*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:22:46 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω, Syllas, δεν ανακοινώνονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:41:20 μμ »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΤΡΟΠΟ να τους τσακώσουμε, δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει, αφού αυτοί βρήκαν το εύκολο τρόπο να βολεύονται, πρέπει και εμείς να βρούμε τρόπο να τους ελέγξουμε. Μήπως κάτι ξέρουν οι σύλλογοι ωρομισθίων ή αυτοί ασχολουνται μόνο να υπερασπίζονται τα δικαιώματα όσων ήδη είναι ωρομίσθιοι; Μήπως έχετε κανένα τηλ. τους; Εγώ λέω να μαζέψουμε όσα περισσότερα στοιχεία μπορούμε για όλους τους εγγεγραμμένους στον πίνακα μετά το αριθμό των αναπληρωτών, από που είναι και τηλέφωνα, όπως κάνουν σε άλλους μικρότερους κλάδους και να δούμε ποιος θα ξεφύγει  και θα μας προσπεράσει με μικρότερα μόρια 8) 8) 8). Σε άλλους κλάδους τα ελέγχουν αυτά, εμείς γιατί να μην το κάνουμε; Όσο το αφήνουμε τόσο περισσότερο θα τολμούν σε νέες παρανομίες. Βλέπετε ο καθένας μας ξέρει και από κάποιον που παρανόμησε και τυχαίνει να τον γνωρίζει. Ας κάνουμε ένα αρχείο εδώ στο φόρουμ (πως θα γίνει αυτό rica;) όπου να καταγράφονται τέτοιες περιπτώσεις παρανομίας. Αλλιώς χάνονται έτσι σε τόσα τόπικ. 

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:48:24 μμ »
  Θα ήταν χρήσιμο όσοι ενδιαφερόμαστε για ωρομισθία να πάρουμε τηλ στη Διεύθυνση της περιοχής που δηλώσαμε και να ρωτήσουμε πόσα μόρια είχε ο τελευταίος που κάλεσαν πέρυσι.Αν παραθέσουμε έπειτα τα στοιχεία εδώ, θα υπάρχει για όλους μας ένα ικανοποιητικό δείγμα και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.Έτσι όταν τον Οκτώβρη, Νοέμβρη αρχίσουν τις προσλήψεις ωρομισθίων θα έχουμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε καλύτερα την κατάσταση.
 Προσωπικά δε με στενοχωρεί να μην προσληφθώ αν δεν το δικαιούμαι.Αυτό που με πνίγει είναι μη δω ξαφνικά κάποιον που δεν το δικαιούται να έχει πάρει τη θέση που τόσο περιμένω (κι έχω ανάγκη στο κάτω-κάτω..)
 Σε τέτοιες συνθήκες η σωστή ενημέρωση είναι ο καλύτερος σύμμαχος.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:52:31 μμ »
  Θα ήταν χρήσιμο όσοι ενδιαφερόμαστε για ωρομισθία να πάρουμε τηλ στη Διεύθυνση της περιοχής που δηλώσαμε και να ρωτήσουμε πόσα μόρια είχε ο τελευταίος που κάλεσαν πέρυσι.
Θα μας το πούνε αυτό κι αν ναι, πάλι αυτούς που πήραν παράνομα δε θα μπορούμε να τους ελέγξουμε παρά μόνο αφού ανανεωθούν οι πίνακες την επόμενη χρονιά, αλλά τότε θα είναι αργά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 08, 2007, 04:01:24 μμ »
καλέ παιδιά που είναι αυτοί οι σύλλογοι ωρομισθιων γιατί εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι? Απλά θεωρώ και εγώ ότι μόνο αν παίρνουμε την κάθε διευθυνση μας και συγκεντρωνουμε πληροφορίες (αν μας λένε την αλήθεια) θα μπο΄ρουμε να διασταυρώσουμε κάποιες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 08, 2007, 04:43:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θίγουμε ένα θέμα που πονάει πολύ όλους εμάς που αγωνιζόμαστε χρόνια με τον Ασέπ και συνεχώς μένουμε στο περιθώριο και ας έχουμε καταφέρει μετά δυσκολίας να μαζέψουμε μόρια άπό αυτόν τον παράλογο διαγωνισμό. Το κακό έχει παραγίνει τα τελευταία χρόνια και ασύστολα πολλοί καταλαμβάνουν τις θέσεις μας. Αυτά τα άτομα εννοείται ότι δεν έχουν δώσει ποτέ Ασέπ, ούτε έχουν περάσει αυτόν το Γολγοθά και βολεύονται. Τώρα που είναι και προεκλογική περιόδος να δείτε! Πρέπει να ενεργήσουμε το συντομότερο και νομίζω πως θα πρέπει να είναι ένα από τα βασικά θέματα στη συνάντησή μας το Σεπτέμβρη. Μόνο ενωμένοι μπορούμε να διεκδικήσουμε τα κεκτημένα μας.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:08:22 μμ »
 Θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε ν'ανακοινώνονται στο ιντερνετ και οι προσλήψεις ωρομισθίων όπως και των αναπληρωτών.
Κάθε Διεύθυνση απ' όσο γνωρίζω έχει δική της ιστοσελίδα.Θα πρέπει να είναι υποχρεωμένη ν'ανακοινώνει εκεί τους πίνακες όσων έχουν κάνει αίτηση για ωρομίσθιοι με τη σειρά τους και όποτε γίνονται προσλήψεις ν'ανακοινώνονται τα ονόματα.
 Ας μην ξεχνάμε ότι πριν κάποια χρόνια ούτε οι πίνακες των αναπληρωτών δεν έβγαιναν στο νετ, για κάποια χρόνια δεν υπήρχαν καν πίνακες!Πηγαίναμε στα τυφλά.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:45:52 μμ »
Στη Λέσβο υπάρχει σύλλογος εν τη γενέσει. Έχουμε φτιάξει καταστατικό και περιμένουμε πρωτοδικείο. Βασικά πέρα από τα πανελλαδικά αιτήματα, που μόνοι μας δεν μπορούμε να τα προβάλουμε, προσπαθούμε σε τοπικό επίπεδο ακριβώς αυτό: τη διαφάνεια στην ωρομισθία. Έχουμε συντάξει ένα κείμενο που πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα πάει στη Διεύθυνση ζητώντας ανάρτηση πίνακα ωρομισθίων. Θέλουμε να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι οποιοδήποτε ρουσφέτι δεν θα περάσει αδιαμαρύρητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2007, 05:54:32 μμ από rica »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 08, 2007, 05:55:28 μμ »
Ας κάνουμε ένα αρχείο εδώ στο φόρουμ (πως θα γίνει αυτό rica;) όπου να καταγράφονται τέτοιες περιπτώσεις παρανομίας. Αλλιώς χάνονται έτσι σε τόσα τόπικ. 

