*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681280 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:00:50 πμ »
Θα πάρουν πιστεύω αρκετούς (σχετικά πάντα) και θα φορτώσουν όλα στους μόνιμους για να πάρουν λιγότερους αναπληρωτές. Ίσως να τους βγαίνει λογιστικά έτσι.. ποιος ξέρει  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:26 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:01:05 πμ »
Χαχαχα...
Ξέρεις τώρα τι μου θύμισες ε; Του γεροξεκούτη φίλου μου το ανέκδοτο για το ποιο είναι το σωστό "θα σε μηνύσω" ή "θα σου κάνω μήνυση". ;D ;D ;D
Γιώτα μην πεις τη σωστή απάντηση, γιατί προβλέπω και αδιοριστία και διαγραφή!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:02:48 πμ »
εγω το πιστευω γιατι ετσι με βολευει κι επειδη λογω ανοιας εχω ξεχασει τα περσινα και τα προπερσινα νουμερα!

αμα το γραψω με μπιιιιιιιιιιιιιπ κινδυνευω και παλι?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:03:23 πμ »
δεν τους συμφερει ομως οικονομικα να παρουν πολλους μονιμους!ετσι δεν ειναι?εκτος αν κανω λαθος...περσι στην δικη μου ειδικοτητα,ενω πηραν 55 μονιμες νηπιαγωγους,πηραν 1800 αναπληρωτριες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:26 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:04:37 πμ »
οταν λεμε λειτουργικες δαπανες τι σημαινει; περιλαμβανει μισθοδοσιες; γιατι ειναι ο τομεας που προτεινει ο υπ. παιδειας να κοψει και αυτος το κατιτις του στη συσκεψη που θα γινει για περικοπες

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:09:21 πμ »
οποτε..παλι λιγους μονιμους θα παρουν και φετος?και πολλους αναπληρωτες??

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:13:48 πμ »
Μην ξεχναμε ότι οι διορισμοί μας εμπίπτουν και στο 1/10. Άρα επι συνόλου διορισμών στο δημόσιο ειμαστε από τους ελάχιστους εάν όχι ο μοναδικός τομεας ο οποίος δουλεύει και με αναπληρωτές. Οπότε τοποθετουν μόνιμους σε άλλες θέσεις και στην παιδεία τις βολεύουν με αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:23:28 πμ »
εμενα τωρα γιατι μου ηρθε στο μυαλο εκεινο το "ε ρε, μηνιυσεις που θα πεσουν!"   ::)

χα .Εμενα παλι μου θυμιζει κατι απο τον συμβουλο του αρχηγου των Ροχιριμ οταν ακομη ηταν υπο τον ελεγχο του Σαρουμαν για οποιον διαβασε Τολκιν ή ειδε τον αρχοντα των δαχτυλιδιων !!!

Στην ουσια τωρα  εκτος αν κανω τραγικο λαθος ολοι ημαστε χαμενοι εννοωντας το εξης :

1)Το 60-40 ισχυει μεχρι να εξαντληθει .
----------Σε περιπτωσεις οπου εξαντληθηκε πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση για να διορισει. Δηλ να το περασει απο βουλη με νομο.Εκτος απο τις ειδικες κατηγοριες για τον αριθμο των οποιων ειναι υπευθυνος ο υπουργος .
2) Το 23,5 και ασεπ ισχυει μεχρι να εξαντληθει
----------Σε περιπτωσεις οπου εξαντληθηκε πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση για να διορισει ακομη και για οσους εχουν προυπηρεσια κατω  απο 23,5 με ασεπ .Δηλ να το περασει απο βουλη με νομο.

Συμπερασμα : Για τις ειδικοτητες οπου ακομη εχει ατομα που βρισκονται μεσα σε αυτες τις κατηγοριες θα διορισει απο εκει ,αγνωστος φυσικα ο αριθμος για φετος μιλωντας παντα .
Τωρα για τις ειδικοτητες οπου τελειωσαν οι κατηγοριες οπως προανεφερα , ΤΟΤΕ θα πρεπει για να διορισει ειτε απο επιλαχοντες ασεπ ,ειτε με προυπηρεσια ,ειτε με 23,5 και πλην  και  ασεπ ή δεν ξερω εγω τι αλλο μπορω να σκεφτω  να φερει νομοθετικη ρυθμιση ,ειναι ξεκαθαρο αυτο .

Συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα οπου ολοι μας ανεξαρτητων ομαδων βρισκομαστε στο ιδιο τσουβαλι ,βρισκομαστε πλεον σε απελπιστικη θεση γιατι η μεταβατικη τελειωνει ,εχουμε μπροστα μας το νομο Διαμαντοπουλου οπου για οποιον τον εχει μελετησει γνωριζει οτι οχι δεν θα διοριστει καποιος αλλα ουτε αναπληρωτης δεν προβλεπει να  ειναι ειτε εχει φαει αμετρητα χρονια  για να περασει προηγουμενο ασεπ ειτε γιατι εχει φαει τα χρονια του απο εδω και απο εκει ,ειτε και τα 2 .
Γιαυτο  κανω εκκληση αυτη τη στιγμη σε ολους να σταματησουμε να κοιταμε το μικροκοσμο μας και να απαιτησουμε μαζικα αυτο που για σημερα εχω πει τρεις φορες :
1)  Να παραμεινει ο ιδιος τροπος προσληψης οπως εχει εδω και δεκα χρονια και
2)     Για οσες κατηγοριες εξαντληθηκαν οι πινακες 24μηνου ,ασεπιτες και 40 ,να φερει νομοθετικη ρυθμιση στη βουλη που να προβλεπει μεχρις οτου γινει καινουριος ασεπ ξανα να διοριζει με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως διοριζε ,δηλ
-επιλαχοντες και 40 τοις εκατο
-κατω απο 23,5 με ασεπ κτλ .

Αυτη η προταση ειναι η μονη που θα μας διασφαλισει στο συνολο μας οτι καποια στιγμη θα υπαρξει και διορισμος για ολους .
Αυτη η προταση ειναι η μονη οπως το βλεπω που θα εχει αποδοχη στο συνολο των συναδελφων ωστε να κινητοποιηθουμε επιτελους συνολικα και οχι <<ομαδικα>> και πιστευω ακραδαντα οτι ΔΕΝ το θελουν το καθολικο ,τους ευνοει το σπασμωδικο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 08:34:42 πμ από Stelios »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:47:55 πμ »
Τη παροιμία τη ξέρω καλά συνάδελφε, αλλά με συγχωρείς, προς το παρόν γελάει ο κόσμος με αυτά που γράφεις.  ;)
Βρε κοπελία πραγματικά,δεν έχω καμία διάθεση αντιδικίας.Βρίσκομαι ενάμιση μήνα στο φόρουμ και προσπαθώ να εντοπίσω ένα,όχι περισσότερα,σοβαρό επιχείρημα γιατί είναι νόμιμοι οι διορισμοί εκτός ΑΣΕΠ!Να το ξέρεις,γι αυτό βρίσκομαι εδώ.Αν μπορείς να μου δώσεις ένα τέτοιο επιχείρημα πραγματικά, θα σου ήμουν ευγνόμων!

Τυπος, απο ολα οσα εχεις γραψει κατι δε μου παει καλα με τα  γραφομενα σου..Αλλα κ την ιδιοτητα σου.
Νομικος ο οποιος ψαχνει να αντλησει σοβαρα επιχειρηματα σε φορουμ εκπαιδευτικων, πολυ περιεργο αν οχι υποπτο  μου ακουγεται, καθοσον εδω δεν διατυπωνονται ουτε αποφασες δικαστηριων ουτε γινεται αντιαραθεση νομικων αποψεων .
Και εν πασει περιπτωσει και   ετσι να ειναι, προσδιοριζεσαι απο οτι καταλαβα ως ενας νομικος  ο οποιος για καποιους λογους θελει να βρει " σοβαρα επιχειρηματα ", τα οποια θα τα χρησιμοποιησει που?


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:06:53 πμ »
εμενα τωρα γιατι μου ηρθε στο μυαλο εκεινο το "ε ρε, μηνιυσεις που θα πεσουν!"   ::)

χα .Εμενα παλι μου θυμιζει κατι απο τον συμβουλο του αρχηγου των Ροχιριμ οταν ακομη ηταν υπο τον ελεγχο του Σαρουμαν για οποιον διαβασε Τολκιν ή ειδε τον αρχοντα των δαχτυλιδιων !!!

Στην ουσια τωρα  εκτος αν κανω τραγικο λαθος ολοι ημαστε χαμενοι εννοωντας το εξης :

1)Το 60-40 ισχυει μεχρι να εξαντληθει .
----------Σε περιπτωσεις οπου εξαντληθηκε πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση για να διορισει. Δηλ να το περασει απο βουλη με νομο.Εκτος απο τις ειδικες κατηγοριες για τον αριθμο των οποιων ειναι υπευθυνος ο υπουργος .
2) Το 23,5 και ασεπ ισχυει μεχρι να εξαντληθει
----------Σε περιπτωσεις οπου εξαντληθηκε πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση για να διορισει ακομη και για οσους εχουν προυπηρεσια κατω  απο 23,5 με ασεπ .Δηλ να το περασει απο βουλη με νομο.

