*

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πηγαίνω στο σχολείο όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση;  (Αναγνώστηκε 14359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Πρακτικά μπορεί να τύχει μια μέρα που ούτε εισηγητής να είσαι, ούτε επιτήρηση να έχεις, ούτε στο γραφείο βοηθός να είσαι, ούτε να συνεξετάζεις προφορικά εξεταζόμενους, ούτε αντικαταστάτης σε περίπτωση ανάγκης. Σε ένα μέσο σχολείο τυχαίνει και μια τέτοια ημέρα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και συνηθίζεται σε αρκετά σχολεία αυτή η μέρα να δίνεται σαν "ρεπό".

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου ο διευθυντής κάλεσε ωρομίσθιο να έρθει από διπλανό νομό να κάνει επιτήρηση ενώ άλλοι συνάδελφοι προσφέρονταν να τον αντικαταστήσουν.

Τι είναι "ηθικό" και τι "ανήθικο";  :-\
ημουν ωρομισθια ροζυ μου με 250 ευρω το μηνα και για να συμπληρώνω το 11ωρο ο διευθυντης με έβαζε καθε μερα επιτηρηση με 5μιση ωρες δρομο την ημερα με δικο μου αυτοκίνητο και ολοι οι μονιμοι καθηγητες γειτονες του σχολείου να έρχονται στο σχολείο δυο φορες την εβδομαδα............ αστα..... μη το ψαχνεις.......

ακριβως! κατι τετοια ειναι το λιγοτερα παράλογα!!! εγω παντα εχω την καλη προθεση να συμφωνησω με κατι,αρκει να ισχυει για ολους,ολοι πρεπει να ειναι στο χωρο εργασιας τους,οχι αυτοι που εχουν τον "τροπο" να μην ερχονται
εις βαρος αλλων!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2012, 11:56:53 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Εξαρτάται από το σχολείο και το διευθυντή το αν θα πηγαίνεις. Επειδή φέτος είμαι σε δύο σχολεία διπλανών χωριών η μια διευθύντρια μας έβαλε να ερχόμαστε 8.30-12 για εφημερία στο σχολείο όταν δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση  και η άλλη μόνο που δε με έβρισε όταν της είπα να φτιάξουμε το πρόγραμμα γιατί δεν μπορώ να είμαι και στα δυο σχολεία ταυτόχρονα για εφημερία υποστήρίζοντας ότι όταν δε γράφουν τα παιδιά, τα σχολεία είναι κλειστά και δεν έρχεται κανείς. Οπότε ο καθένας νομίζω ερμηνεύει διαφορετικά το νόμο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Θα μας πάρουνε με τις πέτρες...κι ύστερα παραπονιόμαστε που μας κατηγορούν ότι καθόμαστε..Η απάντηση στο ερώτημα είναι αυτονόητη. Ναι, πάω σχολείο, γιατί πληρώνομαι για είμαι στην εργασία μου κι όχι στο σπίτι ή οπουδήποτε αλλού..

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και γω συμφωνώ πρέπει να είμαστε κανονικά . Είναι τόσοι άνεργοι έξω και μεις να έχουμε δουλειά και να μην πηγαίνουμε ! Να ισχύει βέβαια για όλους τους καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικά θα μας πάρουν με τις πέτρες και θα έχουν και δίκιο.
Κι όταν τόλμησα να πω κάτι τέτοιο σε συνάδελφο, μου απάντησε: "Δεν έχεις παιδιά γι αυτό τα λες."
Μόνο οι εκπαιδευτικοί έχουν παιδιά;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Πρακτικά μπορεί να τύχει μια μέρα που ούτε εισηγητής να είσαι, ούτε επιτήρηση να έχεις, ούτε στο γραφείο βοηθός να είσαι, ούτε να συνεξετάζεις προφορικά εξεταζόμενους, ούτε αντικαταστάτης σε περίπτωση ανάγκης. Σε ένα μέσο σχολείο τυχαίνει και μια τέτοια ημέρα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και συνηθίζεται σε αρκετά σχολεία αυτή η μέρα να δίνεται σαν "ρεπό".

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου ο διευθυντής κάλεσε ωρομίσθιο να έρθει από διπλανό νομό να κάνει επιτήρηση ενώ άλλοι συνάδελφοι προσφέρονταν να τον αντικαταστήσουν.

