*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 186865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Δυσπρόσιτα σχολεία
« στις: Αύγουστος 08, 2007, 12:56:41 πμ »
Αν και έχω παρακολουθήσει όλες τις συζητήσεις και μάλλον το θέμα έχει εξαντληθεί μένω με την απορεία πως καποιος που δηλώνει Γυμνάσιο Φούρνων Ικαρίας μένει 2 χρόνια,δηλ δεν έχει δικαίωμα μετάθεσης μετά τον πρώτο χρόνο και πως αν κάποιος δηλώσει Δ Σάμου μπορει να μεινει ένα μόνο χρόνο..Η Δ Σαμου π.χ έχει μόνο αυτό το σχολείο. Το θέμα με καίει προσωπικά αφού θέλω να πάω κάπού μακριά μόνο για 1 χρόνο αφου θα κάνω χρήση άδειας ανατροφής.Δεν θα ήθελα να βρέθώ προ εκπλήξεων τη δευτερη χρονιά με 2 μωρα.Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:04:53 μμ »
Αυτό που ξέρω είναι ότι αν ζητήσεις ονομαστικά ένα δυσπρόσιτο, τότε έχεις την υποχρέωση να υπηρετήσεις εκεί δύο χρόνια. Ένα χρόνο μένεις αν ζητήσεις μια περιφέρεια που περιλαμβάνει ΚΑΙ δυσπρόσιτα και η υπηρεσία σε στείλει εκεί ενώ δεν έχεις ζητήσει το δυσπρόσιτο. Τότε η τοποθέτησή σου προσμετράται σα να πηγαίνεις σε ένα "κανονικό" σχολείο, γι αυτό και μένεις ένα χρόνο, όπως σε όλα τα μη δυσπρόσιτα σχολεία. Λογικά, λοιπόν, αν ζητήσεις μια περιοχή που περιλαμβάνει μόνο δυσπρόσιτο, είναι σαν να ζητάς ονομαστικά το δυσπρόσιτο, θα πας εκεί και θα υπηρετήσεις δύο χρόνια. Με βάση τη λογική μιλάμε πάντα. Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια της Σάμου και των υπόλοιπων ανάλογων περιοχών που σ'  ενδιαφέρουν για να ζητήσεις πληροφορίες; Τα τηλέφωνα αυτά υπάρχουν στην ιστοσελίδα http://users.att.sch.gr/ymalliaros και αν έχουν αλλάξει υπάρχουν πάντα τα 118... . Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:10:46 μμ »
 Συμφωνώ γενικά με τον/την elytron, με μία όμως διαφορά. Αν δηλώσεις π.χ. Δ'  Δωδεκανήσου που περιλαμβάνει μόνο δυσπρόσιτα, δν είσαι υποχρεωμένη να μείνεις εκεί δύο χρόνια. Μόνο αν δηλώσεις κάποιο σχολείο της περιοχής ονομαστικά και σε διορίσουν εκεί έτσι, θα μείνεις υποχρεωτικά τη διετία. Αυτό σου το λέω σίγουρα (εκεί υπηρέτησα!). Πάντως σε κάθε περίπτωση κάνε εκείνο το τηλεφώνημα που λέει και ο/η συνάφελφος για να το ακούσεις με τα αυτάκια σου! Άλλο πράγμα!
                 Καλή τύχη!!!  :) ;) 8)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:33:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.Σίγουρα τα τηλ. είναι η καλύτερη λύση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:06:39 μμ »
Αυτά που λέει η City τα επιβεβαιώνω κι εγώ, καθώς ήμουν τα περασμένα δύο χρόνια σε δυσπρόσιτο της Δ' Δωδεκανήσου και αρκετοί συνάδελφοι έμειναν μία χρονιά, αφού τους είχαν τοποθετήσει εκεί προσωρινά από την Διεύθυνση. Είχαν δηλώσει Δ' Δωδεκανήσου φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2007, 11:37:24 μμ »

Και γω επιβεβαιώνω τον vsk.. Ήμουν στο ίδιο δυσπρόσιτο με αυτόν....χαχα :D
Καλή τύχη συνάδελφοι νεοδιόριστοι με τις επιλογές σας..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:28:25 μμ »
Τελικά τηλεφώνησα Σάμο και μου είπαν ότι αν βάλω περιοχή-Δ Σάμου δεν πέρνω οργανική και μένω 1 χρόνο,αν ονομαστικά σχολείο διορίζομαι με το καθεστώς δυσπροσίτων και μενω 2.Δυστυχώς δεν απαντόυσαν Χίο αλλα πλέον είμαι σίγουρη οτι ισχύει για όλα αφού η περίπτωση αυτή ήταν καραμπινάτη.Ευχαριστώ τους παλιους και κάλη τοποθέτηση στους νέους.