Συμπερασμα : Για τις ειδικοτητες οπου ακομη εχει ατομα που βρισκονται μεσα σε αυτες τις κατηγοριες θα διορισει απο εκει ,αγνωστος φυσικα ο αριθμος για φετος μιλωντας παντα .
Τωρα για τις ειδικοτητες οπου τελειωσαν οι κατηγοριες οπως προανεφερα , ΤΟΤΕ θα πρεπει για να διορισει ειτε απο επιλαχοντες ασεπ ,ειτε με προυπηρεσια ,ειτε με 23,5 και πλην  και  ασεπ ή δεν ξερω εγω τι αλλο μπορω να σκεφτω  να φερει νομοθετικη ρυθμιση ,ειναι ξεκαθαρο αυτο .

Συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα οπου ολοι μας ανεξαρτητων ομαδων βρισκομαστε στο ιδιο τσουβαλι ,βρισκομαστε πλεον σε απελπιστικη θεση γιατι η μεταβατικη τελειωνει ,εχουμε μπροστα μας το νομο Διαμαντοπουλου οπου για οποιον τον εχει μελετησει γνωριζει οτι οχι δεν θα διοριστει καποιος αλλα ουτε αναπληρωτης δεν προβλεπει να  ειναι ειτε εχει φαει αμετρητα χρονια  για να περασει προηγουμενο ασεπ ειτε γιατι εχει φαει τα χρονια του απο εδω και απο εκει ,ειτε και τα 2 .
Γιαυτο  κανω εκκληση αυτη τη στιγμη σε ολους να σταματησουμε να κοιταμε το μικροκοσμο μας και να απαιτησουμε μαζικα αυτο που για σημερα εχω πει τρεις φορες :
1)  Να παραμεινει ο ιδιος τροπος προσληψης οπως εχει εδω και δεκα χρονια και
2)     Για οσες κατηγοριες εξαντληθηκαν οι πινακες 24μηνου ,ασεπιτες και 40 ,να φερει νομοθετικη ρυθμιση στη βουλη που να προβλεπει μεχρις οτου γινει καινουριος ασεπ ξανα να διοριζει με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως διοριζε ,δηλ
-επιλαχοντες και 40 τοις εκατο
-κατω απο 23,5 με ασεπ κτλ .

Αυτη η προταση ειναι η μονη που θα μας διασφαλισει στο συνολο μας οτι καποια στιγμη θα υπαρξει και διορισμος για ολους .
Αυτη η προταση ειναι η μονη οπως το βλεπω που θα εχει αποδοχη στο συνολο των συναδελφων ωστε να κινητοποιηθουμε επιτελους συνολικα και οχι <<ομαδικα>> και πιστευω ακραδαντα οτι ΔΕΝ το θελουν το καθολικο ,τους ευνοει το σπασμωδικο
Εγώ δεν συμφωνώ με το να προχωρήσει στους επιτυχόντες 60%, (επιλαχόντες είναι άλλο πράγμα εδώ στο Forum, και για αυτούς συμφωνώ). Υπάρχει διαχωρισμός και διαφορετική μεταχείριση ανάμεσα σε νέους επιτυχόντες και παλιούς επιτυχόντες. Οι παλιοί επιτυχόντες, χάνοντας το διορισμό, το μόνο που περίμεναν ήταν να πάνε αναπληρωτές, (δύσκολα βέβαια να μπουν σε καλή θέση στο πίνακα, αλλά τελικά συνεβαινε σιγά σιγά). Το ίδιο και οι νέοι επιτυχόντες. Τι διαφορετικό έχουν οι νέοι επιτυχόντες από τους παλιούς, που δεν πρέπει να πάνε πρώτα αναπληρωτές όπως οι παλιοί, και πρέπει να διοριστούν σε προτεραιότητα από τους παλιούς? Μάλιστα σκέφτομαι για να διευκολυνθούν στον πίνακα αναπληρωτών, να θυσιάσουμε όσους δεν είναι επιτυχόντες (μια που όλοι ζητάμε αίμα....... :-[). Έτσι και η αναπλήρωση και ο διορισμός θα είναι μόνο θέμα ΑΣΕΠ. οι επιτυχόντες και παλιοί και νέοι ισότιμα θα έχουν μια πιθανότητα να μην ξαναδώσουν πάνω από 2-3 φορές ΑΣΕΠ.
Να επισημάνω ότι είμαι παλιός επιτυχών, αυτά που γράφω είναι αυτό που με βολεύει (αν και μπορούσα να φανταστώ και πιο βολικά για μένα), τα βλέπω από την δικιά μου πλευρά  ???. (αλλά δεν μου φαίνεται και λάθος.... ίσως έχω τύψεις για τους χωρις ΑΣΕΠ με μεγάλη προυπηρεσία.... κάποιοι λίγοι δεν είναι βύσματα..... ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ >:()

