*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 187834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 06, 2009, 05:33:09 μμ »
Ξέρει κανείς τίποτα για Σκόπελο, Πάτμο, Ανδρίτσαινα, Δάφνη, Συκέα Χαλκιδικής;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:02 »

Αποσυνδεδεμένος sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 07, 2009, 05:44:53 μμ »
Να ξέρεις Συκιά έχει κάπως περίεργο κόσμο και δύσκολους δρόμους όλο στροφές.

Αποσυνδεδεμένος Stanitsas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 09, 2009, 09:54:50 μμ »
Παιδιά κατ' αρχήν συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν φέτος να διοριστούν.

Μία από αυτές είμαι βέβαια και εγώ. Βασανίζομαι αυτές τις μέρες με ένα μεγάλο δίλημμα:

Ο διορισμός με βρίσκει ως αναπληρώτρια στη Γερμανία (με σύμβαση ομογενών) κατά το τρέχον έτος 2009/2010 το οποίο ξεκινά στις 17.08 δηλ. πριν κυκλοφορήσει το ΦΕΚ διορισμού.

Σύμφωνα με το Νόμο 2413/1996 (Άρθρο 25 -  Παρ. 2/3) "2. Εκπαιδευτικοί, που υπηρετούν σε εκπαιδευτικές μονάδες του εξωτερικού και διορίζονται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους στη δημόσια εκπαίδευση της ημεδαπής, ορκίζονται ενώπιον του συντονιστή εκπαίδευσης ή των διπλωματικών ή προξενικών αρχών, αν δεν υπάρχουν συντονιστές εκπαίδευσης και αποσπώνται στη θέση που κατέχουν μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους, μετά το πέρας του οποίου επιστρέφουν στην οργανική τους θέση
3. Ο χρόνος της απόσπασης στο εξωτερικό λογίζεται ότι διανύθηκε στην οργανική θέση του αποσπασμένου εκπαιδευτικού.
.."


Θα επιθυμούσα εξ' αρχής να δηλώσω αποκλειστικά δυσπρόσιτα για να μαζέψω μόρια και να μπορέσω αργότερα (μετά από 2 χρόνια) να πάρω απόσπαση για Γερμανία.

Σύμφωνα με τον νόμο περί δυσπρόσιτων θα πρέπει να συντρέχουν σοβαροί λόγοι ώστε κάποιος που δηλώνει δυσπρόσιτα να μην πάει σε αυτά.

Πιστεύετε πως ο νόμος 2413 με καλύπτει για το νέο έτος, αν διοριστώ σε δυσπρόσιτο;
Θα μπορέσω να παραμείνω φέτος στη Γερμανία και να πάω την επόμενη σχ. χρονιά 2010/2011 σε αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2009, 09:58:35 μμ από Stanitsas »

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 11, 2009, 05:41:03 μμ »
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣτην Σαμοθράκη η πρόσβαση γίνεται από Αλεξανδρούπολη με  φέρυ καθημερινά εκτός αν οι καιρικές συνθήκες δεν το επιτρέψουν.
Οι δρόμοι του νησιού είναι άνετοι καλοφτιαγμένοι,πρωτέυουσα η ΧΩΡΑ αρκετά μεγάλο χωριό,έχει τα πάντα.
Παιδιά η ατμόσφαιρα είναι τέλεια ,το κλίμα καταπληκτικό, βρίσκεις τα πάντα είναι 2 ώρες από Αλεξανδρούπολη.Αξίζει να την επισκεφτείς ένα τριήμερο ( ξενοδοχεία έχει άφθονα η Αλεξανδρούπολη ) ,το ίδιο και η Σαμοθράκη βρίσκεις από ξενοδοχείο μέχρι επιπλωμένο στούντιο.
ΠΡΟΣΟΧΗ οι κάτοικοι είναι λίγο ιδιόρρυθμοι και αυταρχικοί και έχουν την ιδιότητα της τσιγκουνιάς στο αίμα τους,πολύ παραδόπιστοι.
ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΚΕΙ

