*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:03:59 μμ »
Τελικά η συνάντηση θα γίνει Αθήνα 15-16/9; Θα δηλώσουμε συμμετοχή;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:47 »

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:08:23 μμ »
συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει... στο προσωρινό πίνακα με τους αναπληρωτές που έχει βγάλει το ΥΠΕΠΘ υπάρχουν κάποια μόρια προϋπηρεσίας σε κάποιους τα οποία είναι σκιασμένα με γκρι... Αυτό μήπως ξέρετε τι σημαίνει;
και κάτι άλλο: στον ίδιο πίνακα υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που την περσινή χρονιά φαίνονται να έχουν μόρια προϋπηρεσίας 16 ή 18 μόρια χωρίς όπως έλεγξα να ανήκουν καν στους επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών ΑΣΕΠ ... υπάρχει κάποια λογική εξήγηση σε αυτό σε μένα που το μυαλό μου πάει στο κακό; Παραδείγματος χάριν είναι δυνατόν να μαζέψει κανείς 16 με 18 μόρια σε μια χρονιά αν ανήκει στη Σιβιτανίδειο,σε ΣΜΕΑ, ή σε ιδιωτικό σχολείο ;; Πάντως ως αναπληρωτής σε δυσπρόσιτο σίγουρα μέσα στη χρονιά μπορεί, ως ωρομίσθιος ή ΠΔΣ σίγουρα όχι...
Και κάτι ακόμα : σκοπός μου όπως και των περισσότερων εδώ δεν είναι να δαιμονοποιήσω τα πάντα... Απλά κάποια πράγματα μου φαίνονται παράξενα και δεν μπορώ ακόμα να κατανοήσω γιατί κάποιος που έχει το γνωστό μέσω υπουργείου να επιδιώξει μόνο θέση ωρομισθίου και όχι αυτή του αναπληρωτή... Είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που γράφω γιατί δε θέλω να γίνω αφοριστικός, αλλά προσωπικά δε θα μου έκανε καμία εντύπωση κάποια θέση αναπληρωτή να κλείνει μέσα από βύσμα και να μην ανακοινώνεται πουθενά στους πίνακες αναπληρωτών που κυκλοφορούν... Τα κωλύματα που έθεσε ο VSK σε ένα τέτοιο μοντέλο, ξεπερνιούνται εξαιτίας μιας πολύ απλής λογικής που θέλουμε να ξεχνάμε: πως όλα αυτά γίνονται με την ανοχή, αν όχι την σύμπραξη, του Υπουργείου Παιδείας της εκάστοτε κυβέρνησης για να βολέψει ,έστω και λίγους, δικούς της...
και πιστέψτε με όλα αυτά δε τα βγάζω απ την κοιλιά μου...
Κλείνοντας θέλω να τονίσω πως δε θεωρώ τα πάντα διαβλητά...Αντιθέτως... Μόνο όμως με κάποιες δυναμικές μας κινήσεις θα μπορέσουν επιτέλους να καταλάβουν πως υπάρχουμε και ίσως τότε κάποια παράθυρα να ανοίγουν για κάποιους λίγους ή περισσότερους με περισσότερη δυσκολία...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:12:43 μμ »
Τελικά η συνάντηση θα γίνει Αθήνα 15-16/9; Θα δηλώσουμε συμμετοχή;
Ναι, για τότε πάει, http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2401.15
Απλά κάποια πράγματα μου φαίνονται παράξενα και δεν μπορώ ακόμα να κατανοήσω γιατί κάποιος που έχει το γνωστό μέσω υπουργείου να επιδιώξει μόνο θέση ωρομισθίου και όχι αυτή του αναπληρωτή... Είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που γράφω γιατί δε θέλω να γίνω αφοριστικός, αλλά προσωπικά δε θα μου έκανε καμία εντύπωση κάποια θέση αναπληρωτή να κλείνει μέσα από βύσμα και να μην ανακοινώνεται πουθενά στους πίνακες αναπληρωτών που κυκλοφορούν... Τα κωλύματα που έθεσε ο VSK σε ένα τέτοιο μοντέλο, ξεπερνιούνται εξαιτίας μιας πολύ απλής λογικής που θέλουμε να ξεχνάμε: πως όλα αυτά γίνονται με την ανοχή, αν όχι την σύμπραξη, του Υπουργείου Παιδείας της εκάστοτε κυβέρνησης για να βολέψει ,έστω και λίγους, δικούς της...
και πιστέψτε με όλα αυτά δε τα βγάζω απ την κοιλιά μου... 
Δεν μπορεί να γίνει με τους αναπληρωτές γιατί ανακοινώνονται τα ονόματα των τοποθετημένων και μπορείς να ελέγξεις αν υπάρχουν στον πίνακα αναπληρωτών. Το ίδιο δεν γίνεται στους ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:20:49 μμ »
Εγώ πάλι,πήρα τηλέφωνο τη Β/βαθμια εκπ/ση Χίου για να ρωτήσω τι θέση ή πόσα μόρια ειχε περυσι ο τελευταίος ωρομίσθιος και μου ειπαν να πάρω σε 10 μέρες γιατι ο αρμόδιος υπάλληλος είναι σε άδεια και αυτοι δεν ξέρουν να μου πουν!!!ακουσον-άκουσον.
Ευτυχώς που αύριο φεύγω για διακοπές στο νησι και θα πάω ο ίδιος εκει και τότε αν μπορουν ας μη μου πούν.
Αλήθεια, η φετινή κατάσταση των αναπληρωτών πότε αναμένεται;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:47 »

