*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 684947 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1778 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:21:05 πμ »
ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΠΙΝΑΚΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ

η κυριούλα το είπε, στο τηλ. των φιλολόγων

καλε ποιο πινακα εννοεις ;
αφου στην εγκύκλιο έλεγε οτι δε θα αναρτηθούν πίνακες

Εγώ μόλις ξανακοίταξα την εγκύκλιο και γράφει ότι θα αναρτηθούν οι πίνακες και θα δοθεί προθεσμία για ενστάσεις. Μετά θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί! Αυτά λέει η εγκύκλιος της Πρωτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:17 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1779 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:22:52 πμ »
Η why μάλλον εννοεί τον πίνακα διορισμού, εεεεεεε;;;;;;;;;;;;;
Και η Αντιγόνη των αναπληρωτών!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1780 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:27:49 πμ »
Συγγνώμη ... αλλά αν δεν αναρτηθούν οι πίνακες διορισμού από που θα κάνει προσλήψεις; Εκτός αν κάνει μόνο από Ασέπ.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1781 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:30:06 πμ »
Ρε παιδια οι πινακες ειναι το θεμα η' οι 200 διορισμοι΄;Τι να τους κανω τους πινακες αν δεν διορισει;By the way,any news?

Κανένα νέο.Μόνο ένα άρθρο στο έθνος ( ethnos.gr) όπου κάπoιος Κοτσυφάκης ( αν θυμαμαι καλά) μιλάει αναλυτικά για το πρόβλημα των διορισμών και δίνει και πίνακα με τις ελλειψεις στα σχολεία.Αλλά, στου κουφού  την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:17 »

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1782 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:31:21 πμ »
Παρόλο που διαβάζω και ξαναδιαβάζω γιατί δεν το χωράει ο νους μου αυτό το 200; Είναι αδιανόητο να φάμε πάλι τέτοια σφαλιάρα. Σαν το Τζανετάκο σε ελληνική ταινία νιώθω!
Καλά έλεγε η Νοταρά.............. ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!............

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1783 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:33:29 πμ »
Mα πρόκειται για την απόλυτη κοροιδία.Ε λένε ας κάνουμε λίγους διορισμούς για τα μάτια του κόσμου , να μας χρωστάνε κ χάρη οι εκπαιδευτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 09:34:06 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1784 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:42:40 πμ »
Παντως δεν το επιβεβαιωσε και επισημα το υπουργειο.Λετε να υπαρχει καποια ελπιδα για αυξηση του αριθμου διορισμων ;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1785 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:44:52 πμ »
Παντως παιδια οτι και να λεμε εμεις εδω οσο κι αν μαλωνουμε αυτοι το στοχο τους τον πετυχαν Και ο στοχος ηταν και θα ειαναι ενας Μειωση των δημοσιων υπαλληλων Απο το δημοσιευμα του Εθνους προκυπτει πως μεχρι 30/6/2010 υπηρετουσαν 94264 εκπαιδευτικοι ενω η φετινη χρονια θα ξεκινησει με 83202 Τα συμπερασμα τα δικα σας 24μηνιτες=23,5μηνιτες, ειδικες κατηγοριες, ΑΣΕΠιτες, 40%,που μαλωνουμε Η δουλεια των Τροικανων της Ελλαδος γινεται Αποστολη εξετελεσθει

