ή ας πούμε σε κάποιο προάστιο της πόλης όπως Βαρεές, Αργάσι. Αν νοικιάσετε κάποια γκαρσονιέρα ή στουντιο από αυτά που νοικιάζουν και το καλοκαίρι η τιμή του είναι γύρω στα 240-250Ευρώ. Για κανονικό σπίτι οι τιμές ίσως είναι τσουχτερές.
Η ζωή το χειμώνα στο νησί είναι πολύ ήσυχη. Υπάρχει μια Κινηματογραφική Λέσχη που κάνει προβολές στο δημοτικό κινηματογράφο Φώσκολο, μια φορά τη βδομάδα (πολύ καλές ταινίες γενικά) αλλά και ο ίδιος ο κιν/φος κάνει προβολές τρέχουσες εμπορικές ταινίες. Το χειμώνα λειτουργούν κάπου 5 μπαράκια, 2-3 από αυτά έχουν και ζωντανή καλή μουσική. Ά έχει και μπουζούκια το κατάστημα αλλά για αυτά δεν ξέρω να σας πω πολλά. Τέλος υπάρχουν και αρκετά γυμναστήρια που μπορείτε να αθλήστε.
Η αγορά (τρόφιμα, ρούχα κτλ) του νησιού δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από της Αθήνας. Μόνο που είναι λίγο ακριβή.
Το καλό (ή το κακό) με αυτό το δυσπρόσιτο είναι ότι μπορείτε πολύ εύκολα να βρεθείτε στην Αθήνα ακόμη και κάθε Σ-Κ. Από προσωπική εμπειρία και γνώση ξέρω πως όλοι οι νεοδιόριστοι του νησιού κάθε Σ-Κ ναι όπως σας το λέω κάθε Σ-Κ φεύγουν από το νησί κι επιστρέφουν με το τελευταίο λεωφορίο την Κυριακή το βράδυ. Το τι σημαίνει αυτό ας το αποφασίσει ο καθένας με τα δικά του κριτήρια.
Για τους ανθρώπους δεν θα σας μιλήσω γιατί δεν θα είμαι αντικειμενική. Πάντως από την παραμονή μου εκεί και τις διάφορες συναναστροφές μου κατάλαβα ότι το κλίμα για τους εκπαιδευτικούς μεταξύ τους δεν είναι άσχημο.
Αυτά κι ότι άλλο θελήσετε εδώ είμαι.

Σημ. Ξέχασα να σας πως στο νησί υπάρχει Νοσοκομείο, άφθονοι γιατροί (αχρείαστοι  να είναι ;D) όλων των ειδικοτήτων, φαρμακεία κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 11:23:14 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:37:40 μμ »
Οι Βολίμες δεν είναι εκείνο το όμορφο γραφικό χωριουδάκι με σπίτια από πέτρα που δεν καταστράφηκε από τους σεισμούς του 53 ή κάνω λάθος΄; Αν είναι αυτό πολύ μου άρεσε σαν τοπίο.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:49:14 μμ »
Οι Βολίμες δεν είναι εκείνο το όμορφο γραφικό χωριουδάκι με σπίτια από πέτρα που δεν καταστράφηκε από τους σεισμούς του 53 ή κάνω λάθος΄; Αν είναι αυτό πολύ μου άρεσε σαν τοπίο.
Δεν είμαι σίγουρη ότι μιλάς για τις Βολίμες. Όσο για τα πέτρινα σπιτάκια που λες δεν θα έλεγα ότι είναι έτσι ακριβώς. Άσε που τα πέτρινα έχουν γίνει της μόδας τα τελευταία χρόνια ;D. Για να βοηθήσω πάντως σχεδόν στο κέντρο του χωριού υπάρχουν κάτι γκρεμισμένοι ανεμόμυλοι.
Για να προσδιορίσετε γεωγραφικά που είναι το χωριό δείτε εδώ: http://www.zakynthos.gr/greek/nzak/dimoi.htm
Εδώ πληροφορίες για τα τοπικά δρομολόγια: http://www.ktel-zakynthos.gr/local-routes.html Τα δρομολόγια για Βολίμες θα τα δείτε κάτω-κάτω και να σκεφτείτε ότι χειμώνα καλοκαίρι δεν αλλάζουν ;D Λίγο βάρβαρο να είσαι 6.20 το πρωί στο σχολείο....
Ξέχασα να σας πω ότι λόγω κακής εσωτερικής-τοπικής συγκοινωνίας όλοι έχουν αυτοκίνητο και η κίνηση στην πόλη είναι εφιάλτης χειμώνα-καλοκαίρι (ακόμη χειρότερα).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2008, 12:02:09 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.