*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:27:56 μμ »
Παιδιά, οι θέσεις που προκύπτουν από τις αποσπάσεις είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ.Αυτά καλύπτονται από :όσους είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (δηλ.δεν έχουν οργανική θέση),ή από αποσπασμένους στο νομό,ή από νεοδιόριστους.Αν δεν καλυφθούν,τότε πάνε σε αναπληρωτές (τώρα παίρνουν πολύ λιγότερους αναπληρωτές από ό,τι στο παρελθόν λόγω των πολλών διορισμών και των υπεραριθμιών που προκύπτουν).Εγώ μπαίνω στον τρίτο χρόνο και δεν έχω οργανική ακόμη (της αρεσκείας μου, εννοώ!).Θέλει παρακολούθηση και κονέ στα σχολεία του νομού σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:34:18 μμ »
Μπαίνουν στα σχολεία με το διαβατήριο του μέσου τους και μέσω υπουργείου και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κι αφού μαζέψουν τα μόρια τους ως φαντάσματα,ενώ δεν υπάρχουν σε καμία φάση αναπλήρωσης,όπως αυτές ανακοινώνονται π.χ στο alfavita, τους βλέπεις κάποια στιγμή ύστερα από δυο χρόνια με 20-25 μόρια να βρίσκονται στη πιο κατάλληλη θέση για αναπλήρωση στους πίνακες... 

Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο αυτό - να μην υπάρχουν πουθενά οι προσλήψεις τους και να μισθοδοτούνται κανονικά. Με κάποια απόφαση θα προσλήφθηκαν και θα τοποθετήθηκαν εκεί. Οι υπόλοιποι συνάδελφοι τους, αναπληρωτές και μη, στα σχολεία το γνωρίζουν και τους καλύπτουν δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:37:50 μμ »
Vsk, εδώ μιλάμε ότι δεν βγάζουν πίνακα ωρομισθίων και η ioanna89 μας είπε ότι δεν ανακοινώνονται τα ονόματά τους όταν τοποθετούνται, άρα δεν μπορούμε να το ελέγξουμε και ψάχνουμε τρόπους. Παιδιά μπορεί κάποιος ναμας εξηγήσει λίγο τη θεωρία των κενών θέσων, ποιες οργανικές, ποιες λειτουργικές ή ό,τι άλλο και πως ελέγχουμε ποια αδειάζει και ποια γεμίζει.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:44:30 μμ »
Παιδια, πως γίνεται η άλλη με δύο μόρια από ΠΔΣ και πήγε αναπληρώτρια. Δεν είναι μόνο οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που αδικούνται. Εγώ τέσσερα χρόνια έχω υπομείνει τα πάνδεινα για να πάρω 2 ώρες ΠΔΣ. Μέχρι και εκβιασμό τους έκανα ότι θα τους κάνω ρεζιλι αν δεν με πάρουν και είμαι μετά από τέσσερα χρόνια με 3 μόρια. Μου λένε στη δευτεροβάθμια οτι θέλω τουλάχιστον δέκα μόρια για πρωινή ωρομισθία και μαζεύω κουκι κουκι με άγχος τα μόρια και έρχεται η άλλη με 2 μόρια και κάνει αναπλήρωση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:18 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:48:52 μμ »
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά όταν πριν 2-3 χρόνια ανακοινώνονταν οι πίνακες ωρομισθίων ανά νομό, αυτοί δεν βασίζονταν στη σειρά που είχαν οι συνάδελφοι στον πίνακα αναπληρωτών; Δηλαδή, δεν ήταν οι πίνακες των ωρομισθίων υποσύνολα του πίνακα των αναπληρωτών ανάλογα με τις περιοχές που είχε δηλώσει ο κάθε συνάδελφος; Εγώ αυτή την εντύπωση είχα.