Διάφορα τα συμπεράσματα, αλλά θα πω ένα το οποίο δεν πολυακούγεται (ένεκα του λαϊκισμού που ενδημεί στο χώρο της εκπαίδευσης) και με κίνδυνο να κατηγορηθώ ότι ότι ρίχνω νερό στο μύλο της troika: ο αριθμός των εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (για την οποία μπορώ να έχω άποψη) είχε ξεχειλώσει. Στη δημόσια εκπαίδευση (και όχι μόνο) δεν υπήρξε ποτέ κανένας σχεδιασμός στο θέμα των διορισμών, παρά μόνο υπήρξε για χρόνια ο χώρος άσκησης ρουσφετολογικής πολιτικής. Π.χ. στην ειδικότητά μου (Πληροφορικής) είχε φθάσει στο σημείο κάποιος να κάνει μια χρονιά ωρομίσθιος (ακόμα και σε ΠΔΣ, με τις γνωστές αδιαφανείς διαδικασίες) και την επόμενη να διορίζεται ΜΟΝΙΜΟΣ (με αποτέλεσμα να "μπουκώσει" ο κλάδος και στον προτελευταίο ΑΣΕΠ να μην προκηρυχθεί καμία θέση Πληροφορικής).

Αυτή η έλλειψη σχεδιασμού αδικεί τους νεότερους, οι οποίοι (και σε συνδυασμό με ΔΝΤ κτλ.) αντιμετωπίζουν πλέον μηδενικούς αριθμούς διορισμού.

Δεν είδα, όμως, στο παρελθόν τον κ. Κοτσιφάκη και τον κάθε Κοτσιφάκη (Σ.Σ. που και καλά επεξεργάστηκε στοιχεία του Υπουργείου, εγώ δεν είδα από το Υπουργείο στοιχεία, μάλλον το αρχείο της bitch ξεσήκωσε) αλλά και συνολικότερα τον κλάδο μας να επισημαίνει αυτό το ξεχείλωμα (σε συνδυασμό και με τους "αδυνατούντες" να προσφέρουν διδακτικό έργο), τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν εκπαιδευτικοί κάποιων ειδικοτήτων με ελάχιστη κάλυψη ωραρίου και κυρίως σε ειδικότητες της επαγγελματικής εκπαίδευσης, πολλώ δε μάλλον μέχρι πριν 2 χρόνια με 94000+ εκπαιδευτικούς.

Δημιουργήθηκαν σχολές με κάθε πιθανό και απίθανο τίτλο ανά την Ελλάδα για να δουλέψουν οι γκαρσονιέρες και οι τοπικές οικονομίες (κάποτε αυτό γινόταν με τα στρατόπεδα). Μέρος και αυτό του μεταπολιτευτικού μοντέλου ανάπτυξης, για να ικανοποιηθεί ο κάθε γονέας ότι "σπούδασα το παιδί μου" και να ψηφισθεί ο τοπικός ευεργέτης-πολιτικάντης. Μετά έπρεπε να βρεθεί τρόπος να υπάρχει δυνατότητα/πιθανότητα διορισμού όλων αυτών των πτυχιούχων και βρέθηκε (κυρίως) ο χώρος της επαγγελματικής εκπαίδευσης. Η συνέχεια είναι γνωστή.

Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλές προσεγγίσεις στο θέμα, όλες σεβαστές, απλώς ήθελα να παραθέσω μία που δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1786 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:46:10 πμ »
Η why μάλλον εννοεί τον πίνακα διορισμού, εεεεεεε;;;;;;;;;;;;;
Και η Αντιγόνη των αναπληρωτών!

σωστά.  ευχαριστώ Ντίνα

κανονικα πρεπει να παρουμε τηλεφωνο στις εφημεριδες και στα δελτία ειδήσεων για να εκθέσουν τι έχει να γίνει στα σχολεία από το Σεπτέμβρη οπου δε θα υπάρχουν καθηγητές και να παιδια θα πηγαινοέρχονται βολτα για καφέ

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1787 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:51:51 πμ »
Παντως δεν το επιβεβαιωσε και επισημα το υπουργειο.Λετε να υπαρχει καποια ελπιδα για αυξηση του αριθμου διορισμων ;

Προσωπικά, αν και φύσει αισιόδοξη, δεν πιστεύω να βελτιωθεί ο αριθμός. Όταν ακούς από τόσες πηγές αυτό το νούμερο και δεδομένης της κακής οικονομικής κατάστασης τι καλύτερο μπορείς να περιμένεις;