Τι είναι "ηθικό" και τι "ανήθικο";  :-\
ημουν ωρομισθια ροζυ μου με 250 ευρω το μηνα και για να συμπληρώνω το 11ωρο ο διευθυντης με έβαζε καθε μερα επιτηρηση με 5μιση ωρες δρομο την ημερα με δικο μου αυτοκίνητο και ολοι οι μονιμοι καθηγητες γειτονες του σχολείου να έρχονται στο σχολείο δυο φορες την εβδομαδα............ αστα..... μη το ψαχνεις.......

ακριβως! κατι τετοια ειναι το λιγοτερα παράλογα!!! εγω παντα εχω την καλη προθεση να συμφωνησω με κατι,αρκει να ισχυει για ολους,ολοι πρεπει να ειναι στο χωρο εργασιας τους,οχι αυτοι που εχουν τον "τροπο" να μην ερχονται
εις βαρος αλλων!!
Έεετσι. Ό,τι ισχύει, να ισχύει για ΟΛΟΥΣ, όχι μόνο για τους κόλακες και τους "εκλεκτούς".
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ τού να πηγαίνουμε κάθε μέρα σχολείο.
Αυτό όμως που μου τη δίνει στον εγκέφαλο κυριολεκτικά, είναι να "χώνουν" συνέχεια τα θύματα και στους άλλους να δίνουν άδειες από τη σημαία ή πόστο στο γραφείο όπου πίνουν καφεδάκι μόνο και τα λοιπά και τα λοιπά. Αυτό με εξοργίζει.

Γιατί τη δική τους δουλειά θέλοντας και μη τη φορτώνομαι ΕΓΩ όσο είμαι σχολείο κι έπειτα πάω σπίτι εξουθενωμένη για να συνεχίσω να δουλεύω, να βγάζω θέματα, βαθμούς, ύλη, να διορθώνω 200 και γραπτά και να τακτοποιώ τόοοσα πολλά.
Νομίζω με αυτήν τη λογική μιλούν εδώ οι περισσότεροι συνάδελφοι.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος KATH02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και τυπικά να μην έχεις δουλειά, όμως, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να πηγαίνουμε στο σχολείο κάποιες ώρες μήπως χρειαστεί να κάνουμε κάτι! Αλλά έχουν δίκιο όσοι μιλούν για δυο μέτρα και δυο σταθμά. Οι παλιοί και γνώριμοι των διευθυντών λακίζουν και μένουμε εμείς να τραβάμε όλη τη δουλειά. Τέλος πάντων, αυτό είναι επουσιώδες ζήτημα. Άλλοι είναι άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κillbill, αν και κατά βάση συμφωνώ μαζί σου -πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας... να μην γκρινιάζουμε... να επιτηρούμε και σε ενδοσχολικές και σε πανελλαδικές εξετάσεις...μπλα μπλα μπλα- ωστόσο απόψε (πιο πολύ από κάθε άλλη φορά) νιώθω την ανάγκη να σου πω ότι είναι κάπως ενοχλητικό το ύφος σου και ο τρόπος σου ισοπεδωτικός  κάθε φορά που μιλάς για όλους τους συναδέλφους παρουσιάζοντάς τους ως τεμπέληδες και λουφαδόρους. Σου παραθέτω τα λόγια σου: "Για να κάτσετε και να αράξετε βρίσκετε καρέκλες, για να δουλέψετε δεν βρίσκετε! καλό καθισιό σε όλους !" Νομίζω ότι είναι πολύ υποτιμητικά τα λόγια σου και με πειράζει που πάντα παρουσιάζεσαι εσύ ως άμεμπτος κριτής των πάντων. Μιλάς σαν να μας κουνάς το δάχτυλο! Δε διαφωνώ με το τι αλλά με το πώς τα λες. Συγνώμη για το θάρρος, σίγουρα έχεις το δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου. Το ίδιο κι εγώ...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, Φωτεινή!!!
Το να γινόμαστε προσβλητικοί, είναι το μόνο εύκολο και φυσικά δείχνει πολλά και για το ήθος μας.
όσον αφορά το θέμα συζήτησης, πάμε κάθε μερα σχολειο.Μπορεί να υπάρξει μια μερα μέσα στις εξετάσεις που θα δοθεί ρεπό (συνήθως γίνεται , αν έχουν μαζευτεί πολλά γραπτά προς διόρθωση), αλλά δεν είναι απαραίτητο.Γίνεται σε συνεννόηση με το δ/ντη και το σύλλογο, ωστε να μην υπάρχουν γκρίνιες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2012, 07:20:40 μμ από soul »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

