*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 683333 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1848 στις: Αύγουστος 06, 2012, 07:50:02 μμ »
θα κάνεις στο 200αρι "ΜΠΟΥΥΥ" και θα αλλάξει από την τρομάρα του; Θα του κάνεις μαγικά; Από σένα περιμένει επικύρωση;; Ρε θα με τρελάνετε...
Μη ρωτάτε άκυρες ερωτησεις του στυλ 25-25 νηπιαγωγοί δάσκαλοι.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ και ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να μάθω καθώς δεν είναι ο κλάδος μου. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ στα σίγουρα αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα βγει από τις ανάγκες της υπηρεσίας (πω πω είπα 2 λέξεις που τρέμουν οι 24μηνίτες...) και τι χρωστάει απο αδιόριστο 60%-40% γι' αυτούς τους 2 κλάδους.
Επίσης στην Δευτεροβάθμια ισχύει ότι είπα παραπάνω αλλά για 202 κλάδους!! Δεν έχει Σολομώντες και μοιρασιές στη μέση η εκπαίδευση.. δυστυχώς μόνο "ανάγκες" και "υπερπληθώρες", "χρήσιμους" και "άχρηστους"..

Kαταρχην ο πρωθυπουργος ''μιλησε'' στο Ζαππειο 2(οχι διορισμοι για 5 χρονια,ειχε αναφερει) κατα δευτερον αντε και ακουσαμε το 200 ,τι σημαινει οτι εμεις ειμαστε υπευθυνοι για την επικυρωση του;Ή να το διαλαλουμε για να επιβεβαιωνομαστε ως παντογνωστες μεσα στο forum;
Δεν καταλαβες το υφος μου ,δεν πειραζει! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1849 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:01:11 μμ »
Πληροφορική, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Γιατί, όμως, τόσο... Χοσέμπα Ετσεμπερία; Είναι κακό να εκδηλώνει κανείς το παράπονο και την αγανάκτησή του;

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1850 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:02:13 μμ »
700 γυμναστές και καμία 500 αρια αγγλικών τα τελευταία 2 χρόνια. Όσο για εμάς τους γυμναστές άλλοι είναι  που έβαζαν δάσκαλους επιβεβαιωμένα να κάνουν τους γυμναστές http://www.alfavita.gr/artro.php?id=70421
βλ: Διαμαντοπούλου!!!

Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι που θέλουν να αποκαλούν τον εαυτό τους συνδικαλιστή αιρετό έχουν φέρει στο προσκήνιο το εν λόγω ζητάμε.
 http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/492011
Για αυτό και για πρώτη φορά το ζήτημα λύθηκε με εγκύκλιο
http://phys-ed.blogspot.gr/2012/06/2012-2013-1243164914111-6-2012.html
α) «Προγραμματισμόςεκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2012-2013»
(Εγκύκλιος της Δ/νσης Σπουδών Π.Ε., Φ12/431/64914/Γ1/11-6-201)
«Η Φυσική Αγωγή διδάσκεται από εκπαιδευτικούς της αντίστοιχης ειδικότητας. Λόγω της εξειδίκευσης του διδακτικού αντικειμένου να καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για την κάλυψη των αναγκών του μαθήματος. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. ολιγοθέσια σχολεία) και εφόσον δεν υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί ΠΕ11, τότε και μόνο τότε είναι δυνατή η διδασκαλία του μαθήματος από εκπαιδευτικούς ΠΕ70».

Και επειδή τα έχω πάρει με τι λεγόμενες κύριες ειδικότητες όλες οι ειδικότητες είναι κύριες. Εάν κάποιος θεώρει τον εαυτό του ως ειδικότητα πιο χρήσιμο από τον άλλον νομίζω ότι δεν συνάδει με τις αρχές τις συναδελφικότητας!  Όσο για το θέμα της υπεραριθμίας που αναγραφούν κάποιοι προφανώς δεν γνωρίζουν ότι στα αγγλικά και στους γυμναστές τα τμήματα που δημιουργούνται είναι 2 ενώ η οργανική 1 με ότι αυτό συνεπάγεται για τα λειτουργικά κενά ….……Μια απλή επίσκεψη σε έναν χειρίστη του survey θα πείσει και τον πιο δύσπιστο!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 09:47:25 πμ από Stelios »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Πληροφορική

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1851 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:29:24 μμ »
άλλη μια άσχετη με το θέμα τεράστεια .@.@..@ από τον troktiko... ο καθένας με τα κολλήματα του.. Σελίδα 139..