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:19:14 πμ »
είναι πολυ ισχυρο σεναριο(1η επιλογη κατ αναγκη και 2η κατα νομο)  αλλλα   και  για φετος για φιλολογους -φυσικους- μαθηματικους . .περιμενουμε να δουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 10:45:03 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:31:57 πμ »
Μην ξεχναμε ότι οι διορισμοί μας εμπίπτουν και στο 1/10. Άρα επι συνόλου διορισμών στο δημόσιο ειμαστε από τους ελάχιστους εάν όχι ο μοναδικός τομεας ο οποίος δουλεύει και με αναπληρωτές. Οπότε τοποθετουν μόνιμους σε άλλες θέσεις και στην παιδεία τις βολεύουν με αναπληρωτες.
το 1/10 ειναι για τον ευρυτερο δημοσιο τομεα(δεκο..), εδω ισχυει το 1/5

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #754 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:36:23 πμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι μερικές ειδικότητες θα έχουν μηδενικό νούμερο .Τώρα ποιες θα είναι αυτές οι ειδικότητες δεν ξέρω  :(
Εγώ ξέρω: οι μαθηματικοί, οι χημικοί κ οι βιολόγοι

Οι Βιολογοι εχουν ακομη να διορισουν 2 ατομα ως επιλαχοντες ΑΣΕΠ - θα ειναι τρομερη αδικια να μη διοριστουν και να καλυφθουν μονο οι 51 αντι των 53 θεσεων που προσφερθηκαν μεσω ΑΣΕΠ. Ηταν που ηταν ελαχιστες οι θεσεις που προσφερθηκαν ΧΩΡΙΣ να υπαρχει 24μηνο και 30μηνο να τις αντισταθμιζει, μ'αποτελεσμα τεραστια κενα στα σχολεια που αναγκασαν το Υπουργειο να παιρνει 150+ αναπληρωτες καθε χρονο, τουλαχιστον ας διορισουν τους 2 συναδελφους.
Ενώ οι 5 επιλαχόντες χημικοί κ οι 15 μαθηματικοί δεν είναι αδικία; Παίζεται αν θα διοριστούν κ αυτοί. Νόμοι γαρ.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #755 στις: Ιούλιος 16, 2012, 12:18:30 μμ »
θα ηθελα να μεταφερω κατι που μου ειπε   ατομο που ειναι μεσα στα πραγματα και δεν βλέπω να το εχουν αναφερει συναδελφοι που εχουν πηγες εδω  : εχουν γινει διαφορες σκεψεις στο υπουργειο για τους φετινους διορισμους αλλα και τους επομενους.  Απο την μια πρεπει νομικά   να διορισει ολους τους ασεπιτες +40% +24μηνο ( το οποιο ειναι το πιο πιθανο αν παρει την εγκριση απο το οικονομιας) .Απο την αλλη ομως αυτο που θελει ειναι οτι  οτι επειδη εχουν συνταξιοδοτηθει πολλοι που ειναι φιλολογοι , φυσικοι και μαθηματικοι θέλει να διορισει πιο πολυ απο αυτες τις κατηγοριες. Ετσι σκεφτεται να ετοιμασει  νομοθετικη ρυθμιση μεσα στο καλοκαιρι να γινονται προσληψεις αποκλειστικα με ατομα που ηταν επιτυχοντες απο προηγουμν ασεπ + προυπηρεσια. Δηλαδη κατι σαν το 24 μηνο μονο που μπορει εκει να κανουν αιτηση και αυτοι που έχουν και λιγοτερες προυπηρ. Το εχει προτεινει και ο ασεπ αυτο. Και μαλιστα μου ειπε οτι μπορει στην εγκυκλιο διορισμων να προκυψει ο καινουργιος αυτος  πίνακας και απο φετος.
διοριστεα αγγλικων
Αν είναι έτσι όπως τα λες γιατί να μην φτιάξουν πίνακα διορισμών και μετά να ελέγξουν αν κάποιος είχε την προυπόθεση ασεπ προκειμένου να διοριστεί;Αυτό νομίζω θα ήταν το απλούστερο.
Μια νομοθετική ρύθμιση φυσικά δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά πιο πιθανή μου φαίνεται από του χρόνου.Μακάρι βέβαια και για μένα αλλά και για πολλλούς άλλους να έβγαινα ψεύτης....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160960
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.