adigoni

  • Επισκέπτης
Μια χαρά πάντως μπορούν να λουφάρουν όσοι θέλουν στο σχολείο....να κάθονται σε μία τάξη να συζητάνε, να πίνουν καφέ, να παίζουν χαρτιά και άλλοι να είναι στο σπίτι και να ξεσκίζονται στις διορθώσεις γραπτών....προσωπικά, 80 γραπτά με φιλοσοφικές αναλύσεις και περιγραφή δε θα άντεχα να τα διορθώσω στο σχολείο....εφόσον υπάρχει καλή συνεννόηση με τη διεύθυνση δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Ένα κενό δεν το έχουμε για ρεπό....Εξάλλου, δεν είμαστε όλοι στο σχολείο 4 ή 5 ώρες, πολλοί από εμάς για να βοηθήσουμε μένουμε πάντα 8-2....Ο καθένας βλέπει από τη δική του οπτική γωνία....Αλλά νομίζω ότι διαφορετικό χρόνο χρειάζεται ο φιλόλογος στη διόρθωση γραπτών και διαφορετικό ο μαθηματικός ή όποια άλλη ειδικότητα....Εάν μείνω στο σχολείο μου να διορθώσω αυτά τα 80 γραπτά, με τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτό, θα έχω πολλές αιτήσεις για αναβαθμολόγηση.Είναι εύκολο να παριστάνουμε το δίκαιο κριτή και να βγαίνουμε υπεράνω, επειδή εργαστήκαμε εδώ, ή εκεί κλπ κλπ  τότε όμως  χρειάζεται να συνεκτιμήσουμε πολλούς παράγοντες για να εξάγουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα σχετικά με το εάν οι καθηγητές λουφάρουν ενώ στην ιδιωτική εργασία ποτέ....

Για έναν άνθρωπο που έχει εσωτερικούς προβληματισμούς δεν τίθεται θέμα σχετικά με το "πρέπει" ή  δεν "πρέπει".Νομίζω πως από μόνος του επιλέγει να συνδράμει το σχολείο του, με όποιο τρόπο.Προσωπικά ζήτησα ένα σίγουρο ρεπό για να διορθώσω τα 80 γραπτά μου, επειδή είναι στο τελος το μάθημα και δεν έχω προθεσμία στην παράδοση των γραπτών.Ζήτησα όμως να με βάλουν όσες επιτηρήσεις θέλουν για να διευκολυνθούν συνάδελφοι που έχουν οικογένεια ή θέματα υγείας.

Λουφάρω;Ας με πάρει κάποιος με τις πέτρες....


Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Λουφάρω;Ας με πάρει κάποιος με τις πέτρες....
Adigoni, μην μπαίνεις στη διαδικασία να αποδείξεις ότι δε λουφάρεις και μην απολογείσαι σε ΚΑΝΕΝΑΝ! Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια, όχι τόσο από γονείς ή μαθητές -εκεί έχω δει και κάποια αναγνώριση- αλλά από "δουλευταράδες" συναδέλφους. Και τα χειρότερα έπονται...Τώρα με την αξιολόγηση του κλάδου μας έχουμε να δούμε πολλούς συμπλεγματικούς να επαίρονται και να αυτοπροβάλλονται μειώνοντας παράλληλα τους άλλους...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
το γραφείο καθηγητών είναι μία αίθουσα με δεκα γραφεία, εικοσι καρέκλες και 50 καθηγητές!!!!!πως θα διορθώσω εκεί φιλολογικά μαθηματα; ; ; ; όταν δίπλα ειναι τόσοι να μιλουν και να φωνάζουν!!!! πως θα βγάλω θέματα όταν θέλω μία βιβλιοθήκη να ψάξω από διαφορα βιβλια για να βγάλω θέματα εξετάσεων; ; ; ; ; και ΄΄οταν λέω οτι δεν μπορώ να έχω τις ίδιες επιτηρήσεις εγω και ο γυμναστής δεν το καταλαβαίνει κανέις!!!!!!!!!!! !!!!
υγ. χθες δεν μπηκα στην τάξη, εκανα δουλεια γραφείου μέχρι τις 2 ηωρα..... πήγα σπίτι και ήμουν ξεκούραστη σαν πουλάκι.....ποιος μπορέί να μου συγκρίνει την μία διδακτική ωρα με την 'ωρα που κανει γραφειοκρατικές δουλειες μάλλον δεν έχει μπει σε αίθουσα με 30 παιδια να κανει μαθημα και γι αυτο εκ του ασφαλούς ξέρει να λέει πολλά!!!!! Συγγνώμη για το ύφος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 11:02:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
έχοντας περάσει και απο τις δύο θέσεις ( εκπαιδευτικού και διοικητικού)  θα αρκεστώ να πω ότι και οι δυο έχουν τις δυσκολίες τους,και οι δύο απαιτουν υπευθυνότητα και υψηλή αίσθηση καθήκοντος και πως και τις δύο αν τις κάνεις επειδή τις γουστάρεις δεν είναι ποτέ μα ποτέ κουραστικές γιατί στο τέλος της μέρας έχεις μια αίσθηση πληρότητας είτε πως άνοιξες κάπως το μυαλό και τον ορίζοντα κάποιων μαθητών σου είτε γιατί βοήθησες έναν συνάνθρωπό σου να διεκπεραιώσει μια υπόθεσή του αποτελεσματικά και γρήγορα. 
Και τα δύο είναι σπουδαία, το καθένα απο τη μεριά του.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Why, εγώ χθες πήγα στις 8 στο σχολείο κι έφυγα στις 2. Δεν σήκωσα κεφάλι. Περασα απουσίες, έκλεισα βιβλία ύλης, έκανα έλεγχο στις καρτελες κ.ά. Εφυγα σαν κοτόπουλο από το σχολείο και γύρισα πολύ κουρασμένη στο σπίτι. Πώς γίνεται να λέμε πως αυτοί οι άνθρωποι που δουλεύουν σε γραφεία δεν κουράζονται; Κουράζονται κι εκείνοι όσο κουραζόμαστε εμείς με τα μαθήματα. Είμαι σίγουρη πως ο δυ που κάνει γραφειοκρατική δουλεια δεν κουράζεται όσο κουράστηκα εγώ, γιατί συνήθισε τη δουλειά του. Αν το άνθρωπο αυτό τον βάλεις για 6 ώρες στην τάξη. θα φύγει τόσο κουρασμένος όσο έφυγα εγώ χθες,,,,Είναι λάθος να υποτιμούμε την δουλειά των άλλων κι είναι λάθος να υποτιμούν οι άλλοι την δική μας δουλειά. Μην τρελαινόμαστε: έχουμε πολλά θετικά ως επάγγελμα. ( κι αρνητικά βεβαίως). Αλλά εγώ πώς να κλαφτώ στην αδελφή μου που σήμερα ως νοσηλεύτρια δουλεύει πρωί- βράδυ, όταν εγώ το μόνο που έκανα σήμερα ήταν να πάω μετά την ενημέρωση για καφέ; Ε, αυτά είναι τα καλά τα δικά μας. 

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Το έχουμε κάψει το σενάριο συνάδελφοι. Συνηθίζεται να λέμε εύκολη τη δουλειά των άλλων και πάντα δυσκολότερη την δικιά μας, αυτό κατάντησε πλέον χαρακτηριστικό γνώρισμα και του κλάδου μας. Μια ζωή παράπονα για την ειδικότητα του άλλου που δεν την γνωρίζουμε ούτε επιστημονικά ούτε μπορούμε να την κρίνουμε.
Δεν θα μιλήσω για μένα αλλά θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα που συμβαίνει στο σχολείο, ο φιλόλογος βάζει τα παιδιά να διαβάζουν ανάγνωση ιστορία και έχει αναλάβει το πρακτικό γενικά η δουλειά του είνα ελλιπής ως ανύπαρκτη σύμφωνα με τα λεγόμενα των μαθητών, και από την άλλη ο γυμναστής έχει τμήμα, αλληλογραφία, survey, έπαφο, μεταφορά μαθητών, πρόγραμμα α' βοηθειών για τα παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει πλήρες ωράριο, ενώ έχει συμμετέχει σ'όλες τις εκδρομές. Επιπλέον ο άνθρωπος πέρα από το ότι κάνει τρομερά πράγματα στο προαύλιο στα αντικείμενα που διδάσκει, επωμίζεται τα δικά μας παιδιά όταν βγαίνουν από τα διαγωνίσματα, παίρνει τους μαθητές όταν προκύπτει κενό σε τμήμα όταν λείπει συνάδελφος με κανονική ή αναρρωτική άδεια, ενώ εμείς κάνουμε το μάθημά μας χωρίς να μας ενοχλεί κανείς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι γυμναστές κάνουν τα ίδια, ούτε βέβαια ότι όλοι οι φιλόλογοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Μην στρογγυλεύουμε, χρειάζεται να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 09:56:38 πμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.