*

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πηγαίνω στο σχολείο όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση;  (Αναγνώστηκε 14365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2012, 06:57:26 μμ »
Να λέγονται, αλλά να υπαρχει συνεπεια αυτων που λεμε και κυριως λογική.


 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2012, 07:46:46 μμ »
Καταλαβαίνω την επιθυμία κάποιων να μη πάνε στο σχολείο όταν δεν έχουν επιτήρηση ή εισήγηση (ειδικά αν κάποιος μετακινείται από μακριά).
Αλλά το να λέμε π.χ.: που να διορθώσω τα γραπτά, αφου δεν έχω γραφείο ή είμαστε τόσα άτομα σε λίγα τετραγωνικά κλπ είναι τουλάχιστον φαιδρό.
Δηλαδή, δεν υπάρχουν άδειες αίθουσες στο σχολείο να δουλέψει κανείς με την ησυχία του; Σε όλες γράφουν εξετάσεις τα παιδιά; Πόσο διαρκούν αυτές οι εξετάσεις;
Εξάλλου, όταν γράφουν εξετάσεις τα παιδιά, λείπουν οι επιτηρητές! Οπότε υπάρχει πολύς χώρος για όσους δεν έχουν επιτήρηση/εισήγηση!
Προφανώς είναι πιο εύκολη η εκ των προτέρων δικαιολογία για να προασπίσουμε το δικαίωμα της απουσίας/λούφας.
Εξαιρούνται όσοι στα σπίτια τους έχουν διαμορφωμένους χώρους για διόρθωση γραπτών, χωρίς τη φασαρία του σπιτιού (παιδιά, τηλεόραση, τηλέφωνα που κουδουνάνε κλπ).
Τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζω εγώ (οι περισσότεροι/ες τουλάχιστον) διορθώνουν τα γραπτά στην κουζίνα, σαλόνι, καθιστικό κλπ.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2012, 08:36:28 μμ »
θα ηθελα να ζητησω να εξαιρεθω γιατι εχω ειδικα διαμορφωμενο χωρο στο σπιτι για διορθωση γραπτων στον οποιο μαλιστα υπαρχει καποιος που μου κανει αερα την ωρα που δουλευω! ημαρτον ρε παιδια με τους νομους, τη σοβαροφανεια και το καθισιο. τ'ακουμε απο τους υπολοιπους, μην τα λεμε και οι ιδιοι. δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι εκπαιδευτικοι που η δουλεια τους ν'αρχιζει και να τελειωνει μονο στο σχολειο. οι περισσοτεροι κουβαλαμε κι ενα σωρο δουλεια στο σπιτι και ειλικρινα πληρωνομαστε πολυ λιγα γι'αυτο, οποτε ποτε δεν ενιωσα και ουτε θα νιωσω την υποχρεωση να δικαιολογησω το μισθο που παιρνω ειτε με την "περιουσια" μου ειτε με την παρουσια μου στο σχολειο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τυπικά πρέπει να είσαι. Εξαρτάται από τον διευθυντή/ρια και τους άλλους συναδέλφους. Συνήθως προηγείται μία σχετική συνεννόηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Ως τώρα έχω διαβάσει ένα σωρό θέματα με τίτλο " υποχρεωτική η παρουσία στην παρέλαση" , ¨"υποχρεωτική η παρουσία στον εκκλησιασμό;" "υποχρεωτική η εκφώνηση λόγου;" ,  "υποχρεωτική η παρουσία στη μη επιτήρηση;" "υποχρεωτική η παρουσία σε σύλλογο που γίνεται εκτός ωραρίου διδασκαλίας;" " υποχρεωτική η ανάληψη υπηρεσίας 30 /06 και 01/09;" κτλ κτλ....

Θα ήθελα επιτέλους σ αυτό το φόρουμ να διαβάζω και θέματα όπως " καλές πρακτικές στα σχολεία" "καινοτόμες δράσεις" "ανταλλαγή ιδεών για βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης παιδείας" " υπερκερασμός χωρικών αντιξοοτήτων" " παραδείγματα προς μιμηση" κτλ κτλ .

είστε Λειτουργοί όχι Επαγγελματίες. Μη φέρεστε ως Επαγγελματίες - αδικείτε τον εαυτό σας. Και αν θέλετε να διεκδικήσετε καλύτερες συνθήκες και απολαβές κάντε το όπως αρμόζει σε λειτουργούς όχι σε μπακάληδες ( τύπου τόσο δια τόσο ίσον τόσο) .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Λούφα και.. απαλλαγή!  :D

Εννοείται ότι θα πρέπει να πάτε στον χώρο εργασίας σας (βλ. σχολείο) τις εργάσιμες μέρες (γιατί για το "ώρες".. ξέρουμε όλοι ότι φεύγουν οι περισσότεροι νωρίτερα έτσι κι αλλιώς).
Και να μην έχεις επιτήρηση ή εισήγηση μια μέρα, μπορεί να χρειαστεί να αντικαταστήσεις κάποιον απόντα κλπ.
Το πως θα αξιοποίησει κάποιος τον χρόνο του, είναι δικό του θέμα (από διορθώσεις γραπτών, μέχρι μελέτη βιβλίου κλπ). Τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν είναι στο χέρι μας το πότε να πηγαίνουμε και το πότε να μην πηγαίνουμε στο σχολείο. Υπάρχουν προγράμματα, διευθυντής, συνάδελφοι .