Τίποτε άλλο για Σαμοθράκη έχουμε? Την σκέφτομαι για πρώτη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:02 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 11, 2009, 07:53:28 μμ »
Για Α κυκλάδων έχει κάποιος άποψη (Κιμωλος-Μηλος-Σίφνος-Σέριφος)?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:11:47 μμ »
Ξέρει κανείς τίποτα για Σκόπελο, Πάτμο, Ανδρίτσαινα, Δάφνη, Συκέα Χαλκιδικής;

συκιά χαλκιδικής θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή...ατέλειωτες στροφές, αν πιάσει "αγιορείτικος καιρός" το στρώνει (χιόνι) και δεν σηκώνεται εύκολα...κόσμος περίεργος

απόσταση από θεσ/νίκη  ...άσ'τα να πάνε!!! για να μείνεις έχει σπίτια, αλλά πολύ υγρασία! θα στεγνώνεις τα ρούχα στο καλοριφέρ..αν έχει, αλλιώς στο καλοριφέρ του σχολείου! έξω από το σχολείο κατσικούλες και αγελάδες!!!(δεν το λέω υποτιμητικά) απλά για κάποιους μετράει! φίλη μου φιλόλογος και φίλος μου μαθηματικός δεν την πάλευαν!!!! τέρμα Θεού!!!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος peny2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 27, 2009, 09:05:49 πμ »
Να ξέρεις Συκιά έχει κάπως περίεργο κόσμο και δύσκολους δρόμους όλο στροφές.

Ξέρει κανείς τίποτα για Σκόπελο, Πάτμο, Ανδρίτσαινα, Δάφνη, Συκέα Χαλκιδικής;

συκιά χαλκιδικής θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή...ατέλειωτες στροφές, αν πιάσει "αγιορείτικος καιρός" το στρώνει (χιόνι) και δεν σηκώνεται εύκολα...κόσμος περίεργος

απόσταση από θεσ/νίκη  ...άσ'τα να πάνε!!! για να μείνεις έχει σπίτια, αλλά πολύ υγρασία! θα στεγνώνεις τα ρούχα στο καλοριφέρ..αν έχει, αλλιώς στο καλοριφέρ του σχολείου! έξω από το σχολείο κατσικούλες και αγελάδες!!!(δεν το λέω υποτιμητικά) απλά για κάποιους μετράει! φίλη μου φιλόλογος και φίλος μου μαθηματικός δεν την πάλευαν!!!! τέρμα Θεού!!!

Ωχ!!!Το στομάχι μου δέθηκε κόμπος κι έγινε η καρδιά μου περιβόλι...
Έβαλα τη Συκιά 1η επιλογή με αρκετές πιθανότητες να πάω εκεί...








Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:44:10 πμ »
Για Α κυκλάδων έχει κάποιος άποψη (Κιμωλος-Μηλος-Σίφνος-Σέριφος)?
Εχω αποψη για Σιφνο, οτι ειναι πολυ ωραια, αλλα δε νομιζω να σου φτανουν αυτες οι πληροφοριες!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος tomkat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 27, 2009, 07:28:54 μμ »
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το δυσπρόσιτο στην Κλειτορία Γ' Αχαΐας και για Δ' Αιτωλοακαρνανίας ή Δ' Ευβοίας;

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 27, 2009, 07:49:04 μμ »
Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος που να υπηρετεί ή υπηρέτησε σε δυσπρόσιτο και γνωρίζει αν υπήρχαν ανάγκες για τμήμα ένταξης; υπήρχαν δηλαδή παιδιά με διάγνωση που να χρειάζονταν βοήθεια ;