Συμφωνείς να γίνει σ' αυτό εδώ το τόπικ;

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:02:52 μμ »
Σήμερα πήγα στο υπουργείο όπου με παρέπεμψε η δευτεροβάθμια για τους ωρομισθίους. Μου είπαν ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους και με παρέπεμψαν στην οικεία περιφερειακή διεύθυνση (Αττικής) , η οποία με πληροφόρησε τηλεφωνικά ότι οι πίνακες θα ανκοινωθούν τέλη Αυγούστου στην ιστοσελίδα τους: www.attik.pde.sch.gr.
To ερώτημα είναι πόσο αδιάβλητος είναι ο πίνακας... Στο ίδιο το ΥΠΕΠΘ με ρώτησαν ευθαρσώς αν έχω κάποιο γνωστό διευθυντή δευτεροβάθμιας ή σχολείου για να με ζητήσει. Έτσι λειτουργούν κι έδώ τα πράγματα;Δεν έχουμε καμία ελπίδα αξιοκρατίας; >:(
Συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση για συνάντηση άμεσα!

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:22:49 μμ »
Ας κάνουμε κάτι άμεσα, πριν ξεκινήσουν οι προσλήψεις ωρομισθίων και ψαχνόμαστε.
Πέρσι απευθύνθηκα στη δευτεροβάθμια του νομού μου ζητώντας να δω τους πίνακες.
Μου απάντησαν ότι δεν υπάρχουν πίνακες, παρά μόνο ότι το υπουργείο τους έστειλε την πρώτη δεκάδα.
Ζήτησα να μου πουν αν ήμουν μέσα. "Έχεις τόσα μόρια;" με ρώτησαν ειρωνικά.
Τελικά με τα χίλια ζόρια μου είπαν ότι ήμουν 6η, χωρίς να μου πουν τίποτε άλλο.
Ούτε τα μόρια των άλλων ούτε φυσικά τα ονόματα. Μου είπαν μόνο ότι δεν θα χρειαστούν κανέναν (!)
και με συμβούλεψαν να δεχτώ την ωρομισθία σε γειτονικό νομό αν με καλούσαν.
Όπερ και εγένετο. Δούλεψα 200 χιλιόμετρα μακριά απ' την πόλη μου και φυσικά κάλεσαν
πολλούς ωρομίσθιους στο νομό μου!
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:41:38 μμ »
συνάδελφοι έχω την εντύπωση πως οι εκ του παραθύρου αναπληρωτές δεν πρέπει να ανακοινώνονται από το υπουργείο κάπου, γιατί έτσι θα ήταν εύκολο να τσακωθεί στα πράσα η παρανομία...Μπαίνουν στα σχολεία με το διαβατήριο του μέσου τους και μέσω υπουργείου και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κι αφού μαζέψουν τα μόρια τους ως φαντάσματα,ενώ δεν υπάρχουν σε καμία φάση αναπλήρωσης,όπως αυτές ανακοινώνονται π.χ στο alfavita, τους βλέπεις κάποια στιγμή ύστερα από δυο χρόνια με 20-25 μόρια να βρίσκονται στη πιο κατάλληλη θέση για αναπλήρωση στους πίνακες... Τότε δηλαδή γίνονται νόμιμοι λαμβάνοντας μια θέση , όπως κι εμείς στον πίνακα. Μια περιήγηση στους πίνακες αναπληρωτών, έστω και στους προσωρινούς που έβγαλε το υπουργείο στα τέλη Ιούλη θα σας δώσει απάντηση, αν δείτε τι έκαναν αυτοί οι κύριοι στους 2 τελευταίους διαγωνισμούς  του ΑΣΕΠ... 