Στο αρχικό ερώτημα να συμπληρώσω ως απάντηση: κάνε ό,τι συνηθίζεται να γίνεται στο σχολείο που υπηρετείς (και στο οποίο φυσικά υπάρχει συναίνεση από διευθυντή και συναδέλφους). 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
ρε παιδιά, είμαστε σε περίοδο πανελληνίων & ενδοσχολικών εξετάσεων
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς (που γράψατε παραπάνω πως δεν βλέπετε τον λόγο να πηγαίνετε στο σχολείο) είσαστε σε Λύκειο που είναι και εξεταστικό κέντρο, αλλά σε εμάς γίνεται πανικός στο σχολείο.
Έρχονται μαθητές για κωδικούς, για καρτελάκια πανελληνίων, για κατάθεση δικαιολογητικών για ειδικές περιπτώσεις, για απορίες.
Ετοιμάζουμε τις αίθουσες, όλη την χαρτούρα κλπ για να είναι έτοιμα όλα για τις πανελληνιες.
Αλλά και σε Λϋκειο να μην είσαι έχεις να βγάλεις θέματα, να ετοιμάσεις παρουσιολόγια, φακέλους, να σφραγίσεις κόλες, να κλείσεις βιβλία ύλης, να αναρτήσεις αποτελέσματα, να καταθέσεις βαθμολογίες και χίλια δυο άλλα..

Να μην τα πολυλογώ τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Τι θα πει δεν πάω σχολείο γιατί δεν έχω κάτι να κάνω? Έρχονται γονείς, ρωτάνε διάφορα. Πρέπει δηλαδή να δείχνουμε ότι το σχολείο είναι κλειστό επειδή δεν υπάρχει δουλειά?
Ξέρετε κανέναν εργαζόμενο (εκτός από τον εκπαιδευτικό) που όταν βλέπει πως δεν υπάρχει δουλειά κλείνει το μαγαζί και φευγει?
Δηλαδή ο γιατρός στο νοσοκομείο να φύγει αν δει ότι δεν έχει ασθενείς σήμερα!

τέλος πάντων δεν πρόκειται να πείσω κανέναν για τις "ακραίες" απόψεις μου που είναι ο εκπαιδευτικός να βρίσκεται στο σχολείο του......

και έλεος με αυτήν την δικαιολογία που δεν έχουμε γραφεία και καρέκλες. Πάρτε θρανία και καρέκλες από τις τάξεις αφού τα μαθήματα τελείωσαν. Αλλά αν θες να βρεις δικαιολογία βρίσκεις εύκολα. Όποιος βαριεται να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει!

Πόσο διάστημα έχει μείνει ακόμα καλέ πριν κάτσουμε Ιούλιο-Αύγουστο; αλλά βιαζόμαστε να κάτσουμε από τώρα. Για να κάτσετε και να αράξετε βρίσκετε καρέκλες, για να δουλέψετε δεν βρίσκετε!

καλό καθισιό σε όλους !

Θερμή παράκληση:
Το θέμα όχι να κλειδωθεί αλλά να διαγραφεί τελείως. Είναι ντροπή για τον κλάδο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2012, 09:42:59 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι επί της ουσίας του θέματος (νομική ή συνδικαλιστική ή ηθική ή ότι άλλο) παρακαλώ να το κάνει.

Δεν θα επιτραπούν (σύμφωνα με τους κανόνες) προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Χωρίς περαιτέρω ειδοποίηση μηνύματα που παραβαίνουν τους κανόνες θα διαγράφονται.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2012, 10:23:10 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μαλωσουμε μεταξυ μας...ειμαστε ολοι νευριασμενοι με την κατασταση στο χωρο,τη μετακινηση σε μακρινα σχολεια ή και μακρια απο τον τοπο κατοικιας,το μισθο μας,τον διαχωρισμο¨μονιμοι,αναπληρωτες,ωρομισθιοι.." και γι αυτο θελουμε καποιοι [και για πολλους αλλους λογους] να απαλλαγουμε απο μερες που δεν εχουμε επιτηρηση ή εισηγηση.
δεν πιστευω οτι αυτο κρινει και το συνολο της δουλειας μας η οτι ειμαστε τεμπεληδες που "λουφαρουμε".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2012, 11:55:55 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Πρακτικά μπορεί να τύχει μια μέρα που ούτε εισηγητής να είσαι, ούτε επιτήρηση να έχεις, ούτε στο γραφείο βοηθός να είσαι, ούτε να συνεξετάζεις προφορικά εξεταζόμενους, ούτε αντικαταστάτης σε περίπτωση ανάγκης. Σε ένα μέσο σχολείο τυχαίνει και μια τέτοια ημέρα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και συνηθίζεται σε αρκετά σχολεία αυτή η μέρα να δίνεται σαν "ρεπό".