Καταλαβαίνεις φίλε karxarias29 γιατί..
1) Γιατί όλοι μας ψάχνουμε ανάμεσα σε δεκάδες άσχετα, ύποπτα, χαζά, χιουμοριστικά, έξυπνα, δολοπλόκα κλπ κλπ μηνύματα για να βρούμε ένα σοβαρό σε κάθε μα κάθε τόπικ. To pde είναι το καλύτερο φόρουμ για εκπαιδευτικούς αυτή τη στιγμή και εμείς το γεμίζουμε σκουπιδια οπως τις παραλίες μας.. Μπαίνει νέος συνάδελφος να βγάλει ακρη και χάνει την μπάλα..
2) Απορώ μερικές φορές αν καποιοι είναι πραγματικά εκπαιδευτικοί εδω μέσα... δεν γίνεται.. π.χ στο θέμα για την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 3,4 τύποι και τυπισσες που γραφουν επι 683 σελίδες για το πως επικυρωνεις ακριβές αντίγραφο και τι είναι αυτο το χαρτί και τι χαρτί να δώσουν και τι μετάφραση και αν θα πρεπει να το μεταφράσει και Μαντης ή Μαμη εκτός από δικηγορο.. ;)

Πληροφορική, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Γιατί, όμως, τόσο... Χοσέμπα Ετσεμπερία; Είναι κακό να εκδηλώνει κανείς το παράπονο και την αγανάκτησή του;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 09:48:13 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1852 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:42:53 μμ »
Oταν απευθυνεις μια ερωτηση δε σημαινει παντα οτι δεν γνωριζεις την απαντηση...απλως η ανησυχια και η ανασφαλεια σου σε κανουν να ζητας επιβεβαιωση .Τοσο κακο ειναι να μοιραζομαστε τις αγωνιες μας ;;; Κι επειτα εκπαιδευτικος δε σημαινει απαραιτητα και Αϊνσταιν, πραγμα το οποιο επισης δεν ειναι κακο κατα τη γνωμη μου ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1853 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:54:48 μμ »
Πληροφορική, έχεις μεγάλο ποσοστό δίκιου σε αυτό που λες, αλλά επιτρεψέ μου να διαφωνήσω στο εξής: το pde είναι το καλύτερο, όπως λες, εκπαιδευτικό φόρουμ ( και συμφωνώ), ακριβώς γιατί υπάρχουν αυτά τα χιουμοριστικά, δολοπλόκα, έξυπνα κλπ μνμ. Και, κατά την άποψή μου, ειδικά σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς, το να περνάς με συντροφιά αυτόν τον γολγοθά είναι πολύτιμο και σωτήριο. Άλλωστε, υπάρχουν μέλη τα οποία αφήνουν έντονα τη σφραγίδα τους, καθιστούν το pde ελκυστικό και σε άλλους επισκέπτες και το διαφοροποιούν από άλλες εκπαιδευτικές και αμιγώς ενημερωτικές ιστοσελίδες. Δε θεωρώ, λοιπόν, ότι θα έπρεπε πχ στο παρόν θέμα να υπάρχουν 2 σελίδες με αριθμούς, πηγές και πληροφορίες. Αντιθέτως, εγώ τουλάχιστον, προτιμώ να διαβάσω και την άποψη του άλλου, να με κουράσει ο συνάδελφος με την απορία του, να τον κουράσω εγώ με τη δική μου, να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε, να τσακωθούμε, να κάνουμε χιούμορ, παρά να μπω και να διαβάσω ένα ξερό 200 και ποιος το είπε. ;)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1854 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:58:10 μμ »
Eτσι ειναι,με ποιον να συζητησω τους ''εκπαιδευτικους μου προβληματισμους'';Ακομα και τα κοντινα σου ατομα και δεν καταλαβαινουν αν δεν ανηκουν στο χωρο, αλλα και βαριουνται.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1855 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:27:06 μμ »
Οι καθηγητές που έκαναν  αίτηση για συνταξιοδότηση, έχουν πάρει το οκ να φύγουν ή όχι;
Γιατί τώρα σε ένα σταθμό είναι ο Ρωμανιάς και είπε ότι υπάρχει σκέψη αυτοί που είναι να φύγουν το 2012, να φύγουν το 2013 και αυτοί που ήταν να φύγουν το 2013, να φύγουν το 2014. Αυτό είπε ότι δεν έχει άμεση σχέση με την αύξηση των οριών συνταξιοδότησης.

Μέχρι να το σκεφτούν, θα έχουν φύγει (τουλάχιστον οι εκπαιδευτικοί).

Ήδη έχουν αρχίσει και δημοσιεύονται τα πρώτα ΦΕΚ λύσης σχέσης των εκπαιδευτικών που υπέβαλαν από τους πρώτους αίτηση συνταξιοδότησης.