Γιατί το λέω αυτό; Γιατί, αν ισχύει αυτό, τότε μπορείτε με κάποιον τρόπο ακόμα και τώρα να ελέγχετε τις προσλήψεις των ωρομισθίων. Αν π.χ. ο συνάδελφος Α έχει 20 μόρια και ο συνάδελφος Β έχει 21 μόρια στον πίνακα των αναπληρωτών, δεν θα είναι ίδια τα μόρια τους και στον πίνακα των ωρομισθίων; Ο συνάδελφος Β πρέπει να προηγείται και στον πίνακα των ωρομισθίων λογικά. Η σειρά τους δε μπορεί να αλλάζει από τον ένα πίνακα στον άλλο...  ::)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:51:17 μμ »
Mα αν βγαινουν πίνακες δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ζήτημα είνα ότι δεν είναι ξεκαθαρα τα πράγματα και ακουγονται διαφορα

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:52:10 μμ »
Αυτό λέμε, ότι δηλαδή οι Β' θμιες καλούν τον καθένα τηλεφωνικά και δεν ανακοινώνονται τα ονόματα όσων και όπου τοποθετούνται. έτσι μπορούν να 'τηλεφωνούν' και σε άλλους εκτός πίνακα. Γι' αυτό αυτοί που θέλουν ν βολέψουν δικά τους άτομα δεν μπορούν να το κάνουν με αναπλήρωση (θα τους βόλευε και καλύτερα) γιατί εκεί γίνεται ανακοίνωση με τα ονόματα, ενώ στους ωρομίσθιους όχι. Έτσι δεν κοινοποιούν την κενή θέση και την σπάνε στα δύο 21:2 (δίνουν 2-3-4 ώρες σε άλλη συνάδελφο μέσα στο σχολείο για να δικαιολογηθεί το σπάσιμο) και το μοιράζουν σε δικά τους δύο άτομα. Τέτοια κυκλοφορούν πολλά αν πας επιτόπου σαν διορισμένος ή σαν αναπληρωτής. Τα άτομα αυτά που βολεύονται δεν μιλάνε με κανέναν για να μην αποκαλυφθούν, άλλοι έχουν το θράσος και καυχιούνται. Αίσχος!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2007, 08:58:04 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος maria16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:55:51 μμ »
kellykou, η γνωστή μου με τα 2 μόρια δεν πήγε, διαδίδει ότι την κάλεσαν. Μπορεί και να μην είναι αλήθεια. Ξέρω ότι έχει κολλητό έναν υφυπουργό. Εγώ θέλω να ξέρω σε περίπτωση που τη δω σε κάποιο σχολείο, τί μπορώ να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:58:56 μμ »
Ακόμα κι αν δεν βγαίνουν πλέον δημόσια οι πίνακες των ωρομισθίων και τηλεφωνούν τους προσληφθέντες, μπορείτε όμως βάσει της λογικής αυτής να προβαίνετε σε καταγγελίες, έτσι; Νομίζω ότι μία πολύ σημαντική δράση του υπό ίδρυση Συλλόγου Αδιορίστων θα πρέπει να είναι αυτή: η δημιουργία Παρατηρητηρίου Προσλήψεων/Διορισμών τοπικά κυρίως αλλά και κεντρικά που θα ελέγχει τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 08, 2007, 09:01:04 μμ »
Λοιπόν: κάθε χρόνο μετά τις μεταθέσεις προκύπτουν οργανικά κενά.Αυτά καλύπτονται από:όσους είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ,όσους θέλουν να βελτιώσουν την οργανική τους (πιο κοντά στο σπίτι τους) και όσους ήρθαν από μετάθεση.Όλα αυτά τουλάχιστον στη Φθιώτιδα ανακοινώνονται στο site της και ξέρουμε τα πάντα. Αφού γίνει ΠΥΣΔΕ (συμβούλιο)τοποθετούνται στα οργανικά κενά με απόλυτη σειρά μορίων και βάσει της αίτησής τους οι δικαιούχοι.Οι υπόλοιποι περιμένουν...βγαίνουν οι αποσπάσεις σε φορείς και σε άλλες περιοχές και μετά οι περιμένοντες και όσοι έρχονται στο νομό με απόσπαση αποτελούν μια ομάδα που ξανακάνει αίτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά(τα οποία ανακοινώνει η ΔΔΕ).Πάλι με απόλυτη σειρά μορίων και βάσει της αίτησής τους τοποθετούνται στα λειτουργικά κενά οι δικαιούχοι.Ό,τι περισσέψει, το δίνουν στο Υπουργείο και αυτό ορίζει αναπληρωτές, αφού έχουν τελειώσει εντελώς με τους μονίμους.Οι ωρομίσθιοι καλούνται από τη ΔΔΕ (της Φθιώτιδος) με απόλυτη σειρά που έχουν στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και βάσει της αίτησής τους στο νομό.Δεν ανακοινώνονται στο site,όμως.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 08, 2007, 09:07:15 μμ »
Μήπως αντί να ψαχνόμαστε με τις θέσεις πάμε στον συνήγορο του πολίτη και ζητήσουμε να βγάζουν πίνακες από το υπουργείο. Για να μην χάσουμε χρονο και προλάβουν οι άλλοι να βολευτούν, να κάνουμε νωρίτερα τη συνάντηση του συλλόγου και μαζί με όλα τα άλλα αιτήματα να θέσουμε και αυτό στο υπεπθ και παράλληλα ο καθένας μας να παρακολουθεί, συμφωνώ, τοπικά τι γίνεται και να αναφέρυμε τις παρανομίες εδώ και αν χρειαστεί να κάνουμε καταγγελίες.