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:25:27 μμ »
sullas μερικές φορές ίσως μια κακή πραγματικότητα μες τη ζωή να μην χρειάζεται πίνακες για να προχωρήσει και να υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 10, 2007, 03:07:23 μμ »
Συγγνώμη και εγώ που συμφωνα με τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ δεν έχω παρει το βαθμο που υπολόγιζα, τι θα συμβει αν αποδειχτει ότι δεν μου έβαλαν σωστα τους βαθμους μου? Θα στείλει συμπληρωματικό έγγραφο ο ΑΣΕΠ και θα με διορισουν? Μπράβο στα παιδια που τα καταφεραν μεσω ΑΣΕΠ και καλή σταδιοδρομία αλλά και εγώ που έχω περάσει εκατονταδες παιδια στο πανεπιστήμιο μου λες ότι είμαι άχρηστοι? Και όλοι αυτοι που παραπονιουνται για καποια αδιαφάνεια του ΑΣΕΠ όλοι είναι πικραμένοι? Δεν είναι λιγο επικινδυνες αυτες οι γενικευσεις? Από εδώ οι άχρηστοι και από εκεί οι καλοί καθηγητες. Δηλαδή αν δεν ξέρω την ακριβή ωρα και ημερα ενος γεγονοτος (γιατι ετσι τεθηκαν τα θεματα ιστοριας) ή δεν θυμηθηκα η τάδε λεξη σε ποιο ποιημα βρισκοταν (από τα 3.000 που διαβασα) είμαι κακη εκπαιδευτικός? Ευτυχώς που τα εύσημα τα παίρνω καθε χρόνο από τα παιδια μου που περνανε στις σχολες και πολλοι είναι και συναδελφοί μου αυτη τη στιγμη γιατι αν περιμενα να μου τα δωσει ο ΑΣΕΠ θα είχα δεσει μια θηλια στο λαιμο μου και θα ειχα αυτοκτονησει.

kellykou μίλησα μόνο για το γνωστικό των Μαθηματικών.
Εξάλλου απ'ότι κατάλαβα στους Φιλολόγους έχει γίνει χαμός φέτος με τη βαθμολόγηση, εξ'ού και οι εκατονταδες ενστάσεις.

Εσύ που έχεις περάσει τόσα παιδιά στο πανεπιστήμιο, αν εξεταζόσουνα στην ύλη που τους διδάσκεις θα έγραφες ποτέ 30%??
Δε νομίζω...


Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 10, 2007, 03:48:57 μμ »
Θεωρώ ότι δεν έχει καμία σχέση αυτά που διδάσκουμε με αυτά που μας εξέτασαν. Ακόμη και μετα από τόσο καιρό πολλοι συνάδελφοι απορούν που βρίσκονταν μέσα στην υλη αυτές οι ερωτήσεις. Μιλάμε ότι ρίξαμε πολύ διάβασμα και ακόμη και τώρα αναρωτιόμαστε από που τα βρηκαν αυτά που έβαλαν. Επίσης θα ήθελα να ζητήσω συγγνωμη γιατί βλέπω στα κείμενα μου ορθογραφικά λάθη και ελλειψη τονισμου. Δεν είμαι άσχετη φιλόλογος. Απλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 10, 2007, 04:05:03 μμ »
kellykou μη ζητας συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη που τυχον εχεις κανει.όλοι μας κανουμε οταν γραφουμε με το πληκτολόγιο.δεν εχουμε τελειώσει και didacta.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 10, 2007, 06:25:46 μμ »
aris79, το γκρι φόντο στον πίνακα του ΥΠΕΠΘ σημαίνει ότι η προϋπηρεσία αποκτήθηκε σε δυσπρόσιτο (= διπλά μόρια).

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:07:42 μμ »
 Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου... Κάποιες απορίες μου με βοήθησες να λυθούν πολύ πιο εύκολα,σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 13, 2007, 09:06:03 μμ »
καλησπερα!! επειδη είμαι λιγο ασχετη ποτε πρεπει να παμε περιπου στα σχολεια να κανουμε αιτηση για ΠΔΣ??
και κατι αλλο αν δεν υπαρχει καποιος γνωστος δεν υπαρχει καμια πιθανότητα?? ειμαι απο αχαια. φιλια

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 13, 2007, 09:13:28 μμ »
Οι αιτήσεις για ΠΔΣ έγιναν τον Ιούνιο. Χρειάζεται γνωστός, εκτός αν στην περιοχή σου υπάρχει έλλειψη φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 13, 2007, 11:15:27 μμ »
εκτος ομως απο τις αιτησεις στην δευτεροβαθμια μου εχουν πει οτι πρεπει να παμε και στα σχολεια να κανουμε αιτηση υποθετω αρχες σεπτεμβρη, σωστα??

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 13, 2007, 11:27:58 μμ »
εκτος ομως απο τις αιτησεις στην δευτεροβαθμια μου εχουν πει οτι πρεπει να παμε και στα σχολεια να κανουμε αιτηση υποθετω αρχες σεπτεμβρη, σωστα??

Από πέρυσι όλα τώρα γίνονται μέσω δευτεροβάθμιας. Το σχολείο δεν μπορεί να αποφασίσει για τίποτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.