Σχετ. βλ. τα πλέον πρόσφατα (σημερινά) ΦΕΚ: 740Γ και 757Γ. Και υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα που κυκλοφόρησαν πριν από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1856 στις: Αύγουστος 06, 2012, 09:52:02 μμ »
ΦΕΚ ..ΣΕΚ .. ΜΕΚ... ε και
Αυτά είναι πια κουρελόχαρτα. Ότι θέλουν θα κάνουν σιγά μη μας δώσουν και λογαριασμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2012, 10:07:20 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1857 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:41:42 μμ »
Θέλω να καταλάβω κάτι αυτοί που έκανα αίτηση παραίτησης φέτος, θα υπολογιστούν ως κενά για το σχολικό έτος 2011-2012;; Επίσης ο μεγάλύερος όγκος αιτήσεων για συνταξιοδότηση προφανώς υπεβλήθειμεταξύ 1 και 10 Ιουλίου; Θα υπάρχουν και άλλες αιτήσεις συνταξιοδότησης πέρα από αυτές;

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1858 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:02:42 μμ »
άλλη μια άσχετη με το θέμα τεράστεια .@.@..@ από τον troktiko... ο καθένας με τα κολλήματα του.. Σελίδα 139..
700 γυμναστές και καμία 500 αρια αγγλικών τα τελευταία 2 χρόνια. Όσο για εμάς τους γυμναστές άλλοι είναι  που έβαζαν δάσκαλους επιβεβαιωμένα να κάνουν τους γυμναστές http://www.alfavita.gr/artro.php?id=70421
βλ: Διαμαντοπούλου!!!
Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι που θέλουν να αποκαλούν τον εαυτό τους συνδικαλιστή αιρετό έχουν φέρει στο προσκήνιο το εν λόγω ζητάμε.
 http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/492011
Για αυτό και για πρώτη φορά το ζήτημα λύθηκε με εγκύκλιο
http://phys-ed.blogspot.gr/2012/06/2012-2013-1243164914111-6-2012.html
α) «Προγραμματισμόςεκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2012-2013»
(Εγκύκλιος της Δ/νσης Σπουδών Π.Ε., Φ12/431/64914/Γ1/11-6-201)
«Η Φυσική Αγωγή διδάσκεται από εκπαιδευτικούς της αντίστοιχης ειδικότητας. Λόγω της εξειδίκευσης του διδακτικού αντικειμένου να καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για την κάλυψη των αναγκών του μαθήματος. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. ολιγοθέσια σχολεία) και εφόσον δεν υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί ΠΕ11, τότε και μόνο τότε είναι δυνατή η διδασκαλία του μαθήματος από εκπαιδευτικούς ΠΕ70».

Και επειδή τα έχω πάρει με τι λεγόμενες κύριες ειδικότητες όλες οι ειδικότητες είναι κύριες. Εάν κάποιος θεώρει τον εαυτό του ως ειδικότητα πιο χρήσιμο από τον άλλον νομίζω ότι δεν συνάδει με τις αρχές τις συναδελφικότητας!  Όσο για το θέμα της υπεραριθμίας που αναγραφούν κάποιοι προφανώς δεν γνωρίζουν ότι στα αγγλικά και στους γυμναστές τα τμήματα που δημιουργούνται είναι 2 ενώ η οργανική 1 με ότι αυτό συνεπάγεται για τα λειτουργικά κενά ….……Μια απλή επίσκεψη σε έναν χειρίστη του survey θα πείσει και τον πιο δύσπιστο!
Συγγνώμη πληροφορική αλλά το θέμα είναι πολύ σχετικό ! Στο ίδιο τοπικ εάν το διαβάσεις από το πρώτο ποστ ανακυκλώνετε συνεχώς το θέμα των << βασικών ειδικοτήτων>>. Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν το άσχετο επί το θέματος…. Δηλαδή εγώ που είμαι 24 μηνο δεν πρέπει να διοριστώ επειδή δεν είμαι βασική ειδικότητα… Έλεος !!! Όσο για το προσωπικό unfair σχόλιο πίστεψε με δεν γνωρίζεις ποιος είμαι και μακάρι να σκάμπαζες τα μισή από αυτά που γνωρίζω και δεν το λέω για σε θίξω αλλά μπαινοβγαίνω στο υπουργείο 3 χρόνια τώρα εκπροσωπώντας μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων (24 μηνο) ! Και βλάκας να ημουν κατι θα ειχα μαθει…..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 09:50:33 πμ από Stelios »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1859 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:58:52 μμ »
Επομενως  και οσοι ειναι διοριστεοι ΑΣΕΠ και δεν ανηκουν στις βασικες ειδικοτητες δεν δικαιουνται διορισμο.Ας προσεχαν! :'(Πιστευω πως η ''πληροφορικη'' αναπαραγει τις γνωστες θεσεις του υπουργειου που προσπαθει να ξεφορτωθει αυτο το 60-40 που απεμεινε.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1860 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:18:39 πμ »
περα απο την πιθανοτητα να μη θελουν αμεσα νεο ΑΣΕΠ, μπορει να υπαρχει αλλη αιτια που με τρομερη "επιμελεια" δε διοριζουν το υπολοιπο 60-40 (δηλαδη 650-660 εκπαιδευτικους) ??
Και αν δεχτω οτι δε θελουν αμεσα νεο ΑΣΕΠ, για ποιο λογο ηταν συνεπης με το νομο σε επιλεκτικες ειδικοτητες??

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1861 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:58:12 πμ »
Γιατι καποιοι πιεζαν να διοριστουν οι ειδικοτητες εκεινες που ειχαν δικους τους να βολεψουν.Και ''κοντα στον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161707
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.