Αδιάβλητες διαδικασίες υπάρχουν,εγώ θα επιμείνω, και στο σύστημα με τους αναπληρωτές ... Και επαναλαμβάνω πως κάποια από αυτά τα φαντάσματα δεν ικανοποιούνται με θέσεις ωρομισθίας, το παιχνίδι είναι πιο χοντρό... Με λίγα λόγια θα ήθελα πολύ να γινόταν τεκμηριωμένα να γνωρίζουμε πόσες θέσεις αναπληρωτών ανακοινώνονται πως υπάρχουν επίσημα σε κάθε κλάδο στα σχολεία της επικράτειας(π.χ 890 περίπου χωρίς τους τρίτεκνους στο ΠΕ02) και πόσοι τελικά υπάρχουν μέσα στις τάξεις... Εγώ  ποντάρω το πτυχίο μου ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:10:22 μμ »
Ναι rica, συμφωνώ, απλά δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει.
Σκέφτηκα κάτι: αφού το σύστημα λειτουργεί ως εξής: φεύγουν οι αναπληρωτές, βγαίνουν οι μεταθέσεις και οι αποσπάσεις, έτσι προκύπτουν τα κενά, κάποιοες Β'βάθμιες που θέλουν να βολέψουν δικά τους άτομα δεν ανακοινώνουν κάποιοες κενές θέσεις, τις σπάνε στα δύο και βολεύουν δυο δικούς τους ωρομίσθιους. Εμείς μπορούμε να βγάλουμε αυτές τις κενές θέσεις και να ελέγξουμε αν πήγαν σε αναπληρωτές και διορισθέντες. Πχ, ας πάρουμε ένα παράδειγμα από τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε ΟΕΕΚ που βγήκαν πριν λίγες μέρες στο alfavita και να πάρουμε τυχαία ως παράδειγμα το νουμερο 1082 που είναι κλάδος ΠΕ02, γράφει ότι η οργανική της θέση είναι Δ' Ιωαννίνων. Αν αυτή η θέση δε δοθεί στο υπουργείο μπορούν να την σπάσουν και να την δώσουν σε δύο ωρομίσθιους και να τους βολεύψουν με διπλάσια μόρια αν είναι δυσπρόσιτο. Help ioanna89, όταν θα βγουν ο αναπληρωτές και οι δικοί σας οι διορισμοί θα ξέρουμε αν συγκεκριμένα αυτή η θέση καλύφθηκε; Αν μπορούμε να το ξέρουμε βρήκαμε τον τρόπο, μαζεύουμε όλα τα κενά στην περιφέρεια από αναπληρωτές πέρυσι, μεταθέσεις και αποσπάσεις μειον τα κενά που καλύφθηκαν από αναπληρωτές, διοριστέους, αποσπασθέντες και μετατεθειμένους και βρίσκουμε  τις θέσεις που δεν ανακονώθηκαν. Σωστά; Help ioanna89, μπορούμε να ξέρουμε ποια σχολεία ακριβώς πήραν οι διορισθέντες, οι μετατεθειμένοι και οι αποσπασθέντες και οι αναπληρωτες όταν βγαίνουν τα ονόματά τους για το που τοποθετούνται;

Αποσυνδεδεμένος maria16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:20:09 μμ »
Παιδιά, εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε σε περίπτωση που αντιληφθούμε έναν παράνομο διορισμό. Γνωστή μου δηλώνει ευθαρσώς ότι κλήθηκε ως αναπληρώτρια σε σχολείο πολύ κοντά στην πόλη μας και αρνήθηκε να πάει λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.  Η συγκεκριμένη απέτυχε στο ασέπ του 2005, δε συμμετείχε στο φετινό και έχει 2 μόρια από πρόσθετη. Μπορούμε να καταγγείλουμε έναν τέτοιο διορισμό και πού; εγώ προσωπικά και ωρομίσθια να τη δω, θα κάνω μεγάλη φασαρία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.