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου ο διευθυντής κάλεσε ωρομίσθιο να έρθει από διπλανό νομό να κάνει επιτήρηση ενώ άλλοι συνάδελφοι προσφέρονταν να τον αντικαταστήσουν.

Τι είναι "ηθικό" και τι "ανήθικο";  :-\


Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κillbill, αν και κατά βάση συμφωνώ μαζί σου -πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας... να μην γκρινιάζουμε... να επιτηρούμε και σε ενδοσχολικές και σε πανελλαδικές εξετάσεις...μπλα μπλα μπλα- ωστόσο απόψε (πιο πολύ από κάθε άλλη φορά) νιώθω την ανάγκη να σου πω ότι είναι κάπως ενοχλητικό το ύφος σου και ο τρόπος σου ισοπεδωτικός  κάθε φορά που μιλάς για όλους τους συναδέλφους παρουσιάζοντάς τους ως τεμπέληδες και λουφαδόρους. Σου παραθέτω τα λόγια σου: "Για να κάτσετε και να αράξετε βρίσκετε καρέκλες, για να δουλέψετε δεν βρίσκετε! καλό καθισιό σε όλους !" Νομίζω ότι είναι πολύ υποτιμητικά τα λόγια σου και με πειράζει που πάντα παρουσιάζεσαι εσύ ως άμεμπτος κριτής των πάντων. Μιλάς σαν να μας κουνάς το δάχτυλο! Δε διαφωνώ με το τι αλλά με το πώς τα λες. Συγνώμη για το θάρρος, σίγουρα έχεις το δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου. Το ίδιο κι εγώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2012, 10:45:17 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ακριβως γιαυτο δεν πρεπει να δημιουργουμε προβληματα σε άλλους συναδέλφους στο χωρο εργασιας. Η θεση μας ειναι εκει και δεν χρειαζονται δικαιολογιες. Εννοειται πως καποιος δεν θα κριθει ως σωστος ή οχι στη δουλεια του αν ζητησει να μη παει σχολειο μια ή δυο μερες. Ομως, ας υποθεσουμε πως αν το εκαναν ολοι οι εργαζομενοι αυτο, φανταζεστε τι μπαχαλο θα δημιουργουσαν? Υπαρχουν εργαζομενοι σε ολα τα επαγγελματα που δεν μενουν κοντα στη δουλεια τους και τους παιρνει 1,30 ωρα για να φτασουν.
Μια φιλη μου πωλητρια κανει 1,30 ωρα να παει στο χωρο εργασιας της και πηγαινοντας εκει  ψυχη δεν παταει, δεν θα μπορουσε να πει: "ας μην ερθω αυριο κ.Χαρίλαε γιατι αφου δεν μπαινει πελατης εδω μεσα τι να κανω ? Βιτρινα την αλλαξα, τις τιμες τις εβαλα στα ρουχα, τις περασα και στο κομπιουτερ, απο το σουπερ μαρκετ πηρα ο,τι μας χρειαζεται, καθαρισα ραφια,τζαμια,τα παντα εδω μεσα κλπ κλπ αρα, γιατι να ξοδεψω χρονο και χρημα παραπανω? ετσι κι αλλιως ψιχουλα μου δινεις....
Λοιπον, ειναι το ελαχιστο θα μπορουσε να πει κανεις  αστειο να συζηταμε τετοια πραγματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Πρακτικά μπορεί να τύχει μια μέρα που ούτε εισηγητής να είσαι, ούτε επιτήρηση να έχεις, ούτε στο γραφείο βοηθός να είσαι, ούτε να συνεξετάζεις προφορικά εξεταζόμενους, ούτε αντικαταστάτης σε περίπτωση ανάγκης. Σε ένα μέσο σχολείο τυχαίνει και μια τέτοια ημέρα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και συνηθίζεται σε αρκετά σχολεία αυτή η μέρα να δίνεται σαν "ρεπό".

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου ο διευθυντής κάλεσε ωρομίσθιο να έρθει από διπλανό νομό να κάνει επιτήρηση ενώ άλλοι συνάδελφοι προσφέρονταν να τον αντικαταστήσουν.

Τι είναι "ηθικό" και τι "ανήθικο";  :-\
ημουν ωρομισθια ροζυ μου με 250 ευρω το μηνα και για να συμπληρώνω το 11ωρο ο διευθυντης με έβαζε καθε μερα επιτηρηση με 5μιση ωρες δρομο την ημερα με δικο μου αυτοκίνητο και ολοι οι μονιμοι καθηγητες γειτονες του σχολείου να έρχονται στο σχολείο δυο φορες την εβδομαδα............ αστα..... μη το ψαχνεις.......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.