Αποσυνδεδεμένος rac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1788 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:55:58 πμ »
Θα το παθω το εγκεφαλικο και θα ειμαι και αδιοριστη!!!!
ΠΕ 70

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1789 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:09:39 μμ »
Παντως παιδια οτι και να λεμε εμεις εδω οσο κι αν μαλωνουμε αυτοι το στοχο τους τον πετυχαν Και ο στοχος ηταν και θα ειαναι ενας Μειωση των δημοσιων υπαλληλων Απο το δημοσιευμα του Εθνους προκυπτει πως μεχρι 30/6/2010 υπηρετουσαν 94264 εκπαιδευτικοι ενω η φετινη χρονια θα ξεκινησει με 83202 Τα συμπερασμα τα δικα σας 24μηνιτες=23,5μηνιτες, ειδικες κατηγοριες, ΑΣΕΠιτες, 40%,που μαλωνουμε Η δουλεια των Τροικανων της Ελλαδος γινεται Αποστολη εξετελεσθει

Διάφορα τα συμπεράσματα, αλλά θα πω ένα το οποίο δεν πολυακούγεται (ένεκα του λαϊκισμού που ενδημεί στο χώρο της εκπαίδευσης) και με κίνδυνο να κατηγορηθώ ότι ότι ρίχνω νερό στο μύλο της troika: ο αριθμός των εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (για την οποία μπορώ να έχω άποψη) είχε ξεχειλώσει. Στη δημόσια εκπαίδευση (και όχι μόνο) δεν υπήρξε ποτέ κανένας σχεδιασμός στο θέμα των διορισμών, παρά μόνο υπήρξε για χρόνια ο χώρος άσκησης ρουσφετολογικής πολιτικής. Π.χ. στην ειδικότητά μου (Πληροφορικής) είχε φθάσει στο σημείο κάποιος να κάνει μια χρονιά ωρομίσθιος (ακόμα και σε ΠΔΣ, με τις γνωστές αδιαφανείς διαδικασίες) και την επόμενη να διορίζεται ΜΟΝΙΜΟΣ (με αποτέλεσμα να "μπουκώσει" ο κλάδος και στον προτελευταίο ΑΣΕΠ να μην προκηρυχθεί καμία θέση Πληροφορικής).

Αυτή η έλλειψη σχεδιασμού αδικεί τους νεότερους, οι οποίοι (και σε συνδυασμό με ΔΝΤ κτλ.) αντιμετωπίζουν πλέον μηδενικούς αριθμούς διορισμού.

Δεν είδα, όμως, στο παρελθόν τον κ. Κοτσιφάκη και τον κάθε Κοτσιφάκη (Σ.Σ. που και καλά επεξεργάστηκε στοιχεία του Υπουργείου, εγώ δεν είδα από το Υπουργείο στοιχεία, μάλλον το αρχείο της bitch ξεσήκωσε) αλλά και συνολικότερα τον κλάδο μας να επισημαίνει αυτό το ξεχείλωμα (σε συνδυασμό και με τους "αδυνατούντες" να προσφέρουν διδακτικό έργο), τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν εκπαιδευτικοί κάποιων ειδικοτήτων με ελάχιστη κάλυψη ωραρίου και κυρίως σε ειδικότητες της επαγγελματικής εκπαίδευσης, πολλώ δε μάλλον μέχρι πριν 2 χρόνια με 94000+ εκπαιδευτικούς.

Δημιουργήθηκαν σχολές με κάθε πιθανό και απίθανο τίτλο ανά την Ελλάδα για να δουλέψουν οι γκαρσονιέρες και οι τοπικές οικονομίες (κάποτε αυτό γινόταν με τα στρατόπεδα). Μέρος και αυτό του μεταπολιτευτικού μοντέλου ανάπτυξης, για να ικανοποιηθεί ο κάθε γονέας ότι "σπούδασα το παιδί μου" και να ψηφισθεί ο τοπικός ευεργέτης-πολιτικάντης. Μετά έπρεπε να βρεθεί τρόπος να υπάρχει δυνατότητα/πιθανότητα διορισμού όλων αυτών των πτυχιούχων και βρέθηκε (κυρίως) ο χώρος της επαγγελματικής εκπαίδευσης. Η συνέχεια είναι γνωστή.

Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλές προσεγγίσεις στο θέμα, όλες σεβαστές, απλώς ήθελα να παραθέσω μία που δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου.
Δεν φταίει μόνο ο απρογραμμάτιστος διορισμός καθηγητών τα τελευταία χρόνια. Φταίνε και οι συνεχείς αλλαγές στο ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολείων. Πώς να κάνει το υπουργείο προγραμματισμό για το πόσους μαθηματικούς χρειάζεται, όταν πέρισυ ήξερα άλλο ωρολόγιο πρόγραμμα για τη Β λυκείου και φέτος εφαρμόζεται άλλο, το οποίο μάλιστα ισχύει μόνο για το 2012-2013. Στην περίπτωση αυτή φυσικά πρέπει να καλύψει τις ανάγκες με αναπληρωτές, που τον ιούλιο έχουν δηλώσει ότι θα πάνε σε κάθε γωνία της ελλάδας, με την υποχρέωση να είναι εκεί μέχρι τον επόμενο ιούνιο. Εκτός αν αποφασίσουμε ότι και ο μόνιμος εκπαιδευτικός είναι ένας τσιγγάνος (με όλο το σεβασμό στους τσιγγάνους) που κάθε ιούνιο θα ετοιμάζει τα πράγματά του να μετακομίσει και σε άλλο μέρος της ελλάδας.
Και επειδή θα μου πείτε ότι ένας αδιόριστος -αναπληρωτής αυτό κάνει, αυτό το κάνει με την προοπτική να διοριστεί και να κάνει τη νέα περιοδεία του στην ελλάδα  μέχρι να καταλήξει εκεί που θέλει. Υπάρχει η προοπτική δηλαδή στις πράξεις του.
Απορώ πραγματικά πώς βρίσκουν άκρη σε αυτό το υπουργείο. Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ όπως προσπαθώ να κρατάω το σπίτι μου ή την ιδιωτική μου δουλειά. Αλλά προφανώς αυτοί που έχουν τους παχυλούς μισθούς δεν προσπάθησαν ποτέ να βάλουν σε μια σειρά τα έξοδα και τις ανάγκες τους.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1790 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:17:12 μμ »
Παντως δεν το επιβεβαιωσε και επισημα το υπουργειο.Λετε να υπαρχει καποια ελπιδα για αυξηση του αριθμου διορισμων ;

Χωρίς να έχω καμία πληροφορία είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το νούμερο θα είναι μεγαλύτερο από 200. Ίσως 300-400. Έτσι θα μποροέσουν να μπουν και ομάδες που έχασαν την ελπίδα τους για διορισμό. Ξέρω ότι οι 23,5μηνίτες πιέζουν για διορισμό στις ειδικότητες που δεν υπάρχει ΑΣΕΠ. Η σκέψη να διοριστούν τουλάχιστον τα καθαρά 24μηνα και να μείνουν απέξω τα 23,5-23,99 που διάβασα κάπου, νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει, γιατί αυτοί οι πίνακες έχουν κλειδώσει από πέρισυ.

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1791 στις: Αύγουστος 06, 2012, 01:59:19 μμ »
Kαλησπερα και απο μενα ,εχω μια απορια και ελπιζω να την εχουν και αλλοι για να ενημερωθω και γω......αυτα τα αρνητικα προσημα σε διαφορες περιοχες στη ροη των αποσπασεων αφορουν κενα γιατι καποια δεν ειναι αναλογα του αριθμου των αποσπασθεντων..........ευχαριστω εκ των προτερων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 707

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.