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:32:28 μμ »
tomkat, τιμημένη Δ Ευβοίας.Εκεί διορίστηκα.Μαζί με τους Ολυμπιακούς του 2004! Πες μου ειδικότητα να σου πω και πληροφορίες για τα σχολεία.Εκτός αυτού όμως.Είναι σοβαρό αμάρτημα να είσαι ανύπαντρη εκπ/κός στην Κάρυστο.Το τί θα ακούσεις δεν μπορείς να φανταστείς.Θα μάθεις πληροφορίες για εσένα που ποτέ δεν ήξερες!Οι μήνες Νοέμβριος, Δεκέμβριος και Ιανουάριος είναι τραγικά απελπιστικοί.Δεν έχει τίποτα.Εγω προσωπικά το είχα ρίξει στη γυμναστική απο τη βαρεμάρα.Κοντεψα να γίνω ο κλόνος της Πετρουλάκη.Κόσμο μόνο Σάββατο και άν γιατι οι ηλικίες 25-35 το χειμώνα μένουν Αθήνα.Τρελλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλός αέρας,πρόβλημα με το ρεύμα και αρκετά με το νερό.Ο δρόμος από χαλκίδα είναι τραγικός. Είναι 130χλμ σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης που ίσα ίσα χωράει ένα αμάξι, κατολισθήσεις.Το γρηγορότερο που κατάφερα να το κάνω είναι σε 2 ώρες και 15 λεπτά.Οι ντόπιοι το κάναν σε μιάμιση ώρα, άγνωστο πώς! το λεοφορείο κάνει 3,5 ώρες.Εχει και πλοίο απο το Μαρμάρι για Αθήνα αλλά το χειμώνα έχει αρκετά απαγορευτικά.Υπηρέτησα σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Καρύστου αλλά γνωρίζω και για τα υπόλοιπα και ψηφίζω με τα 2 χέρια ΕΠΑΛ Καρύστου.'Εχει καταπληκτικό Δ/ντή!ΌΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗ ΛΥΣΩ! Τελικά όμως πέρασα καλά!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:51:04 μμ »
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το δυσπρόσιτο στην Κλειτορία Γ' Αχαΐας και για Δ' Αιτωλοακαρνανίας ή Δ' Ευβοίας;

ΠΕ19-20 είσαι;
Στην Κλειτορία πρέπει να είναι λίγο χάλι απ'ότι μου έχουν πει...Ο δρόμος είναι λίγο περίεργος (στροφές) για να πας...Δυστυχώς δε ξέρω κάτι παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος Eva75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:53:54 μμ »
Εγω μπορω να σας πω για τη μηλο επειδη εχω παει αρκετες φορες -χειμωνα καλοκαιρι- λογο του οτι η κολλητη μου ειναι απο εκει.Λοιπον εχει ενα απο τα καλυτερα σχολεια πληρως εξοπλισμενα και αρκετα προχωρημενο και φροντισμενο προγραμμα.Το πιο σημαντικο παντως που πιστευω αφορα καθε εκπαιδευτικο σε ξενο μερος ειναι οτι εχει κοσμο ολο το χρονο.Οχι φυσικα τον ιδιο αριθμο αλλα θεωρειται οτι ειναι σε αρκετα καλυτερη μοιρα.Αρκετα μαγαζια παραμενουν ανοιχτα και το χειμωνα και γενικα βλεπεις κινηση.Ειναι πολυ κοντα στην αθηνα (σν σε αφορα) κ επισης εχει και αεροδρομιο!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:24:52 μμ »
Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος που να υπηρετεί ή υπηρέτησε σε δυσπρόσιτο και γνωρίζει αν υπήρχαν ανάγκες για τμήμα ένταξης; υπήρχαν δηλαδή παιδιά με διάγνωση που να χρειάζονταν βοήθεια ;

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Υπάρχουν σε αρκετά δυσπρόσιτα τμήματα ένταξης. Εγώ ήμουν στην Κάρπαθο και υπήρχε και στο νηπιαγωγείο και στο δημοτικό (βέβαια μιλάω για α/βάθμια, αλλά ανάλογη είναι η κατάσταση και στη β/βάθμια).
Επίσης, αν γνωρίζεις ότι υπάρχει Τ.Ε., σε άλλο σχολέιο από αυτό που έχεις τοποθετηθεί, το οποίο άλλο σχολέιο είναι επίσης δυσπρόσιτο εντός του ίδιου νομού, μπορείς να πάρεια απόσπαση και να μετρά κανονικά η υπηρεσία σου (δεν χρωστά οργανική). Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ ισχύει μόνο από δυσπρόσιτο με δυσπρόσιτο εντός του ίδιου νομού!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.