Λοιπόν: κάθε χρόνο μετά τις μεταθέσεις προκύπτουν οργανικά κενά.Αυτά καλύπτονται από:όσους είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ,όσους θέλουν να βελτιώσουν την οργανική τους (πιο κοντά στο σπίτι τους) και όσους ήρθαν από μετάθεση.Όλα αυτά τουλάχιστον στη Φθιώτιδα ανακοινώνονται στο site της και ξέρουμε τα πάντα. Αφού γίνει ΠΥΣΔΕ (συμβούλιο)τοποθετούνται στα οργανικά κενά με απόλυτη σειρά μορίων και βάσει της αίτησής τους οι δικαιούχοι.Οι υπόλοιποι περιμένουν...βγαίνουν οι αποσπάσεις σε φορείς και σε άλλες περιοχές και μετά οι περιμένοντες και όσοι έρχονται στο νομό με απόσπαση αποτελούν μια ομάδα που ξανακάνει αίτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά(τα οποία ανακοινώνει η ΔΔΕ).Πάλι με απόλυτη σειρά μορίων και βάσει της αίτησής τους τοποθετούνται στα λειτουργικά κενά οι δικαιούχοι.Ό,τι περισσέψει, το δίνουν στο Υπουργείο (ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΙς ΑΝΑΚΟΙΝΏΝΟΥΝ ΌΛΕΣ) και αυτό ορίζει αναπληρωτές, αφού έχουν τελειώσει εντελώς με τους μονίμους.Οι ωρομίσθιοι καλούνται από τη ΔΔΕ (της Φθιώτιδος) με απόλυτη σειρά που έχουν στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και βάσει της αίτησής τους στο νομό.Δεν ανακοινώνονται στο site,όμως.
Ευχαριστούμε Gemini 3

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 08, 2007, 09:29:50 μμ »
Pariel, μπήκα στην ενότητα 'ωρομίσθιοι' στ φόρουμ εδώ και είδα που έλεγες ότι πήγαινες και δεν είδες ποτέ τον πίνακα, αλλά αναφέρεις ότι δμοσιεύονται στον τύπο. Σε ποιον τύπο, για όλες τις περιφέρειες; Δηλαδή το δικό σου ονομα όταν σε κάλεσαν το δημοσίευσαν και στον τύπο; Όπως καταλαβαίνεις είναι σημαντικό αυτό!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 08, 2007, 09:40:07 μμ »
Pariel, μπήκα στην ενότητα 'ωρομίσθιοι' στ φόρουμ εδώ και είδα που έλεγες ότι πήγαινες και δεν είδες ποτέ τον πίνακα, αλλά αναφέρεις ότι δμοσιεύονται στον τύπο. Σε ποιον τύπο, για όλες τις περιφέρειες; Δηλαδή το δικό σου ονομα όταν σε κάλεσαν το δημοσίευσαν και στον τύπο; Όπως καταλαβαίνεις είναι σημαντικό αυτό!
Δεν είπα ποτέ ότι τα ονόματα των ωρομισθίων τα βγάζουν στον τύπο. Λάθος διάβασες το μήνυμα. Μιλούσα μόνο για τους αναπληρωτές. Για ξαναπήγαινε και έλεγξε το μήνυμα. Εμένα όταν ήρθε η σειρά μου με κάλεσαν ΜΟΝΟ τηλεφωνικά από τον πίνακα των αναπληρωτών. Δεν υπήρχε τίποτε παράτυπο. Μάλιστα ήμασταν τέσσερα άτομα με μόρια 11,6 κι ο υπεύθυνος των ωρομισθίων μας περίμενε και τις τέσσερις, για να μας δείξει τη σειρά μας και να μας πει ποια προηγείται (γιατί κάποια είχε πχ, 11,697 η δεύτερη 11,65 κλπ). Εγώ ήμουν η τρίτη από τις τέσσερις. Πολλές φορές όμως πριν με καλέσουν έπαιρνα τηλέφωνο άλλους νομούς της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (π.χ, Κιλκίς, Σέρρες) κι όλοι απέφευγαν να μου απαντήσουν με υπεκφυγές του τύπου π.χ. δεν παίρνουμε ωρομισθίους, δεν΄εχουμε τέτοιο πίνακα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 08, 2007, 09:48:07 μμ »
 Εγώ πήρα στη Διεύθυνση προχθές.Μετά από έναν σύντομο διάλογο η υπάλληλος μου είπε πως από το υπουργείο μετά το διορισμό και των αναπληρωτών τους έρχεται κατάλογος ανα δέκα άτομα μέσα από τα οποία καλούν ωρομισθίους.Μάλιστα προσφέρθηκε να δει τους δέκα πρώτους εκείνη την ώρα.Με ρώτησε πως ονομάζομαι,το όνομά μου δεν ήταν μέσα στα δέκα πρώτα.Μου είπε όμως να ξαναπάρω τηλ μετά τους διορισμούς των αναπληρωτών όταν θ'αρχίσουν να προσλαμβάνουν ωρομισθίους. Με παρέπεμψε και στο υπουργειο το οποίο με παρέπεμψε ξανά στη Διεύθυνση :o
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.