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:58:51 μμ »
Να ρωτησω κατι, ρε παιδια γιατι ειμαι καινουρια και εχω μπερδευτει.Κατα πασα πιθανοτητα διοριζομαι απο την πρωτη χρονια(δεν εχουν βγει ακομη τα οριστικα αποτελεσματα), ειμαι single, εννοω δεν εχω οικογενειακες υποχρεωσεις. Με συμφερει να δηλωσω ονομαστικα δυσπροσιτο και να μεινω δυο χρονια, ή περιοχη και οπου με πανε? Σημειωτεον οτι θελω φετος να δουλεψω παση θυσια. Επισης, επειδη αρχικα σκεφτομουν να δηλωσω τα παντα απο ηπειρωτικη Ελλαδα, κι ας ειναι και στο πιο απομακρυσμενο χωριο, μπορει καποιος παλιοτερος να με διαφωτισει, αν τελικα ειναι σωστη σκεψη, ή τελικα στα νησια ειναι καλυτερα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:41:33 μμ »
Tsilib,εξαρτάται από τη σειρά σου. Αν σε πάρουν, όμως, το πιθανότερο είναι νησιά (το 2005 από το 320 περίπου και μετά ΠΕΟ2 πήγαν στα νησιά). Να πας!!!Θέλεις μόρια για μετάθεση και, αφού δεν έχεις οικογένεια, πρέπει από κάπου να τα πάρεις!

Αποσυνδεδεμένος zepos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:07:57 μμ »
Μπορεί κανείς να βοηθήσει σχετικά με τα μόρια απο τα δυσπρόσιτα;Μετρούν όπως και στους αναπληρωτές;δηλαδή διπλά;

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:25:27 μμ »
Μπορεί κανείς να βοηθήσει σχετικά με τα μόρια απο τα δυσπρόσιτα;Μετρούν όπως και στους αναπληρωτές;δηλαδή διπλά;

Όχι, μετρούν κανονικά. Ίσως να φαίνονται διπλά αλλά είναι μετά απο παραμονή 2 ετών.

Κάθε σχολείο έχει τη μοριοδότησή του. Έτσι και τα δυσπρόσιτα.

Άν π.χ. πας  στο Γυμνάσιο Άντισσας που έχεις επιλέξει σαν δυσπρόσιτο θα κάτσεις 2 χρόνια και μετά τα δύο αυτά χρόνια θα έχεις 2x10+4=24 μόρια. Άν πας στο ίδιο γυμνάσιο επειδή έχεις επιλέξει Γ Λέσβου και σε στείλαν εκεί μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης απο την πρώτη χρονιά και θα έχεις 12 μόρια
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2007, 04:46:20 μμ »
Επισης, επειδη αρχικα σκεφτομουν να δηλωσω τα παντα απο ηπειρωτικη Ελλαδα, κι ας ειναι και στο πιο απομακρυσμενο χωριο, μπορει καποιος παλιοτερος να με διαφωτισει, αν τελικα ειναι σωστη σκεψη, ή τελικα στα νησια ειναι καλυτερα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός οι επιλογές είναι διαφορετικές. Π.χ. Εγώ κατάγομαι από νησί και το να βρίσκομαι σε ένα μέρος με θάλασσα ήταν πρώτη προταιρεότητα (το κατάλαβα καλά όταν ήμουν στην Αγγλία).

Κάνε τη δήλωση προτίμησης χωρίς να λάβεις (υπερβολικά) υπό όψη τη σειρά σου στον ΑΣΕΠ. Ξέρω περιπτώσεις που δεν δήλωσαν μέρη γιατί σύμφωνα με τη σειρά τους και τις τοποθετήσεις προηγούμενων ετών δεν τα έπιαναν και μετά που ανακοινώθηκαν οι τοποθετήσεις χτυπούσαν το κεφάλι τους. Τα λέμε στους μαθητές όταν κάνουν το μηχανογραφικό και μετά την πατάμε εμείς οι ίδιοι.

Αν ρίξεις μια ματιά στο thread "Εμπειρίες Νεοδιόριστων" θα πάρεις μια ιδέα στο πως έχουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 13, 2007, 05:14:22 μμ »
παιδία κάπου είχατε δώσει ένα link που έλεγε πώς αν δηλώσεις δυσπρόσιτα ονομαστικά προηγείται ο διορισμός σου σ'αυτά και αν δεν σε πάρουν πας σε καποια από τις προτιμήσεις σου(περιοχές).Ισχύει αυτό και τώρα?

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2007, 06:25:29 μμ »
παιδία κάπου είχατε δώσει ένα link που έλεγε πώς αν δηλώσεις δυσπρόσιτα ονομαστικά προηγείται ο διορισμός σου σ'αυτά και αν δεν σε πάρουν πας σε καποια από τις προτιμήσεις σου(περιοχές).Ισχύει αυτό και τώρα?

Όχι δεν ισχύει πια. Τώρα στη δήλωση προτίμησης μπαίνουν όλα μαζί (δυσπρόσιτα + περιοχές) και ανάλογα αν υπάρχει κενό (με τη φθίνουσα σειρά) το πιάνεις.

π.χ.

1. Β' Ηρακλείου
2. Γυμνάσιο Βιάννου (δυσπρόσιτο)
3. Γ' Λασιθίου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.